Wij tellen alles na. Voor journalisten
Energie en bouwen per gemeente

Energie in Laren (NH.): minstens 76,5% drie fasen, 157 euro duurder in 2027

Laren (NH.) heeft 5.854 kleinverbruikaansluitingen op het net van Liander. Deze pagina zet de cijfers van Geteld voor Laren (NH.) bij elkaar: drie fasen per wijk, de wachttijd voor verzwaren, de energierekening van 2027, de stookkosten van komende winter, energietoeslag, subsidie en energielabels. Elk cijfer heeft zijn eigen peildatum en bron.

Hoofdbevindingen
  1. Drie fasen komen voor bij minstens 76,5% van de aansluitingen in Laren (NH.), tegenover minstens 40,3% landelijk.
  2. De energierekening in Laren (NH.) stijgt in 2027 met 157 euro.
  3. Energielabels in Laren (NH.) vallen voor 22,8% in klasse E, F of G, tegenover 11,3% landelijk.

Vier cijfers van je postcode zijn genoeg, of typ de naam van je gemeente. Wij bewaren niets: de check draait in je browser.

3-fase aansluiting in Laren (NH.): hoeveel aansluitingen hebben drie fasen?

Drie fasen in Laren (NH.) komen voor bij minstens 76,5% en hoogstens 82,6% van de aansluitingen; de bovengrens is deels een raming.

De ondergrens ligt 36,2 procentpunt boven de landelijke ondergrens van 40,3% (open kleinverbruikdata Liander, peiljaar 2026, stand 1 januari). 19 van de 341 andere gemeenten hebben een hoger aandeel.

Niet in deze tabel: of een adres zelf een of drie fasen heeft. Liander publiceert per postcodegroep alleen het meest voorkomende aansluitingtype; de ondergrens telt de groepen waar drie fasen het meest voorkomt, de bovengrens telt de afwijkende aansluitingen erbij.

Vul je postcode in voor jouw postcodegebied, of bekijk alle gemeenten en de methode.

Wachttijd 3-fase in Laren (NH.): hoe vraag je een verzwaring aan en hoe lang duurt het?

Een wachttijd voor een zwaardere aansluiting in Laren (NH.) is niet gepubliceerd; Noord-Holland, waar Laren (NH.) ligt, telt 124 gebieden met tekort en wachtrij.

Liander publiceert geen wachttijd in maanden voor huishoudens. Op de Capaciteitskaart Netbeheer Nederland stonden op 24 augustus 2026 in Noord-Holland 124 van de 165 voedingsgebieden met tekort en wachtrij.

Capaciteitskaart provincie Noord-Holland, stand 24 augustus 2026: voedingsgebieden per status (bron: Netbeheer Nederland; aggregatie Geteld)
Richtingtekort met wachtrijin onderzoekbeperktruimte
Afname (verzwaren, laadpaal, warmtepomp)12419157
Teruglevering (zonnepanelen, thuisbatterij)3571788

Niet in deze tabel: de status per gemeente of per adres. Die staat op de kaart van Liander.

Een verzwaring vraag je aan via mijnaansluiting.nl; Liander stuurt daarna een prijsopgave. Sinds 1 juli 2026 geldt in congestiegebieden een gezamenlijke wachtlijst voor klein- en grootverbruik; woningen tot en met 3x35A vallen daarop in de categorie basisbehoeften en kunnen ook moeten wachten. Zo werkt een aansluiting verzwaren.

Laadpaal aanvragen in Laren (NH.): thuis of openbaar?

Een laadpaal op eigen terrein in Laren (NH.) is meestal vergunningvrij; een openbare laadpaal vraag je aan bij de gemeente Laren (NH.).

Thuis laadt een paal op 11 kW als de aansluiting drie fasen heeft en anders op 3,7 tot 7,4 kW. In Laren (NH.) heeft minstens 76,5% en hoogstens 82,6% van de 5.854 aansluitingen drie fasen (Liander, peiljaar 2026).

Niet op deze pagina: afwijkende regels in het omgevingsplan van Laren (NH.), bijvoorbeeld bij een monument, en toestemming van de verhuurder of VvE.

Alles over de laadpaal thuis en wat een laadpaal kost.

Energierekening Laren (NH.) 2027: hoeveel gaat een huishouden meer betalen?

De energierekening in Laren (NH.) stijgt in 2027 met 157 euro.

De netkosten stijgen met 162 euro, terwijl de energiebelasting daalt met 5 euro. Het einde van salderen kost in dit profiel 398 euro per jaar (Belastingplan 2027 en nettarieven, berekening Geteld, 15 september 2026).

Energiebelasting en netkosten voor een huishouden in Laren (NH.), 2026 tegenover 2027, in euro per jaar (bron: Belastingplan 2027, nettarieven, CBS 81528NED; berekend door Geteld op 15 september 2026)
Post20262027verschil
Energiebelasting gas en stroom na belastingvermindering772767-5
Netkosten stroom en gas745907+162
Samen+157

Niet in deze tabel: de leveringsprijs van gas en stroom en het vastrecht van de leverancier. Het profiel is 1.400 m3 gas en 3.460 kWh, het CBS-verbruik 2025 van Laren (NH.). De energiebelasting 2027 volgt het Belastingplan 2027, dat de Tweede en Eerste Kamer nog moeten aannemen. Door afronding kan de som een euro afwijken.

Methode en alle gemeenten.

Stookkosten Laren (NH.) winter 2026/2027: wat kost gas stoken?

Stoken kost in Laren (NH.) 1.585 euro in een normale winter.

Bij een zachte winter kost stoken 1.413 euro en bij een koude winter 1.989 euro. De raming gebruikt CBS-gasverbruik 2025 en KNMI-station De Bilt (raming Geteld, oktober 2026 tot en met maart 2027). 1 van de 341 andere gemeenten heeft hogere stookkosten.

Geraamde gaskosten per huishouden in Laren (NH.), stookseizoen 2026/2027, in euro (bron: CBS 86333NED, KNMI-station De Bilt, raming Geteld)
Scenariokosten (euro)
Zachte winter1.413
Normale winter1.585
Koude winter1.989
Koude winter met hogere gasprijs2.415

Niet in deze tabel: woningen met stadsverwarming en woningen zonder gasaansluiting.

Methode en alle gemeenten.

Energietoeslag in Laren (NH.): wat kun je in 2026 en 2027 nog krijgen?

Een landelijke energietoeslag is er in Laren (NH.) in 2026 niet meer. Het Noodfonds Energie opent voor aanvragen van 4 januari tot en met 7 mei 2027 en betaalt minimaal 120 en maximaal 1.800 euro (Rijksoverheid, 29 september 2026). Hoeveel huishoudens dit raakt, laat het cijfer over energiearmoede zien.

Energiearmoede treft in Laren (NH.) 4,8% van de huishoudens.

Landelijk heeft 6,0% van de huishoudens energiearmoede; de betaalbaarheidskloof in Laren (NH.) is 1.018 euro per jaar (TNO/CBS Monitor Energiearmoede 2025, cijfers 2024).

Niet in dit cijfer: huishoudens die sinds 2024 door lagere prijzen of isolatie uit energiearmoede zijn gekomen.

Voorwaarden van het Noodfonds en de energietoeslag. Gemeentelijke hulp, zoals bijzondere bijstand of een energiecoach, loopt via de gemeente Laren (NH.).

Energiesubsidie in Laren (NH.): welke regelingen gelden in 2026?

Energiesubsidie in Laren (NH.) loopt in 2026 via drie landelijke regelingen: de ISDE, het Warmtefonds en vanaf januari 2027 het Noodfonds Energie.

De ISDE geeft een bedrag per erkend apparaat of isolatiemaatregel. Het Warmtefonds leent 0% rente bij een gezamenlijk bruto-inkomen onder 60.000 euro en daarboven tegen een marktrente. In Laren (NH.) heeft 22,8% van de geregistreerde energielabels klasse E, F of G.

Energieregelingen voor inwoners van Laren (NH.), stand 1 oktober 2026
RegelingVoor wieStatus
ISDEeigenaar-bewoner en VvE: warmtepomp, isolatie, zonneboileropen, bedrag per meldcode
Warmtefondseigenaar-bewoner en VvE: lening voor verduurzamingopen, 0% rente onder 60.000 euro inkomen
Noodfonds Energielaag inkomen en hoge energiekosten, ook blokverwarmingaanvragen 4 januari tot en met 7 mei 2027
Energietoeslag-geen landelijke regeling in 2026

Niet in deze tabel: regelingen van de gemeente Laren (NH.), de provincie Noord-Holland en woningcorporaties.

Energielabel Laren (NH.): hoeveel woningen hebben label A, en hoeveel E, F of G?

Energielabels in Laren (NH.) vallen voor 28,2% in klasse A of beter.

Landelijk is 41,2% A of beter; in Laren (NH.) is 35,1% D of slechter (RVO Labelregister via Klimaatmonitor, peiljaar 2025). 7 van de 341 andere gemeenten hebben een hoger aandeel E, F of G.

Energielabels in Laren (NH.), peiljaar 2025 (bron: RVO Labelregister via Klimaatmonitor)
Labelklasseaandeel (%)
A of beter28,2
B en C36,7
D of slechter35,1
waarvan E, F of G22,8

Niet in deze tabel: woningen zonder geregistreerd label. B en C zijn berekend als rest van de 3.265 geregistreerde labels.

Alles over het energielabel.

Woningbezit Laren (NH.): wie bezit de woningen en wat doet de beleggerskorting 2027?

Woningen in Laren (NH.) zijn voor 18,8% niet door de eigenaar bewoond.

36 van de 341 andere gemeenten hebben een hoger aandeel niet zelf bewoond. De gemiddelde verkoopprijs is 977.945 euro (CBS 82900NED en 83625NED, 2025).

Het Belastingplan 2027 verlaagt de overdrachtsbelasting voor woningen die de koper niet zelf bewoont per 1 januari 2027 van 8 naar 7%. Bij de gemiddelde verkoopprijs in Laren (NH.) van 977.945 euro scheelt dat 9.779 euro per aankoop. De Tweede en Eerste Kamer moeten het plan nog aannemen.

Methode en alle gemeenten.

Stroomstoring in Laren (NH.): krijg je een vergoeding?

Bij een stroomstoring in Laren (NH.) van vier uur of langer krijgt een huishouden een vergoeding van de netbeheerder.

De vergoeding is 35 euro bij een onderbreking van 4 tot 8 uur, met 20 euro erbij voor elke 4 uur extra. Liander maakt het bedrag binnen zes maanden over, zonder dat je erom hoeft te vragen (ACM).

Geen vergoeding bij onderhoud dat minstens drie dagen vooraf is aangekondigd en bij storingen in het hoogspanningsnet. De regeling geldt voor aansluitingen tot en met 3x25A; meld een storing zelf als Liander die niet kent.

Laren (NH.) vergeleken met de buurgemeenten

Laren (NH.) zit met minstens 76,5% drie fasen 34,1 procentpunt boven het gemiddelde van de 5 buurgemeenten (42,4%); geen buurgemeente scoort hoger.

Laren (NH.) en de gemeenten die eraan grenzen: drie fasen, energierekening 2027, stookkosten bij een normale winter en energiearmoede 2024
Gemeente3-fase minstens (%)energierekening 2027 (euro)stoken normaal (euro)energiearmoede (%)
Laren (NH.)76,5+1571.5854,8
Hilversum25,2+1521.0425,9
Blaricum70,3+1501.2233,2
Eemnes46,5+1361.0423,0
Baarn41,3+1391.1324,1
Huizen28,7+1521.0304,6

Alle 342 gemeenten · andere gemeente kiezen.

Veelgestelde vragen over energie in Laren (NH.)

Hoe vraag ik 3-fase aan in Laren (NH.)?

Via mijnaansluiting.nl; Liander stuurt daarna een prijsopgave. In Laren (NH.) heeft minstens 76,5% van de 5.854 aansluitingen al drie fasen.

Kan ik in Laren (NH.) een laadpaal van 11 kW thuis aansluiten?

Alleen met een 3-fase-aansluiting. In Laren (NH.) heeft minstens 76,5% en hoogstens 82,6% van de aansluitingen drie fasen. Op een fase laadt dezelfde paal op 3,7 tot 7,4 kW.

Welke netbeheerder heeft Laren (NH.)?

Liander, voor 5.854 kleinverbruikaansluitingen (peiljaar 2026). Een verzwaring of nieuwe aansluiting vraag je aan via mijnaansluiting.nl.

Hoeveel betaalt een huishouden in Laren (NH.) in 2027 meer voor energie?

157 euro per jaar bij 1.400 m3 gas en 3.460 kWh: de energiebelasting daalt met 5 euro en de netkosten stijgen met 162 euro.

Hoe vraag ik energietoeslag aan in Laren (NH.)?

Een landelijke energietoeslag is er niet meer. Het Noodfonds Energie opent op 4 januari 2027; in Laren (NH.) had in 2024 4,8% van de huishoudens energiearmoede. Gemeentelijke hulp loopt via de gemeente Laren (NH.).

Wat kost stoken in Laren (NH.) deze winter?

1.585 euro bij een normale winter, 1.413 euro bij een zachte en 1.989 euro bij een koude winter, geraamd voor oktober 2026 tot en met maart 2027.

Zo hebben wij geteld
  • [01] Drie fasen per wijk: open kleinverbruikdata Liander, peiljaar 2026; koppeling postcode naar wijk via CBS 2025. Methode en CSV.
  • [02] Wachtlijst en netcapaciteit: Capaciteitskaart Netbeheer Nederland, stand 24 augustus 2026. Methode en CSV.
  • [03] Energierekening 2027: Belastingplan 2027, nettarieven en CBS 81528NED; berekend op 15 september 2026. Methode en CSV.
  • [04] Stookkosten: CBS 86333NED en KNMI-station De Bilt; raming stookseizoen 2026/2027. Methode en CSV.
  • [05] Energiearmoede: TNO/CBS Monitor Energiearmoede 2025, cijfers 2024. Methode en CSV.
  • [06] Noodfonds Energie: Rijksoverheid, 29 september 2026. Vergoeding bij stroomstoring: ACM.
  • [07] Energielabels: RVO Labelregister via Klimaatmonitor, peiljaar 2025. Methode en CSV.
  • [08] Woningbezit: CBS 82900NED en 83625NED, 2025. Methode en CSV.

Geteld verkoopt niets en ontvangt geen vergoeding voor een plek in onze onderzoeken. We gebruiken geen affiliate-links en verkopen geen persoonsgegevens of leads.