Wij tellen alles na. Voor journalisten
Energie en bouwen per gemeente

Energie in Woerden: minstens 63,0% drie fasen, 121 euro duurder in 2027

Woerden heeft 26.233 kleinverbruikaansluitingen op het net van Stedin. Deze pagina zet de cijfers van Geteld voor Woerden bij elkaar: drie fasen per wijk, de wachttijd voor verzwaren, de energierekening van 2027, de stookkosten van komende winter, energietoeslag, subsidie, energielabels en nieuwbouw. Elk cijfer heeft zijn eigen peildatum en bron.

Hoofdbevindingen
  1. De energierekening in Woerden stijgt met 121 euro; 50 van de 341 andere gemeenten hebben een kleinere stijging.
  2. Energiearmoede treft in Woerden 2,9% van de huishoudens; 28 van de 340 andere gemeenten hebben een lager aandeel.
  3. Bij nieuwbouw in Woerden ontbreekt bij 2 woningen de bouwstartmelding, goed voor 0,4%.

Vier cijfers van je postcode zijn genoeg, of typ de naam van je gemeente. Wij bewaren niets: de check draait in je browser.

3-fase aansluiting in Woerden: hoeveel aansluitingen hebben drie fasen?

Drie fasen in Woerden komen voor bij minstens 63,0% en hoogstens 75,2% van de aansluitingen.

Op 1 januari 2026 waren er 26.233 kleinverbruikaansluitingen; de ondergrens ligt 22,7 procentpunt boven landelijk. Tussen Woerden-West (85,4%) en Woerden-Oost (37,2%) is het verschil in ondergrens 48,2 procentpunt (open kleinverbruikdata Stedin, peiljaar 2026).

Aandeel aansluitingen met drie fasen per wijk in Woerden, peiljaar 2026, wijken met minimaal 300 aansluitingen (bron: Stedin via Geteld)
Wijkminstens (%)hoogstens (%)aansluitingen
Woerden-West85,491,84.322
Woerden-Midden71,380,810.085
Kamerik61,777,21.845
Zegveld54,773,81.121
Harmelen45,367,03.874
Woerden-Oost37,250,74.518

Niet in deze tabel: of een adres zelf een of drie fasen heeft. Stedin publiceert per postcodegroep alleen het meest voorkomende aansluitingtype; de ondergrens telt de groepen waar drie fasen het meest voorkomt, de bovengrens telt de afwijkende aansluitingen erbij.

Vul je postcode in voor jouw postcodegebied, of bekijk alle gemeenten en de methode.

Wachttijd 3-fase in Woerden: hoe vraag je een verzwaring aan en hoe lang duurt het?

Een wachttijd voor een zwaardere aansluiting in Woerden is niet gepubliceerd; in de provincie Utrecht, waar Woerden ligt, hebben 25 van 56 voedingsgebieden een tekort en wachtrij.

De Capaciteitskaart Netbeheer Nederland telde op 24 augustus 2026 in Utrecht 25 van 56 voedingsgebieden met tekort en wachtrij. Stedin publiceert geen wachttijd in maanden voor huishoudens.

Capaciteitskaart provincie Utrecht, stand 24 augustus 2026: voedingsgebieden per status (bron: Netbeheer Nederland; aggregatie Geteld)
Richtingtekort met wachtrijin onderzoekbeperktruimte
Afname (verzwaren, laadpaal, warmtepomp)2501219
Teruglevering (zonnepanelen, thuisbatterij)301439

Niet in deze tabel: de status per gemeente of per adres. Die staat op de kaart van Stedin.

Een verzwaring vraag je aan via mijnaansluiting.nl; Stedin stuurt daarna een prijsopgave. Sinds 1 juli 2026 geldt in congestiegebieden een gezamenlijke wachtlijst voor klein- en grootverbruik; woningen tot en met 3x35A vallen daarop in de categorie basisbehoeften en kunnen ook moeten wachten. Zo werkt een aansluiting verzwaren.

Laadpaal aanvragen in Woerden: thuis of openbaar?

Een laadpaal op eigen terrein in Woerden is meestal vergunningvrij; een openbare laadpaal vraag je aan bij de gemeente Woerden.

Thuis laadt een paal op 11 kW als de aansluiting drie fasen heeft en anders op 3,7 tot 7,4 kW. In Woerden heeft minstens 63,0% en hoogstens 75,2% van de 26.233 aansluitingen drie fasen (Stedin, peiljaar 2026).

Niet op deze pagina: afwijkende regels in het omgevingsplan van Woerden, bijvoorbeeld bij een monument, en toestemming van de verhuurder of VvE.

Alles over de laadpaal thuis en wat een laadpaal kost.

Energierekening Woerden 2027: hoeveel gaat een huishouden meer betalen?

De energierekening in Woerden stijgt in 2027 met 121 euro.

Bij 810 m3 gas en 2.620 kWh daalt de energiebelasting met 12 euro en stijgen de netkosten met 133 euro. 50 van de 341 andere gemeenten hebben een kleinere stijging (Belastingplan 2027 en nettarieven, berekend door Geteld op 15 september 2026).

Energiebelasting en netkosten voor een huishouden in Woerden, 2026 tegenover 2027, in euro per jaar (bron: Belastingplan 2027, nettarieven, CBS 81528NED; berekend door Geteld op 15 september 2026)
Post20262027verschil
Energiebelasting gas en stroom na belastingvermindering250238-12
Netkosten stroom en gas751884+133
Samen+121

Niet in deze tabel: de leveringsprijs van gas en stroom en het vastrecht van de leverancier. Het profiel is 810 m3 gas en 2.620 kWh, het CBS-verbruik 2025 van Woerden. De energiebelasting 2027 volgt het Belastingplan 2027, dat de Tweede en Eerste Kamer nog moeten aannemen. Door afronding kan de som een euro afwijken.

Methode en alle gemeenten.

Stookkosten Woerden winter 2026/2027: wat kost gas stoken?

Stoken kost in Woerden 923 euro in een normale winter.

Een zachte winter kost 828 euro en een koude winter 1.151 euro; bij gelijk weer is stoken 125 euro duurder dan vorig jaar (CBS-gasverbruik 2025, KNMI-station Cabauw, raming Geteld voor oktober 2026 tot en met maart 2027).

Geraamde gaskosten per huishouden in Woerden, stookseizoen 2026/2027, in euro (bron: CBS 86333NED, KNMI-station Cabauw, raming Geteld)
Scenariokosten (euro)
Zachte winter828
Normale winter923
Koude winter1.151
Koude winter met hogere gasprijs1.398

Niet in deze tabel: woningen met stadsverwarming en woningen zonder gasaansluiting.

Methode en alle gemeenten.

Energietoeslag in Woerden: wat kun je in 2026 en 2027 nog krijgen?

Een landelijke energietoeslag is er in Woerden in 2026 niet meer. Het Noodfonds Energie opent voor aanvragen van 4 januari tot en met 7 mei 2027 en betaalt minimaal 120 en maximaal 1.800 euro (Rijksoverheid, 29 september 2026). Hoeveel huishoudens dit raakt, laat het cijfer over energiearmoede zien.

Energiearmoede treft in Woerden 2,9% van de huishoudens.

Landelijk gaat het om 6,0%; 28 van de 340 andere gemeenten hebben een lager aandeel. De betaalbaarheidskloof is 616 euro per jaar (TNO/CBS Monitor Energiearmoede 2025, cijfers 2024).

Niet in dit cijfer: huishoudens die sinds 2024 door lagere prijzen of isolatie uit energiearmoede zijn gekomen.

Voorwaarden van het Noodfonds en de energietoeslag. Gemeentelijke hulp, zoals bijzondere bijstand of een energiecoach, loopt via de gemeente Woerden.

Energiesubsidie in Woerden: welke regelingen gelden in 2026?

Energiesubsidie in Woerden loopt in 2026 via drie landelijke regelingen: de ISDE, het Warmtefonds en vanaf januari 2027 het Noodfonds Energie.

De ISDE geeft een bedrag per erkend apparaat of isolatiemaatregel. Het Warmtefonds leent 0% rente bij een gezamenlijk bruto-inkomen onder 60.000 euro en daarboven tegen een marktrente. In Woerden heeft 7,7% van de geregistreerde energielabels klasse E, F of G.

Energieregelingen voor inwoners van Woerden, stand 1 oktober 2026
RegelingVoor wieStatus
ISDEeigenaar-bewoner en VvE: warmtepomp, isolatie, zonneboileropen, bedrag per meldcode
Warmtefondseigenaar-bewoner en VvE: lening voor verduurzamingopen, 0% rente onder 60.000 euro inkomen
Noodfonds Energielaag inkomen en hoge energiekosten, ook blokverwarmingaanvragen 4 januari tot en met 7 mei 2027
Energietoeslag-geen landelijke regeling in 2026

Niet in deze tabel: regelingen van de gemeente Woerden, de provincie Utrecht en woningcorporaties.

Energielabel Woerden: hoeveel woningen hebben label A, en hoeveel E, F of G?

Energielabels in Woerden zijn in 45,5% van de gevallen A of beter.

Van 14.090 geregistreerde labels is 45,5% A of beter, tegenover 41,2% landelijk; 7,7% is E, F of G, tegenover 11,3% landelijk (RVO Labelregister via Klimaatmonitor, peiljaar 2025).

Energielabels in Woerden, peiljaar 2025 (bron: RVO Labelregister via Klimaatmonitor)
Labelklasseaandeel (%)
A of beter45,5
B en C40,5
D of slechter14,0
waarvan E, F of G7,7

Niet in deze tabel: woningen zonder geregistreerd label. B en C zijn berekend als rest van de 14.090 geregistreerde labels.

Alles over het energielabel.

Nieuwbouw in Woerden: hoeveel wordt er gebouwd en wat is geregistreerd?

Nieuwbouw in Woerden telt 544 opgeleverde woningen van 2023 tot en met 2025.

Bij 2 woningen (0,4%) ontbreekt de bouwstartmelding, tegenover 21% landelijk; 15 van de 304 andere gemeenten hebben een lager aandeel zonder melding (CBS 86098NED (BAG), stand augustus 2026).

Opgeleverde nieuwbouw zonder bouwstartmelding in Woerden, per jaar (bron: CBS 86098NED, 2026 voorlopig)
Jaarzonder bouwstart (%)
20230,3
20242,1
20250,0
20261,1

Methode en alle gemeenten.

Woningbezit Woerden: wie bezit de woningen en wat doet de beleggerskorting 2027?

Woningen in Woerden zijn in 12,8% van de gevallen niet door de eigenaar bewoond.

Van de 23.206 woningen is 22,6% corporatiebezit (CBS 82900NED en 83625NED, 2025).

Het Belastingplan 2027 verlaagt de overdrachtsbelasting voor woningen die de koper niet zelf bewoont per 1 januari 2027 van 8 naar 7%. Bij de gemiddelde verkoopprijs in Woerden van 620.770 euro scheelt dat 6.208 euro per aankoop. De Tweede en Eerste Kamer moeten het plan nog aannemen.

Methode en alle gemeenten.

Stroomstoring in Woerden: krijg je een vergoeding?

Bij een stroomstoring in Woerden van vier uur of langer krijgt een huishouden een vergoeding van de netbeheerder.

De vergoeding is 35 euro bij een onderbreking van 4 tot 8 uur, met 20 euro erbij voor elke 4 uur extra. Stedin maakt het bedrag binnen zes maanden over, zonder dat je erom hoeft te vragen (ACM).

Geen vergoeding bij onderhoud dat minstens drie dagen vooraf is aangekondigd en bij storingen in het hoogspanningsnet. De regeling geldt voor aansluitingen tot en met 3x25A; meld een storing zelf als Stedin die niet kent.

Woerden vergeleken met de buurgemeenten

Woerden zit met minstens 63,0% drie fasen 19,4 procentpunt boven het gemiddelde van de 6 buurgemeenten (43,6%); Nieuwkoop scoort hoger.

Woerden en de gemeenten die eraan grenzen: drie fasen, energierekening 2027, stookkosten bij een normale winter en energiearmoede 2024
Gemeente3-fase minstens (%)energierekening 2027 (euro)stoken normaal (euro)energiearmoede (%)
Woerden63,0+1219232,9
Nieuwkoop67,1+1359833,5
Bodegraven-Reeuwijk45,0+1219573,2
Montfoort39,3+1221.0252,5
Utrecht26,2+1178686,6
Stichtse Vecht35,3+1229963,3
De Ronde Venen48,5+1361.0403,0

Alle 342 gemeenten · andere gemeente kiezen.

Veelgestelde vragen over energie in Woerden

Hoe vraag ik 3-fase aan in Woerden?

Via mijnaansluiting.nl; Stedin stuurt daarna een prijsopgave. In Woerden heeft minstens 63,0% van de 26.233 aansluitingen al drie fasen.

Kan ik in Woerden een laadpaal van 11 kW thuis aansluiten?

Alleen met een 3-fase-aansluiting. In Woerden heeft minstens 63,0% en hoogstens 75,2% van de aansluitingen drie fasen. Op een fase laadt dezelfde paal op 3,7 tot 7,4 kW.

Welke netbeheerder heeft Woerden?

Stedin, voor 26.233 kleinverbruikaansluitingen (peiljaar 2026). Een verzwaring of nieuwe aansluiting vraag je aan via mijnaansluiting.nl.

Hoeveel betaalt een huishouden in Woerden in 2027 meer voor energie?

121 euro per jaar bij 810 m3 gas en 2.620 kWh: de energiebelasting daalt met 12 euro en de netkosten stijgen met 133 euro.

Hoe vraag ik energietoeslag aan in Woerden?

Een landelijke energietoeslag is er niet meer. Het Noodfonds Energie opent op 4 januari 2027; in Woerden had in 2024 2,9% van de huishoudens energiearmoede. Gemeentelijke hulp loopt via de gemeente Woerden.

Wat kost stoken in Woerden deze winter?

923 euro bij een normale winter, 828 euro bij een zachte en 1.151 euro bij een koude winter, geraamd voor oktober 2026 tot en met maart 2027.

Zo hebben wij geteld
  • [01] Drie fasen per wijk: open kleinverbruikdata Stedin, peiljaar 2026; koppeling postcode naar wijk via CBS 2025. Methode en CSV.
  • [02] Wachtlijst en netcapaciteit: Capaciteitskaart Netbeheer Nederland, stand 24 augustus 2026. Methode en CSV.
  • [03] Energierekening 2027: Belastingplan 2027, nettarieven en CBS 81528NED; berekend op 15 september 2026. Methode en CSV.
  • [04] Stookkosten: CBS 86333NED en KNMI-station Cabauw; raming stookseizoen 2026/2027. Methode en CSV.
  • [05] Energiearmoede: TNO/CBS Monitor Energiearmoede 2025, cijfers 2024. Methode en CSV.
  • [06] Noodfonds Energie: Rijksoverheid, 29 september 2026. Vergoeding bij stroomstoring: ACM.
  • [07] Energielabels: RVO Labelregister via Klimaatmonitor, peiljaar 2025. Methode en CSV.
  • [08] Nieuwbouw: CBS 86098NED (BAG), stand augustus 2026. Methode en CSV.
  • [09] Woningbezit: CBS 82900NED en 83625NED, 2025. Methode en CSV.

Geteld verkoopt niets en ontvangt geen vergoeding voor een plek in onze onderzoeken. We gebruiken geen affiliate-links en verkopen geen persoonsgegevens of leads.