Wij tellen alles na. Voor journalisten
Energie en bouwen per gemeente

Energie in IJsselstein: minstens 16,6% drie fasen, 120 euro duurder in 2027

IJsselstein heeft 16.076 kleinverbruikaansluitingen op het net van Stedin. Deze pagina zet de cijfers van Geteld voor IJsselstein bij elkaar: drie fasen per wijk, de wachttijd voor verzwaren, de energierekening van 2027, de stookkosten van komende winter, energietoeslag, subsidie en energielabels. Elk cijfer heeft zijn eigen peildatum en bron.

Hoofdbevindingen
  1. De ondergrens voor drie fasen in IJsselstein ligt 23,7 procentpunt onder de landelijke ondergrens.
  2. De energierekening stijgt in IJsselstein; 19 van de 341 andere gemeenten hebben een kleinere stijging.
  3. Stoken kost in IJsselstein 889 euro in een normale winter; 40 van de 341 andere gemeenten hebben lagere stookkosten.
  4. Het aandeel energielabels E, F of G is in IJsselstein 6,1%; 28 van de 341 andere gemeenten hebben een lager aandeel.

Vier cijfers van je postcode zijn genoeg, of typ de naam van je gemeente. Wij bewaren niets: de check draait in je browser.

3-fase aansluiting in IJsselstein: hoeveel aansluitingen hebben drie fasen?

Drie fasen komen in IJsselstein voor bij minstens 16,6% en hoogstens 41,0% van de aansluitingen.

De ondergrens ligt 23,7 procentpunt onder de landelijke ondergrens van 40,3%. 12 van de 341 andere gemeenten hebben een lager aandeel drie fasen (open kleinverbruikdata Stedin, peiljaar 2026, stand 1 januari).

Niet in deze tabel: of een adres zelf een of drie fasen heeft. Stedin publiceert per postcodegroep alleen het meest voorkomende aansluitingtype; de ondergrens telt de groepen waar drie fasen het meest voorkomt, de bovengrens telt de afwijkende aansluitingen erbij.

Vul je postcode in voor jouw postcodegebied, of bekijk alle gemeenten en de methode.

Wachttijd 3-fase in IJsselstein: hoe vraag je een verzwaring aan en hoe lang duurt het?

Een wachttijd voor een zwaardere aansluiting in IJsselstein is niet gepubliceerd; in de provincie Utrecht zijn 25 van de 56 voedingsgebieden met tekort en wachtrij.

In de provincie Utrecht, waar IJsselstein ligt, hadden 25 van de 56 voedingsgebieden met afname een tekort en wachtrij (44,6%); 19 hadden ruimte (Capaciteitskaart Netbeheer Nederland, stand 24 augustus 2026). Stedin publiceert geen wachttijd in maanden voor huishoudens.

Capaciteitskaart provincie Utrecht, stand 24 augustus 2026: voedingsgebieden per status (bron: Netbeheer Nederland; aggregatie Geteld)
Richtingtekort met wachtrijin onderzoekbeperktruimte
Afname (verzwaren, laadpaal, warmtepomp)2501219
Teruglevering (zonnepanelen, thuisbatterij)301439

Niet in deze tabel: de status per gemeente of per adres. Die staat op de kaart van Stedin.

Een verzwaring vraag je aan via mijnaansluiting.nl; Stedin stuurt daarna een prijsopgave. Sinds 1 juli 2026 geldt in congestiegebieden een gezamenlijke wachtlijst voor klein- en grootverbruik; woningen tot en met 3x35A vallen daarop in de categorie basisbehoeften en kunnen ook moeten wachten. Zo werkt een aansluiting verzwaren.

Laadpaal aanvragen in IJsselstein: thuis of openbaar?

Een laadpaal op eigen terrein in IJsselstein is meestal vergunningvrij; een openbare laadpaal vraag je aan bij de gemeente IJsselstein.

Thuis laadt een paal op 11 kW als de aansluiting drie fasen heeft en anders op 3,7 tot 7,4 kW. In IJsselstein heeft minstens 16,6% en hoogstens 41,0% van de 16.076 aansluitingen drie fasen (Stedin, peiljaar 2026).

Niet op deze pagina: afwijkende regels in het omgevingsplan van IJsselstein, bijvoorbeeld bij een monument, en toestemming van de verhuurder of VvE.

Alles over de laadpaal thuis en wat een laadpaal kost.

Energierekening IJsselstein 2027: hoeveel gaat een huishouden meer betalen?

De energierekening in IJsselstein stijgt in 2027 met 120 euro.

De berekening vergelijkt 2027 met 2026 voor een profiel van 780 m3 gas en 2.640 kWh: de energiebelasting daalt met 13 euro en de netkosten stijgen met 133 euro (Belastingplan 2027 en nettarieven, berekend door Geteld op 15 september 2026).

Energiebelasting en netkosten voor een huishouden in IJsselstein, 2026 tegenover 2027, in euro per jaar (bron: Belastingplan 2027, nettarieven, CBS 81528NED; berekend door Geteld op 15 september 2026)
Post20262027verschil
Energiebelasting gas en stroom na belastingvermindering231218-13
Netkosten stroom en gas751884+133
Samen+120

Niet in deze tabel: de leveringsprijs van gas en stroom en het vastrecht van de leverancier. Het profiel is 780 m3 gas en 2.640 kWh, het CBS-verbruik 2025 van IJsselstein. De energiebelasting 2027 volgt het Belastingplan 2027, dat de Tweede en Eerste Kamer nog moeten aannemen. Door afronding kan de som een euro afwijken.

Methode en alle gemeenten.

Stookkosten IJsselstein winter 2026/2027: wat kost gas stoken?

Stoken kost in IJsselstein 889 euro in een normale winter.

Bij gelijk weer zijn de stookkosten 121 euro hoger dan vorig jaar (CBS-gasverbruik 2025, KNMI-station Cabauw, raming Geteld voor oktober 2026 tot en met maart 2027).

Geraamde gaskosten per huishouden in IJsselstein, stookseizoen 2026/2027, in euro (bron: CBS 86333NED, KNMI-station Cabauw, raming Geteld)
Scenariokosten (euro)
Zachte winter797
Normale winter889
Koude winter1.109
Koude winter met hogere gasprijs1.346

Niet in deze tabel: woningen met stadsverwarming en woningen zonder gasaansluiting.

Methode en alle gemeenten.

Energietoeslag in IJsselstein: wat kun je in 2026 en 2027 nog krijgen?

Een landelijke energietoeslag is er in IJsselstein in 2026 niet meer. Het Noodfonds Energie opent voor aanvragen van 4 januari tot en met 7 mei 2027 en betaalt minimaal 120 en maximaal 1.800 euro (Rijksoverheid, 29 september 2026). Hoeveel huishoudens dit raakt, laat het cijfer over energiearmoede zien.

Energiearmoede treft in IJsselstein 3,2% van de huishoudens.

Landelijk is dat 6,0%; de betaalbaarheidskloof is 476 euro per jaar (TNO/CBS Monitor Energiearmoede 2025, cijfers 2024).

Niet in dit cijfer: huishoudens die sinds 2024 door lagere prijzen of isolatie uit energiearmoede zijn gekomen.

Voorwaarden van het Noodfonds en de energietoeslag. Gemeentelijke hulp, zoals bijzondere bijstand of een energiecoach, loopt via de gemeente IJsselstein.

Energiesubsidie in IJsselstein: welke regelingen gelden in 2026?

Energiesubsidie in IJsselstein loopt in 2026 via drie landelijke regelingen: de ISDE, het Warmtefonds en vanaf januari 2027 het Noodfonds Energie.

De ISDE geeft een bedrag per erkend apparaat of isolatiemaatregel. Het Warmtefonds leent 0% rente bij een gezamenlijk bruto-inkomen onder 60.000 euro en daarboven tegen een marktrente. In IJsselstein heeft 6,1% van de geregistreerde energielabels klasse E, F of G.

Energieregelingen voor inwoners van IJsselstein, stand 1 oktober 2026
RegelingVoor wieStatus
ISDEeigenaar-bewoner en VvE: warmtepomp, isolatie, zonneboileropen, bedrag per meldcode
Warmtefondseigenaar-bewoner en VvE: lening voor verduurzamingopen, 0% rente onder 60.000 euro inkomen
Noodfonds Energielaag inkomen en hoge energiekosten, ook blokverwarmingaanvragen 4 januari tot en met 7 mei 2027
Energietoeslag-geen landelijke regeling in 2026

Niet in deze tabel: regelingen van de gemeente IJsselstein, de provincie Utrecht en woningcorporaties.

Energielabel IJsselstein: hoeveel woningen hebben label A, en hoeveel E, F of G?

Energielabels in IJsselstein zijn voor 46,9% A of beter.

Landelijk is 41,2% A of beter en 6,1% E, F of G; 28 van de 341 andere gemeenten hebben een lager aandeel E, F of G (RVO Labelregister via Klimaatmonitor, peiljaar 2025).

Energielabels in IJsselstein, peiljaar 2025 (bron: RVO Labelregister via Klimaatmonitor)
Labelklasseaandeel (%)
A of beter46,9
B en C40,7
D of slechter12,4
waarvan E, F of G6,1

Niet in deze tabel: woningen zonder geregistreerd label. B en C zijn berekend als rest van de 9.090 geregistreerde labels.

Alles over het energielabel.

Woningbezit IJsselstein: wie bezit de woningen en wat doet de beleggerskorting 2027?

Woningen in IJsselstein zijn voor 12,5% niet door de eigenaar bewoond.

Van de 14.585 woningen is 24,4% corporatiebezit. De gemiddelde verkoopprijs is 514.826 euro; de lagere overdrachtsbelasting voor beleggers scheelt 5.148 euro per aankoop vanaf 1 januari 2027 (CBS 82900NED en 83625NED, 2025).

Het Belastingplan 2027 verlaagt de overdrachtsbelasting voor woningen die de koper niet zelf bewoont per 1 januari 2027 van 8 naar 7%. Bij de gemiddelde verkoopprijs in IJsselstein van 514.826 euro scheelt dat 5.148 euro per aankoop. De Tweede en Eerste Kamer moeten het plan nog aannemen.

Methode en alle gemeenten.

Stroomstoring in IJsselstein: krijg je een vergoeding?

Bij een stroomstoring in IJsselstein van vier uur of langer krijgt een huishouden een vergoeding van de netbeheerder.

De vergoeding is 35 euro bij een onderbreking van 4 tot 8 uur, met 20 euro erbij voor elke 4 uur extra. Stedin maakt het bedrag binnen zes maanden over, zonder dat je erom hoeft te vragen (ACM).

Geen vergoeding bij onderhoud dat minstens drie dagen vooraf is aangekondigd en bij storingen in het hoogspanningsnet. De regeling geldt voor aansluitingen tot en met 3x25A; meld een storing zelf als Stedin die niet kent.

IJsselstein vergeleken met de buurgemeenten

IJsselstein zit met minstens 16,6% drie fasen 19,5 procentpunt onder het gemiddelde van de 5 buurgemeenten (36,1%); alle buurgemeenten scoren hoger.

IJsselstein en de gemeenten die eraan grenzen: drie fasen, energierekening 2027, stookkosten bij een normale winter en energiearmoede 2024
Gemeente3-fase minstens (%)energierekening 2027 (euro)stoken normaal (euro)energiearmoede (%)
IJsselstein16,6+1208893,2
Montfoort39,3+1221.0252,5
Lopik51,4+1221.0713,1
Utrecht26,2+1178686,6
Nieuwegein24,1+1138345,7
Vijfheerenlanden39,7+1209003,8

Alle 342 gemeenten · andere gemeente kiezen.

Veelgestelde vragen over energie in IJsselstein

Hoe vraag ik 3-fase aan in IJsselstein?

Via mijnaansluiting.nl; Stedin stuurt daarna een prijsopgave. In IJsselstein heeft minstens 16,6% van de 16.076 aansluitingen al drie fasen.

Kan ik in IJsselstein een laadpaal van 11 kW thuis aansluiten?

Alleen met een 3-fase-aansluiting. In IJsselstein heeft minstens 16,6% en hoogstens 41,0% van de aansluitingen drie fasen. Op een fase laadt dezelfde paal op 3,7 tot 7,4 kW.

Welke netbeheerder heeft IJsselstein?

Stedin, voor 16.076 kleinverbruikaansluitingen (peiljaar 2026). Een verzwaring of nieuwe aansluiting vraag je aan via mijnaansluiting.nl.

Hoeveel betaalt een huishouden in IJsselstein in 2027 meer voor energie?

120 euro per jaar bij 780 m3 gas en 2.640 kWh: de energiebelasting daalt met 13 euro en de netkosten stijgen met 133 euro.

Hoe vraag ik energietoeslag aan in IJsselstein?

Een landelijke energietoeslag is er niet meer. Het Noodfonds Energie opent op 4 januari 2027; in IJsselstein had in 2024 3,2% van de huishoudens energiearmoede. Gemeentelijke hulp loopt via de gemeente IJsselstein.

Wat kost stoken in IJsselstein deze winter?

889 euro bij een normale winter, 797 euro bij een zachte en 1.109 euro bij een koude winter, geraamd voor oktober 2026 tot en met maart 2027.

Zo hebben wij geteld
  • [01] Drie fasen per wijk: open kleinverbruikdata Stedin, peiljaar 2026; koppeling postcode naar wijk via CBS 2025. Methode en CSV.
  • [02] Wachtlijst en netcapaciteit: Capaciteitskaart Netbeheer Nederland, stand 24 augustus 2026. Methode en CSV.
  • [03] Energierekening 2027: Belastingplan 2027, nettarieven en CBS 81528NED; berekend op 15 september 2026. Methode en CSV.
  • [04] Stookkosten: CBS 86333NED en KNMI-station Cabauw; raming stookseizoen 2026/2027. Methode en CSV.
  • [05] Energiearmoede: TNO/CBS Monitor Energiearmoede 2025, cijfers 2024. Methode en CSV.
  • [06] Noodfonds Energie: Rijksoverheid, 29 september 2026. Vergoeding bij stroomstoring: ACM.
  • [07] Energielabels: RVO Labelregister via Klimaatmonitor, peiljaar 2025. Methode en CSV.
  • [08] Woningbezit: CBS 82900NED en 83625NED, 2025. Methode en CSV.

Geteld verkoopt niets en ontvangt geen vergoeding voor een plek in onze onderzoeken. We gebruiken geen affiliate-links en verkopen geen persoonsgegevens of leads.