Wij tellen alles na. Voor journalisten
Energie en bouwen per gemeente

Energie in Amsterdam: minstens 23,8% drie fasen, 149 euro duurder in 2027

Amsterdam heeft 531.255 kleinverbruikaansluitingen op het net van Liander. Deze pagina zet de cijfers van Geteld voor Amsterdam bij elkaar: drie fasen per wijk, de wachttijd voor verzwaren, de energierekening van 2027, de stookkosten van komende winter, stadsverwarming, energietoeslag, subsidie, energielabels en nieuwbouw. Elk cijfer heeft zijn eigen peildatum en bron.

Hoofdbevindingen
  1. Vergeleken met Amsterdam hebben 27 van de 341 andere gemeenten een lager aandeel aansluitingen met drie fasen.
  2. Vergeleken met Amsterdam hebben 10 van de 341 andere gemeenten lagere stookkosten in een normale winter.
  3. Vergeleken met Amsterdam hebben 5 van de 340 andere gemeenten een hoger aandeel energiearmoede.
  4. Vergeleken met Amsterdam hebben 4 van de 341 andere gemeenten een hoger aandeel woningen dat niet door de eigenaar wordt bewoond.

Vier cijfers van je postcode zijn genoeg, of typ de naam van je gemeente. Wij bewaren niets: de check draait in je browser.

3-fase aansluiting in Amsterdam: hoeveel aansluitingen hebben drie fasen?

Drie fasen zijn aanwezig bij minstens 23,8% en hoogstens 43,7% van de aansluitingen in Amsterdam; de bovengrens is deels een raming.

De ondergrens ligt 16,5 procentpunt onder de landelijke ondergrens (open kleinverbruikdata Liander, peiljaar 2026, stand 1 januari). In Amsterdam hebben 27 van de 341 andere gemeenten een lager aandeel.

Aandeel aansluitingen met drie fasen per wijk in Amsterdam, peiljaar 2026, wijken met minimaal 300 aansluitingen (bron: Liander via Geteld)
Wijkminstens (%)hoogstens (%)aansluitingen
Bloemendalerpolder98,298,62.876
IJburg-Oost94,996,31.854
Zeeburgereiland/Bovendiep92,194,22.680
Waterland91,593,71.106
Havens-West91,293,5522
Houthavens88,391,42.326
Sloterdijk Nieuw-West85,489,22.698
Coenhaven/Minervahaven85,088,92.167
Noordelijke IJ-Oevers-West84,488,58.959
Noordelijke IJ-Oevers-Oost80,385,5635
Elzenhagen72,980,03.371
Lutkemeer/Ookmeer71,278,7868
Nieuwendammerdijk/Buiksloterdijk67,876,2714
Apollobuurt67,776,14.545
Grachtengordel-West66,074,95.019
Zuidas65,974,82.746
Grachtengordel-Zuid63,573,04.673
Vondelparkbuurt63,472,91.251
Amstel III/Bullewijk59,069,73.123
Museumkwartier58,569,38.206
Omval/Overamstel58,269,14.225
Willemspark56,467,83.319
Prinses Irenebuurt e.o.54,066,0990
Burgwallen-Nieuwe Zijde53,065,34.137
Sloterdijk-West48,662,0389
Driemond45,860,0770
IJburg-West44,859,26.895
Weesp Binnenstad/Zuid43,158,03.021
Kadoelen42,157,21.532
De Weteringschans41,556,85.757
Burgwallen-Oude Zijde39,455,23.823
De Kolenkit37,553,85.101
IJburg-Zuid37,053,53.771
Frankendael36,453,06.035
Aetsveld/Oostelijke Vechtoever33,050,52.039
Slotervaart-Zuid29,848,15.672
Overtoomse Veld29,047,56.711
Weesperbuurt/Plantage28,246,95.157
Amsterdamse Poort e.o.27,446,34.719
Oostelijke Eilanden/Kadijken27,146,29.668
Waterlandpleinbuurt26,946,06.523
Westlandgracht26,745,97.156
Weesp-Noordwest23,843,74.605
Oostelijk Havengebied23,543,511.656
Volewijck23,143,15.334
Slotermeer-West21,141,74.783
Buitenveldert-Oost21,041,64.978
Bellamybuurt20,941,54.586
De Punt20,941,52.732
Haarlemmerbuurt20,841,45.860
Oostzanerwerf20,441,24.077
Nieuwmarkt/Lastage20,040,96.926
Centrale Markt19,940,81.392
Bijlmermuseum19,840,83.372
Weesperzijde19,740,73.596
Banne Buiksloot19,540,56.921
Indische Buurt-Oost19,240,35.632
Sloten/Nieuw-Sloten18,739,96.683
Transvaalbuurt18,739,95.196
H-Buurt18,439,73.341
Geerdinkhof/Kantershof18,439,72.793
Dapperbuurt18,239,66.254
Indische Buurt-West17,338,97.420
Buitenveldert-West17,038,79.032
Slotermeer-Noordoost16,538,34.451
Oude Pijp16,538,311.672
Oosterparkbuurt16,338,26.715
Tuindorp Oostzaan15,437,56.047
Osdorp-Oost14,937,19.802
Slotervaart-Noord14,737,03.726
Middenmeer14,736,96.800
K-Buurt14,536,83.113
Buikslotermeer14,436,76.033
Jordaan14,336,715.571
Helmersbuurt14,136,54.988
Geuzenveld14,136,57.503
Ganzenhoef e.o.13,436,03.450
Schinkelbuurt13,235,92.766
Betondorp11,834,82.378
Osdorp-Midden10,533,96.739
Landlust9,232,910.664
Nieuwe Pijp8,832,69.012
Scheldebuurt8,832,68.909
Hoofddorppleinbuurt8,332,27.420
Da Costabuurt7,731,83.289
Overtoomse Sluis7,031,35.211
Frederik Hendrikbuurt6,931,25.694
Slotermeer-Zuidoost6,530,93.797
Stadionbuurt5,630,37.290
Rijnbuurt5,630,35.952
De Aker5,530,15.532
IJselbuurt5,330,03.474
Westindische Buurt5,129,94.221
Van Lennepbuurt5,029,84.993
IJplein/Vogelbuurt4,729,64.364
Tuindorp Nieuwendam4,329,31.907
Erasmuspark3,929,03.641
Staatsliedenbuurt3,828,98.866
Spaarndammerbuurt/Zeeheldenbuurt3,428,67.031
Geuzenbuurt3,028,34.198
Zuid Pijp2,227,84.968
Chassébuurt1,927,53.311
Nellestein1,727,41.704
Venserpolder1,627,34.386
Holendrecht1,026,94.158
Reigersbos0,726,64.085
Van Galenbuurt0,026,13.627
Hoofdweg e.o.0,026,16.821
Tuindorp Buiksloot0,026,1894
Gein0,026,15.164

Niet in deze tabel: of een adres zelf een of drie fasen heeft. Liander publiceert per postcodegroep alleen het meest voorkomende aansluitingtype; de ondergrens telt de groepen waar drie fasen het meest voorkomt, de bovengrens telt de afwijkende aansluitingen erbij.

Vul je postcode in voor jouw postcodegebied, of bekijk alle gemeenten en de methode.

Wachttijd 3-fase in Amsterdam: hoe vraag je een verzwaring aan en hoe lang duurt het?

In de provincie Noord-Holland, waar Amsterdam ligt, is geen wachttijd in maanden voor huishoudens gepubliceerd.

Liander publiceert geen wachttijd in maanden voor huishoudens. De Capaciteitskaart Netbeheer Nederland toont op 24 augustus 2026 124 van de 165 voedingsgebieden met tekort en wachtrij (75,2%), en 7 met ruimte.

Capaciteitskaart provincie Noord-Holland, stand 24 augustus 2026: voedingsgebieden per status (bron: Netbeheer Nederland; aggregatie Geteld)
Richtingtekort met wachtrijin onderzoekbeperktruimte
Afname (verzwaren, laadpaal, warmtepomp)12419157
Teruglevering (zonnepanelen, thuisbatterij)3571788

Niet in deze tabel: de status per gemeente of per adres. Die staat op de kaart van Liander.

Een verzwaring vraag je aan via mijnaansluiting.nl; Liander stuurt daarna een prijsopgave. Sinds 1 juli 2026 geldt in congestiegebieden een gezamenlijke wachtlijst voor klein- en grootverbruik; woningen tot en met 3x35A vallen daarop in de categorie basisbehoeften en kunnen ook moeten wachten. Zo werkt een aansluiting verzwaren.

Laadpaal aanvragen in Amsterdam: thuis of openbaar?

Een laadpaal op eigen terrein in Amsterdam is meestal vergunningvrij; een openbare laadpaal vraag je aan bij de gemeente Amsterdam.

Thuis laadt een paal op 11 kW als de aansluiting drie fasen heeft en anders op 3,7 tot 7,4 kW. In Amsterdam heeft minstens 23,8% en hoogstens 43,7% van de 531.255 aansluitingen drie fasen (Liander, peiljaar 2026).

Niet op deze pagina: afwijkende regels in het omgevingsplan van Amsterdam, bijvoorbeeld bij een monument, en toestemming van de verhuurder of VvE.

Alles over de laadpaal thuis en wat een laadpaal kost.

Energierekening Amsterdam 2027: hoeveel gaat een huishouden meer betalen?

De energierekening in Amsterdam stijgt in 2027 met 149 euro.

De netkosten stijgen met 162 euro en de energiebelasting daalt met 13 euro. Voor het profiel van 580 m3 gas en 1.880 kWh kost het einde van salderen 382 euro per jaar (Belastingplan 2027 en nettarieven, berekening Geteld, 15 september 2026).

Energiebelasting en netkosten voor een huishouden in Amsterdam, 2026 tegenover 2027, in euro per jaar (bron: Belastingplan 2027, nettarieven, CBS 81528NED; berekend door Geteld op 15 september 2026)
Post20262027verschil
Energiebelasting gas en stroom na belastingvermindering1-12-13
Netkosten stroom en gas745907+162
Samen+149

Niet in deze tabel: de leveringsprijs van gas en stroom en het vastrecht van de leverancier. Het profiel is 580 m3 gas en 1.880 kWh, het CBS-verbruik 2025 van Amsterdam. De energiebelasting 2027 volgt het Belastingplan 2027, dat de Tweede en Eerste Kamer nog moeten aannemen. Door afronding kan de som een euro afwijken.

Methode en alle gemeenten.

Stookkosten Amsterdam winter 2026/2027: wat kost gas stoken?

Stoken kost in Amsterdam 812 euro in een normale winter.

Bij gelijk weer is dat 110 euro duurder dan vorig jaar. In een normale winter hebben 10 van de 341 andere gemeenten lagere stookkosten (CBS-gasverbruik 2025, KNMI-station Schiphol Airport, raming Geteld voor oktober 2026 tot en met maart 2027).

Geraamde gaskosten per huishouden in Amsterdam, stookseizoen 2026/2027, in euro (bron: CBS 86333NED, KNMI-station Schiphol Airport, raming Geteld)
Scenariokosten (euro)
Zachte winter721
Normale winter812
Koude winter1.035
Koude winter met hogere gasprijs1.257

Niet in deze tabel: woningen met stadsverwarming en woningen zonder gasaansluiting.

Methode en alle gemeenten.

Stadsverwarming Amsterdam: wat kost een warmtenet per jaar?

Stadsverwarming in Amsterdam kost maximaal 1.469 euro per jaar bij een verbruik van 20 GJ.

Dat jaarbedrag volgt uit het ACM-maximum 2026: 615,66 euro vastrecht, 33,73 euro meettarief en 40,97 euro per GJ. In Amsterdam heeft 18,4% van de woningen stadsverwarming (CBS, verbruik 2025).

Maximumtarieven warmte van de ACM, 2023 tot en met 2026, in euro inclusief btw (bron: ACM-tarievenbesluiten)
Jaarvast per jaarper GJmeettarief20 GJ per jaar
2023549,5890,9130,752.399
2024582,8246,6931,681.548
2025577,4843,7932,801.486
2026615,6640,9733,731.469

Niet in deze tabel: de huur van de afleverset (in 2026 maximaal 178,51 euro per jaar als die van het warmtebedrijf is), de aansluitbijdrage bij nieuwbouw, warm water buiten de GJ-meting en kortingen in contracten van woningcorporaties. In 2023 gold daarnaast het prijsplafond van 47,38 euro per GJ voor de eerste 37 GJ. Dit zijn landelijke maxima; een warmtebedrijf mag eronder blijven.

Tarieven per warmtebedrijf en alles over stadsverwarming.

Energietoeslag in Amsterdam: wat kun je in 2026 en 2027 nog krijgen?

Een landelijke energietoeslag is er in Amsterdam in 2026 niet meer. Het Noodfonds Energie opent voor aanvragen van 4 januari tot en met 7 mei 2027 en betaalt minimaal 120 en maximaal 1.800 euro (Rijksoverheid, 29 september 2026). Hoeveel huishoudens dit raakt, laat het cijfer over energiearmoede zien.

Energiearmoede treft in Amsterdam 9,9% van de huishoudens.

Het aandeel in Amsterdam ligt boven het landelijke aandeel van 6,0%. De betaalbaarheidskloof is 582 euro per jaar; 5 van de 340 andere gemeenten hebben een hoger aandeel (TNO/CBS Monitor Energiearmoede 2025, cijfers 2024).

Niet in dit cijfer: huishoudens die sinds 2024 door lagere prijzen of isolatie uit energiearmoede zijn gekomen.

Voorwaarden van het Noodfonds en de energietoeslag. Gemeentelijke hulp, zoals bijzondere bijstand of een energiecoach, loopt via de gemeente Amsterdam.

Energiesubsidie in Amsterdam: welke regelingen gelden in 2026?

Energiesubsidie in Amsterdam loopt in 2026 via drie landelijke regelingen: de ISDE, het Warmtefonds en vanaf januari 2027 het Noodfonds Energie.

De ISDE geeft een bedrag per erkend apparaat of isolatiemaatregel. Het Warmtefonds leent 0% rente bij een gezamenlijk bruto-inkomen onder 60.000 euro en daarboven tegen een marktrente. In Amsterdam heeft 10,9% van de geregistreerde energielabels klasse E, F of G.

Energieregelingen voor inwoners van Amsterdam, stand 1 oktober 2026
RegelingVoor wieStatus
ISDEeigenaar-bewoner en VvE: warmtepomp, isolatie, zonneboileropen, bedrag per meldcode
Warmtefondseigenaar-bewoner en VvE: lening voor verduurzamingopen, 0% rente onder 60.000 euro inkomen
Noodfonds Energielaag inkomen en hoge energiekosten, ook blokverwarmingaanvragen 4 januari tot en met 7 mei 2027
Energietoeslag-geen landelijke regeling in 2026

Niet in deze tabel: regelingen van de gemeente Amsterdam, de provincie Noord-Holland en woningcorporaties.

Energielabel Amsterdam: hoeveel woningen hebben label A, en hoeveel E, F of G?

Van de energielabels in Amsterdam is 42,8% A of beter.

Landelijk is 41,2% A of beter en 11,3% E, F of G. In Amsterdam is 21,7% D of slechter (RVO Labelregister via Klimaatmonitor, peiljaar 2025).

Energielabels in Amsterdam, peiljaar 2025 (bron: RVO Labelregister via Klimaatmonitor)
Labelklasseaandeel (%)
A of beter42,8
B en C35,5
D of slechter21,7
waarvan E, F of G10,9

Niet in deze tabel: woningen zonder geregistreerd label. B en C zijn berekend als rest van de 366.460 geregistreerde labels.

Alles over het energielabel.

Nieuwbouw in Amsterdam: hoeveel wordt er gebouwd en wat is geregistreerd?

Aan nieuwbouw zijn in Amsterdam van 2023 tot en met 2025 17.620 woningen opgeleverd.

Bij 3.858 woningen (21,9%) ontbreekt de bouwstartmelding, tegenover 21% landelijk (CBS 86098NED (BAG), stand augustus 2026).

Opgeleverde nieuwbouw zonder bouwstartmelding in Amsterdam, per jaar (bron: CBS 86098NED, 2026 voorlopig)
Jaarzonder bouwstart (%)
202333,9
202418,4
202517,3
20266,0

Methode en alle gemeenten.

Woningbezit Amsterdam: wie bezit de woningen en wat doet de beleggerskorting 2027?

Woningen in Amsterdam zijn voor 31,6% niet door de eigenaar bewoond.

Amsterdam telt 486.769 woningen, waarvan 39,2% corporatiebezit is. 4 van de 341 andere gemeenten hebben een hoger aandeel niet zelf bewoonde woningen (CBS 82900NED en 83625NED, 2025).

Het Belastingplan 2027 verlaagt de overdrachtsbelasting voor woningen die de koper niet zelf bewoont per 1 januari 2027 van 8 naar 7%. Bij de gemiddelde verkoopprijs in Amsterdam van 630.621 euro scheelt dat 6.306 euro per aankoop. De Tweede en Eerste Kamer moeten het plan nog aannemen.

Methode en alle gemeenten.

Stroomstoring in Amsterdam: krijg je een vergoeding?

Bij een stroomstoring in Amsterdam van vier uur of langer krijgt een huishouden een vergoeding van de netbeheerder.

De vergoeding is 35 euro bij een onderbreking van 4 tot 8 uur, met 20 euro erbij voor elke 4 uur extra. Liander maakt het bedrag binnen zes maanden over, zonder dat je erom hoeft te vragen (ACM).

Geen vergoeding bij onderhoud dat minstens drie dagen vooraf is aangekondigd en bij storingen in het hoogspanningsnet. De regeling geldt voor aansluitingen tot en met 3x25A; meld een storing zelf als Liander die niet kent.

Amsterdam vergeleken met de buurgemeenten

Amsterdam zit met minstens 23,8% drie fasen 23,2 procentpunt onder het gemiddelde van de 13 buurgemeenten (47,0%); alle buurgemeenten scoren hoger.

Amsterdam en de gemeenten die eraan grenzen: drie fasen, energierekening 2027, stookkosten bij een normale winter en energiearmoede 2024
Gemeente3-fase minstens (%)energierekening 2027 (euro)stoken normaal (euro)energiearmoede (%)
Amsterdam23,8+1498129,9
Haarlemmermeer49,9+1499372,8
Diemen46,1+1478945,0
Gooise Meren48,2+1391.1895,1
Ouder-Amstel44,1+1501.0003,9
Waterland77,0+1521.1093,4
Zaanstad38,0+1509246,4
De Ronde Venen48,5+1361.0403,0
Amstelveen39,1+1509585,2
Stichtse Vecht35,3+1229963,3
Landsmeer58,4+1511.0974,6
Wijdemeren56,9+1381.1443,4
Oostzaan44,1+1511.0403,6
Hilversum25,2+1521.0425,9

Alle 342 gemeenten · andere gemeente kiezen.

Veelgestelde vragen over energie in Amsterdam

Hoe vraag ik 3-fase aan in Amsterdam?

Via mijnaansluiting.nl; Liander stuurt daarna een prijsopgave. In Amsterdam heeft minstens 23,8% van de 531.255 aansluitingen al drie fasen.

Kan ik in Amsterdam een laadpaal van 11 kW thuis aansluiten?

Alleen met een 3-fase-aansluiting. In Amsterdam heeft minstens 23,8% en hoogstens 43,7% van de aansluitingen drie fasen. Op een fase laadt dezelfde paal op 3,7 tot 7,4 kW.

Welke netbeheerder heeft Amsterdam?

Liander, voor 531.255 kleinverbruikaansluitingen (peiljaar 2026). Een verzwaring of nieuwe aansluiting vraag je aan via mijnaansluiting.nl.

Hoeveel betaalt een huishouden in Amsterdam in 2027 meer voor energie?

149 euro per jaar bij 580 m3 gas en 1.880 kWh: de energiebelasting daalt met 13 euro en de netkosten stijgen met 162 euro.

Hoe vraag ik energietoeslag aan in Amsterdam?

Een landelijke energietoeslag is er niet meer. Het Noodfonds Energie opent op 4 januari 2027; in Amsterdam had in 2024 9,9% van de huishoudens energiearmoede. Gemeentelijke hulp loopt via de gemeente Amsterdam.

Wat kost stoken in Amsterdam deze winter?

812 euro bij een normale winter, 721 euro bij een zachte en 1.035 euro bij een koude winter, geraamd voor oktober 2026 tot en met maart 2027.

Zo hebben wij geteld
  • [01] Drie fasen per wijk: open kleinverbruikdata Liander, peiljaar 2026; koppeling postcode naar wijk via CBS 2025. Methode en CSV.
  • [02] Wachtlijst en netcapaciteit: Capaciteitskaart Netbeheer Nederland, stand 24 augustus 2026. Methode en CSV.
  • [03] Energierekening 2027: Belastingplan 2027, nettarieven en CBS 81528NED; berekend op 15 september 2026. Methode en CSV.
  • [04] Stookkosten: CBS 86333NED en KNMI-station Schiphol Airport; raming stookseizoen 2026/2027. Methode en CSV.
  • [05] Warmtetarieven: ACM-tarievenbesluiten 2023 tot en met 2026. Methode en CSV.
  • [06] Energiearmoede: TNO/CBS Monitor Energiearmoede 2025, cijfers 2024. Methode en CSV.
  • [07] Noodfonds Energie: Rijksoverheid, 29 september 2026. Vergoeding bij stroomstoring: ACM.
  • [08] Energielabels: RVO Labelregister via Klimaatmonitor, peiljaar 2025. Methode en CSV.
  • [09] Nieuwbouw: CBS 86098NED (BAG), stand augustus 2026. Methode en CSV.
  • [10] Woningbezit: CBS 82900NED en 83625NED, 2025. Methode en CSV.

Geteld verkoopt niets en ontvangt geen vergoeding voor een plek in onze onderzoeken. We gebruiken geen affiliate-links en verkopen geen persoonsgegevens of leads.