Wij tellen alles na. Voor journalisten
Energie en bouwen per gemeente

Energie in Lopik: minstens 51,4% drie fasen, 122 euro duurder in 2027

Lopik heeft 6.602 kleinverbruikaansluitingen op het net van Stedin. Deze pagina zet de cijfers van Geteld voor Lopik bij elkaar: drie fasen per wijk, de wachttijd voor verzwaren, de energierekening van 2027, de stookkosten van komende winter, energietoeslag, subsidie, energielabels en nieuwbouw. Elk cijfer heeft zijn eigen peildatum en bron.

Hoofdbevindingen
  1. Energiearmoede treft in Lopik 3,1% van de huishoudens; 48 van de 340 andere gemeenten hebben een lager aandeel.
  2. Bij nieuwbouw in Lopik ontbreekt bij 39 van de 114 woningen de bouwstartmelding, een aandeel van 34,2%, tegenover 21% landelijk.
  3. De energierekening in Lopik stijgt met 122 euro, terwijl de netkosten met 133 euro stijgen.
  4. Van de geregistreerde energielabels in Lopik is 36,1% A of beter, tegenover 41,2% landelijk.

Vier cijfers van je postcode zijn genoeg, of typ de naam van je gemeente. Wij bewaren niets: de check draait in je browser.

3-fase aansluiting in Lopik: hoeveel aansluitingen hebben drie fasen?

Drie fasen in Lopik zijn aanwezig bij minstens 51,4% en hoogstens 68,2% van de kleinverbruikaansluitingen.

De ondergrens ligt 11,1 procentpunt boven de landelijke ondergrens van 40,3%; Stedin telt 6.602 kleinverbruikaansluitingen (open kleinverbruikdata Stedin, peiljaar 2026, stand 1 januari).

Niet in deze tabel: of een adres zelf een of drie fasen heeft. Stedin publiceert per postcodegroep alleen het meest voorkomende aansluitingtype; de ondergrens telt de groepen waar drie fasen het meest voorkomt, de bovengrens telt de afwijkende aansluitingen erbij.

Vul je postcode in voor jouw postcodegebied, of bekijk alle gemeenten en de methode.

Wachttijd 3-fase in Lopik: hoe vraag je een verzwaring aan en hoe lang duurt het?

Een wachttijd voor een zwaardere aansluiting in Lopik is niet gepubliceerd; in de provincie Utrecht, waar Lopik ligt, hebben 25 van de 56 voedingsgebieden een tekort en wachtrij.

De kaart telt 25 van de 56 voedingsgebieden met tekort en wachtrij, of 44,6% (Capaciteitskaart Netbeheer Nederland, stand 24 augustus 2026). Stedin publiceert geen wachttijd in maanden voor huishoudens.

Capaciteitskaart provincie Utrecht, stand 24 augustus 2026: voedingsgebieden per status (bron: Netbeheer Nederland; aggregatie Geteld)
Richtingtekort met wachtrijin onderzoekbeperktruimte
Afname (verzwaren, laadpaal, warmtepomp)2501219
Teruglevering (zonnepanelen, thuisbatterij)301439

Niet in deze tabel: de status per gemeente of per adres. Die staat op de kaart van Stedin.

Een verzwaring vraag je aan via mijnaansluiting.nl; Stedin stuurt daarna een prijsopgave. Sinds 1 juli 2026 geldt in congestiegebieden een gezamenlijke wachtlijst voor klein- en grootverbruik; woningen tot en met 3x35A vallen daarop in de categorie basisbehoeften en kunnen ook moeten wachten. Zo werkt een aansluiting verzwaren.

Laadpaal aanvragen in Lopik: thuis of openbaar?

Een laadpaal op eigen terrein in Lopik is meestal vergunningvrij; een openbare laadpaal vraag je aan bij de gemeente Lopik.

Thuis laadt een paal op 11 kW als de aansluiting drie fasen heeft en anders op 3,7 tot 7,4 kW. In Lopik heeft minstens 51,4% en hoogstens 68,2% van de 6.602 aansluitingen drie fasen (Stedin, peiljaar 2026).

Niet op deze pagina: afwijkende regels in het omgevingsplan van Lopik, bijvoorbeeld bij een monument, en toestemming van de verhuurder of VvE.

Alles over de laadpaal thuis en wat een laadpaal kost.

Energierekening Lopik 2027: hoeveel gaat een huishouden meer betalen?

De energierekening in Lopik stijgt in 2027 met 122 euro.

Bij een profiel van 940 m3 gas en 3.010 kWh stijgen de netkosten met 133 euro en daalt de energiebelasting met 11 euro (Belastingplan 2027 en nettarieven, berekend door Geteld op 15 september 2026).

Energiebelasting en netkosten voor een huishouden in Lopik, 2026 tegenover 2027, in euro per jaar (bron: Belastingplan 2027, nettarieven, CBS 81528NED; berekend door Geteld op 15 september 2026)
Post20262027verschil
Energiebelasting gas en stroom na belastingvermindering388377-11
Netkosten stroom en gas751884+133
Samen+122

Niet in deze tabel: de leveringsprijs van gas en stroom en het vastrecht van de leverancier. Het profiel is 940 m3 gas en 3.010 kWh, het CBS-verbruik 2025 van Lopik. De energiebelasting 2027 volgt het Belastingplan 2027, dat de Tweede en Eerste Kamer nog moeten aannemen. Door afronding kan de som een euro afwijken.

Methode en alle gemeenten.

Stookkosten Lopik winter 2026/2027: wat kost gas stoken?

Stoken kost in Lopik 1.071 euro in een normale winter.

Bij een zachte winter is de raming 960 euro; bij een koude winter met hogere gasprijs is dat 1.623 euro (CBS-gasverbruik 2025, KNMI-station Cabauw, raming Geteld voor oktober 2026 tot en met maart 2027).

Geraamde gaskosten per huishouden in Lopik, stookseizoen 2026/2027, in euro (bron: CBS 86333NED, KNMI-station Cabauw, raming Geteld)
Scenariokosten (euro)
Zachte winter960
Normale winter1.071
Koude winter1.336
Koude winter met hogere gasprijs1.623

Niet in deze tabel: woningen met stadsverwarming en woningen zonder gasaansluiting.

Methode en alle gemeenten.

Energietoeslag in Lopik: wat kun je in 2026 en 2027 nog krijgen?

Een landelijke energietoeslag is er in Lopik in 2026 niet meer. Het Noodfonds Energie opent voor aanvragen van 4 januari tot en met 7 mei 2027 en betaalt minimaal 120 en maximaal 1.800 euro (Rijksoverheid, 29 september 2026). Hoeveel huishoudens dit raakt, laat het cijfer over energiearmoede zien.

Energiearmoede treft in Lopik 3,1% van de huishoudens.

Dat ligt onder het landelijke aandeel van 6,0%; de betaalbaarheidskloof is 710 euro per jaar (TNO/CBS Monitor Energiearmoede 2025, cijfers 2024).

Niet in dit cijfer: huishoudens die sinds 2024 door lagere prijzen of isolatie uit energiearmoede zijn gekomen.

Voorwaarden van het Noodfonds en de energietoeslag. Gemeentelijke hulp, zoals bijzondere bijstand of een energiecoach, loopt via de gemeente Lopik.

Energiesubsidie in Lopik: welke regelingen gelden in 2026?

Energiesubsidie in Lopik loopt in 2026 via drie landelijke regelingen: de ISDE, het Warmtefonds en vanaf januari 2027 het Noodfonds Energie.

De ISDE geeft een bedrag per erkend apparaat of isolatiemaatregel. Het Warmtefonds leent 0% rente bij een gezamenlijk bruto-inkomen onder 60.000 euro en daarboven tegen een marktrente. In Lopik heeft 11,6% van de geregistreerde energielabels klasse E, F of G.

Energieregelingen voor inwoners van Lopik, stand 1 oktober 2026
RegelingVoor wieStatus
ISDEeigenaar-bewoner en VvE: warmtepomp, isolatie, zonneboileropen, bedrag per meldcode
Warmtefondseigenaar-bewoner en VvE: lening voor verduurzamingopen, 0% rente onder 60.000 euro inkomen
Noodfonds Energielaag inkomen en hoge energiekosten, ook blokverwarmingaanvragen 4 januari tot en met 7 mei 2027
Energietoeslag-geen landelijke regeling in 2026

Niet in deze tabel: regelingen van de gemeente Lopik, de provincie Utrecht en woningcorporaties.

Energielabel Lopik: hoeveel woningen hebben label A, en hoeveel E, F of G?

Van de energielabels in Lopik is 36,1% A of beter.

Landelijk is 41,2% A of beter en in Lopik is 20,8% D of slechter (RVO Labelregister via Klimaatmonitor, peiljaar 2025).

Energielabels in Lopik, peiljaar 2025 (bron: RVO Labelregister via Klimaatmonitor)
Labelklasseaandeel (%)
A of beter36,1
B en C43,1
D of slechter20,8
waarvan E, F of G11,6

Niet in deze tabel: woningen zonder geregistreerd label. B en C zijn berekend als rest van de 3.105 geregistreerde labels.

Alles over het energielabel.

Nieuwbouw in Lopik: hoeveel wordt er gebouwd en wat is geregistreerd?

Nieuwbouw in Lopik leverde van 2023 tot en met 2025 114 woningen op.

Bij 39 van de 114 nieuwbouwwoningen ontbreekt de bouwstartmelding, dat is 34,2%; landelijk is dat 21% (CBS 86098NED (BAG), stand augustus 2026).

Methode en alle gemeenten.

Woningbezit Lopik: wie bezit de woningen en wat doet de beleggerskorting 2027?

Van de woningen in Lopik wordt 10,3% niet door de eigenaar bewoond.

Daarnaast is 17,2% corporatiebezit; de gemiddelde verkoopprijs is 548.830 euro (CBS 82900NED en 83625NED, 2025).

Het Belastingplan 2027 verlaagt de overdrachtsbelasting voor woningen die de koper niet zelf bewoont per 1 januari 2027 van 8 naar 7%. Bij de gemiddelde verkoopprijs in Lopik van 548.830 euro scheelt dat 5.488 euro per aankoop. De Tweede en Eerste Kamer moeten het plan nog aannemen.

Methode en alle gemeenten.

Stroomstoring in Lopik: krijg je een vergoeding?

Bij een stroomstoring in Lopik van vier uur of langer krijgt een huishouden een vergoeding van de netbeheerder.

De vergoeding is 35 euro bij een onderbreking van 4 tot 8 uur, met 20 euro erbij voor elke 4 uur extra. Stedin maakt het bedrag binnen zes maanden over, zonder dat je erom hoeft te vragen (ACM).

Geen vergoeding bij onderhoud dat minstens drie dagen vooraf is aangekondigd en bij storingen in het hoogspanningsnet. De regeling geldt voor aansluitingen tot en met 3x25A; meld een storing zelf als Stedin die niet kent.

Lopik vergeleken met de buurgemeenten

Lopik zit met minstens 51,4% drie fasen 14,8 procentpunt boven het gemiddelde van de 6 buurgemeenten (36,6%); geen buurgemeente scoort hoger.

Lopik en de gemeenten die eraan grenzen: drie fasen, energierekening 2027, stookkosten bij een normale winter en energiearmoede 2024
Gemeente3-fase minstens (%)energierekening 2027 (euro)stoken normaal (euro)energiearmoede (%)
Lopik51,4+1221.0713,1
Vijfheerenlanden39,7+1209003,8
IJsselstein16,6+1208893,2
Oudewater43,9+1221.0254,1
Krimpenerwaard36,8+1219803,5
Montfoort39,3+1221.0252,5
Molenlanden43,0+1211.0143,0

Alle 342 gemeenten · andere gemeente kiezen.

Veelgestelde vragen over energie in Lopik

Hoe vraag ik 3-fase aan in Lopik?

Via mijnaansluiting.nl; Stedin stuurt daarna een prijsopgave. In Lopik heeft minstens 51,4% van de 6.602 aansluitingen al drie fasen.

Kan ik in Lopik een laadpaal van 11 kW thuis aansluiten?

Alleen met een 3-fase-aansluiting. In Lopik heeft minstens 51,4% en hoogstens 68,2% van de aansluitingen drie fasen. Op een fase laadt dezelfde paal op 3,7 tot 7,4 kW.

Welke netbeheerder heeft Lopik?

Stedin, voor 6.602 kleinverbruikaansluitingen (peiljaar 2026). Een verzwaring of nieuwe aansluiting vraag je aan via mijnaansluiting.nl.

Hoeveel betaalt een huishouden in Lopik in 2027 meer voor energie?

122 euro per jaar bij 940 m3 gas en 3.010 kWh: de energiebelasting daalt met 11 euro en de netkosten stijgen met 133 euro.

Hoe vraag ik energietoeslag aan in Lopik?

Een landelijke energietoeslag is er niet meer. Het Noodfonds Energie opent op 4 januari 2027; in Lopik had in 2024 3,1% van de huishoudens energiearmoede. Gemeentelijke hulp loopt via de gemeente Lopik.

Wat kost stoken in Lopik deze winter?

1.071 euro bij een normale winter, 960 euro bij een zachte en 1.336 euro bij een koude winter, geraamd voor oktober 2026 tot en met maart 2027.

Zo hebben wij geteld
  • [01] Drie fasen per wijk: open kleinverbruikdata Stedin, peiljaar 2026; koppeling postcode naar wijk via CBS 2025. Methode en CSV.
  • [02] Wachtlijst en netcapaciteit: Capaciteitskaart Netbeheer Nederland, stand 24 augustus 2026. Methode en CSV.
  • [03] Energierekening 2027: Belastingplan 2027, nettarieven en CBS 81528NED; berekend op 15 september 2026. Methode en CSV.
  • [04] Stookkosten: CBS 86333NED en KNMI-station Cabauw; raming stookseizoen 2026/2027. Methode en CSV.
  • [05] Energiearmoede: TNO/CBS Monitor Energiearmoede 2025, cijfers 2024. Methode en CSV.
  • [06] Noodfonds Energie: Rijksoverheid, 29 september 2026. Vergoeding bij stroomstoring: ACM.
  • [07] Energielabels: RVO Labelregister via Klimaatmonitor, peiljaar 2025. Methode en CSV.
  • [08] Nieuwbouw: CBS 86098NED (BAG), stand augustus 2026. Methode en CSV.
  • [09] Woningbezit: CBS 82900NED en 83625NED, 2025. Methode en CSV.

Geteld verkoopt niets en ontvangt geen vergoeding voor een plek in onze onderzoeken. We gebruiken geen affiliate-links en verkopen geen persoonsgegevens of leads.