Wij tellen alles na. Voor journalisten
Energie en bouwen per gemeente

Energie in Zoeterwoude: minstens 62,7% drie fasen, 146 euro duurder in 2027

Zoeterwoude heeft 4.982 kleinverbruikaansluitingen op het net van Liander. Deze pagina zet de cijfers van Geteld voor Zoeterwoude bij elkaar: drie fasen per wijk, de wachttijd voor verzwaren, de energierekening van 2027, de stookkosten van komende winter, energietoeslag, subsidie, energielabels en nieuwbouw. Elk cijfer heeft zijn eigen peildatum en bron.

Hoofdbevindingen
  1. Stoken kost in Zoeterwoude 765 euro in een normale winter, en 3 van de 341 andere gemeenten hebben lagere stookkosten.
  2. Energiearmoede treft in Zoeterwoude 1,8% van de huishoudens, en geen van de 340 andere gemeenten heeft een lager aandeel.
  3. Energielabels in Zoeterwoude omvatten 6,9% E, F of G, en 39 van de 341 andere gemeenten hebben een lager aandeel.
  4. Bij nieuwbouw in Zoeterwoude ontbreekt bij 4 woningen een bouwstartmelding, 0,6%; 21 van de 304 andere gemeenten hebben een lager aandeel.
  5. Woningbezit in Zoeterwoude is voor 21,1% niet zelf bewoond; 23 van de 341 andere gemeenten hebben een hoger aandeel.

Vier cijfers van je postcode zijn genoeg, of typ de naam van je gemeente. Wij bewaren niets: de check draait in je browser.

3-fase aansluiting in Zoeterwoude: hoeveel aansluitingen hebben drie fasen?

Drie fasen in Zoeterwoude komen voor bij minstens 62,7% en hoogstens 72,5% van de aansluitingen; de bovengrens is deels een raming.

De ondergrens ligt 22,4 procentpunt boven de landelijke ondergrens. In Zoeterwoude-Rijndijk is dat minstens 71,8%, tegenover minstens 47,4% in Zoeterwoude-Dorp (open kleinverbruikdata Liander, peiljaar 2026, stand 1 januari).

Aandeel aansluitingen met drie fasen per wijk in Zoeterwoude, peiljaar 2026, wijken met minimaal 300 aansluitingen (bron: Liander via Geteld)
Wijkminstens (%)hoogstens (%)aansluitingen
Zoeterwoude-Rijndijk71,879,22.311
Zoeterwoude-Dorp47,461,12.107

Niet in deze tabel: of een adres zelf een of drie fasen heeft. Liander publiceert per postcodegroep alleen het meest voorkomende aansluitingtype; de ondergrens telt de groepen waar drie fasen het meest voorkomt, de bovengrens telt de afwijkende aansluitingen erbij.

Vul je postcode in voor jouw postcodegebied, of bekijk alle gemeenten en de methode.

Wachttijd 3-fase in Zoeterwoude: hoe vraag je een verzwaring aan en hoe lang duurt het?

Een wachttijd voor een zwaardere aansluiting in Zoeterwoude is niet gepubliceerd; Zuid-Holland heeft 70 van de 199 voedingsgebieden met tekort en wachtrij.

In de provincie Zuid-Holland, waar Zoeterwoude ligt, heeft 35,2% van de voedingsgebieden een tekort en wachtrij (Capaciteitskaart Netbeheer Nederland, stand 24 augustus 2026). Liander publiceert geen wachttijd in maanden voor huishoudens.

Capaciteitskaart provincie Zuid-Holland, stand 24 augustus 2026: voedingsgebieden per status (bron: Netbeheer Nederland; aggregatie Geteld)
Richtingtekort met wachtrijin onderzoekbeperktruimte
Afname (verzwaren, laadpaal, warmtepomp)7065469
Teruglevering (zonnepanelen, thuisbatterij)111461113

Niet in deze tabel: de status per gemeente of per adres. Die staat op de kaart van Liander.

Een verzwaring vraag je aan via mijnaansluiting.nl; Liander stuurt daarna een prijsopgave. Sinds 1 juli 2026 geldt in congestiegebieden een gezamenlijke wachtlijst voor klein- en grootverbruik; woningen tot en met 3x35A vallen daarop in de categorie basisbehoeften en kunnen ook moeten wachten. Zo werkt een aansluiting verzwaren.

Laadpaal aanvragen in Zoeterwoude: thuis of openbaar?

Een laadpaal op eigen terrein in Zoeterwoude is meestal vergunningvrij; een openbare laadpaal vraag je aan bij de gemeente Zoeterwoude.

Thuis laadt een paal op 11 kW als de aansluiting drie fasen heeft en anders op 3,7 tot 7,4 kW. In Zoeterwoude heeft minstens 62,7% en hoogstens 72,5% van de 4.982 aansluitingen drie fasen (Liander, peiljaar 2026).

Niet op deze pagina: afwijkende regels in het omgevingsplan van Zoeterwoude, bijvoorbeeld bij een monument, en toestemming van de verhuurder of VvE.

Alles over de laadpaal thuis en wat een laadpaal kost.

Energierekening Zoeterwoude 2027: hoeveel gaat een huishouden meer betalen?

De energierekening in Zoeterwoude stijgt in 2027 met 146 euro.

Het profiel gebruikt 670 m3 gas en 2.780 kWh; de energiebelasting daalt met 16 euro en de netkosten stijgen met 162 euro (Belastingplan 2027 en nettarieven, berekening Geteld, 15 september 2026; verbruik CBS, 2025).

Energiebelasting en netkosten voor een huishouden in Zoeterwoude, 2026 tegenover 2027, in euro per jaar (bron: Belastingplan 2027, nettarieven, CBS 81528NED; berekend door Geteld op 15 september 2026)
Post20262027verschil
Energiebelasting gas en stroom na belastingvermindering166151-16
Netkosten stroom en gas745907+162
Samen+146

Niet in deze tabel: de leveringsprijs van gas en stroom en het vastrecht van de leverancier. Het profiel is 670 m3 gas en 2.780 kWh, het CBS-verbruik 2025 van Zoeterwoude. De energiebelasting 2027 volgt het Belastingplan 2027, dat de Tweede en Eerste Kamer nog moeten aannemen. Door afronding kan de som een euro afwijken.

Methode en alle gemeenten.

Stookkosten Zoeterwoude winter 2026/2027: wat kost gas stoken?

Stoken kost in Zoeterwoude 765 euro in een normale winter.

Bij gelijk weer is stoken 104 euro duurder dan vorig jaar. 3 van de 341 andere gemeenten hebben lagere stookkosten bij een normale winter (CBS-gasverbruik 2025, KNMI-station Rotterdam Airport, raming Geteld voor oktober 2026 tot en met maart 2027).

Geraamde gaskosten per huishouden in Zoeterwoude, stookseizoen 2026/2027, in euro (bron: CBS 86333NED, KNMI-station Rotterdam Airport, raming Geteld)
Scenariokosten (euro)
Zachte winter680
Normale winter765
Koude winter961
Koude winter met hogere gasprijs1.168

Niet in deze tabel: woningen met stadsverwarming en woningen zonder gasaansluiting.

Methode en alle gemeenten.

Energietoeslag in Zoeterwoude: wat kun je in 2026 en 2027 nog krijgen?

Een landelijke energietoeslag is er in Zoeterwoude in 2026 niet meer. Het Noodfonds Energie opent voor aanvragen van 4 januari tot en met 7 mei 2027 en betaalt minimaal 120 en maximaal 1.800 euro (Rijksoverheid, 29 september 2026). Hoeveel huishoudens dit raakt, laat het cijfer over energiearmoede zien.

Energiearmoede treft in Zoeterwoude 1,8% van de huishoudens.

Landelijk is dat 6,0%; geen van de 340 andere gemeenten heeft een lager aandeel (TNO/CBS Monitor Energiearmoede 2025, cijfers 2024). De betaalbaarheidskloof is 718 euro per jaar.

Niet in dit cijfer: huishoudens die sinds 2024 door lagere prijzen of isolatie uit energiearmoede zijn gekomen.

Voorwaarden van het Noodfonds en de energietoeslag. Gemeentelijke hulp, zoals bijzondere bijstand of een energiecoach, loopt via de gemeente Zoeterwoude.

Energiesubsidie in Zoeterwoude: welke regelingen gelden in 2026?

Energiesubsidie in Zoeterwoude loopt in 2026 via drie landelijke regelingen: de ISDE, het Warmtefonds en vanaf januari 2027 het Noodfonds Energie.

De ISDE geeft een bedrag per erkend apparaat of isolatiemaatregel. Het Warmtefonds leent 0% rente bij een gezamenlijk bruto-inkomen onder 60.000 euro en daarboven tegen een marktrente. In Zoeterwoude heeft 6,9% van de geregistreerde energielabels klasse E, F of G.

Energieregelingen voor inwoners van Zoeterwoude, stand 1 oktober 2026
RegelingVoor wieStatus
ISDEeigenaar-bewoner en VvE: warmtepomp, isolatie, zonneboileropen, bedrag per meldcode
Warmtefondseigenaar-bewoner en VvE: lening voor verduurzamingopen, 0% rente onder 60.000 euro inkomen
Noodfonds Energielaag inkomen en hoge energiekosten, ook blokverwarmingaanvragen 4 januari tot en met 7 mei 2027
Energietoeslag-geen landelijke regeling in 2026

Niet in deze tabel: regelingen van de gemeente Zoeterwoude, de provincie Zuid-Holland en woningcorporaties.

Energielabel Zoeterwoude: hoeveel woningen hebben label A, en hoeveel E, F of G?

Van de energielabels in Zoeterwoude is 59,4% A of beter.

Van de geregistreerde labels is 6,9% E, F of G; 39 van de 341 andere gemeenten hebben een lager aandeel E, F of G (RVO Labelregister via Klimaatmonitor, peiljaar 2025).

Energielabels in Zoeterwoude, peiljaar 2025 (bron: RVO Labelregister via Klimaatmonitor)
Labelklasseaandeel (%)
A of beter59,4
B en C28,5
D of slechter12,1
waarvan E, F of G6,9

Niet in deze tabel: woningen zonder geregistreerd label. B en C zijn berekend als rest van de 2.810 geregistreerde labels.

Alles over het energielabel.

Nieuwbouw in Zoeterwoude: hoeveel wordt er gebouwd en wat is geregistreerd?

Nieuwbouw in Zoeterwoude telt 633 opgeleverde woningen van 2023 tot en met 2025.

Bij 4 woningen ontbreekt de bouwstartmelding, dat is 0,6%; 21 van de 304 andere gemeenten hebben een lager aandeel zonder melding (CBS 86098NED (BAG), stand augustus 2026).

Opgeleverde nieuwbouw zonder bouwstartmelding in Zoeterwoude, per jaar (bron: CBS 86098NED, 2026 voorlopig)
Jaarzonder bouwstart (%)
20230,5
20240,0

Niet in deze tabel: 2025, omdat er in dat jaar geen nieuwbouw is opgeleverd of geteld.

Methode en alle gemeenten.

Woningbezit Zoeterwoude: wie bezit de woningen en wat doet de beleggerskorting 2027?

Woningen in Zoeterwoude zijn voor 21,1% niet door de eigenaar bewoond.

Het aandeel corporatiebezit is 16,7%; 23 van de 341 andere gemeenten hebben een hoger aandeel niet zelf bewoonde woningen (CBS 82900NED en 83625NED, 2025).

Het Belastingplan 2027 verlaagt de overdrachtsbelasting voor woningen die de koper niet zelf bewoont per 1 januari 2027 van 8 naar 7%. Bij de gemiddelde verkoopprijs in Zoeterwoude van 569.994 euro scheelt dat 5.700 euro per aankoop. De Tweede en Eerste Kamer moeten het plan nog aannemen.

Methode en alle gemeenten.

Stroomstoring in Zoeterwoude: krijg je een vergoeding?

Bij een stroomstoring in Zoeterwoude van vier uur of langer krijgt een huishouden een vergoeding van de netbeheerder.

De vergoeding is 35 euro bij een onderbreking van 4 tot 8 uur, met 20 euro erbij voor elke 4 uur extra. Liander maakt het bedrag binnen zes maanden over, zonder dat je erom hoeft te vragen (ACM).

Geen vergoeding bij onderhoud dat minstens drie dagen vooraf is aangekondigd en bij storingen in het hoogspanningsnet. De regeling geldt voor aansluitingen tot en met 3x25A; meld een storing zelf als Liander die niet kent.

Zoeterwoude vergeleken met de buurgemeenten

Zoeterwoude zit met minstens 62,7% drie fasen 32,7 procentpunt boven het gemiddelde van de 5 buurgemeenten (30,0%); geen buurgemeente scoort hoger.

Zoeterwoude en de gemeenten die eraan grenzen: drie fasen, energierekening 2027, stookkosten bij een normale winter en energiearmoede 2024
Gemeente3-fase minstens (%)energierekening 2027 (euro)stoken normaal (euro)energiearmoede (%)
Zoeterwoude62,7+1467651,8
Alphen aan den Rijn47,8+1358913,8
Leiden29,5+1488447,3
Leidschendam-Voorburg15,3+1379486,0
Zoetermeer22,4+1187945,2
Leiderdorp34,8+1499283,0

Alle 342 gemeenten · andere gemeente kiezen.

Veelgestelde vragen over energie in Zoeterwoude

Hoe vraag ik 3-fase aan in Zoeterwoude?

Via mijnaansluiting.nl; Liander stuurt daarna een prijsopgave. In Zoeterwoude heeft minstens 62,7% van de 4.982 aansluitingen al drie fasen.

Kan ik in Zoeterwoude een laadpaal van 11 kW thuis aansluiten?

Alleen met een 3-fase-aansluiting. In Zoeterwoude heeft minstens 62,7% en hoogstens 72,5% van de aansluitingen drie fasen. Op een fase laadt dezelfde paal op 3,7 tot 7,4 kW.

Welke netbeheerder heeft Zoeterwoude?

Liander, voor 4.982 kleinverbruikaansluitingen (peiljaar 2026). Een verzwaring of nieuwe aansluiting vraag je aan via mijnaansluiting.nl.

Hoeveel betaalt een huishouden in Zoeterwoude in 2027 meer voor energie?

146 euro per jaar bij 670 m3 gas en 2.780 kWh: de energiebelasting daalt met 16 euro en de netkosten stijgen met 162 euro.

Hoe vraag ik energietoeslag aan in Zoeterwoude?

Een landelijke energietoeslag is er niet meer. Het Noodfonds Energie opent op 4 januari 2027; in Zoeterwoude had in 2024 1,8% van de huishoudens energiearmoede. Gemeentelijke hulp loopt via de gemeente Zoeterwoude.

Wat kost stoken in Zoeterwoude deze winter?

765 euro bij een normale winter, 680 euro bij een zachte en 961 euro bij een koude winter, geraamd voor oktober 2026 tot en met maart 2027.

Zo hebben wij geteld
  • [01] Drie fasen per wijk: open kleinverbruikdata Liander, peiljaar 2026; koppeling postcode naar wijk via CBS 2025. Methode en CSV.
  • [02] Wachtlijst en netcapaciteit: Capaciteitskaart Netbeheer Nederland, stand 24 augustus 2026. Methode en CSV.
  • [03] Energierekening 2027: Belastingplan 2027, nettarieven en CBS 81528NED; berekend op 15 september 2026. Methode en CSV.
  • [04] Stookkosten: CBS 86333NED en KNMI-station Rotterdam Airport; raming stookseizoen 2026/2027. Methode en CSV.
  • [05] Energiearmoede: TNO/CBS Monitor Energiearmoede 2025, cijfers 2024. Methode en CSV.
  • [06] Noodfonds Energie: Rijksoverheid, 29 september 2026. Vergoeding bij stroomstoring: ACM.
  • [07] Energielabels: RVO Labelregister via Klimaatmonitor, peiljaar 2025. Methode en CSV.
  • [08] Nieuwbouw: CBS 86098NED (BAG), stand augustus 2026. Methode en CSV.
  • [09] Woningbezit: CBS 82900NED en 83625NED, 2025. Methode en CSV.

Geteld verkoopt niets en ontvangt geen vergoeding voor een plek in onze onderzoeken. We gebruiken geen affiliate-links en verkopen geen persoonsgegevens of leads.