Wij tellen alles na. Voor journalisten
Energie en bouwen per gemeente

Energie in Gooise Meren: minstens 48,2% drie fasen, 139 euro duurder in 2027

Gooise Meren heeft 30.144 kleinverbruikaansluitingen op het net van Liander en Stedin. Deze pagina zet de cijfers van Geteld voor Gooise Meren bij elkaar: drie fasen per wijk, de wachttijd voor verzwaren, de energierekening van 2027, de stookkosten van komende winter, energietoeslag, subsidie, energielabels en nieuwbouw. Elk cijfer heeft zijn eigen peildatum en bron.

Hoofdbevindingen
  1. Stoken kost in Gooise Meren 1.189 euro in een normale winter; 21 van de 341 andere gemeenten hebben hogere stookkosten.
  2. Energielabels in Gooise Meren bevatten 20,6% E, F of G; 16 van de 341 andere gemeenten hebben een hoger aandeel.
  3. Nieuwbouw in Gooise Meren had bij 71,5% van 449 woningen geen bouwstartmelding; 15 van de 304 andere gemeenten hebben een hoger aandeel.

Vier cijfers van je postcode zijn genoeg, of typ de naam van je gemeente. Wij bewaren niets: de check draait in je browser.

3-fase aansluiting in Gooise Meren: hoeveel aansluitingen hebben drie fasen?

Drie fasen is in Gooise Meren aanwezig bij minstens 48,2% en hoogstens 61,7% van de aansluitingen; de bovengrens is deels een raming.

In Brediuskwartier heeft minstens 70,7% van de aansluitingen drie fasen, tegenover minstens 29,5% in Eng; het verschil tussen de wijkondergrenzen is 41,2 procentpunt (open kleinverbruikdata Liander en Stedin, peiljaar 2026, stand 1 januari).

Aandeel aansluitingen met drie fasen per wijk in Gooise Meren, peiljaar 2026, wijken met minimaal 300 aansluitingen (bron: Liander en Stedin via Geteld)
Wijkminstens (%)hoogstens (%)aansluitingen
Brediuskwartier70,778,41.641
Spiegel70,678,32.401
Muiden64,573,84.403
Naarden53,265,48.606
Bussum Centrum35,752,56.301
Eng29,547,96.792

Niet in deze tabel: of een adres zelf een of drie fasen heeft. Liander en Stedin publiceren per postcodegroep alleen het meest voorkomende aansluitingtype; de ondergrens telt de groepen waar drie fasen het meest voorkomt, de bovengrens telt de afwijkende aansluitingen erbij.

Vul je postcode in voor jouw postcodegebied, of bekijk alle gemeenten en de methode.

Wachttijd 3-fase in Gooise Meren: hoe vraag je een verzwaring aan en hoe lang duurt het?

In de provincie Noord-Holland, waar Gooise Meren ligt, hebben 124 van 165 voedingsgebieden een tekort en wachtrij; wachttijd voor huishoudens is niet gepubliceerd.

Liander en Stedin publiceren geen wachttijd in maanden voor huishoudens; 7 voedingsgebieden hebben ruimte (Capaciteitskaart Netbeheer Nederland, stand 24 augustus 2026).

Capaciteitskaart provincie Noord-Holland, stand 24 augustus 2026: voedingsgebieden per status (bron: Netbeheer Nederland; aggregatie Geteld)
Richtingtekort met wachtrijin onderzoekbeperktruimte
Afname (verzwaren, laadpaal, warmtepomp)12419157
Teruglevering (zonnepanelen, thuisbatterij)3571788

Niet in deze tabel: de status per gemeente of per adres. Die staat op de kaart van Liander en Stedin.

Een verzwaring vraag je aan via mijnaansluiting.nl; Liander en Stedin sturen daarna een prijsopgave. Sinds 1 juli 2026 geldt in congestiegebieden een gezamenlijke wachtlijst voor klein- en grootverbruik; woningen tot en met 3x35A vallen daarop in de categorie basisbehoeften en kunnen ook moeten wachten. Zo werkt een aansluiting verzwaren.

Laadpaal aanvragen in Gooise Meren: thuis of openbaar?

Een laadpaal op eigen terrein in Gooise Meren is meestal vergunningvrij; een openbare laadpaal vraag je aan bij de gemeente Gooise Meren.

Thuis laadt een paal op 11 kW als de aansluiting drie fasen heeft en anders op 3,7 tot 7,4 kW. In Gooise Meren heeft minstens 48,2% en hoogstens 61,7% van de 30.144 aansluitingen drie fasen (Liander en Stedin, peiljaar 2026).

Niet op deze pagina: afwijkende regels in het omgevingsplan van Gooise Meren, bijvoorbeeld bij een monument, en toestemming van de verhuurder of VvE.

Alles over de laadpaal thuis en wat een laadpaal kost.

Energierekening Gooise Meren 2027: hoeveel gaat een huishouden meer betalen?

De energierekening in Gooise Meren stijgt in 2027 met 139 euro.

De netkosten stijgen met 148 euro en de energiebelasting daalt met 9 euro. Het einde van salderen kost bij 7.344 woningen met zonnepanelen in dit profiel 376 euro per jaar (Belastingplan 2027 en nettarieven, berekend door Geteld op 15 september 2026).

Energiebelasting en netkosten voor een huishouden in Gooise Meren, 2026 tegenover 2027, in euro per jaar (bron: Belastingplan 2027, nettarieven, CBS 81528NED; berekend door Geteld op 15 september 2026)
Post20262027verschil
Energiebelasting gas en stroom na belastingvermindering440431-9
Netkosten stroom en gas748895+148
Samen+139

Niet in deze tabel: de leveringsprijs van gas en stroom en het vastrecht van de leverancier. Het profiel is 1.040 m3 gas en 2.820 kWh, het CBS-verbruik 2025 van Gooise Meren. De energiebelasting 2027 volgt het Belastingplan 2027, dat de Tweede en Eerste Kamer nog moeten aannemen. Door afronding kan de som een euro afwijken.

Methode en alle gemeenten.

Stookkosten Gooise Meren winter 2026/2027: wat kost gas stoken?

Stoken kost in Gooise Meren 1.189 euro in een normale winter.

In een koude winter kost stoken 1.514 euro; met hogere gasprijs is dat 1.839 euro. 21 van de 341 andere gemeenten hebben hogere stookkosten bij een normale winter (CBS-gasverbruik 2025, KNMI-station Schiphol Airport, raming Geteld voor oktober 2026 tot en met maart 2027).

Geraamde gaskosten per huishouden in Gooise Meren, stookseizoen 2026/2027, in euro (bron: CBS 86333NED, KNMI-station Schiphol Airport, raming Geteld)
Scenariokosten (euro)
Zachte winter1.054
Normale winter1.189
Koude winter1.514
Koude winter met hogere gasprijs1.839

Niet in deze tabel: woningen met stadsverwarming en woningen zonder gasaansluiting.

Methode en alle gemeenten.

Energietoeslag in Gooise Meren: wat kun je in 2026 en 2027 nog krijgen?

Een landelijke energietoeslag is er in Gooise Meren in 2026 niet meer. Het Noodfonds Energie opent voor aanvragen van 4 januari tot en met 7 mei 2027 en betaalt minimaal 120 en maximaal 1.800 euro (Rijksoverheid, 29 september 2026). Hoeveel huishoudens dit raakt, laat het cijfer over energiearmoede zien.

Energiearmoede treft in Gooise Meren 5,1% van de huishoudens.

Het landelijke aandeel is 6,0%; de betaalbaarheidskloof in Gooise Meren is 667 euro per jaar (TNO/CBS Monitor Energiearmoede 2025, cijfers 2024).

Niet in dit cijfer: huishoudens die sinds 2024 door lagere prijzen of isolatie uit energiearmoede zijn gekomen.

Voorwaarden van het Noodfonds en de energietoeslag. Gemeentelijke hulp, zoals bijzondere bijstand of een energiecoach, loopt via de gemeente Gooise Meren.

Energiesubsidie in Gooise Meren: welke regelingen gelden in 2026?

Energiesubsidie in Gooise Meren loopt in 2026 via drie landelijke regelingen: de ISDE, het Warmtefonds en vanaf januari 2027 het Noodfonds Energie.

De ISDE geeft een bedrag per erkend apparaat of isolatiemaatregel. Het Warmtefonds leent 0% rente bij een gezamenlijk bruto-inkomen onder 60.000 euro en daarboven tegen een marktrente. In Gooise Meren heeft 20,6% van de geregistreerde energielabels klasse E, F of G.

Energieregelingen voor inwoners van Gooise Meren, stand 1 oktober 2026
RegelingVoor wieStatus
ISDEeigenaar-bewoner en VvE: warmtepomp, isolatie, zonneboileropen, bedrag per meldcode
Warmtefondseigenaar-bewoner en VvE: lening voor verduurzamingopen, 0% rente onder 60.000 euro inkomen
Noodfonds Energielaag inkomen en hoge energiekosten, ook blokverwarmingaanvragen 4 januari tot en met 7 mei 2027
Energietoeslag-geen landelijke regeling in 2026

Niet in deze tabel: regelingen van de gemeente Gooise Meren, de provincie Noord-Holland en woningcorporaties.

Energielabel Gooise Meren: hoeveel woningen hebben label A, en hoeveel E, F of G?

Energielabels in Gooise Meren zijn voor 31,0% A of beter.

Van de 17.810 geregistreerde labels is 20,6% E, F of G; 16 van de 341 andere gemeenten hebben een hoger aandeel (RVO Labelregister via Klimaatmonitor, peiljaar 2025).

Energielabels in Gooise Meren, peiljaar 2025 (bron: RVO Labelregister via Klimaatmonitor)
Labelklasseaandeel (%)
A of beter31,0
B en C35,0
D of slechter34,0
waarvan E, F of G20,6

Niet in deze tabel: woningen zonder geregistreerd label. B en C zijn berekend als rest van de 17.810 geregistreerde labels.

Alles over het energielabel.

Nieuwbouw in Gooise Meren: hoeveel wordt er gebouwd en wat is geregistreerd?

Nieuwbouw in Gooise Meren omvat 449 opgeleverde woningen van 2023 tot en met 2025.

Bij 321 woningen (71,5%) ontbreekt de bouwstartmelding, tegenover 21% landelijk. 15 van de 304 andere gemeenten hebben een hoger aandeel zonder melding (CBS 86098NED (BAG), stand augustus 2026).

Opgeleverde nieuwbouw zonder bouwstartmelding in Gooise Meren, per jaar (bron: CBS 86098NED, 2026 voorlopig)
Jaarzonder bouwstart (%)
202395,5
202481,6
202520,2
20265,8

Methode en alle gemeenten.

Woningbezit Gooise Meren: wie bezit de woningen en wat doet de beleggerskorting 2027?

Woningen in Gooise Meren zijn voor 16,6% niet door de eigenaar bewoond.

Gooise Meren telt 27.944 woningen, waarvan 21,2% corporatiebezit (CBS 82900NED en 83625NED, 2025).

Het Belastingplan 2027 verlaagt de overdrachtsbelasting voor woningen die de koper niet zelf bewoont per 1 januari 2027 van 8 naar 7%. Bij de gemiddelde verkoopprijs in Gooise Meren van 721.747 euro scheelt dat 7.217 euro per aankoop. De Tweede en Eerste Kamer moeten het plan nog aannemen.

Methode en alle gemeenten.

Stroomstoring in Gooise Meren: krijg je een vergoeding?

Bij een stroomstoring in Gooise Meren van vier uur of langer krijgt een huishouden een vergoeding van de netbeheerder.

De vergoeding is 35 euro bij een onderbreking van 4 tot 8 uur, met 20 euro erbij voor elke 4 uur extra. Liander en Stedin maken het bedrag binnen zes maanden over, zonder dat je erom hoeft te vragen (ACM).

Geen vergoeding bij onderhoud dat minstens drie dagen vooraf is aangekondigd en bij storingen in het hoogspanningsnet. De regeling geldt voor aansluitingen tot en met 3x25A; meld een storing zelf als Liander en Stedin die niet kent.

Gooise Meren vergeleken met de buurgemeenten

Gooise Meren zit met minstens 48,2% drie fasen 18,0 procentpunt boven het gemiddelde van de 5 buurgemeenten (30,2%); geen buurgemeente scoort hoger.

Gooise Meren en de gemeenten die eraan grenzen: drie fasen, energierekening 2027, stookkosten bij een normale winter en energiearmoede 2024
Gemeente3-fase minstens (%)energierekening 2027 (euro)stoken normaal (euro)energiearmoede (%)
Gooise Meren48,2+1391.1895,1
Amsterdam23,8+1498129,9
Hilversum25,2+1521.0425,9
Huizen28,7+1521.0304,6
Diemen46,1+1478945,0
Almere27,4+1407974,7

Alle 342 gemeenten · andere gemeente kiezen.

Veelgestelde vragen over energie in Gooise Meren

Hoe vraag ik 3-fase aan in Gooise Meren?

Via mijnaansluiting.nl; Liander en Stedin sturen daarna een prijsopgave. In Gooise Meren heeft minstens 48,2% van de 30.144 aansluitingen al drie fasen.

Kan ik in Gooise Meren een laadpaal van 11 kW thuis aansluiten?

Alleen met een 3-fase-aansluiting. In Gooise Meren heeft minstens 48,2% en hoogstens 61,7% van de aansluitingen drie fasen. Op een fase laadt dezelfde paal op 3,7 tot 7,4 kW.

Welke netbeheerder heeft Gooise Meren?

Liander en Stedin, voor 30.144 kleinverbruikaansluitingen (peiljaar 2026). Een verzwaring of nieuwe aansluiting vraag je aan via mijnaansluiting.nl.

Hoeveel betaalt een huishouden in Gooise Meren in 2027 meer voor energie?

139 euro per jaar bij 1.040 m3 gas en 2.820 kWh: de energiebelasting daalt met 9 euro en de netkosten stijgen met 148 euro.

Hoe vraag ik energietoeslag aan in Gooise Meren?

Een landelijke energietoeslag is er niet meer. Het Noodfonds Energie opent op 4 januari 2027; in Gooise Meren had in 2024 5,1% van de huishoudens energiearmoede. Gemeentelijke hulp loopt via de gemeente Gooise Meren.

Wat kost stoken in Gooise Meren deze winter?

1.189 euro bij een normale winter, 1.054 euro bij een zachte en 1.514 euro bij een koude winter, geraamd voor oktober 2026 tot en met maart 2027.

Zo hebben wij geteld
  • [01] Drie fasen per wijk: open kleinverbruikdata Liander en Stedin, peiljaar 2026; koppeling postcode naar wijk via CBS 2025. Methode en CSV.
  • [02] Wachtlijst en netcapaciteit: Capaciteitskaart Netbeheer Nederland, stand 24 augustus 2026. Methode en CSV.
  • [03] Energierekening 2027: Belastingplan 2027, nettarieven en CBS 81528NED; berekend op 15 september 2026. Methode en CSV.
  • [04] Stookkosten: CBS 86333NED en KNMI-station Schiphol Airport; raming stookseizoen 2026/2027. Methode en CSV.
  • [05] Energiearmoede: TNO/CBS Monitor Energiearmoede 2025, cijfers 2024. Methode en CSV.
  • [06] Noodfonds Energie: Rijksoverheid, 29 september 2026. Vergoeding bij stroomstoring: ACM.
  • [07] Energielabels: RVO Labelregister via Klimaatmonitor, peiljaar 2025. Methode en CSV.
  • [08] Nieuwbouw: CBS 86098NED (BAG), stand augustus 2026. Methode en CSV.
  • [09] Woningbezit: CBS 82900NED en 83625NED, 2025. Methode en CSV.

Geteld verkoopt niets en ontvangt geen vergoeding voor een plek in onze onderzoeken. We gebruiken geen affiliate-links en verkopen geen persoonsgegevens of leads.