Wij tellen alles na. Voor journalisten
Energie en bouwen per gemeente

Energie in Montfoort: minstens 39,3% drie fasen, 122 euro duurder in 2027

Montfoort heeft 6.619 kleinverbruikaansluitingen op het net van Stedin. Deze pagina zet de cijfers van Geteld voor Montfoort bij elkaar: drie fasen per wijk, de wachttijd voor verzwaren, de energierekening van 2027, de stookkosten van komende winter, energietoeslag, subsidie en energielabels. Elk cijfer heeft zijn eigen peildatum en bron.

Hoofdbevindingen
  1. Montfoort heeft 2,5% energiearmoede, tegenover 6,0% landelijk; 14 van de 340 andere gemeenten hebben een lager aandeel.
  2. De netkosten in Montfoort stijgen met 133 euro, terwijl de energiebelasting 11 euro daalt.
  3. Montfoort heeft 35,8% energielabels A of beter, tegenover 41,2% landelijk.

Vier cijfers van je postcode zijn genoeg, of typ de naam van je gemeente. Wij bewaren niets: de check draait in je browser.

3-fase aansluiting in Montfoort: hoeveel aansluitingen hebben drie fasen?

Drie fasen zijn in Montfoort aanwezig bij minstens 39,3% en hoogstens 64,4% van de aansluitingen.

In Linschoten is de ondergrens 52,6%, tegenover 28,7% in de laagste wijk. Dat verschil tussen wijken is 23,9 procentpunt (open kleinverbruikdata Stedin, peiljaar 2026, stand 1 januari).

Niet in deze tabel: of een adres zelf een of drie fasen heeft. Stedin publiceert per postcodegroep alleen het meest voorkomende aansluitingtype; de ondergrens telt de groepen waar drie fasen het meest voorkomt, de bovengrens telt de afwijkende aansluitingen erbij.

Vul je postcode in voor jouw postcodegebied, of bekijk alle gemeenten en de methode.

Wachttijd 3-fase in Montfoort: hoe vraag je een verzwaring aan en hoe lang duurt het?

Wachttijd in de provincie Utrecht, waar Montfoort ligt, is voor huishoudens niet in maanden gepubliceerd; 25 van de 56 voedingsgebieden hebben een tekort en wachtrij.

De capaciteitskaart vermeldt daarnaast 19 voedingsgebieden met ruimte (Capaciteitskaart Netbeheer Nederland, stand 24 augustus 2026). Stedin publiceert geen wachttijd in maanden voor huishoudens.

Capaciteitskaart provincie Utrecht, stand 24 augustus 2026: voedingsgebieden per status (bron: Netbeheer Nederland; aggregatie Geteld)
Richtingtekort met wachtrijin onderzoekbeperktruimte
Afname (verzwaren, laadpaal, warmtepomp)2501219
Teruglevering (zonnepanelen, thuisbatterij)301439

Niet in deze tabel: de status per gemeente of per adres. Die staat op de kaart van Stedin.

Een verzwaring vraag je aan via mijnaansluiting.nl; Stedin stuurt daarna een prijsopgave. Sinds 1 juli 2026 geldt in congestiegebieden een gezamenlijke wachtlijst voor klein- en grootverbruik; woningen tot en met 3x35A vallen daarop in de categorie basisbehoeften en kunnen ook moeten wachten. Zo werkt een aansluiting verzwaren.

Laadpaal aanvragen in Montfoort: thuis of openbaar?

Een laadpaal op eigen terrein in Montfoort is meestal vergunningvrij; een openbare laadpaal vraag je aan bij de gemeente Montfoort.

Thuis laadt een paal op 11 kW als de aansluiting drie fasen heeft en anders op 3,7 tot 7,4 kW. In Montfoort heeft minstens 39,3% en hoogstens 64,4% van de 6.619 aansluitingen drie fasen (Stedin, peiljaar 2026).

Niet op deze pagina: afwijkende regels in het omgevingsplan van Montfoort, bijvoorbeeld bij een monument, en toestemming van de verhuurder of VvE.

Alles over de laadpaal thuis en wat een laadpaal kost.

Energierekening Montfoort 2027: hoeveel gaat een huishouden meer betalen?

De energierekening in Montfoort stijgt in 2027 met 122 euro.

Bij een profiel van 900 m3 gas en 2.800 kWh stijgen de netkosten met 133 euro en daalt de energiebelasting met 11 euro (Belastingplan 2027 en nettarieven, berekend door Geteld op 15 september 2026).

Energiebelasting en netkosten voor een huishouden in Montfoort, 2026 tegenover 2027, in euro per jaar (bron: Belastingplan 2027, nettarieven, CBS 81528NED; berekend door Geteld op 15 september 2026)
Post20262027verschil
Energiebelasting gas en stroom na belastingvermindering336324-11
Netkosten stroom en gas751884+133
Samen+122

Niet in deze tabel: de leveringsprijs van gas en stroom en het vastrecht van de leverancier. Het profiel is 900 m3 gas en 2.800 kWh, het CBS-verbruik 2025 van Montfoort. De energiebelasting 2027 volgt het Belastingplan 2027, dat de Tweede en Eerste Kamer nog moeten aannemen. Door afronding kan de som een euro afwijken.

Methode en alle gemeenten.

Stookkosten Montfoort winter 2026/2027: wat kost gas stoken?

Stoken kost in Montfoort 1.025 euro in een normale winter.

In een koude winter kost stoken 1.279 euro; bij gelijk weer is dat 139 euro duurder dan vorig jaar (CBS-gasverbruik 2025, KNMI-station Cabauw, raming Geteld voor oktober 2026 tot en met maart 2027).

Geraamde gaskosten per huishouden in Montfoort, stookseizoen 2026/2027, in euro (bron: CBS 86333NED, KNMI-station Cabauw, raming Geteld)
Scenariokosten (euro)
Zachte winter919
Normale winter1.025
Koude winter1.279
Koude winter met hogere gasprijs1.554

Niet in deze tabel: woningen met stadsverwarming en woningen zonder gasaansluiting.

Methode en alle gemeenten.

Energietoeslag in Montfoort: wat kun je in 2026 en 2027 nog krijgen?

Een landelijke energietoeslag is er in Montfoort in 2026 niet meer. Het Noodfonds Energie opent voor aanvragen van 4 januari tot en met 7 mei 2027 en betaalt minimaal 120 en maximaal 1.800 euro (Rijksoverheid, 29 september 2026). Hoeveel huishoudens dit raakt, laat het cijfer over energiearmoede zien.

Energiearmoede treft in Montfoort 2,5% van de huishoudens.

Landelijk is dat 6,0%. 14 van de 340 andere gemeenten hebben een lager aandeel (TNO/CBS Monitor Energiearmoede 2025, cijfers 2024).

Niet in dit cijfer: huishoudens die sinds 2024 door lagere prijzen of isolatie uit energiearmoede zijn gekomen.

Voorwaarden van het Noodfonds en de energietoeslag. Gemeentelijke hulp, zoals bijzondere bijstand of een energiecoach, loopt via de gemeente Montfoort.

Energiesubsidie in Montfoort: welke regelingen gelden in 2026?

Energiesubsidie in Montfoort loopt in 2026 via drie landelijke regelingen: de ISDE, het Warmtefonds en vanaf januari 2027 het Noodfonds Energie.

De ISDE geeft een bedrag per erkend apparaat of isolatiemaatregel. Het Warmtefonds leent 0% rente bij een gezamenlijk bruto-inkomen onder 60.000 euro en daarboven tegen een marktrente. In Montfoort heeft 8,0% van de geregistreerde energielabels klasse E, F of G.

Energieregelingen voor inwoners van Montfoort, stand 1 oktober 2026
RegelingVoor wieStatus
ISDEeigenaar-bewoner en VvE: warmtepomp, isolatie, zonneboileropen, bedrag per meldcode
Warmtefondseigenaar-bewoner en VvE: lening voor verduurzamingopen, 0% rente onder 60.000 euro inkomen
Noodfonds Energielaag inkomen en hoge energiekosten, ook blokverwarmingaanvragen 4 januari tot en met 7 mei 2027
Energietoeslag-geen landelijke regeling in 2026

Niet in deze tabel: regelingen van de gemeente Montfoort, de provincie Utrecht en woningcorporaties.

Energielabel Montfoort: hoeveel woningen hebben label A, en hoeveel E, F of G?

Energielabels in Montfoort zijn voor 35,8% A of beter.

Van de 3.060 geregistreerde labels is 8,0% E, F of G, tegenover 11,3% landelijk (RVO Labelregister via Klimaatmonitor, peiljaar 2025).

Energielabels in Montfoort, peiljaar 2025 (bron: RVO Labelregister via Klimaatmonitor)
Labelklasseaandeel (%)
A of beter35,8
B en C48,8
D of slechter15,4
waarvan E, F of G8,0

Niet in deze tabel: woningen zonder geregistreerd label. B en C zijn berekend als rest van de 3.060 geregistreerde labels.

Alles over het energielabel.

Woningbezit Montfoort: wie bezit de woningen en wat doet de beleggerskorting 2027?

Woningen in Montfoort worden voor 11,5% niet door de eigenaar bewoond.

Ook is 16,0% corporatiebezit; de gemiddelde verkoopprijs is 541.636 euro (CBS 82900NED en 83625NED, 2025).

Het Belastingplan 2027 verlaagt de overdrachtsbelasting voor woningen die de koper niet zelf bewoont per 1 januari 2027 van 8 naar 7%. Bij de gemiddelde verkoopprijs in Montfoort van 541.636 euro scheelt dat 5.416 euro per aankoop. De Tweede en Eerste Kamer moeten het plan nog aannemen.

Methode en alle gemeenten.

Stroomstoring in Montfoort: krijg je een vergoeding?

Bij een stroomstoring in Montfoort van vier uur of langer krijgt een huishouden een vergoeding van de netbeheerder.

De vergoeding is 35 euro bij een onderbreking van 4 tot 8 uur, met 20 euro erbij voor elke 4 uur extra. Stedin maakt het bedrag binnen zes maanden over, zonder dat je erom hoeft te vragen (ACM).

Geen vergoeding bij onderhoud dat minstens drie dagen vooraf is aangekondigd en bij storingen in het hoogspanningsnet. De regeling geldt voor aansluitingen tot en met 3x25A; meld een storing zelf als Stedin die niet kent.

Montfoort vergeleken met de buurgemeenten

Montfoort zit met minstens 39,3% drie fasen 1,7 procentpunt onder het gemiddelde van de 6 buurgemeenten (41,0%); Oudewater, Woerden, Lopik en Bodegraven-Reeuwijk scoren hoger.

Montfoort en de gemeenten die eraan grenzen: drie fasen, energierekening 2027, stookkosten bij een normale winter en energiearmoede 2024
Gemeente3-fase minstens (%)energierekening 2027 (euro)stoken normaal (euro)energiearmoede (%)
Montfoort39,3+1221.0252,5
Oudewater43,9+1221.0254,1
Woerden63,0+1219232,9
IJsselstein16,6+1208893,2
Lopik51,4+1221.0713,1
Utrecht26,2+1178686,6
Bodegraven-Reeuwijk45,0+1219573,2

Alle 342 gemeenten · andere gemeente kiezen.

Veelgestelde vragen over energie in Montfoort

Hoe vraag ik 3-fase aan in Montfoort?

Via mijnaansluiting.nl; Stedin stuurt daarna een prijsopgave. In Montfoort heeft minstens 39,3% van de 6.619 aansluitingen al drie fasen.

Kan ik in Montfoort een laadpaal van 11 kW thuis aansluiten?

Alleen met een 3-fase-aansluiting. In Montfoort heeft minstens 39,3% en hoogstens 64,4% van de aansluitingen drie fasen. Op een fase laadt dezelfde paal op 3,7 tot 7,4 kW.

Welke netbeheerder heeft Montfoort?

Stedin, voor 6.619 kleinverbruikaansluitingen (peiljaar 2026). Een verzwaring of nieuwe aansluiting vraag je aan via mijnaansluiting.nl.

Hoeveel betaalt een huishouden in Montfoort in 2027 meer voor energie?

122 euro per jaar bij 900 m3 gas en 2.800 kWh: de energiebelasting daalt met 11 euro en de netkosten stijgen met 133 euro.

Hoe vraag ik energietoeslag aan in Montfoort?

Een landelijke energietoeslag is er niet meer. Het Noodfonds Energie opent op 4 januari 2027; in Montfoort had in 2024 2,5% van de huishoudens energiearmoede. Gemeentelijke hulp loopt via de gemeente Montfoort.

Wat kost stoken in Montfoort deze winter?

1.025 euro bij een normale winter, 919 euro bij een zachte en 1.279 euro bij een koude winter, geraamd voor oktober 2026 tot en met maart 2027.

Zo hebben wij geteld
  • [01] Drie fasen per wijk: open kleinverbruikdata Stedin, peiljaar 2026; koppeling postcode naar wijk via CBS 2025. Methode en CSV.
  • [02] Wachtlijst en netcapaciteit: Capaciteitskaart Netbeheer Nederland, stand 24 augustus 2026. Methode en CSV.
  • [03] Energierekening 2027: Belastingplan 2027, nettarieven en CBS 81528NED; berekend op 15 september 2026. Methode en CSV.
  • [04] Stookkosten: CBS 86333NED en KNMI-station Cabauw; raming stookseizoen 2026/2027. Methode en CSV.
  • [05] Energiearmoede: TNO/CBS Monitor Energiearmoede 2025, cijfers 2024. Methode en CSV.
  • [06] Noodfonds Energie: Rijksoverheid, 29 september 2026. Vergoeding bij stroomstoring: ACM.
  • [07] Energielabels: RVO Labelregister via Klimaatmonitor, peiljaar 2025. Methode en CSV.
  • [08] Woningbezit: CBS 82900NED en 83625NED, 2025. Methode en CSV.

Geteld verkoopt niets en ontvangt geen vergoeding voor een plek in onze onderzoeken. We gebruiken geen affiliate-links en verkopen geen persoonsgegevens of leads.