Wij tellen alles na. Voor journalisten
Energie en bouwen per gemeente

Energie in Schiedam: minstens 12,4% drie fasen, 121 euro duurder in 2027

Schiedam heeft 43.240 kleinverbruikaansluitingen op het net van Stedin. Deze pagina zet de cijfers van Geteld voor Schiedam bij elkaar: drie fasen per wijk, de wachttijd voor verzwaren, de energierekening van 2027, de stookkosten van komende winter, energietoeslag, subsidie, energielabels en nieuwbouw. Elk cijfer heeft zijn eigen peildatum en bron.

Hoofdbevindingen
  1. Drie fasen komen in Schiedam voor bij minstens 12,4% van de aansluitingen, 27,9 procentpunt onder de landelijke ondergrens.
  2. De energierekening in Schiedam stijgt met 121 euro; 50 van de 341 andere gemeenten hebben een kleinere stijging.
  3. Stoken kost in Schiedam 834 euro in een normale winter; 16 van de 341 andere gemeenten hebben lagere stookkosten.
  4. Energiearmoede treft in Schiedam 8,1% van de huishoudens; 19 van de 340 andere gemeenten hebben een hoger aandeel.
  5. Van de energielabels in Schiedam is 22,7% E, F of G; 8 van de 341 andere gemeenten hebben een hoger aandeel.

Vier cijfers van je postcode zijn genoeg, of typ de naam van je gemeente. Wij bewaren niets: de check draait in je browser.

3-fase aansluiting in Schiedam: hoeveel aansluitingen hebben drie fasen?

Drie fasen komen in Schiedam voor bij minstens 12,4% en hoogstens 23,8% van de aansluitingen.

De ondergrens ligt 27,9 procentpunt onder de landelijke ondergrens. In Industrie is de ondergrens 74,9%, tegenover 0,4% in Zuid (open kleinverbruikdata Stedin, peiljaar 2026, stand 1 januari).

Aandeel aansluitingen met drie fasen per wijk in Schiedam, peiljaar 2026, wijken met minimaal 300 aansluitingen (bron: Stedin via Geteld)
Wijkminstens (%)hoogstens (%)aansluitingen
Industrie74,992,8474
Schiedamse Havens64,077,9403
Kethel39,251,82.694
Spaland en Sveaparken18,632,43.212
Centrum16,339,13.759
West11,323,46.481
Oost11,220,86.921
Nieuwland10,319,07.211
Groenoord2,510,65.159
Woudhoek0,68,53.494
Zuid0,410,73.273

Niet in deze tabel: of een adres zelf een of drie fasen heeft. Stedin publiceert per postcodegroep alleen het meest voorkomende aansluitingtype; de ondergrens telt de groepen waar drie fasen het meest voorkomt, de bovengrens telt de afwijkende aansluitingen erbij.

Vul je postcode in voor jouw postcodegebied, of bekijk alle gemeenten en de methode.

Wachttijd 3-fase in Schiedam: hoe vraag je een verzwaring aan en hoe lang duurt het?

Een wachttijd voor een zwaardere aansluiting in Schiedam is niet gepubliceerd.

In de provincie Zuid-Holland, waar Schiedam ligt, hebben 70 van de 199 voedingsgebieden een tekort en wachtrij (Capaciteitskaart Netbeheer Nederland, stand 24 augustus 2026). Stedin publiceert geen wachttijd in maanden voor huishoudens.

Capaciteitskaart provincie Zuid-Holland, stand 24 augustus 2026: voedingsgebieden per status (bron: Netbeheer Nederland; aggregatie Geteld)
Richtingtekort met wachtrijin onderzoekbeperktruimte
Afname (verzwaren, laadpaal, warmtepomp)7065469
Teruglevering (zonnepanelen, thuisbatterij)111461113

Niet in deze tabel: de status per gemeente of per adres. Die staat op de kaart van Stedin.

Een verzwaring vraag je aan via mijnaansluiting.nl; Stedin stuurt daarna een prijsopgave. Sinds 1 juli 2026 geldt in congestiegebieden een gezamenlijke wachtlijst voor klein- en grootverbruik; woningen tot en met 3x35A vallen daarop in de categorie basisbehoeften en kunnen ook moeten wachten. Zo werkt een aansluiting verzwaren.

Laadpaal aanvragen in Schiedam: thuis of openbaar?

Een laadpaal op eigen terrein in Schiedam is meestal vergunningvrij; een openbare laadpaal vraag je aan bij de gemeente Schiedam.

Thuis laadt een paal op 11 kW als de aansluiting drie fasen heeft en anders op 3,7 tot 7,4 kW. In Schiedam heeft minstens 12,4% en hoogstens 23,8% van de 43.240 aansluitingen drie fasen (Stedin, peiljaar 2026).

Niet op deze pagina: afwijkende regels in het omgevingsplan van Schiedam, bijvoorbeeld bij een monument, en toestemming van de verhuurder of VvE.

Alles over de laadpaal thuis en wat een laadpaal kost.

Energierekening Schiedam 2027: hoeveel gaat een huishouden meer betalen?

De energierekening in Schiedam stijgt in 2027 met 121 euro.

De energiebelasting daalt met 12 euro, terwijl de netkosten met 133 euro stijgen (Belastingplan 2027 en nettarieven, berekend door Geteld op 15 september 2026).

Energiebelasting en netkosten voor een huishouden in Schiedam, 2026 tegenover 2027, in euro per jaar (bron: Belastingplan 2027, nettarieven, CBS 81528NED; berekend door Geteld op 15 september 2026)
Post20262027verschil
Energiebelasting gas en stroom na belastingvermindering162150-12
Netkosten stroom en gas751884+133
Samen+121

Niet in deze tabel: de leveringsprijs van gas en stroom en het vastrecht van de leverancier. Het profiel is 730 m3 gas en 2.350 kWh, het CBS-verbruik 2025 van Schiedam. De energiebelasting 2027 volgt het Belastingplan 2027, dat de Tweede en Eerste Kamer nog moeten aannemen. Door afronding kan de som een euro afwijken.

Methode en alle gemeenten.

Stookkosten Schiedam winter 2026/2027: wat kost gas stoken?

Stoken kost in Schiedam 834 euro in een normale winter.

Een zachte winter kost 741 euro, terwijl een koude winter 1.048 euro kost (CBS-gasverbruik 2025, KNMI-station Rotterdam Airport, raming Geteld voor oktober 2026 tot en met maart 2027).

Geraamde gaskosten per huishouden in Schiedam, stookseizoen 2026/2027, in euro (bron: CBS 86333NED, KNMI-station Rotterdam Airport, raming Geteld)
Scenariokosten (euro)
Zachte winter741
Normale winter834
Koude winter1.048
Koude winter met hogere gasprijs1.272

Niet in deze tabel: woningen met stadsverwarming en woningen zonder gasaansluiting.

Methode en alle gemeenten.

Energietoeslag in Schiedam: wat kun je in 2026 en 2027 nog krijgen?

Een landelijke energietoeslag is er in Schiedam in 2026 niet meer. Het Noodfonds Energie opent voor aanvragen van 4 januari tot en met 7 mei 2027 en betaalt minimaal 120 en maximaal 1.800 euro (Rijksoverheid, 29 september 2026). Hoeveel huishoudens dit raakt, laat het cijfer over energiearmoede zien.

Energiearmoede treft in Schiedam 8,1% van de huishoudens.

Landelijk is dat 6,0% en de betaalbaarheidskloof in Schiedam is 573 euro per jaar (TNO/CBS Monitor Energiearmoede 2025, cijfers 2024).

Niet in dit cijfer: huishoudens die sinds 2024 door lagere prijzen of isolatie uit energiearmoede zijn gekomen.

Voorwaarden van het Noodfonds en de energietoeslag. Gemeentelijke hulp, zoals bijzondere bijstand of een energiecoach, loopt via de gemeente Schiedam.

Energiesubsidie in Schiedam: welke regelingen gelden in 2026?

Energiesubsidie in Schiedam loopt in 2026 via drie landelijke regelingen: de ISDE, het Warmtefonds en vanaf januari 2027 het Noodfonds Energie.

De ISDE geeft een bedrag per erkend apparaat of isolatiemaatregel. Het Warmtefonds leent 0% rente bij een gezamenlijk bruto-inkomen onder 60.000 euro en daarboven tegen een marktrente. In Schiedam heeft 22,7% van de geregistreerde energielabels klasse E, F of G.

Energieregelingen voor inwoners van Schiedam, stand 1 oktober 2026
RegelingVoor wieStatus
ISDEeigenaar-bewoner en VvE: warmtepomp, isolatie, zonneboileropen, bedrag per meldcode
Warmtefondseigenaar-bewoner en VvE: lening voor verduurzamingopen, 0% rente onder 60.000 euro inkomen
Noodfonds Energielaag inkomen en hoge energiekosten, ook blokverwarmingaanvragen 4 januari tot en met 7 mei 2027
Energietoeslag-geen landelijke regeling in 2026

Niet in deze tabel: regelingen van de gemeente Schiedam, de provincie Zuid-Holland en woningcorporaties.

Energielabel Schiedam: hoeveel woningen hebben label A, en hoeveel E, F of G?

Energielabels in Schiedam zijn voor 26,0% A of beter.

Landelijk heeft 41,2% label A of beter en 11,3% label E, F of G (RVO Labelregister via Klimaatmonitor, peiljaar 2025).

Energielabels in Schiedam, peiljaar 2025 (bron: RVO Labelregister via Klimaatmonitor)
Labelklasseaandeel (%)
A of beter26,0
B en C38,8
D of slechter35,2
waarvan E, F of G22,7

Niet in deze tabel: woningen zonder geregistreerd label. B en C zijn berekend als rest van de 26.370 geregistreerde labels.

Alles over het energielabel.

Nieuwbouw in Schiedam: hoeveel wordt er gebouwd en wat is geregistreerd?

Nieuwbouw leverde in Schiedam 325 woningen op van 2023 tot en met 2025.

Bij 23 woningen (7,1%) ontbreekt de bouwstartmelding, tegenover 21% landelijk (CBS 86098NED (BAG), stand augustus 2026).

Opgeleverde nieuwbouw zonder bouwstartmelding in Schiedam, per jaar (bron: CBS 86098NED, 2026 voorlopig)
Jaarzonder bouwstart (%)
20239,3
20240,0
202650,9

Niet in deze tabel: 2025, omdat er in dat jaar geen nieuwbouw is opgeleverd of geteld.

Methode en alle gemeenten.

Woningbezit Schiedam: wie bezit de woningen en wat doet de beleggerskorting 2027?

Woningen in Schiedam worden voor 21,0% niet door de eigenaar bewoond.

Corporaties bezitten 30,5% van de woningen en de gemiddelde verkoopprijs is 339.590 euro (CBS 82900NED en 83625NED, 2025).

Het Belastingplan 2027 verlaagt de overdrachtsbelasting voor woningen die de koper niet zelf bewoont per 1 januari 2027 van 8 naar 7%. Bij de gemiddelde verkoopprijs in Schiedam van 339.590 euro scheelt dat 3.396 euro per aankoop. De Tweede en Eerste Kamer moeten het plan nog aannemen.

Methode en alle gemeenten.

Stroomstoring in Schiedam: krijg je een vergoeding?

Bij een stroomstoring in Schiedam van vier uur of langer krijgt een huishouden een vergoeding van de netbeheerder.

De vergoeding is 35 euro bij een onderbreking van 4 tot 8 uur, met 20 euro erbij voor elke 4 uur extra. Stedin maakt het bedrag binnen zes maanden over, zonder dat je erom hoeft te vragen (ACM).

Geen vergoeding bij onderhoud dat minstens drie dagen vooraf is aangekondigd en bij storingen in het hoogspanningsnet. De regeling geldt voor aansluitingen tot en met 3x25A; meld een storing zelf als Stedin die niet kent.

Schiedam vergeleken met de buurgemeenten

Schiedam zit met minstens 12,4% drie fasen 3,3 procentpunt onder het gemiddelde van de 3 buurgemeenten (15,7%); Rotterdam en Midden-Delfland scoren hoger.

Schiedam en de gemeenten die eraan grenzen: drie fasen, energierekening 2027, stookkosten bij een normale winter en energiearmoede 2024
Gemeente3-fase minstens (%)energierekening 2027 (euro)stoken normaal (euro)energiearmoede (%)
Schiedam12,4+1218348,1
Rotterdam12,5+13186811,4
Vlaardingen10,7+1258346,5
Midden-Delfland23,9+1249522,3

Alle 342 gemeenten · andere gemeente kiezen.

Veelgestelde vragen over energie in Schiedam

Hoe vraag ik 3-fase aan in Schiedam?

Via mijnaansluiting.nl; Stedin stuurt daarna een prijsopgave. In Schiedam heeft minstens 12,4% van de 43.240 aansluitingen al drie fasen.

Kan ik in Schiedam een laadpaal van 11 kW thuis aansluiten?

Alleen met een 3-fase-aansluiting. In Schiedam heeft minstens 12,4% en hoogstens 23,8% van de aansluitingen drie fasen. Op een fase laadt dezelfde paal op 3,7 tot 7,4 kW.

Welke netbeheerder heeft Schiedam?

Stedin, voor 43.240 kleinverbruikaansluitingen (peiljaar 2026). Een verzwaring of nieuwe aansluiting vraag je aan via mijnaansluiting.nl.

Hoeveel betaalt een huishouden in Schiedam in 2027 meer voor energie?

121 euro per jaar bij 730 m3 gas en 2.350 kWh: de energiebelasting daalt met 12 euro en de netkosten stijgen met 133 euro.

Hoe vraag ik energietoeslag aan in Schiedam?

Een landelijke energietoeslag is er niet meer. Het Noodfonds Energie opent op 4 januari 2027; in Schiedam had in 2024 8,1% van de huishoudens energiearmoede. Gemeentelijke hulp loopt via de gemeente Schiedam.

Wat kost stoken in Schiedam deze winter?

834 euro bij een normale winter, 741 euro bij een zachte en 1.048 euro bij een koude winter, geraamd voor oktober 2026 tot en met maart 2027.

Zo hebben wij geteld
  • [01] Drie fasen per wijk: open kleinverbruikdata Stedin, peiljaar 2026; koppeling postcode naar wijk via CBS 2025. Methode en CSV.
  • [02] Wachtlijst en netcapaciteit: Capaciteitskaart Netbeheer Nederland, stand 24 augustus 2026. Methode en CSV.
  • [03] Energierekening 2027: Belastingplan 2027, nettarieven en CBS 81528NED; berekend op 15 september 2026. Methode en CSV.
  • [04] Stookkosten: CBS 86333NED en KNMI-station Rotterdam Airport; raming stookseizoen 2026/2027. Methode en CSV.
  • [05] Energiearmoede: TNO/CBS Monitor Energiearmoede 2025, cijfers 2024. Methode en CSV.
  • [06] Noodfonds Energie: Rijksoverheid, 29 september 2026. Vergoeding bij stroomstoring: ACM.
  • [07] Energielabels: RVO Labelregister via Klimaatmonitor, peiljaar 2025. Methode en CSV.
  • [08] Nieuwbouw: CBS 86098NED (BAG), stand augustus 2026. Methode en CSV.
  • [09] Woningbezit: CBS 82900NED en 83625NED, 2025. Methode en CSV.

Geteld verkoopt niets en ontvangt geen vergoeding voor een plek in onze onderzoeken. We gebruiken geen affiliate-links en verkopen geen persoonsgegevens of leads.