Wij tellen alles na. Voor journalisten
Energie en bouwen per gemeente

Energie in Delft: minstens 20,1% drie fasen, 123 euro duurder in 2027

Delft heeft 51.503 kleinverbruikaansluitingen op het net van Stedin en Westland. Deze pagina zet de cijfers van Geteld voor Delft bij elkaar: drie fasen per wijk, de wachttijd voor verzwaren, de energierekening van 2027, de stookkosten van komende winter, stadsverwarming, energietoeslag, subsidie, energielabels en nieuwbouw. Elk cijfer heeft zijn eigen peildatum en bron.

Hoofdbevindingen
  1. De ondergrens voor drie fasen in Delft is 20,1% en 14 van de 341 andere gemeenten hebben een lager aandeel.
  2. Stoken kost in Delft 764 euro in een normale winter en 2 van de 341 andere gemeenten hebben lagere stookkosten.
  3. Energiearmoede treft in Delft 8,5% van de huishoudens en 15 van de 340 andere gemeenten hebben een hoger aandeel.
  4. Van de energielabels in Delft is 16,3% E, F of G en 46 van de 341 andere gemeenten hebben een hoger aandeel.
  5. Van de woningen in Delft wordt 22,0% niet door de eigenaar bewoond en 22 van de 341 andere gemeenten hebben een hoger aandeel.

Vier cijfers van je postcode zijn genoeg, of typ de naam van je gemeente. Wij bewaren niets: de check draait in je browser.

3-fase aansluiting in Delft: hoeveel aansluitingen hebben drie fasen?

Drie fasen in Delft: minstens 20,1% en hoogstens 32,0% van de aansluitingen heeft drie fasen.

14 van de 341 andere gemeenten hebben een lager aandeel. De ondergrens ligt 20,2 procentpunt onder de landelijke ondergrens (open kleinverbruikdata Stedin en Westland, peiljaar 2024/2026, stand 1 januari).

Aandeel aansluitingen met drie fasen per wijk in Delft, peiljaar 2024/2026, wijken met minimaal 300 aansluitingen (bron: Stedin en Westland via Geteld)
Wijkminstens (%)hoogstens (%)aansluitingen
Schieweg50,156,51.349
Wippolder41,250,24.939
Binnenstad36,555,87.029
Voordijkshoorn20,931,05.769
Voorhof17,626,87.554
Vrijenban15,727,04.754
Buitenhof15,224,16.828
Hof van Delft5,119,86.347
Tanthof-Oost1,115,22.686
Tanthof-West0,613,73.799

Niet in deze tabel: of een adres zelf een of drie fasen heeft. Stedin en Westland publiceren per postcodegroep alleen het meest voorkomende aansluitingtype; de ondergrens telt de groepen waar drie fasen het meest voorkomt, de bovengrens telt de afwijkende aansluitingen erbij.

Vul je postcode in voor jouw postcodegebied, of bekijk alle gemeenten en de methode.

Wachttijd 3-fase in Delft: hoe vraag je een verzwaring aan en hoe lang duurt het?

Een wachttijd voor een zwaardere aansluiting in Delft is niet gepubliceerd; in de provincie Zuid-Holland zijn 70 van de 199 voedingsgebieden met tekort en wachtrij.

In de provincie Zuid-Holland, waar Delft ligt, hebben 70 van de 199 voedingsgebieden een tekort en wachtrij (Capaciteitskaart Netbeheer Nederland, stand 24 augustus 2026). Stedin en Westland publiceren geen wachttijd in maanden voor huishoudens.

Capaciteitskaart provincie Zuid-Holland, stand 24 augustus 2026: voedingsgebieden per status (bron: Netbeheer Nederland; aggregatie Geteld)
Richtingtekort met wachtrijin onderzoekbeperktruimte
Afname (verzwaren, laadpaal, warmtepomp)7065469
Teruglevering (zonnepanelen, thuisbatterij)111461113

Niet in deze tabel: de status per gemeente of per adres. Die staat op de kaart van Stedin en Westland.

Een verzwaring vraag je aan via mijnaansluiting.nl; Stedin en Westland sturen daarna een prijsopgave. Sinds 1 juli 2026 geldt in congestiegebieden een gezamenlijke wachtlijst voor klein- en grootverbruik; woningen tot en met 3x35A vallen daarop in de categorie basisbehoeften en kunnen ook moeten wachten. Zo werkt een aansluiting verzwaren.

Laadpaal aanvragen in Delft: thuis of openbaar?

Een laadpaal op eigen terrein in Delft is meestal vergunningvrij; een openbare laadpaal vraag je aan bij de gemeente Delft.

Thuis laadt een paal op 11 kW als de aansluiting drie fasen heeft en anders op 3,7 tot 7,4 kW. In Delft heeft minstens 20,1% en hoogstens 32,0% van de 51.503 aansluitingen drie fasen (Stedin en Westland, peiljaar 2024/2026).

Niet op deze pagina: afwijkende regels in het omgevingsplan van Delft, bijvoorbeeld bij een monument, en toestemming van de verhuurder of VvE.

Alles over de laadpaal thuis en wat een laadpaal kost.

Energierekening Delft 2027: hoeveel gaat een huishouden meer betalen?

De energierekening in Delft stijgt in 2027 met 123 euro.

Voor 600 m3 gas en 2.140 kWh stijgen de netkosten met 137 euro, terwijl de energiebelasting 14 euro daalt. Het einde van salderen kost 358 euro per jaar (Belastingplan 2027 en nettarieven, berekend door Geteld op 15 september 2026).

Energiebelasting en netkosten voor een huishouden in Delft, 2026 tegenover 2027, in euro per jaar (bron: Belastingplan 2027, nettarieven, CBS 81528NED; berekend door Geteld op 15 september 2026)
Post20262027verschil
Energiebelasting gas en stroom na belastingvermindering4430-14
Netkosten stroom en gas749886+137
Samen+123

Niet in deze tabel: de leveringsprijs van gas en stroom en het vastrecht van de leverancier. Het profiel is 600 m3 gas en 2.140 kWh, het CBS-verbruik 2025 van Delft. De energiebelasting 2027 volgt het Belastingplan 2027, dat de Tweede en Eerste Kamer nog moeten aannemen. Door afronding kan de som een euro afwijken.

Methode en alle gemeenten.

Stookkosten Delft winter 2026/2027: wat kost gas stoken?

Stoken kost in Delft 764 euro in een normale winter.

Bij gelijk weer is dat 104 euro duurder dan vorig jaar. 2 van de 341 andere gemeenten hebben lagere stookkosten bij een normale winter (CBS-gasverbruik 2025, KNMI-station Rotterdam Airport, raming Geteld voor oktober 2026 tot en met maart 2027).

Geraamde gaskosten per huishouden in Delft, stookseizoen 2026/2027, in euro (bron: CBS 86333NED, KNMI-station Rotterdam Airport, raming Geteld)
Scenariokosten (euro)
Zachte winter679
Normale winter764
Koude winter960
Koude winter met hogere gasprijs1.166

Niet in deze tabel: woningen met stadsverwarming en woningen zonder gasaansluiting.

Methode en alle gemeenten.

Stadsverwarming Delft: wat kost een warmtenet per jaar?

Stadsverwarming in Delft kost maximaal 1.469 euro per jaar bij een verbruik van 20 GJ.

Het ACM-maximum 2026 bestaat uit 615,66 euro vastrecht, 33,73 euro meettarief en 40,97 euro per GJ. In Delft heeft 10,3% van de woningen stadsverwarming (CBS, verbruik 2025).

Maximumtarieven warmte van de ACM, 2023 tot en met 2026, in euro inclusief btw (bron: ACM-tarievenbesluiten)
Jaarvast per jaarper GJmeettarief20 GJ per jaar
2023549,5890,9130,752.399
2024582,8246,6931,681.548
2025577,4843,7932,801.486
2026615,6640,9733,731.469

Niet in deze tabel: de huur van de afleverset (in 2026 maximaal 178,51 euro per jaar als die van het warmtebedrijf is), de aansluitbijdrage bij nieuwbouw, warm water buiten de GJ-meting en kortingen in contracten van woningcorporaties. In 2023 gold daarnaast het prijsplafond van 47,38 euro per GJ voor de eerste 37 GJ. Dit zijn landelijke maxima; een warmtebedrijf mag eronder blijven.

Tarieven per warmtebedrijf en alles over stadsverwarming.

Energietoeslag in Delft: wat kun je in 2026 en 2027 nog krijgen?

Een landelijke energietoeslag is er in Delft in 2026 niet meer. Het Noodfonds Energie opent voor aanvragen van 4 januari tot en met 7 mei 2027 en betaalt minimaal 120 en maximaal 1.800 euro (Rijksoverheid, 29 september 2026). Hoeveel huishoudens dit raakt, laat het cijfer over energiearmoede zien.

Energiearmoede treft in Delft 8,5% van de huishoudens.

Landelijk is het aandeel 6,0% en de betaalbaarheidskloof is 485 euro per jaar. 15 van de 340 andere gemeenten hebben een hoger aandeel (TNO/CBS Monitor Energiearmoede 2025, cijfers 2024).

Niet in dit cijfer: huishoudens die sinds 2024 door lagere prijzen of isolatie uit energiearmoede zijn gekomen.

Voorwaarden van het Noodfonds en de energietoeslag. Gemeentelijke hulp, zoals bijzondere bijstand of een energiecoach, loopt via de gemeente Delft.

Energiesubsidie in Delft: welke regelingen gelden in 2026?

Energiesubsidie in Delft loopt in 2026 via drie landelijke regelingen: de ISDE, het Warmtefonds en vanaf januari 2027 het Noodfonds Energie.

De ISDE geeft een bedrag per erkend apparaat of isolatiemaatregel. Het Warmtefonds leent 0% rente bij een gezamenlijk bruto-inkomen onder 60.000 euro en daarboven tegen een marktrente. In Delft heeft 16,3% van de geregistreerde energielabels klasse E, F of G.

Energieregelingen voor inwoners van Delft, stand 1 oktober 2026
RegelingVoor wieStatus
ISDEeigenaar-bewoner en VvE: warmtepomp, isolatie, zonneboileropen, bedrag per meldcode
Warmtefondseigenaar-bewoner en VvE: lening voor verduurzamingopen, 0% rente onder 60.000 euro inkomen
Noodfonds Energielaag inkomen en hoge energiekosten, ook blokverwarmingaanvragen 4 januari tot en met 7 mei 2027
Energietoeslag-geen landelijke regeling in 2026

Niet in deze tabel: regelingen van de gemeente Delft, de provincie Zuid-Holland en woningcorporaties.

Energielabel Delft: hoeveel woningen hebben label A, en hoeveel E, F of G?

Van de energielabels in Delft is 33,7% A of beter.

Landelijk is 41,2% A of beter en in Delft 16,3% E, F of G. 46 van de 341 andere gemeenten hebben een hoger aandeel E, F of G (RVO Labelregister via Klimaatmonitor, peiljaar 2025).

Energielabels in Delft, peiljaar 2025 (bron: RVO Labelregister via Klimaatmonitor)
Labelklasseaandeel (%)
A of beter33,7
B en C38,5
D of slechter27,8
waarvan E, F of G16,3

Niet in deze tabel: woningen zonder geregistreerd label. B en C zijn berekend als rest van de 39.680 geregistreerde labels.

Alles over het energielabel.

Nieuwbouw in Delft: hoeveel wordt er gebouwd en wat is geregistreerd?

De nieuwbouw in Delft leverde van 2023 tot en met 2025 1.764 woningen op.

Bij 36 woningen (2,0%) ontbreekt de bouwstartmelding, tegenover 21% landelijk (CBS 86098NED (BAG), stand augustus 2026).

Opgeleverde nieuwbouw zonder bouwstartmelding in Delft, per jaar (bron: CBS 86098NED, 2026 voorlopig)
Jaarzonder bouwstart (%)
20230,1
20249,7
20251,1
20260,0

Methode en alle gemeenten.

Woningbezit Delft: wie bezit de woningen en wat doet de beleggerskorting 2027?

Van de woningen in Delft wordt 22,0% niet door de eigenaar bewoond.

41,8% is corporatiebezit en de gemiddelde verkoopprijs is 453.866 euro. 22 van de 341 andere gemeenten hebben een hoger aandeel niet zelf bewoonde woningen (CBS 82900NED en 83625NED, 2025).

Het Belastingplan 2027 verlaagt de overdrachtsbelasting voor woningen die de koper niet zelf bewoont per 1 januari 2027 van 8 naar 7%. Bij de gemiddelde verkoopprijs in Delft van 453.866 euro scheelt dat 4.539 euro per aankoop. De Tweede en Eerste Kamer moeten het plan nog aannemen.

Methode en alle gemeenten.

Stroomstoring in Delft: krijg je een vergoeding?

Bij een stroomstoring in Delft van vier uur of langer krijgt een huishouden een vergoeding van de netbeheerder.

De vergoeding is 35 euro bij een onderbreking van 4 tot 8 uur, met 20 euro erbij voor elke 4 uur extra. Stedin en Westland maken het bedrag binnen zes maanden over, zonder dat je erom hoeft te vragen (ACM).

Geen vergoeding bij onderhoud dat minstens drie dagen vooraf is aangekondigd en bij storingen in het hoogspanningsnet. De regeling geldt voor aansluitingen tot en met 3x25A; meld een storing zelf als Stedin en Westland die niet kent.

Delft vergeleken met de buurgemeenten

Delft zit met minstens 20,1% drie fasen 4,4 procentpunt onder het gemiddelde van de 5 buurgemeenten (24,5%); Midden-Delfland, Pijnacker-Nootdorp, Rijswijk (ZH.) en 's-Gravenhage scoren hoger.

Delft en de gemeenten die eraan grenzen: drie fasen, energierekening 2027, stookkosten bij een normale winter en energiearmoede 2024
Gemeente3-fase minstens (%)energierekening 2027 (euro)stoken normaal (euro)energiearmoede (%)
Delft20,1+1237648,5
Midden-Delfland23,9+1249522,3
Pijnacker-Nootdorp31,0+1178622,4
Rijswijk (ZH.)33,7+1208116,0
's-Gravenhage21,6+1219099,4
Rotterdam12,5+13186811,4

Alle 342 gemeenten · andere gemeente kiezen.

Veelgestelde vragen over energie in Delft

Hoe vraag ik 3-fase aan in Delft?

Via mijnaansluiting.nl; Stedin en Westland sturen daarna een prijsopgave. In Delft heeft minstens 20,1% van de 51.503 aansluitingen al drie fasen.

Kan ik in Delft een laadpaal van 11 kW thuis aansluiten?

Alleen met een 3-fase-aansluiting. In Delft heeft minstens 20,1% en hoogstens 32,0% van de aansluitingen drie fasen. Op een fase laadt dezelfde paal op 3,7 tot 7,4 kW.

Welke netbeheerder heeft Delft?

Stedin en Westland, voor 51.503 kleinverbruikaansluitingen (peiljaar 2024/2026). Een verzwaring of nieuwe aansluiting vraag je aan via mijnaansluiting.nl.

Hoeveel betaalt een huishouden in Delft in 2027 meer voor energie?

123 euro per jaar bij 600 m3 gas en 2.140 kWh: de energiebelasting daalt met 14 euro en de netkosten stijgen met 137 euro.

Hoe vraag ik energietoeslag aan in Delft?

Een landelijke energietoeslag is er niet meer. Het Noodfonds Energie opent op 4 januari 2027; in Delft had in 2024 8,5% van de huishoudens energiearmoede. Gemeentelijke hulp loopt via de gemeente Delft.

Wat kost stoken in Delft deze winter?

764 euro bij een normale winter, 679 euro bij een zachte en 960 euro bij een koude winter, geraamd voor oktober 2026 tot en met maart 2027.

Zo hebben wij geteld
  • [01] Drie fasen per wijk: open kleinverbruikdata Stedin en Westland, peiljaar 2024/2026; koppeling postcode naar wijk via CBS 2025. Methode en CSV.
  • [02] Wachtlijst en netcapaciteit: Capaciteitskaart Netbeheer Nederland, stand 24 augustus 2026. Methode en CSV.
  • [03] Energierekening 2027: Belastingplan 2027, nettarieven en CBS 81528NED; berekend op 15 september 2026. Methode en CSV.
  • [04] Stookkosten: CBS 86333NED en KNMI-station Rotterdam Airport; raming stookseizoen 2026/2027. Methode en CSV.
  • [05] Warmtetarieven: ACM-tarievenbesluiten 2023 tot en met 2026. Methode en CSV.
  • [06] Energiearmoede: TNO/CBS Monitor Energiearmoede 2025, cijfers 2024. Methode en CSV.
  • [07] Noodfonds Energie: Rijksoverheid, 29 september 2026. Vergoeding bij stroomstoring: ACM.
  • [08] Energielabels: RVO Labelregister via Klimaatmonitor, peiljaar 2025. Methode en CSV.
  • [09] Nieuwbouw: CBS 86098NED (BAG), stand augustus 2026. Methode en CSV.
  • [10] Woningbezit: CBS 82900NED en 83625NED, 2025. Methode en CSV.

Geteld verkoopt niets en ontvangt geen vergoeding voor een plek in onze onderzoeken. We gebruiken geen affiliate-links en verkopen geen persoonsgegevens of leads.