Wij tellen alles na. Voor journalisten
Energie en bouwen per gemeente

Energie in Leidschendam-Voorburg: minstens 15,3% drie fasen, 137 euro duurder in 2027

Leidschendam-Voorburg heeft 42.579 kleinverbruikaansluitingen op het net van Liander en Stedin. Deze pagina zet de cijfers van Geteld voor Leidschendam-Voorburg bij elkaar: drie fasen per wijk, de wachttijd voor verzwaren, de energierekening van 2027, de stookkosten van komende winter, energietoeslag, subsidie, energielabels en nieuwbouw. Elk cijfer heeft zijn eigen peildatum en bron.

Hoofdbevindingen
  1. Drie fasen komen voor bij minstens 15,3% en hoogstens 30,0% van de aansluitingen in Leidschendam-Voorburg.
  2. Van de 341 andere gemeenten hebben 22 een hoger aandeel labels E, F of G dan Leidschendam-Voorburg, waar dat aandeel 19,6% is.
  3. Vergeleken met Leidschendam-Voorburg hebben 7 van de 304 andere gemeenten een lager aandeel nieuwbouwwoningen zonder bouwstartmelding dan de 0,2% hier.
  4. In Leidschendam-Voorburg is 18,7% van de woningen niet door de eigenaar bewoond; 37 van de 341 andere gemeenten hebben een hoger aandeel.

Vier cijfers van je postcode zijn genoeg, of typ de naam van je gemeente. Wij bewaren niets: de check draait in je browser.

3-fase aansluiting in Leidschendam-Voorburg: hoeveel aansluitingen hebben drie fasen?

Drie fasen komen in Leidschendam-Voorburg voor bij minstens 15,3% en hoogstens 30,0% van de aansluitingen.

De ondergrens ligt 25,0 procentpunt onder de landelijke ondergrens van 40,3%. In Stompwijk is die minstens 60,7% (open kleinverbruikdata Liander en Stedin, peiljaar 2026, stand 1 januari).

Aandeel aansluitingen met drie fasen per wijk in Leidschendam-Voorburg, peiljaar 2026, wijken met minimaal 300 aansluitingen (bron: Liander en Stedin via Geteld)
Wijkminstens (%)hoogstens (%)aansluitingen
Stompwijk60,770,11.382
Damsigt en omgeving25,543,43.658
De Zijde / Duivenvoorde / Park Veursehout24,640,13.275
Leidschendam - Zuid en omgeving22,138,13.706
Voorburg Oud18,940,83.636
't Lien / De Rietvink18,731,13.626
Voorburg West / Park Leeuwenbergh16,938,72.354
Voorburg Midden10,722,74.712
Prinsenhof9,721,32.958
Bovenveen7,818,04.436
Voorburg Noord3,315,73.899
Essesteijn2,016,72.964
De Heuvel / Amstelwijk0,018,61.973

Niet in deze tabel: of een adres zelf een of drie fasen heeft. Liander en Stedin publiceren per postcodegroep alleen het meest voorkomende aansluitingtype; de ondergrens telt de groepen waar drie fasen het meest voorkomt, de bovengrens telt de afwijkende aansluitingen erbij.

Vul je postcode in voor jouw postcodegebied, of bekijk alle gemeenten en de methode.

Wachttijd 3-fase in Leidschendam-Voorburg: hoe vraag je een verzwaring aan en hoe lang duurt het?

Een wachttijd voor een zwaardere aansluiting in Leidschendam-Voorburg is niet gepubliceerd; Zuid-Holland heeft 70 van de 199 voedingsgebieden met tekort en wachtrij.

Liander en Stedin publiceren geen wachttijd in maanden voor huishoudens. Op de capaciteitskaart van Netbeheer Nederland staan in Zuid-Holland 70 van de 199 voedingsgebieden met tekort en wachtrij (stand 24 augustus 2026).

Capaciteitskaart provincie Zuid-Holland, stand 24 augustus 2026: voedingsgebieden per status (bron: Netbeheer Nederland; aggregatie Geteld)
Richtingtekort met wachtrijin onderzoekbeperktruimte
Afname (verzwaren, laadpaal, warmtepomp)7065469
Teruglevering (zonnepanelen, thuisbatterij)111461113

Niet in deze tabel: de status per gemeente of per adres. Die staat op de kaart van Liander en Stedin.

Een verzwaring vraag je aan via mijnaansluiting.nl; Liander en Stedin sturen daarna een prijsopgave. Sinds 1 juli 2026 geldt in congestiegebieden een gezamenlijke wachtlijst voor klein- en grootverbruik; woningen tot en met 3x35A vallen daarop in de categorie basisbehoeften en kunnen ook moeten wachten. Zo werkt een aansluiting verzwaren.

Laadpaal aanvragen in Leidschendam-Voorburg: thuis of openbaar?

Een laadpaal op eigen terrein in Leidschendam-Voorburg is meestal vergunningvrij; een openbare laadpaal vraag je aan bij de gemeente Leidschendam-Voorburg.

Thuis laadt een paal op 11 kW als de aansluiting drie fasen heeft en anders op 3,7 tot 7,4 kW. In Leidschendam-Voorburg heeft minstens 15,3% en hoogstens 30,0% van de 42.579 aansluitingen drie fasen (Liander en Stedin, peiljaar 2026).

Niet op deze pagina: afwijkende regels in het omgevingsplan van Leidschendam-Voorburg, bijvoorbeeld bij een monument, en toestemming van de verhuurder of VvE.

Alles over de laadpaal thuis en wat een laadpaal kost.

Energierekening Leidschendam-Voorburg 2027: hoeveel gaat een huishouden meer betalen?

De energierekening in Leidschendam-Voorburg stijgt in 2027 met 137 euro.

Het profiel gebruikt 830 m3 gas en 2.280 kWh, het CBS-verbruik van 2025. De energiebelasting daalt 10 euro en de netkosten stijgen 148 euro (Belastingplan 2027 en nettarieven, berekend door Geteld op 15 september 2026).

Energiebelasting en netkosten voor een huishouden in Leidschendam-Voorburg, 2026 tegenover 2027, in euro per jaar (bron: Belastingplan 2027, nettarieven, CBS 81528NED; berekend door Geteld op 15 september 2026)
Post20262027verschil
Energiebelasting gas en stroom na belastingvermindering227217-10
Netkosten stroom en gas748895+148
Samen+137

Niet in deze tabel: de leveringsprijs van gas en stroom en het vastrecht van de leverancier. Het profiel is 830 m3 gas en 2.280 kWh, het CBS-verbruik 2025 van Leidschendam-Voorburg. De energiebelasting 2027 volgt het Belastingplan 2027, dat de Tweede en Eerste Kamer nog moeten aannemen. Door afronding kan de som een euro afwijken.

Methode en alle gemeenten.

Stookkosten Leidschendam-Voorburg winter 2026/2027: wat kost gas stoken?

Stoken kost in Leidschendam-Voorburg 948 euro in een normale winter.

Een zachte winter kost 843 euro en een koude winter 1.191 euro. Bij gelijk weer is stoken 129 euro duurder dan vorig jaar (CBS-gasverbruik 2025, KNMI-station Rotterdam Airport, raming Geteld voor oktober 2026 tot en met maart 2027).

Geraamde gaskosten per huishouden in Leidschendam-Voorburg, stookseizoen 2026/2027, in euro (bron: CBS 86333NED, KNMI-station Rotterdam Airport, raming Geteld)
Scenariokosten (euro)
Zachte winter843
Normale winter948
Koude winter1.191
Koude winter met hogere gasprijs1.447

Niet in deze tabel: woningen met stadsverwarming en woningen zonder gasaansluiting.

Methode en alle gemeenten.

Energietoeslag in Leidschendam-Voorburg: wat kun je in 2026 en 2027 nog krijgen?

Een landelijke energietoeslag is er in Leidschendam-Voorburg in 2026 niet meer. Het Noodfonds Energie opent voor aanvragen van 4 januari tot en met 7 mei 2027 en betaalt minimaal 120 en maximaal 1.800 euro (Rijksoverheid, 29 september 2026). Hoeveel huishoudens dit raakt, laat het cijfer over energiearmoede zien.

Energiearmoede treft in Leidschendam-Voorburg 6,0% van de huishoudens.

Dat is gelijk aan het landelijke aandeel van 6,0%. De betaalbaarheidskloof is 560 euro per jaar (TNO/CBS Monitor Energiearmoede 2025, cijfers 2024).

Niet in dit cijfer: huishoudens die sinds 2024 door lagere prijzen of isolatie uit energiearmoede zijn gekomen.

Voorwaarden van het Noodfonds en de energietoeslag. Gemeentelijke hulp, zoals bijzondere bijstand of een energiecoach, loopt via de gemeente Leidschendam-Voorburg.

Energiesubsidie in Leidschendam-Voorburg: welke regelingen gelden in 2026?

Energiesubsidie in Leidschendam-Voorburg loopt in 2026 via drie landelijke regelingen: de ISDE, het Warmtefonds en vanaf januari 2027 het Noodfonds Energie.

De ISDE geeft een bedrag per erkend apparaat of isolatiemaatregel. Het Warmtefonds leent 0% rente bij een gezamenlijk bruto-inkomen onder 60.000 euro en daarboven tegen een marktrente. In Leidschendam-Voorburg heeft 19,6% van de geregistreerde energielabels klasse E, F of G.

Energieregelingen voor inwoners van Leidschendam-Voorburg, stand 1 oktober 2026
RegelingVoor wieStatus
ISDEeigenaar-bewoner en VvE: warmtepomp, isolatie, zonneboileropen, bedrag per meldcode
Warmtefondseigenaar-bewoner en VvE: lening voor verduurzamingopen, 0% rente onder 60.000 euro inkomen
Noodfonds Energielaag inkomen en hoge energiekosten, ook blokverwarmingaanvragen 4 januari tot en met 7 mei 2027
Energietoeslag-geen landelijke regeling in 2026

Niet in deze tabel: regelingen van de gemeente Leidschendam-Voorburg, de provincie Zuid-Holland en woningcorporaties.

Energielabel Leidschendam-Voorburg: hoeveel woningen hebben label A, en hoeveel E, F of G?

Van de energielabels in Leidschendam-Voorburg is 23,6% A of beter.

Van de geregistreerde labels is 33,8% D of slechter en 19,6% E, F of G. Landelijk is 11,3% E, F of G (RVO Labelregister via Klimaatmonitor, peiljaar 2025).

Energielabels in Leidschendam-Voorburg, peiljaar 2025 (bron: RVO Labelregister via Klimaatmonitor)
Labelklasseaandeel (%)
A of beter23,6
B en C42,6
D of slechter33,8
waarvan E, F of G19,6

Niet in deze tabel: woningen zonder geregistreerd label. B en C zijn berekend als rest van de 26.290 geregistreerde labels.

Alles over het energielabel.

Nieuwbouw in Leidschendam-Voorburg: hoeveel wordt er gebouwd en wat is geregistreerd?

Nieuwbouw in Leidschendam-Voorburg leverde van 2023 tot en met 2025 528 woningen op.

Bij 1 woning, 0,2%, ontbreekt de bouwstartmelding; landelijk is dat 21% (CBS 86098NED, BAG, stand augustus 2026).

Opgeleverde nieuwbouw zonder bouwstartmelding in Leidschendam-Voorburg, per jaar (bron: CBS 86098NED, 2026 voorlopig)
Jaarzonder bouwstart (%)
20230,0
20240,6
20250,0
20260,0

Methode en alle gemeenten.

Woningbezit Leidschendam-Voorburg: wie bezit de woningen en wat doet de beleggerskorting 2027?

Woningen in Leidschendam-Voorburg zijn voor 18,7% niet door de eigenaar bewoond.

Van de 341 andere gemeenten hebben 37 een hoger aandeel. Leidschendam-Voorburg heeft 24,6% corporatiebezit en een gemiddelde verkoopprijs van 501.744 euro (CBS 82900NED en 83625NED, 2025).

Het Belastingplan 2027 verlaagt de overdrachtsbelasting voor woningen die de koper niet zelf bewoont per 1 januari 2027 van 8 naar 7%. Bij de gemiddelde verkoopprijs in Leidschendam-Voorburg van 501.744 euro scheelt dat 5.017 euro per aankoop. De Tweede en Eerste Kamer moeten het plan nog aannemen.

Methode en alle gemeenten.

Stroomstoring in Leidschendam-Voorburg: krijg je een vergoeding?

Bij een stroomstoring in Leidschendam-Voorburg van vier uur of langer krijgt een huishouden een vergoeding van de netbeheerder.

De vergoeding is 35 euro bij een onderbreking van 4 tot 8 uur, met 20 euro erbij voor elke 4 uur extra. Liander en Stedin maken het bedrag binnen zes maanden over, zonder dat je erom hoeft te vragen (ACM).

Geen vergoeding bij onderhoud dat minstens drie dagen vooraf is aangekondigd en bij storingen in het hoogspanningsnet. De regeling geldt voor aansluitingen tot en met 3x25A; meld een storing zelf als Liander en Stedin die niet kent.

Leidschendam-Voorburg vergeleken met de buurgemeenten

Leidschendam-Voorburg zit met minstens 15,3% drie fasen 20,6 procentpunt onder het gemiddelde van de 7 buurgemeenten (35,9%); alle buurgemeenten scoren hoger.

Leidschendam-Voorburg en de gemeenten die eraan grenzen: drie fasen, energierekening 2027, stookkosten bij een normale winter en energiearmoede 2024
Gemeente3-fase minstens (%)energierekening 2027 (euro)stoken normaal (euro)energiearmoede (%)
Leidschendam-Voorburg15,3+1379486,0
's-Gravenhage21,6+1219099,4
Zoetermeer22,4+1187945,2
Voorschoten30,1+1379824,0
Zoeterwoude62,7+1467651,8
Wassenaar51,2+1561.4285,2
Leiden29,5+1488447,3
Rijswijk (ZH.)33,7+1208116,0

Alle 342 gemeenten · andere gemeente kiezen.

Veelgestelde vragen over energie in Leidschendam-Voorburg

Hoe vraag ik 3-fase aan in Leidschendam-Voorburg?

Via mijnaansluiting.nl; Liander en Stedin sturen daarna een prijsopgave. In Leidschendam-Voorburg heeft minstens 15,3% van de 42.579 aansluitingen al drie fasen.

Kan ik in Leidschendam-Voorburg een laadpaal van 11 kW thuis aansluiten?

Alleen met een 3-fase-aansluiting. In Leidschendam-Voorburg heeft minstens 15,3% en hoogstens 30,0% van de aansluitingen drie fasen. Op een fase laadt dezelfde paal op 3,7 tot 7,4 kW.

Welke netbeheerder heeft Leidschendam-Voorburg?

Liander en Stedin, voor 42.579 kleinverbruikaansluitingen (peiljaar 2026). Een verzwaring of nieuwe aansluiting vraag je aan via mijnaansluiting.nl.

Hoeveel betaalt een huishouden in Leidschendam-Voorburg in 2027 meer voor energie?

137 euro per jaar bij 830 m3 gas en 2.280 kWh: de energiebelasting daalt met 10 euro en de netkosten stijgen met 148 euro.

Hoe vraag ik energietoeslag aan in Leidschendam-Voorburg?

Een landelijke energietoeslag is er niet meer. Het Noodfonds Energie opent op 4 januari 2027; in Leidschendam-Voorburg had in 2024 6,0% van de huishoudens energiearmoede. Gemeentelijke hulp loopt via de gemeente Leidschendam-Voorburg.

Wat kost stoken in Leidschendam-Voorburg deze winter?

948 euro bij een normale winter, 843 euro bij een zachte en 1.191 euro bij een koude winter, geraamd voor oktober 2026 tot en met maart 2027.

Zo hebben wij geteld
  • [01] Drie fasen per wijk: open kleinverbruikdata Liander en Stedin, peiljaar 2026; koppeling postcode naar wijk via CBS 2025. Methode en CSV.
  • [02] Wachtlijst en netcapaciteit: Capaciteitskaart Netbeheer Nederland, stand 24 augustus 2026. Methode en CSV.
  • [03] Energierekening 2027: Belastingplan 2027, nettarieven en CBS 81528NED; berekend op 15 september 2026. Methode en CSV.
  • [04] Stookkosten: CBS 86333NED en KNMI-station Rotterdam Airport; raming stookseizoen 2026/2027. Methode en CSV.
  • [05] Energiearmoede: TNO/CBS Monitor Energiearmoede 2025, cijfers 2024. Methode en CSV.
  • [06] Noodfonds Energie: Rijksoverheid, 29 september 2026. Vergoeding bij stroomstoring: ACM.
  • [07] Energielabels: RVO Labelregister via Klimaatmonitor, peiljaar 2025. Methode en CSV.
  • [08] Nieuwbouw: CBS 86098NED (BAG), stand augustus 2026. Methode en CSV.
  • [09] Woningbezit: CBS 82900NED en 83625NED, 2025. Methode en CSV.

Geteld verkoopt niets en ontvangt geen vergoeding voor een plek in onze onderzoeken. We gebruiken geen affiliate-links en verkopen geen persoonsgegevens of leads.