Wij tellen alles na. Voor journalisten
Energie en bouwen per gemeente

Energie in Velsen: minstens 36,5% drie fasen, 151 euro duurder in 2027

Velsen heeft 35.202 kleinverbruikaansluitingen op het net van Liander. Deze pagina zet de cijfers van Geteld voor Velsen bij elkaar: drie fasen per wijk, de wachttijd voor verzwaren, de energierekening van 2027, de stookkosten van komende winter, energietoeslag, subsidie, energielabels en nieuwbouw. Elk cijfer heeft zijn eigen peildatum en bron.

Hoofdbevindingen
  1. De energierekening in Velsen stijgt in 2027 met 151 euro, en 32 van de 341 andere gemeenten hebben een grotere stijging.
  2. In Velsen heeft 16,4% van de energielabels E, F of G; 45 van de 341 andere gemeenten hebben een hoger aandeel.
  3. Bij 4 nieuwbouwwoningen in Velsen ontbreekt de bouwstartmelding, en 43 van de 304 andere gemeenten hebben een lager aandeel zonder melding.
  4. Het einde van salderen kost in Velsen in het berekende profiel 387 euro per jaar.

Vier cijfers van je postcode zijn genoeg, of typ de naam van je gemeente. Wij bewaren niets: de check draait in je browser.

3-fase aansluiting in Velsen: hoeveel aansluitingen hebben drie fasen?

Een 3-fase aansluiting is er in Velsen bij minstens 36,5% en hoogstens 53,0% van de aansluitingen; de bovengrens is een raming.

De ondergrens ligt 3,8 procentpunt onder de landelijke 40,3% (open kleinverbruikdata Liander, peiljaar 2026, stand 1 januari). In Velsen-Zuid en Driehuis is de ondergrens 81,7%; in Zee- en Duinwijk is die 18,3%.

Aandeel aansluitingen met drie fasen per wijk in Velsen, peiljaar 2026, wijken met minimaal 300 aansluitingen (bron: Liander via Geteld)
Wijkminstens (%)hoogstens (%)aansluitingen
Velsen-Zuid en Driehuis81,786,52.313
Santpoort-Noord68,076,43.551
Santpoort-Zuid66,475,21.602
IJmuiden-West48,862,23.264
Velsen-Noord33,350,72.981
IJmuiden-Noord29,848,14.897
Velserbroek20,941,56.724
IJmuiden-Zuid19,940,84.344
Zee- en Duinwijk18,339,65.356

Niet in deze tabel: of een adres zelf een of drie fasen heeft. Liander publiceert per postcodegroep alleen het meest voorkomende aansluitingtype; de ondergrens telt de groepen waar drie fasen het meest voorkomt, de bovengrens telt de afwijkende aansluitingen erbij.

Vul je postcode in voor jouw postcodegebied, of bekijk alle gemeenten en de methode.

Wachttijd 3-fase in Velsen: hoe vraag je een verzwaring aan en hoe lang duurt het?

In de provincie Noord-Holland, waar Velsen ligt, is een wachttijd in maanden voor huishoudens niet gepubliceerd.

De Capaciteitskaart Netbeheer Nederland meldt op 24 augustus 2026 dat 124 van de 165 voedingsgebieden een tekort en wachtrij hebben; 7 hebben ruimte. Liander publiceert geen wachttijd in maanden voor huishoudens.

Capaciteitskaart provincie Noord-Holland, stand 24 augustus 2026: voedingsgebieden per status (bron: Netbeheer Nederland; aggregatie Geteld)
Richtingtekort met wachtrijin onderzoekbeperktruimte
Afname (verzwaren, laadpaal, warmtepomp)12419157
Teruglevering (zonnepanelen, thuisbatterij)3571788

Niet in deze tabel: de status per gemeente of per adres. Die staat op de kaart van Liander.

Een verzwaring vraag je aan via mijnaansluiting.nl; Liander stuurt daarna een prijsopgave. Sinds 1 juli 2026 geldt in congestiegebieden een gezamenlijke wachtlijst voor klein- en grootverbruik; woningen tot en met 3x35A vallen daarop in de categorie basisbehoeften en kunnen ook moeten wachten. Zo werkt een aansluiting verzwaren.

Laadpaal aanvragen in Velsen: thuis of openbaar?

Een laadpaal op eigen terrein in Velsen is meestal vergunningvrij; een openbare laadpaal vraag je aan bij de gemeente Velsen.

Thuis laadt een paal op 11 kW als de aansluiting drie fasen heeft en anders op 3,7 tot 7,4 kW. In Velsen heeft minstens 36,5% en hoogstens 53,0% van de 35.202 aansluitingen drie fasen (Liander, peiljaar 2026).

Niet op deze pagina: afwijkende regels in het omgevingsplan van Velsen, bijvoorbeeld bij een monument, en toestemming van de verhuurder of VvE.

Alles over de laadpaal thuis en wat een laadpaal kost.

Energierekening Velsen 2027: hoeveel gaat een huishouden meer betalen?

De energierekening in Velsen stijgt in 2027 met 151 euro.

Bij 830 m3 gas en 2.370 kWh stijgen de netkosten met 162 euro en daalt de energiebelasting met 11 euro (Belastingplan 2027 en nettarieven, berekend door Geteld op 15 september 2026). 32 van de 341 andere gemeenten hebben een grotere stijging.

Energiebelasting en netkosten voor een huishouden in Velsen, 2026 tegenover 2027, in euro per jaar (bron: Belastingplan 2027, nettarieven, CBS 81528NED; berekend door Geteld op 15 september 2026)
Post20262027verschil
Energiebelasting gas en stroom na belastingvermindering237226-11
Netkosten stroom en gas745907+162
Samen+151

Niet in deze tabel: de leveringsprijs van gas en stroom en het vastrecht van de leverancier. Het profiel is 830 m3 gas en 2.370 kWh, het CBS-verbruik 2025 van Velsen. De energiebelasting 2027 volgt het Belastingplan 2027, dat de Tweede en Eerste Kamer nog moeten aannemen. Door afronding kan de som een euro afwijken.

Methode en alle gemeenten.

Stookkosten Velsen winter 2026/2027: wat kost gas stoken?

Stoken kost in Velsen 949 euro in een normale winter.

In een koude winter kost stoken 1.208 euro. Bij gelijk weer is stoken 129 euro duurder dan vorig jaar (CBS-gasverbruik 2025, KNMI-station Schiphol Airport, raming Geteld voor oktober 2026 tot en met maart 2027).

Geraamde gaskosten per huishouden in Velsen, stookseizoen 2026/2027, in euro (bron: CBS 86333NED, KNMI-station Schiphol Airport, raming Geteld)
Scenariokosten (euro)
Zachte winter842
Normale winter949
Koude winter1.208
Koude winter met hogere gasprijs1.467

Niet in deze tabel: woningen met stadsverwarming en woningen zonder gasaansluiting.

Methode en alle gemeenten.

Energietoeslag in Velsen: wat kun je in 2026 en 2027 nog krijgen?

Een landelijke energietoeslag is er in Velsen in 2026 niet meer. Het Noodfonds Energie opent voor aanvragen van 4 januari tot en met 7 mei 2027 en betaalt minimaal 120 en maximaal 1.800 euro (Rijksoverheid, 29 september 2026). Hoeveel huishoudens dit raakt, laat het cijfer over energiearmoede zien.

Energiearmoede treft in Velsen 5,9% van de huishoudens.

Het aandeel ligt onder het landelijke aandeel van 6,0%; de betaalbaarheidskloof is 653 euro per jaar (TNO/CBS Monitor Energiearmoede 2025, cijfers 2024).

Niet in dit cijfer: huishoudens die sinds 2024 door lagere prijzen of isolatie uit energiearmoede zijn gekomen.

Voorwaarden van het Noodfonds en de energietoeslag. Gemeentelijke hulp, zoals bijzondere bijstand of een energiecoach, loopt via de gemeente Velsen.

Energiesubsidie in Velsen: welke regelingen gelden in 2026?

Energiesubsidie in Velsen loopt in 2026 via drie landelijke regelingen: de ISDE, het Warmtefonds en vanaf januari 2027 het Noodfonds Energie.

De ISDE geeft een bedrag per erkend apparaat of isolatiemaatregel. Het Warmtefonds leent 0% rente bij een gezamenlijk bruto-inkomen onder 60.000 euro en daarboven tegen een marktrente. In Velsen heeft 16,4% van de geregistreerde energielabels klasse E, F of G.

Energieregelingen voor inwoners van Velsen, stand 1 oktober 2026
RegelingVoor wieStatus
ISDEeigenaar-bewoner en VvE: warmtepomp, isolatie, zonneboileropen, bedrag per meldcode
Warmtefondseigenaar-bewoner en VvE: lening voor verduurzamingopen, 0% rente onder 60.000 euro inkomen
Noodfonds Energielaag inkomen en hoge energiekosten, ook blokverwarmingaanvragen 4 januari tot en met 7 mei 2027
Energietoeslag-geen landelijke regeling in 2026

Niet in deze tabel: regelingen van de gemeente Velsen, de provincie Noord-Holland en woningcorporaties.

Energielabel Velsen: hoeveel woningen hebben label A, en hoeveel E, F of G?

Energielabel A of beter is in Velsen goed voor 31,0% van de geregistreerde labels.

E, F of G heeft 16,4% van de labels; 45 van de 341 andere gemeenten hebben een hoger aandeel E, F of G (RVO Labelregister via Klimaatmonitor, peiljaar 2025).

Energielabels in Velsen, peiljaar 2025 (bron: RVO Labelregister via Klimaatmonitor)
Labelklasseaandeel (%)
A of beter31,0
B en C40,5
D of slechter28,5
waarvan E, F of G16,4

Niet in deze tabel: woningen zonder geregistreerd label. B en C zijn berekend als rest van de 21.030 geregistreerde labels.

Alles over het energielabel.

Nieuwbouw in Velsen: hoeveel wordt er gebouwd en wat is geregistreerd?

Nieuwbouw leverde in Velsen van 2023 tot en met 2025 376 woningen op.

Bij 4 woningen (1,1%) ontbreekt de bouwstartmelding, tegen 21% landelijk (CBS 86098NED (BAG), stand augustus 2026). 43 van de 304 andere gemeenten hebben een lager aandeel zonder melding.

Opgeleverde nieuwbouw zonder bouwstartmelding in Velsen, per jaar (bron: CBS 86098NED, 2026 voorlopig)
Jaarzonder bouwstart (%)
20230,0
20241,4
20252,0
20260,0

Methode en alle gemeenten.

Woningbezit Velsen: wie bezit de woningen en wat doet de beleggerskorting 2027?

Woningen in Velsen zijn voor 9,1% niet door de eigenaar bewoond.

Corporaties bezitten 35,6% van de woningen; de gemiddelde verkoopprijs is 524.201 euro (CBS 82900NED en 83625NED, 2025).

Het Belastingplan 2027 verlaagt de overdrachtsbelasting voor woningen die de koper niet zelf bewoont per 1 januari 2027 van 8 naar 7%. Bij de gemiddelde verkoopprijs in Velsen van 524.201 euro scheelt dat 5.242 euro per aankoop. De Tweede en Eerste Kamer moeten het plan nog aannemen.

Methode en alle gemeenten.

Stroomstoring in Velsen: krijg je een vergoeding?

Bij een stroomstoring in Velsen van vier uur of langer krijgt een huishouden een vergoeding van de netbeheerder.

De vergoeding is 35 euro bij een onderbreking van 4 tot 8 uur, met 20 euro erbij voor elke 4 uur extra. Liander maakt het bedrag binnen zes maanden over, zonder dat je erom hoeft te vragen (ACM).

Geen vergoeding bij onderhoud dat minstens drie dagen vooraf is aangekondigd en bij storingen in het hoogspanningsnet. De regeling geldt voor aansluitingen tot en met 3x25A; meld een storing zelf als Liander die niet kent.

Velsen vergeleken met de buurgemeenten

Velsen zit met minstens 36,5% drie fasen 11,3 procentpunt onder het gemiddelde van de 5 buurgemeenten (47,8%); Beverwijk, Bloemendaal, Zaanstad en Haarlemmermeer scoren hoger.

Velsen en de gemeenten die eraan grenzen: drie fasen, energierekening 2027, stookkosten bij een normale winter en energiearmoede 2024
Gemeente3-fase minstens (%)energierekening 2027 (euro)stoken normaal (euro)energiearmoede (%)
Velsen36,5+1519495,9
Beverwijk45,3+1519034,7
Bloemendaal77,5+1571.4863,5
Haarlem28,4+1529145,9
Zaanstad38,0+1509246,4
Haarlemmermeer49,9+1499372,8

Alle 342 gemeenten · andere gemeente kiezen.

Veelgestelde vragen over energie in Velsen

Hoe vraag ik 3-fase aan in Velsen?

Via mijnaansluiting.nl; Liander stuurt daarna een prijsopgave. In Velsen heeft minstens 36,5% van de 35.202 aansluitingen al drie fasen.

Kan ik in Velsen een laadpaal van 11 kW thuis aansluiten?

Alleen met een 3-fase-aansluiting. In Velsen heeft minstens 36,5% en hoogstens 53,0% van de aansluitingen drie fasen. Op een fase laadt dezelfde paal op 3,7 tot 7,4 kW.

Welke netbeheerder heeft Velsen?

Liander, voor 35.202 kleinverbruikaansluitingen (peiljaar 2026). Een verzwaring of nieuwe aansluiting vraag je aan via mijnaansluiting.nl.

Hoeveel betaalt een huishouden in Velsen in 2027 meer voor energie?

151 euro per jaar bij 830 m3 gas en 2.370 kWh: de energiebelasting daalt met 11 euro en de netkosten stijgen met 162 euro.

Hoe vraag ik energietoeslag aan in Velsen?

Een landelijke energietoeslag is er niet meer. Het Noodfonds Energie opent op 4 januari 2027; in Velsen had in 2024 5,9% van de huishoudens energiearmoede. Gemeentelijke hulp loopt via de gemeente Velsen.

Wat kost stoken in Velsen deze winter?

949 euro bij een normale winter, 842 euro bij een zachte en 1.208 euro bij een koude winter, geraamd voor oktober 2026 tot en met maart 2027.

Zo hebben wij geteld
  • [01] Drie fasen per wijk: open kleinverbruikdata Liander, peiljaar 2026; koppeling postcode naar wijk via CBS 2025. Methode en CSV.
  • [02] Wachtlijst en netcapaciteit: Capaciteitskaart Netbeheer Nederland, stand 24 augustus 2026. Methode en CSV.
  • [03] Energierekening 2027: Belastingplan 2027, nettarieven en CBS 81528NED; berekend op 15 september 2026. Methode en CSV.
  • [04] Stookkosten: CBS 86333NED en KNMI-station Schiphol Airport; raming stookseizoen 2026/2027. Methode en CSV.
  • [05] Energiearmoede: TNO/CBS Monitor Energiearmoede 2025, cijfers 2024. Methode en CSV.
  • [06] Noodfonds Energie: Rijksoverheid, 29 september 2026. Vergoeding bij stroomstoring: ACM.
  • [07] Energielabels: RVO Labelregister via Klimaatmonitor, peiljaar 2025. Methode en CSV.
  • [08] Nieuwbouw: CBS 86098NED (BAG), stand augustus 2026. Methode en CSV.
  • [09] Woningbezit: CBS 82900NED en 83625NED, 2025. Methode en CSV.

Geteld verkoopt niets en ontvangt geen vergoeding voor een plek in onze onderzoeken. We gebruiken geen affiliate-links en verkopen geen persoonsgegevens of leads.