Wij tellen alles na. Voor journalisten
Energie en bouwen per gemeente

Energie in Houten: minstens 29,6% drie fasen, 117 euro duurder in 2027

Houten heeft 24.265 kleinverbruikaansluitingen op het net van Stedin. Deze pagina zet de cijfers van Geteld voor Houten bij elkaar: drie fasen per wijk, de wachttijd voor verzwaren, de energierekening van 2027, de stookkosten van komende winter, stadsverwarming, energietoeslag, subsidie, energielabels en nieuwbouw. Elk cijfer heeft zijn eigen peildatum en bron.

Hoofdbevindingen
  1. 1 van de 341 andere gemeenten heeft een kleinere stijging; de energierekening in Houten stijgt met 117 euro.
  2. 13 van de 341 andere gemeenten hebben lagere stookkosten; in Houten kost stoken 822 euro in een normale winter.
  3. 3 van de 341 andere gemeenten hebben een lager aandeel E, F of G; in Houten is 1,9% van de energielabels E, F of G.

Vier cijfers van je postcode zijn genoeg, of typ de naam van je gemeente. Wij bewaren niets: de check draait in je browser.

3-fase aansluiting in Houten: hoeveel aansluitingen hebben drie fasen?

Drie fasen komen in Houten voor bij minstens 29,6% en hoogstens 48,9% van de aansluitingen.

Houten Buitengebied heeft minstens 85,5% drie fasen tegenover minstens 18,4% in Houten Noord-Oost, een verschil van 67,1 procentpunt tussen de wijkondergrenzen (open kleinverbruikdata Stedin, peiljaar 2026).

Aandeel aansluitingen met drie fasen per wijk in Houten, peiljaar 2026, wijken met minimaal 300 aansluitingen (bron: Stedin via Geteld)
Wijkminstens (%)hoogstens (%)aansluitingen
Houten Buitengebied85,592,01.039
Schalkwijk Buitengebied83,890,3321
Schalkwijk67,780,5841
Houten Zuid-Oost29,644,24.295
Houten Noord-West23,147,86.448
Houten Zuid-West22,035,35.286
Houten Noord-Oost18,446,75.389

Niet in deze tabel: of een adres zelf een of drie fasen heeft. Stedin publiceert per postcodegroep alleen het meest voorkomende aansluitingtype; de ondergrens telt de groepen waar drie fasen het meest voorkomt, de bovengrens telt de afwijkende aansluitingen erbij.

Vul je postcode in voor jouw postcodegebied, of bekijk alle gemeenten en de methode.

Wachttijd 3-fase in Houten: hoe vraag je een verzwaring aan en hoe lang duurt het?

Wachttijd voor huishoudens in de provincie Utrecht, waar Houten ligt, is niet gepubliceerd; 25 van de 56 voedingsgebieden hebben een tekort en wachtrij.

De Capaciteitskaart Netbeheer Nederland telde 25 van de 56 voedingsgebieden met tekort en wachtrij (stand 24 augustus 2026). Stedin publiceert geen wachttijd in maanden voor huishoudens.

Capaciteitskaart provincie Utrecht, stand 24 augustus 2026: voedingsgebieden per status (bron: Netbeheer Nederland; aggregatie Geteld)
Richtingtekort met wachtrijin onderzoekbeperktruimte
Afname (verzwaren, laadpaal, warmtepomp)2501219
Teruglevering (zonnepanelen, thuisbatterij)301439

Niet in deze tabel: de status per gemeente of per adres. Die staat op de kaart van Stedin.

Een verzwaring vraag je aan via mijnaansluiting.nl; Stedin stuurt daarna een prijsopgave. Sinds 1 juli 2026 geldt in congestiegebieden een gezamenlijke wachtlijst voor klein- en grootverbruik; woningen tot en met 3x35A vallen daarop in de categorie basisbehoeften en kunnen ook moeten wachten. Zo werkt een aansluiting verzwaren.

Laadpaal aanvragen in Houten: thuis of openbaar?

Een laadpaal op eigen terrein in Houten is meestal vergunningvrij; een openbare laadpaal vraag je aan bij de gemeente Houten.

Thuis laadt een paal op 11 kW als de aansluiting drie fasen heeft en anders op 3,7 tot 7,4 kW. In Houten heeft minstens 29,6% en hoogstens 48,9% van de 24.265 aansluitingen drie fasen (Stedin, peiljaar 2026).

Niet op deze pagina: afwijkende regels in het omgevingsplan van Houten, bijvoorbeeld bij een monument, en toestemming van de verhuurder of VvE.

Alles over de laadpaal thuis en wat een laadpaal kost.

Energierekening Houten 2027: hoeveel gaat een huishouden meer betalen?

De energierekening in Houten stijgt met 117 euro in 2027 tegenover 2026.

De netkosten stijgen met 133 euro en de energiebelasting daalt met 16 euro (Belastingplan 2027 en nettarieven, berekend door Geteld op 15 september 2026).

Energiebelasting en netkosten voor een huishouden in Houten, 2026 tegenover 2027, in euro per jaar (bron: Belastingplan 2027, nettarieven, CBS 81528NED; berekend door Geteld op 15 september 2026)
Post20262027verschil
Energiebelasting gas en stroom na belastingvermindering10690-16
Netkosten stroom en gas751884+133
Samen+117

Niet in deze tabel: de leveringsprijs van gas en stroom en het vastrecht van de leverancier. Het profiel is 600 m3 gas en 2.700 kWh, het CBS-verbruik 2025 van Houten. De energiebelasting 2027 volgt het Belastingplan 2027, dat de Tweede en Eerste Kamer nog moeten aannemen. Door afronding kan de som een euro afwijken.

Methode en alle gemeenten.

Stookkosten Houten winter 2026/2027: wat kost gas stoken?

Stoken kost in Houten 822 euro in een normale winter.

Bij een koude winter kost stoken 1.032 euro en bij een zachte winter 733 euro (CBS-gasverbruik 2025, KNMI-station De Bilt, raming Geteld voor oktober 2026 tot en met maart 2027).

Geraamde gaskosten per huishouden in Houten, stookseizoen 2026/2027, in euro (bron: CBS 86333NED, KNMI-station De Bilt, raming Geteld)
Scenariokosten (euro)
Zachte winter733
Normale winter822
Koude winter1.032
Koude winter met hogere gasprijs1.253

Niet in deze tabel: woningen met stadsverwarming en woningen zonder gasaansluiting.

Methode en alle gemeenten.

Stadsverwarming Houten: wat kost een warmtenet per jaar?

Stadsverwarming in Houten kost maximaal 1.469 euro per jaar bij een verbruik van 20 GJ.

Het ACM-maximum voor 2026 is 615,66 euro vastrecht, 33,73 euro meettarief en 40,97 euro per GJ; stadsverwarming komt voor in 17,4% van de woningen (CBS, verbruik 2025).

Maximumtarieven warmte van de ACM, 2023 tot en met 2026, in euro inclusief btw (bron: ACM-tarievenbesluiten)
Jaarvast per jaarper GJmeettarief20 GJ per jaar
2023549,5890,9130,752.399
2024582,8246,6931,681.548
2025577,4843,7932,801.486
2026615,6640,9733,731.469

Niet in deze tabel: de huur van de afleverset (in 2026 maximaal 178,51 euro per jaar als die van het warmtebedrijf is), de aansluitbijdrage bij nieuwbouw, warm water buiten de GJ-meting en kortingen in contracten van woningcorporaties. In 2023 gold daarnaast het prijsplafond van 47,38 euro per GJ voor de eerste 37 GJ. Dit zijn landelijke maxima; een warmtebedrijf mag eronder blijven.

Tarieven per warmtebedrijf en alles over stadsverwarming.

Energietoeslag in Houten: wat kun je in 2026 en 2027 nog krijgen?

Een landelijke energietoeslag is er in Houten in 2026 niet meer. Het Noodfonds Energie opent voor aanvragen van 4 januari tot en met 7 mei 2027 en betaalt minimaal 120 en maximaal 1.800 euro (Rijksoverheid, 29 september 2026). Hoeveel huishoudens dit raakt, laat het cijfer over energiearmoede zien.

Energiearmoede treft in Houten 2,2% van de huishoudens.

Dat ligt onder het landelijke aandeel van 6,0%; de betaalbaarheidskloof is 488 euro per jaar (TNO/CBS Monitor Energiearmoede 2025, cijfers 2024).

Niet in dit cijfer: huishoudens die sinds 2024 door lagere prijzen of isolatie uit energiearmoede zijn gekomen.

Voorwaarden van het Noodfonds en de energietoeslag. Gemeentelijke hulp, zoals bijzondere bijstand of een energiecoach, loopt via de gemeente Houten.

Energiesubsidie in Houten: welke regelingen gelden in 2026?

Energiesubsidie in Houten loopt in 2026 via drie landelijke regelingen: de ISDE, het Warmtefonds en vanaf januari 2027 het Noodfonds Energie.

De ISDE geeft een bedrag per erkend apparaat of isolatiemaatregel. Het Warmtefonds leent 0% rente bij een gezamenlijk bruto-inkomen onder 60.000 euro en daarboven tegen een marktrente. In Houten heeft 1,9% van de geregistreerde energielabels klasse E, F of G.

Energieregelingen voor inwoners van Houten, stand 1 oktober 2026
RegelingVoor wieStatus
ISDEeigenaar-bewoner en VvE: warmtepomp, isolatie, zonneboileropen, bedrag per meldcode
Warmtefondseigenaar-bewoner en VvE: lening voor verduurzamingopen, 0% rente onder 60.000 euro inkomen
Noodfonds Energielaag inkomen en hoge energiekosten, ook blokverwarmingaanvragen 4 januari tot en met 7 mei 2027
Energietoeslag-geen landelijke regeling in 2026

Niet in deze tabel: regelingen van de gemeente Houten, de provincie Utrecht en woningcorporaties.

Energielabel Houten: hoeveel woningen hebben label A, en hoeveel E, F of G?

Energielabels zijn in Houten voor 55,8% A of beter.

Landelijk is dat 41,2%; 1,9% van de labels in Houten valt in E, F of G (RVO Labelregister via Klimaatmonitor, peiljaar 2025).

Energielabels in Houten, peiljaar 2025 (bron: RVO Labelregister via Klimaatmonitor)
Labelklasseaandeel (%)
A of beter55,8
B en C40,6
D of slechter3,6
waarvan E, F of G1,9

Niet in deze tabel: woningen zonder geregistreerd label. B en C zijn berekend als rest van de 13.720 geregistreerde labels.

Alles over het energielabel.

Nieuwbouw in Houten: hoeveel wordt er gebouwd en wat is geregistreerd?

Nieuwbouw in Houten omvat 371 woningen die in 2023 tot en met 2025 zijn opgeleverd.

Bij 10 woningen ontbreekt de bouwstartmelding, oftewel 2,7%, tegenover 21% landelijk (CBS 86098NED (BAG), stand augustus 2026).

Opgeleverde nieuwbouw zonder bouwstartmelding in Houten, per jaar (bron: CBS 86098NED, 2026 voorlopig)
Jaarzonder bouwstart (%)
20231,7
20241,4
202513,2

Methode en alle gemeenten.

Woningbezit Houten: wie bezit de woningen en wat doet de beleggerskorting 2027?

Woningen in Houten worden voor 9,9% niet door de eigenaar bewoond.

Verder is 24,2% corporatiebezit; de gemiddelde verkoopprijs is 583.825 euro en de lagere overdrachtsbelasting voor beleggers per 1 januari 2027 scheelt 5.838 euro per aankoop (CBS 82900NED en 83625NED, 2025).

Het Belastingplan 2027 verlaagt de overdrachtsbelasting voor woningen die de koper niet zelf bewoont per 1 januari 2027 van 8 naar 7%. Bij de gemiddelde verkoopprijs in Houten van 583.825 euro scheelt dat 5.838 euro per aankoop. De Tweede en Eerste Kamer moeten het plan nog aannemen.

Methode en alle gemeenten.

Stroomstoring in Houten: krijg je een vergoeding?

Bij een stroomstoring in Houten van vier uur of langer krijgt een huishouden een vergoeding van de netbeheerder.

De vergoeding is 35 euro bij een onderbreking van 4 tot 8 uur, met 20 euro erbij voor elke 4 uur extra. Stedin maakt het bedrag binnen zes maanden over, zonder dat je erom hoeft te vragen (ACM).

Geen vergoeding bij onderhoud dat minstens drie dagen vooraf is aangekondigd en bij storingen in het hoogspanningsnet. De regeling geldt voor aansluitingen tot en met 3x25A; meld een storing zelf als Stedin die niet kent.

Houten vergeleken met de buurgemeenten

Houten zit met minstens 29,6% drie fasen 6,4 procentpunt onder het gemiddelde van de 6 buurgemeenten (36,0%); Bunnik, Culemborg, Vijfheerenlanden en Wijk bij Duurstede scoren hoger.

Houten en de gemeenten die eraan grenzen: drie fasen, energierekening 2027, stookkosten bij een normale winter en energiearmoede 2024
Gemeente3-fase minstens (%)energierekening 2027 (euro)stoken normaal (euro)energiearmoede (%)
Houten29,6+1178222,2
Bunnik58,8+1221.0302,0
Nieuwegein24,1+1138345,7
Culemborg31,3+1488723,6
Vijfheerenlanden39,7+1209003,8
Wijk bij Duurstede35,9+1219743,2
Utrecht26,2+1178686,6

Alle 342 gemeenten · andere gemeente kiezen.

Veelgestelde vragen over energie in Houten

Hoe vraag ik 3-fase aan in Houten?

Via mijnaansluiting.nl; Stedin stuurt daarna een prijsopgave. In Houten heeft minstens 29,6% van de 24.265 aansluitingen al drie fasen.

Kan ik in Houten een laadpaal van 11 kW thuis aansluiten?

Alleen met een 3-fase-aansluiting. In Houten heeft minstens 29,6% en hoogstens 48,9% van de aansluitingen drie fasen. Op een fase laadt dezelfde paal op 3,7 tot 7,4 kW.

Welke netbeheerder heeft Houten?

Stedin, voor 24.265 kleinverbruikaansluitingen (peiljaar 2026). Een verzwaring of nieuwe aansluiting vraag je aan via mijnaansluiting.nl.

Hoeveel betaalt een huishouden in Houten in 2027 meer voor energie?

117 euro per jaar bij 600 m3 gas en 2.700 kWh: de energiebelasting daalt met 16 euro en de netkosten stijgen met 133 euro.

Hoe vraag ik energietoeslag aan in Houten?

Een landelijke energietoeslag is er niet meer. Het Noodfonds Energie opent op 4 januari 2027; in Houten had in 2024 2,2% van de huishoudens energiearmoede. Gemeentelijke hulp loopt via de gemeente Houten.

Wat kost stoken in Houten deze winter?

822 euro bij een normale winter, 733 euro bij een zachte en 1.032 euro bij een koude winter, geraamd voor oktober 2026 tot en met maart 2027.

Zo hebben wij geteld
  • [01] Drie fasen per wijk: open kleinverbruikdata Stedin, peiljaar 2026; koppeling postcode naar wijk via CBS 2025. Methode en CSV.
  • [02] Wachtlijst en netcapaciteit: Capaciteitskaart Netbeheer Nederland, stand 24 augustus 2026. Methode en CSV.
  • [03] Energierekening 2027: Belastingplan 2027, nettarieven en CBS 81528NED; berekend op 15 september 2026. Methode en CSV.
  • [04] Stookkosten: CBS 86333NED en KNMI-station De Bilt; raming stookseizoen 2026/2027. Methode en CSV.
  • [05] Warmtetarieven: ACM-tarievenbesluiten 2023 tot en met 2026. Methode en CSV.
  • [06] Energiearmoede: TNO/CBS Monitor Energiearmoede 2025, cijfers 2024. Methode en CSV.
  • [07] Noodfonds Energie: Rijksoverheid, 29 september 2026. Vergoeding bij stroomstoring: ACM.
  • [08] Energielabels: RVO Labelregister via Klimaatmonitor, peiljaar 2025. Methode en CSV.
  • [09] Nieuwbouw: CBS 86098NED (BAG), stand augustus 2026. Methode en CSV.
  • [10] Woningbezit: CBS 82900NED en 83625NED, 2025. Methode en CSV.

Geteld verkoopt niets en ontvangt geen vergoeding voor een plek in onze onderzoeken. We gebruiken geen affiliate-links en verkopen geen persoonsgegevens of leads.