Wij tellen alles na. Voor journalisten
Energie en bouwen per gemeente

Energie in Hilversum: minstens 25,2% drie fasen, 152 euro duurder in 2027

Hilversum heeft 46.145 kleinverbruikaansluitingen op het net van Liander. Deze pagina zet de cijfers van Geteld voor Hilversum bij elkaar: drie fasen per wijk, de wachttijd voor verzwaren, de energierekening van 2027, de stookkosten van komende winter, energietoeslag, subsidie, energielabels en nieuwbouw. Elk cijfer heeft zijn eigen peildatum en bron.

Hoofdbevindingen
  1. De energierekening in Hilversum stijgt in 2027 met 152 euro; het einde van salderen kost in dit profiel 389 euro per jaar.
  2. Van de geregistreerde energielabels in Hilversum is 18,9% E, F of G, tegenover 11,3% landelijk.
  3. Van de woningen in Hilversum wordt 17,8% niet door de eigenaar bewoond; 44 van de 341 andere gemeenten hebben een hoger aandeel.
  4. In Hilversum verschilt het aandeel aansluitingen met drie fasen tussen wijken 55,7 procentpunt aan de ondergrens.

Vier cijfers van je postcode zijn genoeg, of typ de naam van je gemeente. Wij bewaren niets: de check draait in je browser.

3-fase aansluiting in Hilversum: hoeveel aansluitingen hebben drie fasen?

Drie fasen in Hilversum zijn aanwezig bij minstens 25,2% en hoogstens 44,8% van de aansluitingen; de bovengrens is deels een raming.

Open kleinverbruikdata Liander, peiljaar 2026 (stand 1 januari), zet landelijk op minstens 40,3% en hoogstens 55,9%. Tussen Landelijk Gebied en Zuidwest zit 55,7 procentpunt verschil in de ondergrens.

Aandeel aansluitingen met drie fasen per wijk in Hilversum, peiljaar 2026, wijken met minimaal 300 aansluitingen (bron: Liander via Geteld)
Wijkminstens (%)hoogstens (%)aansluitingen
Landelijk Gebied67,876,2612
Noordwest57,868,83.637
Zuidoost32,550,14.801
Centrum26,946,06.051
Hilversumse Meent24,244,01.906
Oost21,441,99.971
Zuid20,140,98.548
Noordoost18,239,65.703
Zuidwest12,135,04.916

Niet in deze tabel: of een adres zelf een of drie fasen heeft. Liander publiceert per postcodegroep alleen het meest voorkomende aansluitingtype; de ondergrens telt de groepen waar drie fasen het meest voorkomt, de bovengrens telt de afwijkende aansluitingen erbij.

Vul je postcode in voor jouw postcodegebied, of bekijk alle gemeenten en de methode.

Wachttijd 3-fase in Hilversum: hoe vraag je een verzwaring aan en hoe lang duurt het?

In de provincie Noord-Holland, waar Hilversum ligt, is de wachttijd voor huishoudens niet gepubliceerd in maanden.

Capaciteitskaart Netbeheer Nederland, stand 24 augustus 2026, meldt dat 124 van de 165 voedingsgebieden een tekort en wachtrij hebben; Liander publiceert geen wachttijd in maanden voor huishoudens.

Capaciteitskaart provincie Noord-Holland, stand 24 augustus 2026: voedingsgebieden per status (bron: Netbeheer Nederland; aggregatie Geteld)
Richtingtekort met wachtrijin onderzoekbeperktruimte
Afname (verzwaren, laadpaal, warmtepomp)12419157
Teruglevering (zonnepanelen, thuisbatterij)3571788

Niet in deze tabel: de status per gemeente of per adres. Die staat op de kaart van Liander.

Een verzwaring vraag je aan via mijnaansluiting.nl; Liander stuurt daarna een prijsopgave. Sinds 1 juli 2026 geldt in congestiegebieden een gezamenlijke wachtlijst voor klein- en grootverbruik; woningen tot en met 3x35A vallen daarop in de categorie basisbehoeften en kunnen ook moeten wachten. Zo werkt een aansluiting verzwaren.

Laadpaal aanvragen in Hilversum: thuis of openbaar?

Een laadpaal op eigen terrein in Hilversum is meestal vergunningvrij; een openbare laadpaal vraag je aan bij de gemeente Hilversum.

Thuis laadt een paal op 11 kW als de aansluiting drie fasen heeft en anders op 3,7 tot 7,4 kW. In Hilversum heeft minstens 25,2% en hoogstens 44,8% van de 46.145 aansluitingen drie fasen (Liander, peiljaar 2026).

Niet op deze pagina: afwijkende regels in het omgevingsplan van Hilversum, bijvoorbeeld bij een monument, en toestemming van de verhuurder of VvE.

Alles over de laadpaal thuis en wat een laadpaal kost.

Energierekening Hilversum 2027: hoeveel gaat een huishouden meer betalen?

De energierekening in Hilversum stijgt in 2027 met 152 euro.

Belastingplan 2027 en nettarieven, berekend door Geteld op 15 september 2026, gebruiken 920 m3 gas en 2.480 kWh (CBS-verbruik 2025 van Hilversum). Het einde van salderen kost in dit profiel 389 euro per jaar.

Energiebelasting en netkosten voor een huishouden in Hilversum, 2026 tegenover 2027, in euro per jaar (bron: Belastingplan 2027, nettarieven, CBS 81528NED; berekend door Geteld op 15 september 2026)
Post20262027verschil
Energiebelasting gas en stroom na belastingvermindering315305-9
Netkosten stroom en gas745907+162
Samen+152

Niet in deze tabel: de leveringsprijs van gas en stroom en het vastrecht van de leverancier. Het profiel is 920 m3 gas en 2.480 kWh, het CBS-verbruik 2025 van Hilversum. De energiebelasting 2027 volgt het Belastingplan 2027, dat de Tweede en Eerste Kamer nog moeten aannemen. Door afronding kan de som een euro afwijken.

Methode en alle gemeenten.

Stookkosten Hilversum winter 2026/2027: wat kost gas stoken?

Stoken kost in Hilversum 1.042 euro in een normale winter.

De raming van Geteld voor oktober 2026 tot en met maart 2027 gebruikt CBS-gasverbruik 2025 en KNMI-station De Bilt. Bij gelijk weer is stoken 141 euro duurder dan vorig jaar.

Geraamde gaskosten per huishouden in Hilversum, stookseizoen 2026/2027, in euro (bron: CBS 86333NED, KNMI-station De Bilt, raming Geteld)
Scenariokosten (euro)
Zachte winter928
Normale winter1.042
Koude winter1.307
Koude winter met hogere gasprijs1.587

Niet in deze tabel: woningen met stadsverwarming en woningen zonder gasaansluiting.

Methode en alle gemeenten.

Energietoeslag in Hilversum: wat kun je in 2026 en 2027 nog krijgen?

Een landelijke energietoeslag is er in Hilversum in 2026 niet meer. Het Noodfonds Energie opent voor aanvragen van 4 januari tot en met 7 mei 2027 en betaalt minimaal 120 en maximaal 1.800 euro (Rijksoverheid, 29 september 2026). Hoeveel huishoudens dit raakt, laat het cijfer over energiearmoede zien.

Energiearmoede treft in Hilversum 5,9% van de huishoudens.

TNO/CBS Monitor Energiearmoede 2025, cijfers 2024, geeft landelijk 6,0%. De betaalbaarheidskloof in Hilversum is 631 euro per jaar.

Niet in dit cijfer: huishoudens die sinds 2024 door lagere prijzen of isolatie uit energiearmoede zijn gekomen.

Voorwaarden van het Noodfonds en de energietoeslag. Gemeentelijke hulp, zoals bijzondere bijstand of een energiecoach, loopt via de gemeente Hilversum.

Energiesubsidie in Hilversum: welke regelingen gelden in 2026?

Energiesubsidie in Hilversum loopt in 2026 via drie landelijke regelingen: de ISDE, het Warmtefonds en vanaf januari 2027 het Noodfonds Energie.

De ISDE geeft een bedrag per erkend apparaat of isolatiemaatregel. Het Warmtefonds leent 0% rente bij een gezamenlijk bruto-inkomen onder 60.000 euro en daarboven tegen een marktrente. In Hilversum heeft 18,9% van de geregistreerde energielabels klasse E, F of G.

Energieregelingen voor inwoners van Hilversum, stand 1 oktober 2026
RegelingVoor wieStatus
ISDEeigenaar-bewoner en VvE: warmtepomp, isolatie, zonneboileropen, bedrag per meldcode
Warmtefondseigenaar-bewoner en VvE: lening voor verduurzamingopen, 0% rente onder 60.000 euro inkomen
Noodfonds Energielaag inkomen en hoge energiekosten, ook blokverwarmingaanvragen 4 januari tot en met 7 mei 2027
Energietoeslag-geen landelijke regeling in 2026

Niet in deze tabel: regelingen van de gemeente Hilversum, de provincie Noord-Holland en woningcorporaties.

Energielabel Hilversum: hoeveel woningen hebben label A, en hoeveel E, F of G?

Energielabels in Hilversum zijn voor 35,1% A of beter.

RVO Labelregister via Klimaatmonitor, peiljaar 2025, telt 28.650 geregistreerde labels. E, F of G komt voor bij 18,9%, tegenover 11,3% landelijk.

Energielabels in Hilversum, peiljaar 2025 (bron: RVO Labelregister via Klimaatmonitor)
Labelklasseaandeel (%)
A of beter35,1
B en C35,2
D of slechter29,7
waarvan E, F of G18,9

Niet in deze tabel: woningen zonder geregistreerd label. B en C zijn berekend als rest van de 28.650 geregistreerde labels.

Alles over het energielabel.

Nieuwbouw in Hilversum: hoeveel wordt er gebouwd en wat is geregistreerd?

Nieuwbouw in Hilversum leverde 517 woningen op van 2023 tot en met 2025.

CBS 86098NED (BAG), stand augustus 2026, meldt dat bij 21 (4,1%) woningen de bouwstartmelding ontbreekt. Landelijk ontbreekt die bij 21%.

Opgeleverde nieuwbouw zonder bouwstartmelding in Hilversum, per jaar (bron: CBS 86098NED, 2026 voorlopig)
Jaarzonder bouwstart (%)
20232,2
20248,0
20252,0
20262,6

Methode en alle gemeenten.

Woningbezit Hilversum: wie bezit de woningen en wat doet de beleggerskorting 2027?

Woningen in Hilversum zijn voor 17,8% niet door de eigenaar bewoond.

CBS 82900NED en 83625NED, 2025, telt 43.894 woningen; 29,3% is corporatiebezit. De lagere overdrachtsbelasting voor beleggers scheelt 5.398 euro per aankoop per 1 januari 2027.

Het Belastingplan 2027 verlaagt de overdrachtsbelasting voor woningen die de koper niet zelf bewoont per 1 januari 2027 van 8 naar 7%. Bij de gemiddelde verkoopprijs in Hilversum van 539.765 euro scheelt dat 5.398 euro per aankoop. De Tweede en Eerste Kamer moeten het plan nog aannemen.

Methode en alle gemeenten.

Stroomstoring in Hilversum: krijg je een vergoeding?

Bij een stroomstoring in Hilversum van vier uur of langer krijgt een huishouden een vergoeding van de netbeheerder.

De vergoeding is 35 euro bij een onderbreking van 4 tot 8 uur, met 20 euro erbij voor elke 4 uur extra. Liander maakt het bedrag binnen zes maanden over, zonder dat je erom hoeft te vragen (ACM).

Geen vergoeding bij onderhoud dat minstens drie dagen vooraf is aangekondigd en bij storingen in het hoogspanningsnet. De regeling geldt voor aansluitingen tot en met 3x25A; meld een storing zelf als Liander die niet kent.

Hilversum vergeleken met de buurgemeenten

Hilversum zit met minstens 25,2% drie fasen 24,1 procentpunt onder het gemiddelde van de 8 buurgemeenten (49,3%); Wijdemeren, Gooise Meren, De Bilt, Laren (NH.), Baarn, Huizen en Blaricum scoren hoger.

Hilversum en de gemeenten die eraan grenzen: drie fasen, energierekening 2027, stookkosten bij een normale winter en energiearmoede 2024
Gemeente3-fase minstens (%)energierekening 2027 (euro)stoken normaal (euro)energiearmoede (%)
Hilversum25,2+1521.0425,9
Wijdemeren56,9+1381.1443,4
Gooise Meren48,2+1391.1895,1
De Bilt49,0+1241.1444,4
Laren (NH.)76,5+1571.5854,8
Baarn41,3+1391.1324,1
Amsterdam23,8+1498129,9
Huizen28,7+1521.0304,6
Blaricum70,3+1501.2233,2

Alle 342 gemeenten · andere gemeente kiezen.

Veelgestelde vragen over energie in Hilversum

Hoe vraag ik 3-fase aan in Hilversum?

Via mijnaansluiting.nl; Liander stuurt daarna een prijsopgave. In Hilversum heeft minstens 25,2% van de 46.145 aansluitingen al drie fasen.

Kan ik in Hilversum een laadpaal van 11 kW thuis aansluiten?

Alleen met een 3-fase-aansluiting. In Hilversum heeft minstens 25,2% en hoogstens 44,8% van de aansluitingen drie fasen. Op een fase laadt dezelfde paal op 3,7 tot 7,4 kW.

Welke netbeheerder heeft Hilversum?

Liander, voor 46.145 kleinverbruikaansluitingen (peiljaar 2026). Een verzwaring of nieuwe aansluiting vraag je aan via mijnaansluiting.nl.

Hoeveel betaalt een huishouden in Hilversum in 2027 meer voor energie?

152 euro per jaar bij 920 m3 gas en 2.480 kWh: de energiebelasting daalt met 9 euro en de netkosten stijgen met 162 euro.

Hoe vraag ik energietoeslag aan in Hilversum?

Een landelijke energietoeslag is er niet meer. Het Noodfonds Energie opent op 4 januari 2027; in Hilversum had in 2024 5,9% van de huishoudens energiearmoede. Gemeentelijke hulp loopt via de gemeente Hilversum.

Wat kost stoken in Hilversum deze winter?

1.042 euro bij een normale winter, 928 euro bij een zachte en 1.307 euro bij een koude winter, geraamd voor oktober 2026 tot en met maart 2027.

Zo hebben wij geteld
  • [01] Drie fasen per wijk: open kleinverbruikdata Liander, peiljaar 2026; koppeling postcode naar wijk via CBS 2025. Methode en CSV.
  • [02] Wachtlijst en netcapaciteit: Capaciteitskaart Netbeheer Nederland, stand 24 augustus 2026. Methode en CSV.
  • [03] Energierekening 2027: Belastingplan 2027, nettarieven en CBS 81528NED; berekend op 15 september 2026. Methode en CSV.
  • [04] Stookkosten: CBS 86333NED en KNMI-station De Bilt; raming stookseizoen 2026/2027. Methode en CSV.
  • [05] Energiearmoede: TNO/CBS Monitor Energiearmoede 2025, cijfers 2024. Methode en CSV.
  • [06] Noodfonds Energie: Rijksoverheid, 29 september 2026. Vergoeding bij stroomstoring: ACM.
  • [07] Energielabels: RVO Labelregister via Klimaatmonitor, peiljaar 2025. Methode en CSV.
  • [08] Nieuwbouw: CBS 86098NED (BAG), stand augustus 2026. Methode en CSV.
  • [09] Woningbezit: CBS 82900NED en 83625NED, 2025. Methode en CSV.

Geteld verkoopt niets en ontvangt geen vergoeding voor een plek in onze onderzoeken. We gebruiken geen affiliate-links en verkopen geen persoonsgegevens of leads.