Wij tellen alles na. Voor journalisten
Energie en bouwen per gemeente

Energie in Culemborg: minstens 31,3% drie fasen, 148 euro duurder in 2027

Culemborg heeft 14.264 kleinverbruikaansluitingen op het net van Liander. Deze pagina zet de cijfers van Geteld voor Culemborg bij elkaar: drie fasen per wijk, de wachttijd voor verzwaren, de energierekening van 2027, de stookkosten van komende winter, stadsverwarming, energietoeslag, subsidie, energielabels en nieuwbouw. Elk cijfer heeft zijn eigen peildatum en bron.

Hoofdbevindingen
  1. In Culemborg kost stoken 872 euro in een normale winter; 32 van de 341 andere gemeenten hebben lagere stookkosten.
  2. Van de energielabels in Culemborg valt 6,6% in E, F of G; 36 van de 341 andere gemeenten hebben een lager aandeel E, F of G.
  3. De ondergrens voor drie fasen in Culemborg ligt 9,0 procentpunt onder de landelijke ondergrens.

Vier cijfers van je postcode zijn genoeg, of typ de naam van je gemeente. Wij bewaren niets: de check draait in je browser.

3-fase aansluiting in Culemborg: hoeveel aansluitingen hebben drie fasen?

Drie fasen in Culemborg komen voor bij minstens 31,3% en hoogstens 49,2% van de aansluitingen; de bovengrens is deels een raming.

Open kleinverbruikdata van Liander, peiljaar 2026 (stand 1 januari), laat zien dat de ondergrens 9,0 procentpunt onder de landelijke ondergrens ligt. In Culemborg West is de ondergrens 42,6%, tegenover 23,1% in Culemborg Oost.

Aandeel aansluitingen met drie fasen per wijk in Culemborg, peiljaar 2026, wijken met minimaal 300 aansluitingen (bron: Liander via Geteld)
Wijkminstens (%)hoogstens (%)aansluitingen
Culemborg West42,657,65.989
Culemborg Oost23,143,28.275

Niet in deze tabel: of een adres zelf een of drie fasen heeft. Liander publiceert per postcodegroep alleen het meest voorkomende aansluitingtype; de ondergrens telt de groepen waar drie fasen het meest voorkomt, de bovengrens telt de afwijkende aansluitingen erbij.

Vul je postcode in voor jouw postcodegebied, of bekijk alle gemeenten en de methode.

Wachttijd 3-fase in Culemborg: hoe vraag je een verzwaring aan en hoe lang duurt het?

Een wachttijd voor een zwaardere aansluiting in Culemborg is niet gepubliceerd; in de provincie Gelderland, waar Culemborg ligt, hebben 101 van de 191 voedingsgebieden met tekort een wachtrij.

De Capaciteitskaart Netbeheer Nederland, stand 24 augustus 2026, telt 101 van de 191 voedingsgebieden met tekort en wachtrij. Liander publiceert geen wachttijd in maanden voor huishoudens.

Capaciteitskaart provincie Gelderland, stand 24 augustus 2026: voedingsgebieden per status (bron: Netbeheer Nederland; aggregatie Geteld)
Richtingtekort met wachtrijin onderzoekbeperktruimte
Afname (verzwaren, laadpaal, warmtepomp)101363222
Teruglevering (zonnepanelen, thuisbatterij)7894253

Niet in deze tabel: de status per gemeente of per adres. Die staat op de kaart van Liander.

Een verzwaring vraag je aan via mijnaansluiting.nl; Liander stuurt daarna een prijsopgave. Sinds 1 juli 2026 geldt in congestiegebieden een gezamenlijke wachtlijst voor klein- en grootverbruik; woningen tot en met 3x35A vallen daarop in de categorie basisbehoeften en kunnen ook moeten wachten. Zo werkt een aansluiting verzwaren.

Laadpaal aanvragen in Culemborg: thuis of openbaar?

Een laadpaal op eigen terrein in Culemborg is meestal vergunningvrij; een openbare laadpaal vraag je aan bij de gemeente Culemborg.

Thuis laadt een paal op 11 kW als de aansluiting drie fasen heeft en anders op 3,7 tot 7,4 kW. In Culemborg heeft minstens 31,3% en hoogstens 49,2% van de 14.264 aansluitingen drie fasen (Liander, peiljaar 2026).

Niet op deze pagina: afwijkende regels in het omgevingsplan van Culemborg, bijvoorbeeld bij een monument, en toestemming van de verhuurder of VvE.

Alles over de laadpaal thuis en wat een laadpaal kost.

Energierekening Culemborg 2027: hoeveel gaat een huishouden meer betalen?

De energierekening in Culemborg stijgt in 2027 met 148 euro.

De berekening van Geteld van 15 september 2026 gebruikt het CBS-verbruik 2025 van Culemborg: 690 m3 gas en 2.570 kWh. De netkosten stijgen met 162 euro en de energiebelasting daalt met 14 euro.

Energiebelasting en netkosten voor een huishouden in Culemborg, 2026 tegenover 2027, in euro per jaar (bron: Belastingplan 2027, nettarieven, CBS 81528NED; berekend door Geteld op 15 september 2026)
Post20262027verschil
Energiebelasting gas en stroom na belastingvermindering157143-14
Netkosten stroom en gas745907+162
Samen+148

Niet in deze tabel: de leveringsprijs van gas en stroom en het vastrecht van de leverancier. Het profiel is 690 m3 gas en 2.570 kWh, het CBS-verbruik 2025 van Culemborg. De energiebelasting 2027 volgt het Belastingplan 2027, dat de Tweede en Eerste Kamer nog moeten aannemen. Door afronding kan de som een euro afwijken.

Methode en alle gemeenten.

Stookkosten Culemborg winter 2026/2027: wat kost gas stoken?

Stoken kost in Culemborg 872 euro in een normale winter.

De raming van Geteld gebruikt CBS-gasverbruik 2025 en KNMI-station Herwijnen, voor oktober 2026 tot en met maart 2027. 32 van de 341 andere gemeenten hebben lagere stookkosten bij een normale winter.

Geraamde gaskosten per huishouden in Culemborg, stookseizoen 2026/2027, in euro (bron: CBS 86333NED, KNMI-station Herwijnen, raming Geteld)
Scenariokosten (euro)
Zachte winter779
Normale winter872
Koude winter1.092
Koude winter met hogere gasprijs1.325

Niet in deze tabel: woningen met stadsverwarming en woningen zonder gasaansluiting.

Methode en alle gemeenten.

Stadsverwarming Culemborg: wat kost een warmtenet per jaar?

Stadsverwarming in Culemborg kost maximaal 1.469 euro per jaar bij een verbruik van 20 GJ.

Volgens het ACM-maximum voor 2026 bestaat dit uit 615,66 euro vastrecht, 33,73 euro meettarief en 40,97 euro per GJ. CBS meldt dat 10,0% van de woningen stadsverwarming heeft (2025).

Maximumtarieven warmte van de ACM, 2023 tot en met 2026, in euro inclusief btw (bron: ACM-tarievenbesluiten)
Jaarvast per jaarper GJmeettarief20 GJ per jaar
2023549,5890,9130,752.399
2024582,8246,6931,681.548
2025577,4843,7932,801.486
2026615,6640,9733,731.469

Niet in deze tabel: de huur van de afleverset (in 2026 maximaal 178,51 euro per jaar als die van het warmtebedrijf is), de aansluitbijdrage bij nieuwbouw, warm water buiten de GJ-meting en kortingen in contracten van woningcorporaties. In 2023 gold daarnaast het prijsplafond van 47,38 euro per GJ voor de eerste 37 GJ. Dit zijn landelijke maxima; een warmtebedrijf mag eronder blijven.

Tarieven per warmtebedrijf en alles over stadsverwarming.

Energietoeslag in Culemborg: wat kun je in 2026 en 2027 nog krijgen?

Een landelijke energietoeslag is er in Culemborg in 2026 niet meer. Het Noodfonds Energie opent voor aanvragen van 4 januari tot en met 7 mei 2027 en betaalt minimaal 120 en maximaal 1.800 euro (Rijksoverheid, 29 september 2026). Hoeveel huishoudens dit raakt, laat het cijfer over energiearmoede zien.

Energiearmoede treft in Culemborg 3,6% van de huishoudens.

TNO/CBS Monitor Energiearmoede 2025 (cijfers 2024) noemt een betaalbaarheidskloof van 492 euro per jaar; landelijk is het aandeel 6,0%.

Niet in dit cijfer: huishoudens die sinds 2024 door lagere prijzen of isolatie uit energiearmoede zijn gekomen.

Voorwaarden van het Noodfonds en de energietoeslag. Gemeentelijke hulp, zoals bijzondere bijstand of een energiecoach, loopt via de gemeente Culemborg.

Energiesubsidie in Culemborg: welke regelingen gelden in 2026?

Energiesubsidie in Culemborg loopt in 2026 via drie landelijke regelingen: de ISDE, het Warmtefonds en vanaf januari 2027 het Noodfonds Energie.

De ISDE geeft een bedrag per erkend apparaat of isolatiemaatregel. Het Warmtefonds leent 0% rente bij een gezamenlijk bruto-inkomen onder 60.000 euro en daarboven tegen een marktrente. In Culemborg heeft 6,6% van de geregistreerde energielabels klasse E, F of G.

Energieregelingen voor inwoners van Culemborg, stand 1 oktober 2026
RegelingVoor wieStatus
ISDEeigenaar-bewoner en VvE: warmtepomp, isolatie, zonneboileropen, bedrag per meldcode
Warmtefondseigenaar-bewoner en VvE: lening voor verduurzamingopen, 0% rente onder 60.000 euro inkomen
Noodfonds Energielaag inkomen en hoge energiekosten, ook blokverwarmingaanvragen 4 januari tot en met 7 mei 2027
Energietoeslag-geen landelijke regeling in 2026

Niet in deze tabel: regelingen van de gemeente Culemborg, de provincie Gelderland en woningcorporaties.

Energielabel Culemborg: hoeveel woningen hebben label A, en hoeveel E, F of G?

Van de energielabels in Culemborg is 49,3% A of beter.

RVO Labelregister via Klimaatmonitor, peiljaar 2025, telt 8.915 labels; 6,6% valt in E, F of G. 36 van de 341 andere gemeenten hebben een lager aandeel E, F of G.

Energielabels in Culemborg, peiljaar 2025 (bron: RVO Labelregister via Klimaatmonitor)
Labelklasseaandeel (%)
A of beter49,3
B en C37,9
D of slechter12,8
waarvan E, F of G6,6

Niet in deze tabel: woningen zonder geregistreerd label. B en C zijn berekend als rest van de 8.915 geregistreerde labels.

Alles over het energielabel.

Nieuwbouw in Culemborg: hoeveel wordt er gebouwd en wat is geregistreerd?

Aan nieuwbouw zijn in Culemborg van 2023 tot en met 2025 373 woningen opgeleverd.

CBS 86098NED (BAG), stand augustus 2026, meldt dat bij 23 (6,2%) de bouwstartmelding ontbreekt, tegenover landelijk 21%.

Opgeleverde nieuwbouw zonder bouwstartmelding in Culemborg, per jaar (bron: CBS 86098NED, 2026 voorlopig)
Jaarzonder bouwstart (%)
20231,6
202428,6
20250,0
20260,0

Methode en alle gemeenten.

Woningbezit Culemborg: wie bezit de woningen en wat doet de beleggerskorting 2027?

Van de woningen in Culemborg wordt 10,1% niet door de eigenaar bewoond.

CBS 82900NED en 83625NED (2025) tonen 27,3% corporatiebezit. Bij een gemiddelde verkoopprijs van 458.259 euro scheelt de lagere overdrachtsbelasting voor beleggers per 1 januari 2027 4.583 euro per aankoop.

Het Belastingplan 2027 verlaagt de overdrachtsbelasting voor woningen die de koper niet zelf bewoont per 1 januari 2027 van 8 naar 7%. Bij de gemiddelde verkoopprijs in Culemborg van 458.259 euro scheelt dat 4.583 euro per aankoop. De Tweede en Eerste Kamer moeten het plan nog aannemen.

Methode en alle gemeenten.

Stroomstoring in Culemborg: krijg je een vergoeding?

Bij een stroomstoring in Culemborg van vier uur of langer krijgt een huishouden een vergoeding van de netbeheerder.

De vergoeding is 35 euro bij een onderbreking van 4 tot 8 uur, met 20 euro erbij voor elke 4 uur extra. Liander maakt het bedrag binnen zes maanden over, zonder dat je erom hoeft te vragen (ACM).

Geen vergoeding bij onderhoud dat minstens drie dagen vooraf is aangekondigd en bij storingen in het hoogspanningsnet. De regeling geldt voor aansluitingen tot en met 3x25A; meld een storing zelf als Liander die niet kent.

Culemborg vergeleken met de buurgemeenten

Culemborg zit met minstens 31,3% drie fasen 12,8 procentpunt onder het gemiddelde van de 5 buurgemeenten (44,1%); West Betuwe, Vijfheerenlanden, Buren en Wijk bij Duurstede scoren hoger.

Culemborg en de gemeenten die eraan grenzen: drie fasen, energierekening 2027, stookkosten bij een normale winter en energiearmoede 2024
Gemeente3-fase minstens (%)energierekening 2027 (euro)stoken normaal (euro)energiearmoede (%)
Culemborg31,3+1488723,6
West Betuwe54,2+1351.0703,2
Houten29,6+1178222,2
Vijfheerenlanden39,7+1209003,8
Buren60,9+1361.1953,5
Wijk bij Duurstede35,9+1219743,2

Alle 342 gemeenten · andere gemeente kiezen.

Veelgestelde vragen over energie in Culemborg

Hoe vraag ik 3-fase aan in Culemborg?

Via mijnaansluiting.nl; Liander stuurt daarna een prijsopgave. In Culemborg heeft minstens 31,3% van de 14.264 aansluitingen al drie fasen.

Kan ik in Culemborg een laadpaal van 11 kW thuis aansluiten?

Alleen met een 3-fase-aansluiting. In Culemborg heeft minstens 31,3% en hoogstens 49,2% van de aansluitingen drie fasen. Op een fase laadt dezelfde paal op 3,7 tot 7,4 kW.

Welke netbeheerder heeft Culemborg?

Liander, voor 14.264 kleinverbruikaansluitingen (peiljaar 2026). Een verzwaring of nieuwe aansluiting vraag je aan via mijnaansluiting.nl.

Hoeveel betaalt een huishouden in Culemborg in 2027 meer voor energie?

148 euro per jaar bij 690 m3 gas en 2.570 kWh: de energiebelasting daalt met 14 euro en de netkosten stijgen met 162 euro.

Hoe vraag ik energietoeslag aan in Culemborg?

Een landelijke energietoeslag is er niet meer. Het Noodfonds Energie opent op 4 januari 2027; in Culemborg had in 2024 3,6% van de huishoudens energiearmoede. Gemeentelijke hulp loopt via de gemeente Culemborg.

Wat kost stoken in Culemborg deze winter?

872 euro bij een normale winter, 779 euro bij een zachte en 1.092 euro bij een koude winter, geraamd voor oktober 2026 tot en met maart 2027.

Zo hebben wij geteld
  • [01] Drie fasen per wijk: open kleinverbruikdata Liander, peiljaar 2026; koppeling postcode naar wijk via CBS 2025. Methode en CSV.
  • [02] Wachtlijst en netcapaciteit: Capaciteitskaart Netbeheer Nederland, stand 24 augustus 2026. Methode en CSV.
  • [03] Energierekening 2027: Belastingplan 2027, nettarieven en CBS 81528NED; berekend op 15 september 2026. Methode en CSV.
  • [04] Stookkosten: CBS 86333NED en KNMI-station Herwijnen; raming stookseizoen 2026/2027. Methode en CSV.
  • [05] Warmtetarieven: ACM-tarievenbesluiten 2023 tot en met 2026. Methode en CSV.
  • [06] Energiearmoede: TNO/CBS Monitor Energiearmoede 2025, cijfers 2024. Methode en CSV.
  • [07] Noodfonds Energie: Rijksoverheid, 29 september 2026. Vergoeding bij stroomstoring: ACM.
  • [08] Energielabels: RVO Labelregister via Klimaatmonitor, peiljaar 2025. Methode en CSV.
  • [09] Nieuwbouw: CBS 86098NED (BAG), stand augustus 2026. Methode en CSV.
  • [10] Woningbezit: CBS 82900NED en 83625NED, 2025. Methode en CSV.

Geteld verkoopt niets en ontvangt geen vergoeding voor een plek in onze onderzoeken. We gebruiken geen affiliate-links en verkopen geen persoonsgegevens of leads.