Wij tellen alles na. Voor journalisten
Energie en bouwen per gemeente

Energie in Nieuwegein: minstens 24,1% drie fasen, 113 euro duurder in 2027

Nieuwegein heeft 35.707 kleinverbruikaansluitingen op het net van Stedin. Deze pagina zet de cijfers van Geteld voor Nieuwegein bij elkaar: drie fasen per wijk, de wachttijd voor verzwaren, de energierekening van 2027, de stookkosten van komende winter, stadsverwarming, energietoeslag, subsidie, energielabels en nieuwbouw. Elk cijfer heeft zijn eigen peildatum en bron.

Hoofdbevindingen
  1. In Nieuwegein ligt de ondergrens voor drie fasen 16,2 procentpunt onder de landelijke ondergrens.
  2. De energierekening in Nieuwegein stijgt met 113 euro; geen van de 341 andere gemeenten heeft een kleinere stijging.
  3. Stoken kost in Nieuwegein 834 euro in een normale winter.
  4. Van de energielabels in Nieuwegein is 2,7% E, F of G, tegenover 11,3% landelijk.

Vier cijfers van je postcode zijn genoeg, of typ de naam van je gemeente. Wij bewaren niets: de check draait in je browser.

3-fase aansluiting in Nieuwegein: hoeveel aansluitingen hebben drie fasen?

Drie fasen komen in Nieuwegein voor bij minstens 24,1% en hoogstens 47,7% van de aansluitingen.

De open kleinverbruikdata van Stedin, peiljaar 2026, laten een ondergrens zien die 16,2 procentpunt onder de landelijke ondergrens ligt. In Plettenburg is de ondergrens minstens 100,0%; in Lekboulevard is die minstens 6,5%.

Aandeel aansluitingen met drie fasen per wijk in Nieuwegein, peiljaar 2026, wijken met minimaal 300 aansluitingen (bron: Stedin via Geteld)
Wijkminstens (%)hoogstens (%)aansluitingen
Plettenburg100,0100,0475
De Wiers100,0100,0337
Laagraven95,597,6449
Rijnhuizen69,976,01.975
Huis de Geer63,282,2410
Stadscentrum54,466,32.632
Blokhoeve43,154,7961
Vreeswijk23,847,71.825
Zandveld22,756,8970
Jutphaas Wijkersloot22,251,33.455
Merwestein17,332,9897
Hoogzandveld15,856,21.295
Batau Zuid13,453,82.801
Zuilenstein12,147,82.335
Doorslag11,844,22.943
Batau Noord9,240,93.695
Galecop7,720,13.937
Fokkesteeg6,624,73.068
Lekboulevard6,525,1966

Niet in deze tabel: of een adres zelf een of drie fasen heeft. Stedin publiceert per postcodegroep alleen het meest voorkomende aansluitingtype; de ondergrens telt de groepen waar drie fasen het meest voorkomt, de bovengrens telt de afwijkende aansluitingen erbij.

Vul je postcode in voor jouw postcodegebied, of bekijk alle gemeenten en de methode.

Wachttijd 3-fase in Nieuwegein: hoe vraag je een verzwaring aan en hoe lang duurt het?

Wachttijd in de provincie Utrecht, waar Nieuwegein ligt, is voor huishoudens niet gepubliceerd in maanden.

De Capaciteitskaart Netbeheer Nederland meldt op 24 augustus 2026 dat 25 van de 56 voedingsgebieden in Utrecht tekort en wachtrij hebben; 19 hebben ruimte. Stedin publiceert geen wachttijd in maanden voor huishoudens.

Capaciteitskaart provincie Utrecht, stand 24 augustus 2026: voedingsgebieden per status (bron: Netbeheer Nederland; aggregatie Geteld)
Richtingtekort met wachtrijin onderzoekbeperktruimte
Afname (verzwaren, laadpaal, warmtepomp)2501219
Teruglevering (zonnepanelen, thuisbatterij)301439

Niet in deze tabel: de status per gemeente of per adres. Die staat op de kaart van Stedin.

Een verzwaring vraag je aan via mijnaansluiting.nl; Stedin stuurt daarna een prijsopgave. Sinds 1 juli 2026 geldt in congestiegebieden een gezamenlijke wachtlijst voor klein- en grootverbruik; woningen tot en met 3x35A vallen daarop in de categorie basisbehoeften en kunnen ook moeten wachten. Zo werkt een aansluiting verzwaren.

Laadpaal aanvragen in Nieuwegein: thuis of openbaar?

Een laadpaal op eigen terrein in Nieuwegein is meestal vergunningvrij; een openbare laadpaal vraag je aan bij de gemeente Nieuwegein.

Thuis laadt een paal op 11 kW als de aansluiting drie fasen heeft en anders op 3,7 tot 7,4 kW. In Nieuwegein heeft minstens 24,1% en hoogstens 47,7% van de 35.707 aansluitingen drie fasen (Stedin, peiljaar 2026).

Niet op deze pagina: afwijkende regels in het omgevingsplan van Nieuwegein, bijvoorbeeld bij een monument, en toestemming van de verhuurder of VvE.

Alles over de laadpaal thuis en wat een laadpaal kost.

Energierekening Nieuwegein 2027: hoeveel gaat een huishouden meer betalen?

De energierekening in Nieuwegein stijgt in 2027 met 113 euro.

Volgens het Belastingplan 2027 en de nettarieven, berekend door Geteld op 15 september 2026, daalt de energiebelasting met 20 euro en stijgen de netkosten met 133 euro.

Energiebelasting en netkosten voor een huishouden in Nieuwegein, 2026 tegenover 2027, in euro per jaar (bron: Belastingplan 2027, nettarieven, CBS 81528NED; berekend door Geteld op 15 september 2026)
Post20262027verschil
Energiebelasting gas en stroom na belastingvermindering-96-116-20
Netkosten stroom en gas751884+133
Samen+113

Niet in deze tabel: de leveringsprijs van gas en stroom en het vastrecht van de leverancier. Het profiel is 360 m3 gas en 2.450 kWh, het CBS-verbruik 2025 van Nieuwegein. De energiebelasting 2027 volgt het Belastingplan 2027, dat de Tweede en Eerste Kamer nog moeten aannemen. Door afronding kan de som een euro afwijken.

Methode en alle gemeenten.

Stookkosten Nieuwegein winter 2026/2027: wat kost gas stoken?

Stoken kost in Nieuwegein 834 euro in een normale winter.

De raming van Geteld voor oktober 2026 tot en met maart 2027 gebruikt CBS-gasverbruik 2025 en KNMI-station De Bilt. In een koude winter kost stoken 1.046 euro.

Geraamde gaskosten per huishouden in Nieuwegein, stookseizoen 2026/2027, in euro (bron: CBS 86333NED, KNMI-station De Bilt, raming Geteld)
Scenariokosten (euro)
Zachte winter743
Normale winter834
Koude winter1.046
Koude winter met hogere gasprijs1.270

Niet in deze tabel: woningen met stadsverwarming en woningen zonder gasaansluiting.

Methode en alle gemeenten.

Stadsverwarming Nieuwegein: wat kost een warmtenet per jaar?

Stadsverwarming in Nieuwegein kost maximaal 1.469 euro per jaar bij een verbruik van 20 GJ.

Het ACM-maximum voor 2026 is 615,66 euro vastrecht, 33,73 euro meettarief en 40,97 euro per GJ. In Nieuwegein heeft 51,1% van de woningen stadsverwarming (CBS, 2025).

Maximumtarieven warmte van de ACM, 2023 tot en met 2026, in euro inclusief btw (bron: ACM-tarievenbesluiten)
Jaarvast per jaarper GJmeettarief20 GJ per jaar
2023549,5890,9130,752.399
2024582,8246,6931,681.548
2025577,4843,7932,801.486
2026615,6640,9733,731.469

Niet in deze tabel: de huur van de afleverset (in 2026 maximaal 178,51 euro per jaar als die van het warmtebedrijf is), de aansluitbijdrage bij nieuwbouw, warm water buiten de GJ-meting en kortingen in contracten van woningcorporaties. In 2023 gold daarnaast het prijsplafond van 47,38 euro per GJ voor de eerste 37 GJ. Dit zijn landelijke maxima; een warmtebedrijf mag eronder blijven.

Tarieven per warmtebedrijf en alles over stadsverwarming.

Energietoeslag in Nieuwegein: wat kun je in 2026 en 2027 nog krijgen?

Een landelijke energietoeslag is er in Nieuwegein in 2026 niet meer. Het Noodfonds Energie opent voor aanvragen van 4 januari tot en met 7 mei 2027 en betaalt minimaal 120 en maximaal 1.800 euro (Rijksoverheid, 29 september 2026). Hoeveel huishoudens dit raakt, laat het cijfer over energiearmoede zien.

Energiearmoede treft in Nieuwegein 5,7% van de huishoudens.

Volgens de TNO/CBS Monitor Energiearmoede 2025, cijfers 2024, is dat landelijk 6,0%. De betaalbaarheidskloof in Nieuwegein is 429 euro per jaar.

Niet in dit cijfer: huishoudens die sinds 2024 door lagere prijzen of isolatie uit energiearmoede zijn gekomen.

Voorwaarden van het Noodfonds en de energietoeslag. Gemeentelijke hulp, zoals bijzondere bijstand of een energiecoach, loopt via de gemeente Nieuwegein.

Energiesubsidie in Nieuwegein: welke regelingen gelden in 2026?

Energiesubsidie in Nieuwegein loopt in 2026 via drie landelijke regelingen: de ISDE, het Warmtefonds en vanaf januari 2027 het Noodfonds Energie.

De ISDE geeft een bedrag per erkend apparaat of isolatiemaatregel. Het Warmtefonds leent 0% rente bij een gezamenlijk bruto-inkomen onder 60.000 euro en daarboven tegen een marktrente. In Nieuwegein heeft 2,7% van de geregistreerde energielabels klasse E, F of G.

Energieregelingen voor inwoners van Nieuwegein, stand 1 oktober 2026
RegelingVoor wieStatus
ISDEeigenaar-bewoner en VvE: warmtepomp, isolatie, zonneboileropen, bedrag per meldcode
Warmtefondseigenaar-bewoner en VvE: lening voor verduurzamingopen, 0% rente onder 60.000 euro inkomen
Noodfonds Energielaag inkomen en hoge energiekosten, ook blokverwarmingaanvragen 4 januari tot en met 7 mei 2027
Energietoeslag-geen landelijke regeling in 2026

Niet in deze tabel: regelingen van de gemeente Nieuwegein, de provincie Utrecht en woningcorporaties.

Energielabel Nieuwegein: hoeveel woningen hebben label A, en hoeveel E, F of G?

Van de energielabels in Nieuwegein is 53,1% A of beter.

RVO Labelregister via Klimaatmonitor, peiljaar 2025, registreert 2,7% E, F of G in Nieuwegein, tegenover 11,3% landelijk.

Energielabels in Nieuwegein, peiljaar 2025 (bron: RVO Labelregister via Klimaatmonitor)
Labelklasseaandeel (%)
A of beter53,1
B en C39,6
D of slechter7,3
waarvan E, F of G2,7

Niet in deze tabel: woningen zonder geregistreerd label. B en C zijn berekend als rest van de 18.460 geregistreerde labels.

Alles over het energielabel.

Nieuwbouw in Nieuwegein: hoeveel wordt er gebouwd en wat is geregistreerd?

Aan nieuwbouw zijn in Nieuwegein van 2023 tot en met 2025 1.672 woningen opgeleverd.

Volgens CBS 86098NED (BAG), stand augustus 2026, ontbreekt bij 0 woningen (0,0%) de bouwstartmelding; landelijk is dat 21%.

Opgeleverde nieuwbouw zonder bouwstartmelding in Nieuwegein, per jaar (bron: CBS 86098NED, 2026 voorlopig)
Jaarzonder bouwstart (%)
20230,0
20240,0
20250,0
20260,0

Methode en alle gemeenten.

Woningbezit Nieuwegein: wie bezit de woningen en wat doet de beleggerskorting 2027?

Woningen in Nieuwegein zijn voor 14,8% niet door de eigenaar bewoond.

Volgens CBS 82900NED en 83625NED, 2025, is 28,7% corporatiebezit. De gemiddelde verkoopprijs in Nieuwegein is 459.984 euro.

Het Belastingplan 2027 verlaagt de overdrachtsbelasting voor woningen die de koper niet zelf bewoont per 1 januari 2027 van 8 naar 7%. Bij de gemiddelde verkoopprijs in Nieuwegein van 459.984 euro scheelt dat 4.600 euro per aankoop. De Tweede en Eerste Kamer moeten het plan nog aannemen.

Methode en alle gemeenten.

Stroomstoring in Nieuwegein: krijg je een vergoeding?

Bij een stroomstoring in Nieuwegein van vier uur of langer krijgt een huishouden een vergoeding van de netbeheerder.

De vergoeding is 35 euro bij een onderbreking van 4 tot 8 uur, met 20 euro erbij voor elke 4 uur extra. Stedin maakt het bedrag binnen zes maanden over, zonder dat je erom hoeft te vragen (ACM).

Geen vergoeding bij onderhoud dat minstens drie dagen vooraf is aangekondigd en bij storingen in het hoogspanningsnet. De regeling geldt voor aansluitingen tot en met 3x25A; meld een storing zelf als Stedin die niet kent.

Nieuwegein vergeleken met de buurgemeenten

Nieuwegein zit met minstens 24,1% drie fasen 3,9 procentpunt onder het gemiddelde van de 4 buurgemeenten (28,0%); Utrecht, Houten en Vijfheerenlanden scoren hoger.

Nieuwegein en de gemeenten die eraan grenzen: drie fasen, energierekening 2027, stookkosten bij een normale winter en energiearmoede 2024
Gemeente3-fase minstens (%)energierekening 2027 (euro)stoken normaal (euro)energiearmoede (%)
Nieuwegein24,1+1138345,7
Utrecht26,2+1178686,6
Houten29,6+1178222,2
IJsselstein16,6+1208893,2
Vijfheerenlanden39,7+1209003,8

Alle 342 gemeenten · andere gemeente kiezen.

Veelgestelde vragen over energie in Nieuwegein

Hoe vraag ik 3-fase aan in Nieuwegein?

Via mijnaansluiting.nl; Stedin stuurt daarna een prijsopgave. In Nieuwegein heeft minstens 24,1% van de 35.707 aansluitingen al drie fasen.

Kan ik in Nieuwegein een laadpaal van 11 kW thuis aansluiten?

Alleen met een 3-fase-aansluiting. In Nieuwegein heeft minstens 24,1% en hoogstens 47,7% van de aansluitingen drie fasen. Op een fase laadt dezelfde paal op 3,7 tot 7,4 kW.

Welke netbeheerder heeft Nieuwegein?

Stedin, voor 35.707 kleinverbruikaansluitingen (peiljaar 2026). Een verzwaring of nieuwe aansluiting vraag je aan via mijnaansluiting.nl.

Hoeveel betaalt een huishouden in Nieuwegein in 2027 meer voor energie?

113 euro per jaar bij 360 m3 gas en 2.450 kWh: de energiebelasting daalt met 20 euro en de netkosten stijgen met 133 euro.

Hoe vraag ik energietoeslag aan in Nieuwegein?

Een landelijke energietoeslag is er niet meer. Het Noodfonds Energie opent op 4 januari 2027; in Nieuwegein had in 2024 5,7% van de huishoudens energiearmoede. Gemeentelijke hulp loopt via de gemeente Nieuwegein.

Wat kost stoken in Nieuwegein deze winter?

834 euro bij een normale winter, 743 euro bij een zachte en 1.046 euro bij een koude winter, geraamd voor oktober 2026 tot en met maart 2027.

Zo hebben wij geteld
  • [01] Drie fasen per wijk: open kleinverbruikdata Stedin, peiljaar 2026; koppeling postcode naar wijk via CBS 2025. Methode en CSV.
  • [02] Wachtlijst en netcapaciteit: Capaciteitskaart Netbeheer Nederland, stand 24 augustus 2026. Methode en CSV.
  • [03] Energierekening 2027: Belastingplan 2027, nettarieven en CBS 81528NED; berekend op 15 september 2026. Methode en CSV.
  • [04] Stookkosten: CBS 86333NED en KNMI-station De Bilt; raming stookseizoen 2026/2027. Methode en CSV.
  • [05] Warmtetarieven: ACM-tarievenbesluiten 2023 tot en met 2026. Methode en CSV.
  • [06] Energiearmoede: TNO/CBS Monitor Energiearmoede 2025, cijfers 2024. Methode en CSV.
  • [07] Noodfonds Energie: Rijksoverheid, 29 september 2026. Vergoeding bij stroomstoring: ACM.
  • [08] Energielabels: RVO Labelregister via Klimaatmonitor, peiljaar 2025. Methode en CSV.
  • [09] Nieuwbouw: CBS 86098NED (BAG), stand augustus 2026. Methode en CSV.
  • [10] Woningbezit: CBS 82900NED en 83625NED, 2025. Methode en CSV.

Geteld verkoopt niets en ontvangt geen vergoeding voor een plek in onze onderzoeken. We gebruiken geen affiliate-links en verkopen geen persoonsgegevens of leads.