Wij tellen alles na. Voor journalisten
Energie en bouwen per gemeente

Energie in Nieuwkoop: minstens 67,1% drie fasen, 135 euro duurder in 2027

Nieuwkoop heeft 14.016 kleinverbruikaansluitingen op het net van Liander en Stedin. Deze pagina zet de cijfers van Geteld voor Nieuwkoop bij elkaar: drie fasen per wijk, de wachttijd voor verzwaren, de energierekening van 2027, de stookkosten van komende winter, energietoeslag, subsidie, energielabels en nieuwbouw. Elk cijfer heeft zijn eigen peildatum en bron.

Hoofdbevindingen
  1. De netkosten stijgen in Nieuwkoop in 2027 met 148 euro.
  2. Stoken is in Nieuwkoop bij gelijk weer 133 euro duurder dan vorig jaar.
  3. Energiearmoede treft in Nieuwkoop 3,5% van de huishoudens.
  4. Van de energielabels in Nieuwkoop is 8,8% E, F of G.

Vier cijfers van je postcode zijn genoeg, of typ de naam van je gemeente. Wij bewaren niets: de check draait in je browser.

3-fase aansluiting in Nieuwkoop: hoeveel aansluitingen hebben drie fasen?

Drie fasen in Nieuwkoop komen voor bij minstens 67,1% en hoogstens 75,8% van de aansluitingen; de bovengrens is deels een raming.

De ondergrens ligt 26,8 procentpunt boven de landelijke ondergrens van 40,3%. In Kern Korteraar is de ondergrens minstens 100,0% en in Kern Zevenhoven minstens 53,0%, een verschil van 47,0 procentpunt (open kleinverbruikdata Liander en Stedin, peiljaar 2026, stand 1 januari).

Aandeel aansluitingen met drie fasen per wijk in Nieuwkoop, peiljaar 2026, wijken met minimaal 300 aansluitingen (bron: Liander en Stedin via Geteld)
Wijkminstens (%)hoogstens (%)aansluitingen
Kern Korteraar100,0100,0356
Kern Papenveer93,295,0738
Kern Woerdense Verlaat86,093,2443
Kern Noorden71,578,9810
Kern Nieuwveen70,578,21.971
Kern Nieuoop65,874,74.562
Kern Langeraar63,372,91.261
Kern Ter Aar53,865,92.256
Kern Zevenhoven53,065,31.083

Niet in deze tabel: of een adres zelf een of drie fasen heeft. Liander en Stedin publiceren per postcodegroep alleen het meest voorkomende aansluitingtype; de ondergrens telt de groepen waar drie fasen het meest voorkomt, de bovengrens telt de afwijkende aansluitingen erbij.

Vul je postcode in voor jouw postcodegebied, of bekijk alle gemeenten en de methode.

Wachttijd 3-fase in Nieuwkoop: hoe vraag je een verzwaring aan en hoe lang duurt het?

Een wachttijd voor een zwaardere aansluiting in Nieuwkoop is niet gepubliceerd.

In de provincie Zuid-Holland, waar Nieuwkoop ligt, hebben 70 van de 199 voedingsgebieden een tekort en wachtrij (Capaciteitskaart Netbeheer Nederland, stand 24 augustus 2026). Liander en Stedin publiceren geen wachttijd in maanden voor huishoudens.

Capaciteitskaart provincie Zuid-Holland, stand 24 augustus 2026: voedingsgebieden per status (bron: Netbeheer Nederland; aggregatie Geteld)
Richtingtekort met wachtrijin onderzoekbeperktruimte
Afname (verzwaren, laadpaal, warmtepomp)7065469
Teruglevering (zonnepanelen, thuisbatterij)111461113

Niet in deze tabel: de status per gemeente of per adres. Die staat op de kaart van Liander en Stedin.

Een verzwaring vraag je aan via mijnaansluiting.nl; Liander en Stedin sturen daarna een prijsopgave. Sinds 1 juli 2026 geldt in congestiegebieden een gezamenlijke wachtlijst voor klein- en grootverbruik; woningen tot en met 3x35A vallen daarop in de categorie basisbehoeften en kunnen ook moeten wachten. Zo werkt een aansluiting verzwaren.

Laadpaal aanvragen in Nieuwkoop: thuis of openbaar?

Een laadpaal op eigen terrein in Nieuwkoop is meestal vergunningvrij; een openbare laadpaal vraag je aan bij de gemeente Nieuwkoop.

Thuis laadt een paal op 11 kW als de aansluiting drie fasen heeft en anders op 3,7 tot 7,4 kW. In Nieuwkoop heeft minstens 67,1% en hoogstens 75,8% van de 14.016 aansluitingen drie fasen (Liander en Stedin, peiljaar 2026).

Niet op deze pagina: afwijkende regels in het omgevingsplan van Nieuwkoop, bijvoorbeeld bij een monument, en toestemming van de verhuurder of VvE.

Alles over de laadpaal thuis en wat een laadpaal kost.

Energierekening Nieuwkoop 2027: hoeveel gaat een huishouden meer betalen?

De energierekening in Nieuwkoop stijgt in 2027 met 135 euro.

Het profiel gebruikt 860 m3 gas en 2.990 kWh, het CBS-verbruik van deze gemeente uit 2025. De energiebelasting daalt met 13 euro en de netkosten stijgen met 148 euro (Belastingplan 2027 en nettarieven, berekend door Geteld op 15 september 2026).

Energiebelasting en netkosten voor een huishouden in Nieuwkoop, 2026 tegenover 2027, in euro per jaar (bron: Belastingplan 2027, nettarieven, CBS 81528NED; berekend door Geteld op 15 september 2026)
Post20262027verschil
Energiebelasting gas en stroom na belastingvermindering328315-13
Netkosten stroom en gas748895+148
Samen+135

Niet in deze tabel: de leveringsprijs van gas en stroom en het vastrecht van de leverancier. Het profiel is 860 m3 gas en 2.990 kWh, het CBS-verbruik 2025 van Nieuwkoop. De energiebelasting 2027 volgt het Belastingplan 2027, dat de Tweede en Eerste Kamer nog moeten aannemen. Door afronding kan de som een euro afwijken.

Methode en alle gemeenten.

Stookkosten Nieuwkoop winter 2026/2027: wat kost gas stoken?

Stoken kost in Nieuwkoop 983 euro in een normale winter.

Bij gelijk weer is stoken 133 euro duurder dan vorig jaar. De raming gebruikt het CBS-gasverbruik 2025 en KNMI-station Schiphol Airport (Geteld, oktober 2026 tot en met maart 2027).

Geraamde gaskosten per huishouden in Nieuwkoop, stookseizoen 2026/2027, in euro (bron: CBS 86333NED, KNMI-station Schiphol Airport, raming Geteld)
Scenariokosten (euro)
Zachte winter872
Normale winter983
Koude winter1.252
Koude winter met hogere gasprijs1.520

Niet in deze tabel: woningen met stadsverwarming en woningen zonder gasaansluiting.

Methode en alle gemeenten.

Energietoeslag in Nieuwkoop: wat kun je in 2026 en 2027 nog krijgen?

Een landelijke energietoeslag is er in Nieuwkoop in 2026 niet meer. Het Noodfonds Energie opent voor aanvragen van 4 januari tot en met 7 mei 2027 en betaalt minimaal 120 en maximaal 1.800 euro (Rijksoverheid, 29 september 2026). Hoeveel huishoudens dit raakt, laat het cijfer over energiearmoede zien.

Energiearmoede treft in Nieuwkoop 3,5% van de huishoudens.

Landelijk treft energiearmoede 6,0% van de huishoudens. De betaalbaarheidskloof in Nieuwkoop is 704 euro per jaar (TNO/CBS Monitor Energiearmoede 2025, cijfers 2024).

Niet in dit cijfer: huishoudens die sinds 2024 door lagere prijzen of isolatie uit energiearmoede zijn gekomen.

Voorwaarden van het Noodfonds en de energietoeslag. Gemeentelijke hulp, zoals bijzondere bijstand of een energiecoach, loopt via de gemeente Nieuwkoop.

Energiesubsidie in Nieuwkoop: welke regelingen gelden in 2026?

Energiesubsidie in Nieuwkoop loopt in 2026 via drie landelijke regelingen: de ISDE, het Warmtefonds en vanaf januari 2027 het Noodfonds Energie.

De ISDE geeft een bedrag per erkend apparaat of isolatiemaatregel. Het Warmtefonds leent 0% rente bij een gezamenlijk bruto-inkomen onder 60.000 euro en daarboven tegen een marktrente. In Nieuwkoop heeft 8,8% van de geregistreerde energielabels klasse E, F of G.

Energieregelingen voor inwoners van Nieuwkoop, stand 1 oktober 2026
RegelingVoor wieStatus
ISDEeigenaar-bewoner en VvE: warmtepomp, isolatie, zonneboileropen, bedrag per meldcode
Warmtefondseigenaar-bewoner en VvE: lening voor verduurzamingopen, 0% rente onder 60.000 euro inkomen
Noodfonds Energielaag inkomen en hoge energiekosten, ook blokverwarmingaanvragen 4 januari tot en met 7 mei 2027
Energietoeslag-geen landelijke regeling in 2026

Niet in deze tabel: regelingen van de gemeente Nieuwkoop, de provincie Zuid-Holland en woningcorporaties.

Energielabel Nieuwkoop: hoeveel woningen hebben label A, en hoeveel E, F of G?

Van de energielabels in Nieuwkoop is 36,8% A of beter.

Landelijk is 41,2% A of beter en 11,3% E, F of G; in Nieuwkoop is 8,8% E, F of G (RVO Labelregister via Klimaatmonitor, peiljaar 2025).

Energielabels in Nieuwkoop, peiljaar 2025 (bron: RVO Labelregister via Klimaatmonitor)
Labelklasseaandeel (%)
A of beter36,8
B en C44,5
D of slechter18,7
waarvan E, F of G8,8

Niet in deze tabel: woningen zonder geregistreerd label. B en C zijn berekend als rest van de 6.750 geregistreerde labels.

Alles over het energielabel.

Nieuwbouw in Nieuwkoop: hoeveel wordt er gebouwd en wat is geregistreerd?

Nieuwbouw in Nieuwkoop leverde in 2023 tot en met 2025 282 woningen op.

Bij 58 woningen, 20,6% van de nieuwbouw, ontbreekt de bouwstartmelding; landelijk is dat 21% (CBS 86098NED, BAG, stand augustus 2026).

Opgeleverde nieuwbouw zonder bouwstartmelding in Nieuwkoop, per jaar (bron: CBS 86098NED, 2026 voorlopig)
Jaarzonder bouwstart (%)
202310,6
202448,5
202521,4
202612,2

Methode en alle gemeenten.

Woningbezit Nieuwkoop: wie bezit de woningen en wat doet de beleggerskorting 2027?

Woningen in Nieuwkoop zijn voor 8,8% niet door de eigenaar bewoond.

Corporaties bezitten 20,5% van de woningen. De gemiddelde verkoopprijs is 605.404 euro (CBS 82900NED en 83625NED, 2025).

Het Belastingplan 2027 verlaagt de overdrachtsbelasting voor woningen die de koper niet zelf bewoont per 1 januari 2027 van 8 naar 7%. Bij de gemiddelde verkoopprijs in Nieuwkoop van 605.404 euro scheelt dat 6.054 euro per aankoop. De Tweede en Eerste Kamer moeten het plan nog aannemen.

Methode en alle gemeenten.

Stroomstoring in Nieuwkoop: krijg je een vergoeding?

Bij een stroomstoring in Nieuwkoop van vier uur of langer krijgt een huishouden een vergoeding van de netbeheerder.

De vergoeding is 35 euro bij een onderbreking van 4 tot 8 uur, met 20 euro erbij voor elke 4 uur extra. Liander en Stedin maken het bedrag binnen zes maanden over, zonder dat je erom hoeft te vragen (ACM).

Geen vergoeding bij onderhoud dat minstens drie dagen vooraf is aangekondigd en bij storingen in het hoogspanningsnet. De regeling geldt voor aansluitingen tot en met 3x25A; meld een storing zelf als Liander en Stedin die niet kent.

Nieuwkoop vergeleken met de buurgemeenten

Nieuwkoop zit met minstens 67,1% drie fasen 12,9 procentpunt boven het gemiddelde van de 6 buurgemeenten (54,2%); geen buurgemeente scoort hoger.

Nieuwkoop en de gemeenten die eraan grenzen: drie fasen, energierekening 2027, stookkosten bij een normale winter en energiearmoede 2024
Gemeente3-fase minstens (%)energierekening 2027 (euro)stoken normaal (euro)energiearmoede (%)
Nieuwkoop67,1+1359833,5
Alphen aan den Rijn47,8+1358913,8
Woerden63,0+1219232,9
De Ronde Venen48,5+1361.0403,0
Kaag en Braassem63,7+1499373,3
Uithoorn57,2+1509144,1
Bodegraven-Reeuwijk45,0+1219573,2

Alle 342 gemeenten · andere gemeente kiezen.

Veelgestelde vragen over energie in Nieuwkoop

Hoe vraag ik 3-fase aan in Nieuwkoop?

Via mijnaansluiting.nl; Liander en Stedin sturen daarna een prijsopgave. In Nieuwkoop heeft minstens 67,1% van de 14.016 aansluitingen al drie fasen.

Kan ik in Nieuwkoop een laadpaal van 11 kW thuis aansluiten?

Alleen met een 3-fase-aansluiting. In Nieuwkoop heeft minstens 67,1% en hoogstens 75,8% van de aansluitingen drie fasen. Op een fase laadt dezelfde paal op 3,7 tot 7,4 kW.

Welke netbeheerder heeft Nieuwkoop?

Liander en Stedin, voor 14.016 kleinverbruikaansluitingen (peiljaar 2026). Een verzwaring of nieuwe aansluiting vraag je aan via mijnaansluiting.nl.

Hoeveel betaalt een huishouden in Nieuwkoop in 2027 meer voor energie?

135 euro per jaar bij 860 m3 gas en 2.990 kWh: de energiebelasting daalt met 13 euro en de netkosten stijgen met 148 euro.

Hoe vraag ik energietoeslag aan in Nieuwkoop?

Een landelijke energietoeslag is er niet meer. Het Noodfonds Energie opent op 4 januari 2027; in Nieuwkoop had in 2024 3,5% van de huishoudens energiearmoede. Gemeentelijke hulp loopt via de gemeente Nieuwkoop.

Wat kost stoken in Nieuwkoop deze winter?

983 euro bij een normale winter, 872 euro bij een zachte en 1.252 euro bij een koude winter, geraamd voor oktober 2026 tot en met maart 2027.

Zo hebben wij geteld
  • [01] Drie fasen per wijk: open kleinverbruikdata Liander en Stedin, peiljaar 2026; koppeling postcode naar wijk via CBS 2025. Methode en CSV.
  • [02] Wachtlijst en netcapaciteit: Capaciteitskaart Netbeheer Nederland, stand 24 augustus 2026. Methode en CSV.
  • [03] Energierekening 2027: Belastingplan 2027, nettarieven en CBS 81528NED; berekend op 15 september 2026. Methode en CSV.
  • [04] Stookkosten: CBS 86333NED en KNMI-station Schiphol Airport; raming stookseizoen 2026/2027. Methode en CSV.
  • [05] Energiearmoede: TNO/CBS Monitor Energiearmoede 2025, cijfers 2024. Methode en CSV.
  • [06] Noodfonds Energie: Rijksoverheid, 29 september 2026. Vergoeding bij stroomstoring: ACM.
  • [07] Energielabels: RVO Labelregister via Klimaatmonitor, peiljaar 2025. Methode en CSV.
  • [08] Nieuwbouw: CBS 86098NED (BAG), stand augustus 2026. Methode en CSV.
  • [09] Woningbezit: CBS 82900NED en 83625NED, 2025. Methode en CSV.

Geteld verkoopt niets en ontvangt geen vergoeding voor een plek in onze onderzoeken. We gebruiken geen affiliate-links en verkopen geen persoonsgegevens of leads.