Wij tellen alles na. Voor journalisten
Energie en bouwen per gemeente

Energie in Haarlemmermeer: minstens 49,9% drie fasen, 149 euro duurder in 2027

Haarlemmermeer heeft 75.030 kleinverbruikaansluitingen op het net van Liander. Deze pagina zet de cijfers van Geteld voor Haarlemmermeer bij elkaar: drie fasen per wijk, de wachttijd voor verzwaren, de energierekening van 2027, de stookkosten van komende winter, energietoeslag, subsidie, energielabels en nieuwbouw. Elk cijfer heeft zijn eigen peildatum en bron.

Hoofdbevindingen
  1. Energiearmoede treft 2,8% van de huishoudens in Haarlemmermeer; 23 van de 340 andere gemeenten hebben een lager aandeel.
  2. Een label E, F of G komt voor bij 5,6% van de geregistreerde labels in Haarlemmermeer, tegenover 11,3% landelijk.
  3. Het einde van salderen kost in het profiel van Haarlemmermeer 387 euro per jaar.

Vier cijfers van je postcode zijn genoeg, of typ de naam van je gemeente. Wij bewaren niets: de check draait in je browser.

3-fase aansluiting in Haarlemmermeer: hoeveel aansluitingen hebben drie fasen?

Drie fasen komen in Haarlemmermeer voor bij minstens 49,9% en hoogstens 63,0% van de aansluitingen, waarbij de bovengrens deels is geraamd.

De ondergrens ligt 9,6 procentpunt boven de landelijke ondergrens. In Nieuw-Vennep is die minstens 37,7%; open kleinverbruikdata Liander, peiljaar 2026 (stand 1 januari).

Aandeel aansluitingen met drie fasen per wijk in Haarlemmermeer, peiljaar 2026, wijken met minimaal 300 aansluitingen (bron: Liander via Geteld)
Wijkminstens (%)hoogstens (%)aansluitingen
Lijnden / Boesingheliede100,0100,0901
Aalsmeerderbrug/ Oude Meer/ Rozenburg / Schiphol Rijk100,0100,0591
Cruquius92,794,61.136
Burgerveen / Leimuiderbrug / Weteringbrug82,587,1349
Zwaanshoek81,686,41.019
Spaarndam81,686,41.487
Halfweg77,283,11.405
Beinsdorp75,982,2439
Abbenes / Buitenkaag73,380,3820
Vijfhuizen71,779,12.581
Rijsenhout70,278,01.996
Badhoevedorp64,573,86.897
Zwanenburg62,472,34.045
Lisserbroek61,171,31.472
Hoofddorp39,155,036.041
Nieuw-Vennep37,753,913.694

Niet in deze tabel: of een adres zelf een of drie fasen heeft. Liander publiceert per postcodegroep alleen het meest voorkomende aansluitingtype; de ondergrens telt de groepen waar drie fasen het meest voorkomt, de bovengrens telt de afwijkende aansluitingen erbij.

Vul je postcode in voor jouw postcodegebied, of bekijk alle gemeenten en de methode.

Wachttijd 3-fase in Haarlemmermeer: hoe vraag je een verzwaring aan en hoe lang duurt het?

In de provincie Noord-Holland, waar Haarlemmermeer ligt, is voor huishoudens geen wachttijd in maanden gepubliceerd.

Op de Capaciteitskaart Netbeheer Nederland stonden op 24 augustus 2026 124 van de 165 voedingsgebieden met tekort en wachtrij (75,2%); 7 hadden ruimte. Liander publiceert geen wachttijd in maanden voor huishoudens.

Capaciteitskaart provincie Noord-Holland, stand 24 augustus 2026: voedingsgebieden per status (bron: Netbeheer Nederland; aggregatie Geteld)
Richtingtekort met wachtrijin onderzoekbeperktruimte
Afname (verzwaren, laadpaal, warmtepomp)12419157
Teruglevering (zonnepanelen, thuisbatterij)3571788

Niet in deze tabel: de status per gemeente of per adres. Die staat op de kaart van Liander.

Een verzwaring vraag je aan via mijnaansluiting.nl; Liander stuurt daarna een prijsopgave. Sinds 1 juli 2026 geldt in congestiegebieden een gezamenlijke wachtlijst voor klein- en grootverbruik; woningen tot en met 3x35A vallen daarop in de categorie basisbehoeften en kunnen ook moeten wachten. Zo werkt een aansluiting verzwaren.

Laadpaal aanvragen in Haarlemmermeer: thuis of openbaar?

Een laadpaal op eigen terrein in Haarlemmermeer is meestal vergunningvrij; een openbare laadpaal vraag je aan bij de gemeente Haarlemmermeer.

Thuis laadt een paal op 11 kW als de aansluiting drie fasen heeft en anders op 3,7 tot 7,4 kW. In Haarlemmermeer heeft minstens 49,9% en hoogstens 63,0% van de 75.030 aansluitingen drie fasen (Liander, peiljaar 2026).

Niet op deze pagina: afwijkende regels in het omgevingsplan van Haarlemmermeer, bijvoorbeeld bij een monument, en toestemming van de verhuurder of VvE.

Alles over de laadpaal thuis en wat een laadpaal kost.

Energierekening Haarlemmermeer 2027: hoeveel gaat een huishouden meer betalen?

De energierekening in Haarlemmermeer stijgt in 2027 met 149 euro.

In dit profiel daalt de energiebelasting met 13 euro en stijgen de netkosten met 162 euro. Geteld berekende dit op 15 september 2026 met Belastingplan 2027, nettarieven en CBS-verbruik 2025.

Energiebelasting en netkosten voor een huishouden in Haarlemmermeer, 2026 tegenover 2027, in euro per jaar (bron: Belastingplan 2027, nettarieven, CBS 81528NED; berekend door Geteld op 15 september 2026)
Post20262027verschil
Energiebelasting gas en stroom na belastingvermindering277265-13
Netkosten stroom en gas745907+162
Samen+149

Niet in deze tabel: de leveringsprijs van gas en stroom en het vastrecht van de leverancier. Het profiel is 820 m3 gas en 2.800 kWh, het CBS-verbruik 2025 van Haarlemmermeer. De energiebelasting 2027 volgt het Belastingplan 2027, dat de Tweede en Eerste Kamer nog moeten aannemen. Door afronding kan de som een euro afwijken.

Methode en alle gemeenten.

Stookkosten Haarlemmermeer winter 2026/2027: wat kost gas stoken?

Stoken kost in Haarlemmermeer 937 euro in een normale winter.

Bij gelijk weer is stoken 127 euro duurder dan vorig jaar. De raming gebruikt CBS-gasverbruik 2025 en KNMI-station Schiphol Airport; Geteld raamde oktober 2026 tot en met maart 2027.

Geraamde gaskosten per huishouden in Haarlemmermeer, stookseizoen 2026/2027, in euro (bron: CBS 86333NED, KNMI-station Schiphol Airport, raming Geteld)
Scenariokosten (euro)
Zachte winter831
Normale winter937
Koude winter1.194
Koude winter met hogere gasprijs1.450

Niet in deze tabel: woningen met stadsverwarming en woningen zonder gasaansluiting.

Methode en alle gemeenten.

Energietoeslag in Haarlemmermeer: wat kun je in 2026 en 2027 nog krijgen?

Een landelijke energietoeslag is er in Haarlemmermeer in 2026 niet meer. Het Noodfonds Energie opent voor aanvragen van 4 januari tot en met 7 mei 2027 en betaalt minimaal 120 en maximaal 1.800 euro (Rijksoverheid, 29 september 2026). Hoeveel huishoudens dit raakt, laat het cijfer over energiearmoede zien.

Energiearmoede treft in Haarlemmermeer 2,8% van de huishoudens.

Landelijk is dat 6,0%; 23 van de 340 andere gemeenten hebben een lager aandeel. TNO/CBS Monitor Energiearmoede 2025, cijfers 2024.

Niet in dit cijfer: huishoudens die sinds 2024 door lagere prijzen of isolatie uit energiearmoede zijn gekomen.

Voorwaarden van het Noodfonds en de energietoeslag. Gemeentelijke hulp, zoals bijzondere bijstand of een energiecoach, loopt via de gemeente Haarlemmermeer.

Energiesubsidie in Haarlemmermeer: welke regelingen gelden in 2026?

Energiesubsidie in Haarlemmermeer loopt in 2026 via drie landelijke regelingen: de ISDE, het Warmtefonds en vanaf januari 2027 het Noodfonds Energie.

De ISDE geeft een bedrag per erkend apparaat of isolatiemaatregel. Het Warmtefonds leent 0% rente bij een gezamenlijk bruto-inkomen onder 60.000 euro en daarboven tegen een marktrente. In Haarlemmermeer heeft 5,6% van de geregistreerde energielabels klasse E, F of G.

Energieregelingen voor inwoners van Haarlemmermeer, stand 1 oktober 2026
RegelingVoor wieStatus
ISDEeigenaar-bewoner en VvE: warmtepomp, isolatie, zonneboileropen, bedrag per meldcode
Warmtefondseigenaar-bewoner en VvE: lening voor verduurzamingopen, 0% rente onder 60.000 euro inkomen
Noodfonds Energielaag inkomen en hoge energiekosten, ook blokverwarmingaanvragen 4 januari tot en met 7 mei 2027
Energietoeslag-geen landelijke regeling in 2026

Niet in deze tabel: regelingen van de gemeente Haarlemmermeer, de provincie Noord-Holland en woningcorporaties.

Energielabel Haarlemmermeer: hoeveel woningen hebben label A, en hoeveel E, F of G?

Energielabel A of beter komt in Haarlemmermeer voor bij 49,3% van de geregistreerde labels.

Een label E, F of G komt voor bij 5,6% van de labels, tegenover 11,3% landelijk; 23 van de 341 andere gemeenten hebben een lager aandeel E, F of G. RVO Labelregister via Klimaatmonitor, peiljaar 2025.

Energielabels in Haarlemmermeer, peiljaar 2025 (bron: RVO Labelregister via Klimaatmonitor)
Labelklasseaandeel (%)
A of beter49,3
B en C39,6
D of slechter11,1
waarvan E, F of G5,6

Niet in deze tabel: woningen zonder geregistreerd label. B en C zijn berekend als rest van de 43.290 geregistreerde labels.

Alles over het energielabel.

Nieuwbouw in Haarlemmermeer: hoeveel wordt er gebouwd en wat is geregistreerd?

Aan nieuwbouw zijn in Haarlemmermeer van 2023 tot en met 2025 2.572 woningen opgeleverd.

Bij 69 woningen (2,7%) ontbreekt de bouwstartmelding, tegenover 21% landelijk. CBS 86098NED (BAG), stand augustus 2026.

Opgeleverde nieuwbouw zonder bouwstartmelding in Haarlemmermeer, per jaar (bron: CBS 86098NED, 2026 voorlopig)
Jaarzonder bouwstart (%)
20237,9
20243,4
20250,0
20260,3

Methode en alle gemeenten.

Woningbezit Haarlemmermeer: wie bezit de woningen en wat doet de beleggerskorting 2027?

Woningen in Haarlemmermeer worden voor 12,5% niet door de eigenaar bewoond.

Corporaties bezitten 22,4% van de woningen. Bij de gemiddelde verkoopprijs van 591.975 euro scheelt de lagere overdrachtsbelasting voor beleggers per 1 januari 2027 5.920 euro per aankoop. CBS 82900NED en 83625NED, 2025.

Het Belastingplan 2027 verlaagt de overdrachtsbelasting voor woningen die de koper niet zelf bewoont per 1 januari 2027 van 8 naar 7%. Bij de gemiddelde verkoopprijs in Haarlemmermeer van 591.975 euro scheelt dat 5.920 euro per aankoop. De Tweede en Eerste Kamer moeten het plan nog aannemen.

Methode en alle gemeenten.

Stroomstoring in Haarlemmermeer: krijg je een vergoeding?

Bij een stroomstoring in Haarlemmermeer van vier uur of langer krijgt een huishouden een vergoeding van de netbeheerder.

De vergoeding is 35 euro bij een onderbreking van 4 tot 8 uur, met 20 euro erbij voor elke 4 uur extra. Liander maakt het bedrag binnen zes maanden over, zonder dat je erom hoeft te vragen (ACM).

Geen vergoeding bij onderhoud dat minstens drie dagen vooraf is aangekondigd en bij storingen in het hoogspanningsnet. De regeling geldt voor aansluitingen tot en met 3x25A; meld een storing zelf als Liander die niet kent.

Haarlemmermeer vergeleken met de buurgemeenten

Haarlemmermeer zit met minstens 49,9% drie fasen 0,8 procentpunt boven het gemiddelde van de 12 buurgemeenten (49,1%); Aalsmeer, Kaag en Braassem, Lisse, Hillegom, Heemstede, Bloemendaal en Teylingen scoren hoger.

Haarlemmermeer en de gemeenten die eraan grenzen: drie fasen, energierekening 2027, stookkosten bij een normale winter en energiearmoede 2024
Gemeente3-fase minstens (%)energierekening 2027 (euro)stoken normaal (euro)energiearmoede (%)
Haarlemmermeer49,9+1499372,8
Amsterdam23,8+1498129,9
Aalsmeer61,5+1511.0293,6
Haarlem28,4+1529145,9
Kaag en Braassem63,7+1499373,3
Lisse60,7+1508802,7
Hillegom58,2+1509033,4
Velsen36,5+1519495,9
Heemstede51,3+1251.2123,6
Amstelveen39,1+1509585,2
Zaanstad38,0+1509246,4
Bloemendaal77,5+1571.4863,5
Teylingen50,2+1509142,6

Alle 342 gemeenten · andere gemeente kiezen.

Veelgestelde vragen over energie in Haarlemmermeer

Hoe vraag ik 3-fase aan in Haarlemmermeer?

Via mijnaansluiting.nl; Liander stuurt daarna een prijsopgave. In Haarlemmermeer heeft minstens 49,9% van de 75.030 aansluitingen al drie fasen.

Kan ik in Haarlemmermeer een laadpaal van 11 kW thuis aansluiten?

Alleen met een 3-fase-aansluiting. In Haarlemmermeer heeft minstens 49,9% en hoogstens 63,0% van de aansluitingen drie fasen. Op een fase laadt dezelfde paal op 3,7 tot 7,4 kW.

Welke netbeheerder heeft Haarlemmermeer?

Liander, voor 75.030 kleinverbruikaansluitingen (peiljaar 2026). Een verzwaring of nieuwe aansluiting vraag je aan via mijnaansluiting.nl.

Hoeveel betaalt een huishouden in Haarlemmermeer in 2027 meer voor energie?

149 euro per jaar bij 820 m3 gas en 2.800 kWh: de energiebelasting daalt met 13 euro en de netkosten stijgen met 162 euro.

Hoe vraag ik energietoeslag aan in Haarlemmermeer?

Een landelijke energietoeslag is er niet meer. Het Noodfonds Energie opent op 4 januari 2027; in Haarlemmermeer had in 2024 2,8% van de huishoudens energiearmoede. Gemeentelijke hulp loopt via de gemeente Haarlemmermeer.

Wat kost stoken in Haarlemmermeer deze winter?

937 euro bij een normale winter, 831 euro bij een zachte en 1.194 euro bij een koude winter, geraamd voor oktober 2026 tot en met maart 2027.

Zo hebben wij geteld
  • [01] Drie fasen per wijk: open kleinverbruikdata Liander, peiljaar 2026; koppeling postcode naar wijk via CBS 2025. Methode en CSV.
  • [02] Wachtlijst en netcapaciteit: Capaciteitskaart Netbeheer Nederland, stand 24 augustus 2026. Methode en CSV.
  • [03] Energierekening 2027: Belastingplan 2027, nettarieven en CBS 81528NED; berekend op 15 september 2026. Methode en CSV.
  • [04] Stookkosten: CBS 86333NED en KNMI-station Schiphol Airport; raming stookseizoen 2026/2027. Methode en CSV.
  • [05] Energiearmoede: TNO/CBS Monitor Energiearmoede 2025, cijfers 2024. Methode en CSV.
  • [06] Noodfonds Energie: Rijksoverheid, 29 september 2026. Vergoeding bij stroomstoring: ACM.
  • [07] Energielabels: RVO Labelregister via Klimaatmonitor, peiljaar 2025. Methode en CSV.
  • [08] Nieuwbouw: CBS 86098NED (BAG), stand augustus 2026. Methode en CSV.
  • [09] Woningbezit: CBS 82900NED en 83625NED, 2025. Methode en CSV.

Geteld verkoopt niets en ontvangt geen vergoeding voor een plek in onze onderzoeken. We gebruiken geen affiliate-links en verkopen geen persoonsgegevens of leads.