Wij tellen alles na. Voor journalisten
Energie en bouwen per gemeente

Energie in Wijk bij Duurstede: minstens 35,9% drie fasen, 121 euro duurder in 2027

Wijk bij Duurstede heeft 11.765 kleinverbruikaansluitingen op het net van Stedin. Deze pagina zet de cijfers van Geteld voor Wijk bij Duurstede bij elkaar: drie fasen per wijk, de wachttijd voor verzwaren, de energierekening van 2027, de stookkosten van komende winter, energietoeslag, subsidie en energielabels. Elk cijfer heeft zijn eigen peildatum en bron.

Hoofdbevindingen
  1. De energierekening in Wijk bij Duurstede stijgt in 2027 met 121 euro; 50 van de 341 andere gemeenten hebben een kleinere stijging.
  2. Energielabels in Wijk bij Duurstede zijn voor 6,6% E, F of G; 36 van de 341 andere gemeenten hebben een lager aandeel.
  3. Woningen in Wijk bij Duurstede worden voor 7,8% niet door de eigenaar bewoond; 25 van de 341 andere gemeenten hebben een lager aandeel.

Vier cijfers van je postcode zijn genoeg, of typ de naam van je gemeente. Wij bewaren niets: de check draait in je browser.

3-fase aansluiting in Wijk bij Duurstede: hoeveel aansluitingen hebben drie fasen?

Drie fasen zijn in Wijk bij Duurstede aanwezig bij minstens 35,9% en hoogstens 60,8% van de aansluitingen.

Open kleinverbruikdata van Stedin (peiljaar 2026, stand 1 januari) laat zien dat de ondergrens 4,4 procentpunt onder de landelijke ondergrens ligt. In Landelijk gebied is de ondergrens 76,8%, tegenover 25,4% in Wijk bij Duurstede, een verschil tussen de wijkondergrenzen van 51,4 procentpunt.

Aandeel aansluitingen met drie fasen per wijk in Wijk bij Duurstede, peiljaar 2026, wijken met minimaal 300 aansluitingen (bron: Stedin via Geteld)
Wijkminstens (%)hoogstens (%)aansluitingen
Landelijk gebied76,883,7547
Langbroek70,083,01.130
Cothen52,870,21.676
Wijk bij Duurstede25,454,58.412

Niet in deze tabel: of een adres zelf een of drie fasen heeft. Stedin publiceert per postcodegroep alleen het meest voorkomende aansluitingtype; de ondergrens telt de groepen waar drie fasen het meest voorkomt, de bovengrens telt de afwijkende aansluitingen erbij.

Vul je postcode in voor jouw postcodegebied, of bekijk alle gemeenten en de methode.

Wachttijd 3-fase in Wijk bij Duurstede: hoe vraag je een verzwaring aan en hoe lang duurt het?

Wachttijd in de provincie Utrecht, waar Wijk bij Duurstede ligt, is niet gepubliceerd in maanden voor huishoudens.

Volgens de Capaciteitskaart Netbeheer Nederland (stand 24 augustus 2026) hebben 25 van de 56 voedingsgebieden een tekort en wachtrij (44,6%); 19 hebben ruimte. Stedin publiceert geen wachttijd in maanden voor huishoudens.

Capaciteitskaart provincie Utrecht, stand 24 augustus 2026: voedingsgebieden per status (bron: Netbeheer Nederland; aggregatie Geteld)
Richtingtekort met wachtrijin onderzoekbeperktruimte
Afname (verzwaren, laadpaal, warmtepomp)2501219
Teruglevering (zonnepanelen, thuisbatterij)301439

Niet in deze tabel: de status per gemeente of per adres. Die staat op de kaart van Stedin.

Een verzwaring vraag je aan via mijnaansluiting.nl; Stedin stuurt daarna een prijsopgave. Sinds 1 juli 2026 geldt in congestiegebieden een gezamenlijke wachtlijst voor klein- en grootverbruik; woningen tot en met 3x35A vallen daarop in de categorie basisbehoeften en kunnen ook moeten wachten. Zo werkt een aansluiting verzwaren.

Laadpaal aanvragen in Wijk bij Duurstede: thuis of openbaar?

Een laadpaal op eigen terrein in Wijk bij Duurstede is meestal vergunningvrij; een openbare laadpaal vraag je aan bij de gemeente Wijk bij Duurstede.

Thuis laadt een paal op 11 kW als de aansluiting drie fasen heeft en anders op 3,7 tot 7,4 kW. In Wijk bij Duurstede heeft minstens 35,9% en hoogstens 60,8% van de 11.765 aansluitingen drie fasen (Stedin, peiljaar 2026).

Niet op deze pagina: afwijkende regels in het omgevingsplan van Wijk bij Duurstede, bijvoorbeeld bij een monument, en toestemming van de verhuurder of VvE.

Alles over de laadpaal thuis en wat een laadpaal kost.

Energierekening Wijk bij Duurstede 2027: hoeveel gaat een huishouden meer betalen?

De energierekening in Wijk bij Duurstede stijgt in 2027 met 121 euro.

De berekening van Geteld op 15 september 2026 volgt het Belastingplan 2027 en de nettarieven: de netkosten stijgen met 133 euro en de energiebelasting daalt met 12 euro. Bij 5.248 woningen met zonnepanelen kost het einde van salderen in dit profiel 359 euro per jaar.

Energiebelasting en netkosten voor een huishouden in Wijk bij Duurstede, 2026 tegenover 2027, in euro per jaar (bron: Belastingplan 2027, nettarieven, CBS 81528NED; berekend door Geteld op 15 september 2026)
Post20262027verschil
Energiebelasting gas en stroom na belastingvermindering305293-12
Netkosten stroom en gas751884+133
Samen+121

Niet in deze tabel: de leveringsprijs van gas en stroom en het vastrecht van de leverancier. Het profiel is 860 m3 gas en 2.790 kWh, het CBS-verbruik 2025 van Wijk bij Duurstede. De energiebelasting 2027 volgt het Belastingplan 2027, dat de Tweede en Eerste Kamer nog moeten aannemen. Door afronding kan de som een euro afwijken.

Methode en alle gemeenten.

Stookkosten Wijk bij Duurstede winter 2026/2027: wat kost gas stoken?

Stoken kost in Wijk bij Duurstede 974 euro in een normale winter.

De raming van Geteld voor oktober 2026 tot en met maart 2027 gebruikt CBS-gasverbruik 2025 en KNMI-station De Bilt. In een koude winter kost stoken 1.222 euro, en bij hogere gasprijs 1.483 euro.

Geraamde gaskosten per huishouden in Wijk bij Duurstede, stookseizoen 2026/2027, in euro (bron: CBS 86333NED, KNMI-station De Bilt, raming Geteld)
Scenariokosten (euro)
Zachte winter868
Normale winter974
Koude winter1.222
Koude winter met hogere gasprijs1.483

Niet in deze tabel: woningen met stadsverwarming en woningen zonder gasaansluiting.

Methode en alle gemeenten.

Energietoeslag in Wijk bij Duurstede: wat kun je in 2026 en 2027 nog krijgen?

Een landelijke energietoeslag is er in Wijk bij Duurstede in 2026 niet meer. Het Noodfonds Energie opent voor aanvragen van 4 januari tot en met 7 mei 2027 en betaalt minimaal 120 en maximaal 1.800 euro (Rijksoverheid, 29 september 2026). Hoeveel huishoudens dit raakt, laat het cijfer over energiearmoede zien.

Energiearmoede treft in Wijk bij Duurstede 3,2% van de huishoudens.

Volgens de TNO/CBS Monitor Energiearmoede 2025 (cijfers 2024) is het landelijke aandeel 6,0%. De betaalbaarheidskloof in Wijk bij Duurstede is 616 euro per jaar.

Niet in dit cijfer: huishoudens die sinds 2024 door lagere prijzen of isolatie uit energiearmoede zijn gekomen.

Voorwaarden van het Noodfonds en de energietoeslag. Gemeentelijke hulp, zoals bijzondere bijstand of een energiecoach, loopt via de gemeente Wijk bij Duurstede.

Energiesubsidie in Wijk bij Duurstede: welke regelingen gelden in 2026?

Energiesubsidie in Wijk bij Duurstede loopt in 2026 via drie landelijke regelingen: de ISDE, het Warmtefonds en vanaf januari 2027 het Noodfonds Energie.

De ISDE geeft een bedrag per erkend apparaat of isolatiemaatregel. Het Warmtefonds leent 0% rente bij een gezamenlijk bruto-inkomen onder 60.000 euro en daarboven tegen een marktrente. In Wijk bij Duurstede heeft 6,6% van de geregistreerde energielabels klasse E, F of G.

Energieregelingen voor inwoners van Wijk bij Duurstede, stand 1 oktober 2026
RegelingVoor wieStatus
ISDEeigenaar-bewoner en VvE: warmtepomp, isolatie, zonneboileropen, bedrag per meldcode
Warmtefondseigenaar-bewoner en VvE: lening voor verduurzamingopen, 0% rente onder 60.000 euro inkomen
Noodfonds Energielaag inkomen en hoge energiekosten, ook blokverwarmingaanvragen 4 januari tot en met 7 mei 2027
Energietoeslag-geen landelijke regeling in 2026

Niet in deze tabel: regelingen van de gemeente Wijk bij Duurstede, de provincie Utrecht en woningcorporaties.

Energielabel Wijk bij Duurstede: hoeveel woningen hebben label A, en hoeveel E, F of G?

Energielabels in Wijk bij Duurstede zijn voor 37,2% A of beter.

Volgens het RVO Labelregister via Klimaatmonitor (peiljaar 2025) is 6,6% E, F of G; 36 van de 341 andere gemeenten hebben een lager aandeel.

Energielabels in Wijk bij Duurstede, peiljaar 2025 (bron: RVO Labelregister via Klimaatmonitor)
Labelklasseaandeel (%)
A of beter37,2
B en C50,5
D of slechter12,3
waarvan E, F of G6,6

Niet in deze tabel: woningen zonder geregistreerd label. B en C zijn berekend als rest van de 5.335 geregistreerde labels.

Alles over het energielabel.

Woningbezit Wijk bij Duurstede: wie bezit de woningen en wat doet de beleggerskorting 2027?

Woningen in Wijk bij Duurstede worden voor 7,8% niet door de eigenaar bewoond.

CBS 82900NED en 83625NED (2025) tellen 10.437 woningen; 25 van de 341 andere gemeenten hebben een lager aandeel niet zelf bewoonde woningen.

Het Belastingplan 2027 verlaagt de overdrachtsbelasting voor woningen die de koper niet zelf bewoont per 1 januari 2027 van 8 naar 7%. Bij de gemiddelde verkoopprijs in Wijk bij Duurstede van 481.107 euro scheelt dat 4.811 euro per aankoop. De Tweede en Eerste Kamer moeten het plan nog aannemen.

Methode en alle gemeenten.

Stroomstoring in Wijk bij Duurstede: krijg je een vergoeding?

Bij een stroomstoring in Wijk bij Duurstede van vier uur of langer krijgt een huishouden een vergoeding van de netbeheerder.

De vergoeding is 35 euro bij een onderbreking van 4 tot 8 uur, met 20 euro erbij voor elke 4 uur extra. Stedin maakt het bedrag binnen zes maanden over, zonder dat je erom hoeft te vragen (ACM).

Geen vergoeding bij onderhoud dat minstens drie dagen vooraf is aangekondigd en bij storingen in het hoogspanningsnet. De regeling geldt voor aansluitingen tot en met 3x25A; meld een storing zelf als Stedin die niet kent.

Wijk bij Duurstede vergeleken met de buurgemeenten

Wijk bij Duurstede zit met minstens 35,9% drie fasen 10,5 procentpunt onder het gemiddelde van de 5 buurgemeenten (46,4%); Utrechtse Heuvelrug, Buren en Bunnik scoren hoger.

Wijk bij Duurstede en de gemeenten die eraan grenzen: drie fasen, energierekening 2027, stookkosten bij een normale winter en energiearmoede 2024
Gemeente3-fase minstens (%)energierekening 2027 (euro)stoken normaal (euro)energiearmoede (%)
Wijk bij Duurstede35,9+1219743,2
Utrechtse Heuvelrug51,6+1231.1553,9
Buren60,9+1361.1953,5
Houten29,6+1178222,2
Bunnik58,8+1221.0302,0
Culemborg31,3+1488723,6

Alle 342 gemeenten · andere gemeente kiezen.

Veelgestelde vragen over energie in Wijk bij Duurstede

Hoe vraag ik 3-fase aan in Wijk bij Duurstede?

Via mijnaansluiting.nl; Stedin stuurt daarna een prijsopgave. In Wijk bij Duurstede heeft minstens 35,9% van de 11.765 aansluitingen al drie fasen.

Kan ik in Wijk bij Duurstede een laadpaal van 11 kW thuis aansluiten?

Alleen met een 3-fase-aansluiting. In Wijk bij Duurstede heeft minstens 35,9% en hoogstens 60,8% van de aansluitingen drie fasen. Op een fase laadt dezelfde paal op 3,7 tot 7,4 kW.

Welke netbeheerder heeft Wijk bij Duurstede?

Stedin, voor 11.765 kleinverbruikaansluitingen (peiljaar 2026). Een verzwaring of nieuwe aansluiting vraag je aan via mijnaansluiting.nl.

Hoeveel betaalt een huishouden in Wijk bij Duurstede in 2027 meer voor energie?

121 euro per jaar bij 860 m3 gas en 2.790 kWh: de energiebelasting daalt met 12 euro en de netkosten stijgen met 133 euro.

Hoe vraag ik energietoeslag aan in Wijk bij Duurstede?

Een landelijke energietoeslag is er niet meer. Het Noodfonds Energie opent op 4 januari 2027; in Wijk bij Duurstede had in 2024 3,2% van de huishoudens energiearmoede. Gemeentelijke hulp loopt via de gemeente Wijk bij Duurstede.

Wat kost stoken in Wijk bij Duurstede deze winter?

974 euro bij een normale winter, 868 euro bij een zachte en 1.222 euro bij een koude winter, geraamd voor oktober 2026 tot en met maart 2027.

Zo hebben wij geteld
  • [01] Drie fasen per wijk: open kleinverbruikdata Stedin, peiljaar 2026; koppeling postcode naar wijk via CBS 2025. Methode en CSV.
  • [02] Wachtlijst en netcapaciteit: Capaciteitskaart Netbeheer Nederland, stand 24 augustus 2026. Methode en CSV.
  • [03] Energierekening 2027: Belastingplan 2027, nettarieven en CBS 81528NED; berekend op 15 september 2026. Methode en CSV.
  • [04] Stookkosten: CBS 86333NED en KNMI-station De Bilt; raming stookseizoen 2026/2027. Methode en CSV.
  • [05] Energiearmoede: TNO/CBS Monitor Energiearmoede 2025, cijfers 2024. Methode en CSV.
  • [06] Noodfonds Energie: Rijksoverheid, 29 september 2026. Vergoeding bij stroomstoring: ACM.
  • [07] Energielabels: RVO Labelregister via Klimaatmonitor, peiljaar 2025. Methode en CSV.
  • [08] Woningbezit: CBS 82900NED en 83625NED, 2025. Methode en CSV.

Geteld verkoopt niets en ontvangt geen vergoeding voor een plek in onze onderzoeken. We gebruiken geen affiliate-links en verkopen geen persoonsgegevens of leads.