Wij tellen alles na. Voor journalisten
Energie en bouwen per gemeente

Energie in Haarlem: minstens 28,4% drie fasen, 152 euro duurder in 2027

Haarlem heeft 84.807 kleinverbruikaansluitingen op het net van Liander. Deze pagina zet de cijfers van Geteld voor Haarlem bij elkaar: drie fasen per wijk, de wachttijd voor verzwaren, de energierekening van 2027, de stookkosten van komende winter, energietoeslag, subsidie, energielabels en nieuwbouw. Elk cijfer heeft zijn eigen peildatum en bron.

Hoofdbevindingen
  1. De energierekening in Haarlem stijgt in 2027 met 152 euro, en 14 van de 341 andere gemeenten hebben een grotere stijging.
  2. In Haarlem is 19,8% van de energielabels E, F of G; 21 van de 341 andere gemeenten hebben een hoger aandeel.
  3. Bij nieuwbouwwoningen in Haarlem ontbreekt voor 51,2% een bouwstartmelding; 39 van de 304 andere gemeenten hebben een hoger aandeel zonder melding.
  4. Van de woningen in Haarlem wordt 20,0% niet door de eigenaar bewoond; 30 van de 341 andere gemeenten hebben een hoger aandeel.

Vier cijfers van je postcode zijn genoeg, of typ de naam van je gemeente. Wij bewaren niets: de check draait in je browser.

3-fase aansluiting in Haarlem: hoeveel aansluitingen hebben drie fasen?

Drie fasen in Haarlem komen voor bij minstens 28,4% en hoogstens 47,1% van de aansluitingen, waarbij de bovengrens deels een raming is.

De ondergrens is 77,9% in Waarder- en Veerpolder en 8,0% in Vogelenwijk, een verschil van 69,9 procentpunt (open kleinverbruikdata Liander, peiljaar 2026 (stand 1 januari)).

Aandeel aansluitingen met drie fasen per wijk in Haarlem, peiljaar 2026, wijken met minimaal 300 aansluitingen (bron: Liander via Geteld)
Wijkminstens (%)hoogstens (%)aansluitingen
Waarder- en Veerpolder77,983,72.094
Spaarndam49,462,6348
Slachthuiswijk48,662,03.645
Haarlemmerhoutkwartier44,859,26.556
Boerhaavewijk44,358,94.315
Duinwijk44,258,82.524
Meerwijk40,255,84.495
Oude Stad35,152,19.616
Houtvaartkwartier28,146,94.118
Ter Kleefkwartier26,145,45.674
Europawijk25,344,85.574
Parkwijk23,943,73.436
Zijlwegkwartier18,339,64.009
Te Zaanenkwartier16,438,24.302
Amsterdamsewijk16,238,14.251
Molenwijk14,636,94.245
Transvaalwijk14,036,54.109
Indischewijk11,934,94.172
Vondelkwartier9,633,22.346
Delftwijk8,832,62.779
Vogelenwijk8,032,02.199

Niet in deze tabel: of een adres zelf een of drie fasen heeft. Liander publiceert per postcodegroep alleen het meest voorkomende aansluitingtype; de ondergrens telt de groepen waar drie fasen het meest voorkomt, de bovengrens telt de afwijkende aansluitingen erbij.

Vul je postcode in voor jouw postcodegebied, of bekijk alle gemeenten en de methode.

Wachttijd 3-fase in Haarlem: hoe vraag je een verzwaring aan en hoe lang duurt het?

In de provincie Noord-Holland, waar Haarlem ligt, publiceert Liander geen wachttijd in maanden voor huishoudens.

De Capaciteitskaart Netbeheer Nederland meldt dat 124 van de 165 voedingsgebieden een tekort en wachtrij hebben; 7 hebben ruimte (stand 24 augustus 2026).

Capaciteitskaart provincie Noord-Holland, stand 24 augustus 2026: voedingsgebieden per status (bron: Netbeheer Nederland; aggregatie Geteld)
Richtingtekort met wachtrijin onderzoekbeperktruimte
Afname (verzwaren, laadpaal, warmtepomp)12419157
Teruglevering (zonnepanelen, thuisbatterij)3571788

Niet in deze tabel: de status per gemeente of per adres. Die staat op de kaart van Liander.

Een verzwaring vraag je aan via mijnaansluiting.nl; Liander stuurt daarna een prijsopgave. Sinds 1 juli 2026 geldt in congestiegebieden een gezamenlijke wachtlijst voor klein- en grootverbruik; woningen tot en met 3x35A vallen daarop in de categorie basisbehoeften en kunnen ook moeten wachten. Zo werkt een aansluiting verzwaren.

Laadpaal aanvragen in Haarlem: thuis of openbaar?

Een laadpaal op eigen terrein in Haarlem is meestal vergunningvrij; een openbare laadpaal vraag je aan bij de gemeente Haarlem.

Thuis laadt een paal op 11 kW als de aansluiting drie fasen heeft en anders op 3,7 tot 7,4 kW. In Haarlem heeft minstens 28,4% en hoogstens 47,1% van de 84.807 aansluitingen drie fasen (Liander, peiljaar 2026).

Niet op deze pagina: afwijkende regels in het omgevingsplan van Haarlem, bijvoorbeeld bij een monument, en toestemming van de verhuurder of VvE.

Alles over de laadpaal thuis en wat een laadpaal kost.

Energierekening Haarlem 2027: hoeveel gaat een huishouden meer betalen?

De energierekening in Haarlem stijgt in 2027 met 152 euro.

Bij het profiel van 800 m3 gas en 2.160 kWh stijgen de netkosten met 162 euro en daalt de energiebelasting met 10 euro (Belastingplan 2027 en nettarieven, berekend door Geteld op 15 september 2026).

Energiebelasting en netkosten voor een huishouden in Haarlem, 2026 tegenover 2027, in euro per jaar (bron: Belastingplan 2027, nettarieven, CBS 81528NED; berekend door Geteld op 15 september 2026)
Post20262027verschil
Energiebelasting gas en stroom na belastingvermindering192182-10
Netkosten stroom en gas745907+162
Samen+152

Niet in deze tabel: de leveringsprijs van gas en stroom en het vastrecht van de leverancier. Het profiel is 800 m3 gas en 2.160 kWh, het CBS-verbruik 2025 van Haarlem. De energiebelasting 2027 volgt het Belastingplan 2027, dat de Tweede en Eerste Kamer nog moeten aannemen. Door afronding kan de som een euro afwijken.

Methode en alle gemeenten.

Stookkosten Haarlem winter 2026/2027: wat kost gas stoken?

Stoken kost in Haarlem 914 euro in een normale winter.

Een koude winter kost 1.164 euro en stoken is bij gelijk weer 124 euro duurder dan vorig jaar (CBS-gasverbruik 2025, KNMI-station Schiphol Airport, raming Geteld voor oktober 2026 tot en met maart 2027).

Geraamde gaskosten per huishouden in Haarlem, stookseizoen 2026/2027, in euro (bron: CBS 86333NED, KNMI-station Schiphol Airport, raming Geteld)
Scenariokosten (euro)
Zachte winter811
Normale winter914
Koude winter1.164
Koude winter met hogere gasprijs1.414

Niet in deze tabel: woningen met stadsverwarming en woningen zonder gasaansluiting.

Methode en alle gemeenten.

Energietoeslag in Haarlem: wat kun je in 2026 en 2027 nog krijgen?

Een landelijke energietoeslag is er in Haarlem in 2026 niet meer. Het Noodfonds Energie opent voor aanvragen van 4 januari tot en met 7 mei 2027 en betaalt minimaal 120 en maximaal 1.800 euro (Rijksoverheid, 29 september 2026). Hoeveel huishoudens dit raakt, laat het cijfer over energiearmoede zien.

Energiearmoede treft in Haarlem 5,9% van de huishoudens.

Landelijk gaat het om 6,0%; de betaalbaarheidskloof in Haarlem is 564 euro per jaar (TNO/CBS Monitor Energiearmoede 2025, cijfers 2024).

Niet in dit cijfer: huishoudens die sinds 2024 door lagere prijzen of isolatie uit energiearmoede zijn gekomen.

Voorwaarden van het Noodfonds en de energietoeslag. Gemeentelijke hulp, zoals bijzondere bijstand of een energiecoach, loopt via de gemeente Haarlem.

Energiesubsidie in Haarlem: welke regelingen gelden in 2026?

Energiesubsidie in Haarlem loopt in 2026 via drie landelijke regelingen: de ISDE, het Warmtefonds en vanaf januari 2027 het Noodfonds Energie.

De ISDE geeft een bedrag per erkend apparaat of isolatiemaatregel. Het Warmtefonds leent 0% rente bij een gezamenlijk bruto-inkomen onder 60.000 euro en daarboven tegen een marktrente. In Haarlem heeft 19,8% van de geregistreerde energielabels klasse E, F of G.

Energieregelingen voor inwoners van Haarlem, stand 1 oktober 2026
RegelingVoor wieStatus
ISDEeigenaar-bewoner en VvE: warmtepomp, isolatie, zonneboileropen, bedrag per meldcode
Warmtefondseigenaar-bewoner en VvE: lening voor verduurzamingopen, 0% rente onder 60.000 euro inkomen
Noodfonds Energielaag inkomen en hoge energiekosten, ook blokverwarmingaanvragen 4 januari tot en met 7 mei 2027
Energietoeslag-geen landelijke regeling in 2026

Niet in deze tabel: regelingen van de gemeente Haarlem, de provincie Noord-Holland en woningcorporaties.

Energielabel Haarlem: hoeveel woningen hebben label A, en hoeveel E, F of G?

Energielabels in Haarlem zijn in 32,8% van de gevallen A of beter.

Verder is 19,8% E, F of G; 21 van de 341 andere gemeenten hebben een hoger aandeel (RVO Labelregister via Klimaatmonitor, peiljaar 2025).

Energielabels in Haarlem, peiljaar 2025 (bron: RVO Labelregister via Klimaatmonitor)
Labelklasseaandeel (%)
A of beter32,8
B en C35,7
D of slechter31,5
waarvan E, F of G19,8

Niet in deze tabel: woningen zonder geregistreerd label. B en C zijn berekend als rest van de 52.645 geregistreerde labels.

Alles over het energielabel.

Nieuwbouw in Haarlem: hoeveel wordt er gebouwd en wat is geregistreerd?

Nieuwbouw in Haarlem leverde van 2023 tot en met 2025 2.225 woningen op.

Bij 1.140 woningen (51,2%) ontbreekt de bouwstartmelding, tegenover 21% landelijk; 39 van de 304 andere gemeenten hebben een hoger aandeel zonder melding (CBS 86098NED (BAG), stand augustus 2026).

Opgeleverde nieuwbouw zonder bouwstartmelding in Haarlem, per jaar (bron: CBS 86098NED, 2026 voorlopig)
Jaarzonder bouwstart (%)
202358,7
202442,0
202549,0
20260,0

Methode en alle gemeenten.

Woningbezit Haarlem: wie bezit de woningen en wat doet de beleggerskorting 2027?

Woningen in Haarlem worden voor 20,0% niet door de eigenaar bewoond.

Daarnaast is 28,7% corporatiebezit; 30 van de 341 andere gemeenten hebben een hoger aandeel woningen dat niet door de eigenaar wordt bewoond (CBS 82900NED en 83625NED, 2025).

Het Belastingplan 2027 verlaagt de overdrachtsbelasting voor woningen die de koper niet zelf bewoont per 1 januari 2027 van 8 naar 7%. Bij de gemiddelde verkoopprijs in Haarlem van 576.569 euro scheelt dat 5.766 euro per aankoop. De Tweede en Eerste Kamer moeten het plan nog aannemen.

Methode en alle gemeenten.

Stroomstoring in Haarlem: krijg je een vergoeding?

Bij een stroomstoring in Haarlem van vier uur of langer krijgt een huishouden een vergoeding van de netbeheerder.

De vergoeding is 35 euro bij een onderbreking van 4 tot 8 uur, met 20 euro erbij voor elke 4 uur extra. Liander maakt het bedrag binnen zes maanden over, zonder dat je erom hoeft te vragen (ACM).

Geen vergoeding bij onderhoud dat minstens drie dagen vooraf is aangekondigd en bij storingen in het hoogspanningsnet. De regeling geldt voor aansluitingen tot en met 3x25A; meld een storing zelf als Liander die niet kent.

Haarlem vergeleken met de buurgemeenten

Haarlem zit met minstens 28,4% drie fasen 25,4 procentpunt onder het gemiddelde van de 4 buurgemeenten (53,8%); alle buurgemeenten scoren hoger.

Haarlem en de gemeenten die eraan grenzen: drie fasen, energierekening 2027, stookkosten bij een normale winter en energiearmoede 2024
Gemeente3-fase minstens (%)energierekening 2027 (euro)stoken normaal (euro)energiearmoede (%)
Haarlem28,4+1529145,9
Haarlemmermeer49,9+1499372,8
Bloemendaal77,5+1571.4863,5
Velsen36,5+1519495,9
Heemstede51,3+1251.2123,6

Alle 342 gemeenten · andere gemeente kiezen.

Veelgestelde vragen over energie in Haarlem

Hoe vraag ik 3-fase aan in Haarlem?

Via mijnaansluiting.nl; Liander stuurt daarna een prijsopgave. In Haarlem heeft minstens 28,4% van de 84.807 aansluitingen al drie fasen.

Kan ik in Haarlem een laadpaal van 11 kW thuis aansluiten?

Alleen met een 3-fase-aansluiting. In Haarlem heeft minstens 28,4% en hoogstens 47,1% van de aansluitingen drie fasen. Op een fase laadt dezelfde paal op 3,7 tot 7,4 kW.

Welke netbeheerder heeft Haarlem?

Liander, voor 84.807 kleinverbruikaansluitingen (peiljaar 2026). Een verzwaring of nieuwe aansluiting vraag je aan via mijnaansluiting.nl.

Hoeveel betaalt een huishouden in Haarlem in 2027 meer voor energie?

152 euro per jaar bij 800 m3 gas en 2.160 kWh: de energiebelasting daalt met 10 euro en de netkosten stijgen met 162 euro.

Hoe vraag ik energietoeslag aan in Haarlem?

Een landelijke energietoeslag is er niet meer. Het Noodfonds Energie opent op 4 januari 2027; in Haarlem had in 2024 5,9% van de huishoudens energiearmoede. Gemeentelijke hulp loopt via de gemeente Haarlem.

Wat kost stoken in Haarlem deze winter?

914 euro bij een normale winter, 811 euro bij een zachte en 1.164 euro bij een koude winter, geraamd voor oktober 2026 tot en met maart 2027.

Zo hebben wij geteld
  • [01] Drie fasen per wijk: open kleinverbruikdata Liander, peiljaar 2026; koppeling postcode naar wijk via CBS 2025. Methode en CSV.
  • [02] Wachtlijst en netcapaciteit: Capaciteitskaart Netbeheer Nederland, stand 24 augustus 2026. Methode en CSV.
  • [03] Energierekening 2027: Belastingplan 2027, nettarieven en CBS 81528NED; berekend op 15 september 2026. Methode en CSV.
  • [04] Stookkosten: CBS 86333NED en KNMI-station Schiphol Airport; raming stookseizoen 2026/2027. Methode en CSV.
  • [05] Energiearmoede: TNO/CBS Monitor Energiearmoede 2025, cijfers 2024. Methode en CSV.
  • [06] Noodfonds Energie: Rijksoverheid, 29 september 2026. Vergoeding bij stroomstoring: ACM.
  • [07] Energielabels: RVO Labelregister via Klimaatmonitor, peiljaar 2025. Methode en CSV.
  • [08] Nieuwbouw: CBS 86098NED (BAG), stand augustus 2026. Methode en CSV.
  • [09] Woningbezit: CBS 82900NED en 83625NED, 2025. Methode en CSV.

Geteld verkoopt niets en ontvangt geen vergoeding voor een plek in onze onderzoeken. We gebruiken geen affiliate-links en verkopen geen persoonsgegevens of leads.