Wij tellen alles na. Voor journalisten
Energie en bouwen per gemeente

Energie in De Ronde Venen: minstens 48,5% drie fasen, 136 euro duurder in 2027

De Ronde Venen heeft 23.495 kleinverbruikaansluitingen op het net van Liander en Stedin. Deze pagina zet de cijfers van Geteld voor De Ronde Venen bij elkaar: drie fasen per wijk, de wachttijd voor verzwaren, de energierekening van 2027, de stookkosten van komende winter, energietoeslag, subsidie, energielabels en nieuwbouw. Elk cijfer heeft zijn eigen peildatum en bron.

Hoofdbevindingen
  1. Energiearmoede treft 3,0% van de huishoudens in De Ronde Venen, tegenover 6,0% landelijk.
  2. De betaalbaarheidskloof in De Ronde Venen is 709 euro per jaar.
  3. Nieuwbouw leverde in De Ronde Venen van 2023 tot en met 2025 208 woningen op.
  4. Bij 3 woningen in De Ronde Venen ontbreekt de bouwstartmelding; 47 van de 304 andere gemeenten hebben een lager aandeel zonder melding.

Vier cijfers van je postcode zijn genoeg, of typ de naam van je gemeente. Wij bewaren niets: de check draait in je browser.

3-fase aansluiting in De Ronde Venen: hoeveel aansluitingen hebben drie fasen?

Drie fasen in De Ronde Venen komen voor bij minstens 48,5% en hoogstens 68,2% van de aansluitingen.

De ondergrens ligt 8,2 procentpunt boven de landelijke ondergrens. In De Hoef heeft minstens 80,5% van de aansluitingen drie fasen (open kleinverbruikdata Liander en Stedin, peiljaar 2026).

Aandeel aansluitingen met drie fasen per wijk in De Ronde Venen, peiljaar 2026, wijken met minimaal 300 aansluitingen (bron: Liander en Stedin via Geteld)
Wijkminstens (%)hoogstens (%)aansluitingen
De Hoef80,588,5410
Waverveen78,988,5331
Baambrugge64,380,6701
Abcoude59,373,23.826
Vinkeveen56,474,35.687
Wilnis54,872,33.425
Amstelhoek44,566,0503
Mijdrecht32,357,78.612

Niet in deze tabel: of een adres zelf een of drie fasen heeft. Liander en Stedin publiceren per postcodegroep alleen het meest voorkomende aansluitingtype; de ondergrens telt de groepen waar drie fasen het meest voorkomt, de bovengrens telt de afwijkende aansluitingen erbij.

Vul je postcode in voor jouw postcodegebied, of bekijk alle gemeenten en de methode.

Wachttijd 3-fase in De Ronde Venen: hoe vraag je een verzwaring aan en hoe lang duurt het?

In de provincie Utrecht, waar De Ronde Venen ligt, is voor huishoudens geen wachttijd in maanden gepubliceerd.

De Capaciteitskaart Netbeheer Nederland, stand 24 augustus 2026, telt 25 van de 56 voedingsgebieden met tekort en wachtrij (44,6%). Liander en Stedin publiceren geen wachttijd in maanden voor huishoudens.

Capaciteitskaart provincie Utrecht, stand 24 augustus 2026: voedingsgebieden per status (bron: Netbeheer Nederland; aggregatie Geteld)
Richtingtekort met wachtrijin onderzoekbeperktruimte
Afname (verzwaren, laadpaal, warmtepomp)2501219
Teruglevering (zonnepanelen, thuisbatterij)301439

Niet in deze tabel: de status per gemeente of per adres. Die staat op de kaart van Liander en Stedin.

Een verzwaring vraag je aan via mijnaansluiting.nl; Liander en Stedin sturen daarna een prijsopgave. Sinds 1 juli 2026 geldt in congestiegebieden een gezamenlijke wachtlijst voor klein- en grootverbruik; woningen tot en met 3x35A vallen daarop in de categorie basisbehoeften en kunnen ook moeten wachten. Zo werkt een aansluiting verzwaren.

Laadpaal aanvragen in De Ronde Venen: thuis of openbaar?

Een laadpaal op eigen terrein in De Ronde Venen is meestal vergunningvrij; een openbare laadpaal vraag je aan bij de gemeente De Ronde Venen.

Thuis laadt een paal op 11 kW als de aansluiting drie fasen heeft en anders op 3,7 tot 7,4 kW. In De Ronde Venen heeft minstens 48,5% en hoogstens 68,2% van de 23.495 aansluitingen drie fasen (Liander en Stedin, peiljaar 2026).

Niet op deze pagina: afwijkende regels in het omgevingsplan van De Ronde Venen, bijvoorbeeld bij een monument, en toestemming van de verhuurder of VvE.

Alles over de laadpaal thuis en wat een laadpaal kost.

Energierekening De Ronde Venen 2027: hoeveel gaat een huishouden meer betalen?

De energierekening in De Ronde Venen stijgt in 2027 met 136 euro.

De berekening van Geteld op 15 september 2026 laat zien dat de netkosten met 148 euro stijgen. Het einde van salderen kost in dit profiel 374 euro per jaar.

Energiebelasting en netkosten voor een huishouden in De Ronde Venen, 2026 tegenover 2027, in euro per jaar (bron: Belastingplan 2027, nettarieven, CBS 81528NED; berekend door Geteld op 15 september 2026)
Post20262027verschil
Energiebelasting gas en stroom na belastingvermindering351339-11
Netkosten stroom en gas748895+148
Samen+136

Niet in deze tabel: de leveringsprijs van gas en stroom en het vastrecht van de leverancier. Het profiel is 910 m3 gas en 2.870 kWh, het CBS-verbruik 2025 van De Ronde Venen. De energiebelasting 2027 volgt het Belastingplan 2027, dat de Tweede en Eerste Kamer nog moeten aannemen. Door afronding kan de som een euro afwijken.

Methode en alle gemeenten.

Stookkosten De Ronde Venen winter 2026/2027: wat kost gas stoken?

Stoken kost in De Ronde Venen 1.040 euro in een normale winter.

Bij gelijk weer kost stoken 141 euro meer dan vorig jaar (CBS-gasverbruik 2025, KNMI-station Schiphol Airport, raming Geteld voor oktober 2026 tot en met maart 2027).

Geraamde gaskosten per huishouden in De Ronde Venen, stookseizoen 2026/2027, in euro (bron: CBS 86333NED, KNMI-station Schiphol Airport, raming Geteld)
Scenariokosten (euro)
Zachte winter923
Normale winter1.040
Koude winter1.325
Koude winter met hogere gasprijs1.609

Niet in deze tabel: woningen met stadsverwarming en woningen zonder gasaansluiting.

Methode en alle gemeenten.

Energietoeslag in De Ronde Venen: wat kun je in 2026 en 2027 nog krijgen?

Een landelijke energietoeslag is er in De Ronde Venen in 2026 niet meer. Het Noodfonds Energie opent voor aanvragen van 4 januari tot en met 7 mei 2027 en betaalt minimaal 120 en maximaal 1.800 euro (Rijksoverheid, 29 september 2026). Hoeveel huishoudens dit raakt, laat het cijfer over energiearmoede zien.

Energiearmoede treft in De Ronde Venen 3,0% van de huishoudens.

Landelijk is dat 6,0%; de betaalbaarheidskloof is 709 euro per jaar (TNO/CBS Monitor Energiearmoede 2025, cijfers 2024).

Niet in dit cijfer: huishoudens die sinds 2024 door lagere prijzen of isolatie uit energiearmoede zijn gekomen.

Voorwaarden van het Noodfonds en de energietoeslag. Gemeentelijke hulp, zoals bijzondere bijstand of een energiecoach, loopt via de gemeente De Ronde Venen.

Energiesubsidie in De Ronde Venen: welke regelingen gelden in 2026?

Energiesubsidie in De Ronde Venen loopt in 2026 via drie landelijke regelingen: de ISDE, het Warmtefonds en vanaf januari 2027 het Noodfonds Energie.

De ISDE geeft een bedrag per erkend apparaat of isolatiemaatregel. Het Warmtefonds leent 0% rente bij een gezamenlijk bruto-inkomen onder 60.000 euro en daarboven tegen een marktrente. In De Ronde Venen heeft 7,9% van de geregistreerde energielabels klasse E, F of G.

Energieregelingen voor inwoners van De Ronde Venen, stand 1 oktober 2026
RegelingVoor wieStatus
ISDEeigenaar-bewoner en VvE: warmtepomp, isolatie, zonneboileropen, bedrag per meldcode
Warmtefondseigenaar-bewoner en VvE: lening voor verduurzamingopen, 0% rente onder 60.000 euro inkomen
Noodfonds Energielaag inkomen en hoge energiekosten, ook blokverwarmingaanvragen 4 januari tot en met 7 mei 2027
Energietoeslag-geen landelijke regeling in 2026

Niet in deze tabel: regelingen van de gemeente De Ronde Venen, de provincie Utrecht en woningcorporaties.

Energielabel De Ronde Venen: hoeveel woningen hebben label A, en hoeveel E, F of G?

Energielabels in De Ronde Venen zijn voor 40,0% A of beter.

Landelijk is 41,2% A of beter. In De Ronde Venen heeft 7,9% label E, F of G, tegenover 11,3% landelijk (RVO Labelregister via Klimaatmonitor, peiljaar 2025).

Energielabels in De Ronde Venen, peiljaar 2025 (bron: RVO Labelregister via Klimaatmonitor)
Labelklasseaandeel (%)
A of beter40,0
B en C44,3
D of slechter15,7
waarvan E, F of G7,9

Niet in deze tabel: woningen zonder geregistreerd label. B en C zijn berekend als rest van de 12.090 geregistreerde labels.

Alles over het energielabel.

Nieuwbouw in De Ronde Venen: hoeveel wordt er gebouwd en wat is geregistreerd?

Nieuwbouw leverde in De Ronde Venen van 2023 tot en met 2025 208 woningen op.

Bij 3 woningen (1,4%) ontbreekt de bouwstartmelding. 47 van de 304 andere gemeenten hebben een lager aandeel zonder melding (CBS 86098NED (BAG), stand augustus 2026).

Opgeleverde nieuwbouw zonder bouwstartmelding in De Ronde Venen, per jaar (bron: CBS 86098NED, 2026 voorlopig)
Jaarzonder bouwstart (%)
20230,0
20242,6

Niet in deze tabel: 2025, omdat er in dat jaar geen nieuwbouw is opgeleverd of geteld.

Methode en alle gemeenten.

Woningbezit De Ronde Venen: wie bezit de woningen en wat doet de beleggerskorting 2027?

Woningen in De Ronde Venen zijn voor 11,6% niet door de eigenaar bewoond.

Het corporatiebezit is 23,7% (CBS 82900NED en 83625NED, 2025).

Het Belastingplan 2027 verlaagt de overdrachtsbelasting voor woningen die de koper niet zelf bewoont per 1 januari 2027 van 8 naar 7%. Bij de gemiddelde verkoopprijs in De Ronde Venen van 666.495 euro scheelt dat 6.665 euro per aankoop. De Tweede en Eerste Kamer moeten het plan nog aannemen.

Methode en alle gemeenten.

Stroomstoring in De Ronde Venen: krijg je een vergoeding?

Bij een stroomstoring in De Ronde Venen van vier uur of langer krijgt een huishouden een vergoeding van de netbeheerder.

De vergoeding is 35 euro bij een onderbreking van 4 tot 8 uur, met 20 euro erbij voor elke 4 uur extra. Liander en Stedin maken het bedrag binnen zes maanden over, zonder dat je erom hoeft te vragen (ACM).

Geen vergoeding bij onderhoud dat minstens drie dagen vooraf is aangekondigd en bij storingen in het hoogspanningsnet. De regeling geldt voor aansluitingen tot en met 3x25A; meld een storing zelf als Liander en Stedin die niet kent.

De Ronde Venen vergeleken met de buurgemeenten

De Ronde Venen zit met minstens 48,5% drie fasen 1,4 procentpunt boven het gemiddelde van de 7 buurgemeenten (47,1%); Nieuwkoop, Uithoorn en Woerden scoren hoger.

De Ronde Venen en de gemeenten die eraan grenzen: drie fasen, energierekening 2027, stookkosten bij een normale winter en energiearmoede 2024
Gemeente3-fase minstens (%)energierekening 2027 (euro)stoken normaal (euro)energiearmoede (%)
De Ronde Venen48,5+1361.0403,0
Stichtse Vecht35,3+1229963,3
Nieuwkoop67,1+1359833,5
Ouder-Amstel44,1+1501.0003,9
Amsterdam23,8+1498129,9
Uithoorn57,2+1509144,1
Amstelveen39,1+1509585,2
Woerden63,0+1219232,9

Alle 342 gemeenten · andere gemeente kiezen.

Veelgestelde vragen over energie in De Ronde Venen

Hoe vraag ik 3-fase aan in De Ronde Venen?

Via mijnaansluiting.nl; Liander en Stedin sturen daarna een prijsopgave. In De Ronde Venen heeft minstens 48,5% van de 23.495 aansluitingen al drie fasen.

Kan ik in De Ronde Venen een laadpaal van 11 kW thuis aansluiten?

Alleen met een 3-fase-aansluiting. In De Ronde Venen heeft minstens 48,5% en hoogstens 68,2% van de aansluitingen drie fasen. Op een fase laadt dezelfde paal op 3,7 tot 7,4 kW.

Welke netbeheerder heeft De Ronde Venen?

Liander en Stedin, voor 23.495 kleinverbruikaansluitingen (peiljaar 2026). Een verzwaring of nieuwe aansluiting vraag je aan via mijnaansluiting.nl.

Hoeveel betaalt een huishouden in De Ronde Venen in 2027 meer voor energie?

136 euro per jaar bij 910 m3 gas en 2.870 kWh: de energiebelasting daalt met 11 euro en de netkosten stijgen met 148 euro.

Hoe vraag ik energietoeslag aan in De Ronde Venen?

Een landelijke energietoeslag is er niet meer. Het Noodfonds Energie opent op 4 januari 2027; in De Ronde Venen had in 2024 3,0% van de huishoudens energiearmoede. Gemeentelijke hulp loopt via de gemeente De Ronde Venen.

Wat kost stoken in De Ronde Venen deze winter?

1.040 euro bij een normale winter, 923 euro bij een zachte en 1.325 euro bij een koude winter, geraamd voor oktober 2026 tot en met maart 2027.

Zo hebben wij geteld
  • [01] Drie fasen per wijk: open kleinverbruikdata Liander en Stedin, peiljaar 2026; koppeling postcode naar wijk via CBS 2025. Methode en CSV.
  • [02] Wachtlijst en netcapaciteit: Capaciteitskaart Netbeheer Nederland, stand 24 augustus 2026. Methode en CSV.
  • [03] Energierekening 2027: Belastingplan 2027, nettarieven en CBS 81528NED; berekend op 15 september 2026. Methode en CSV.
  • [04] Stookkosten: CBS 86333NED en KNMI-station Schiphol Airport; raming stookseizoen 2026/2027. Methode en CSV.
  • [05] Energiearmoede: TNO/CBS Monitor Energiearmoede 2025, cijfers 2024. Methode en CSV.
  • [06] Noodfonds Energie: Rijksoverheid, 29 september 2026. Vergoeding bij stroomstoring: ACM.
  • [07] Energielabels: RVO Labelregister via Klimaatmonitor, peiljaar 2025. Methode en CSV.
  • [08] Nieuwbouw: CBS 86098NED (BAG), stand augustus 2026. Methode en CSV.
  • [09] Woningbezit: CBS 82900NED en 83625NED, 2025. Methode en CSV.

Geteld verkoopt niets en ontvangt geen vergoeding voor een plek in onze onderzoeken. We gebruiken geen affiliate-links en verkopen geen persoonsgegevens of leads.