Wij tellen alles na. Voor journalisten
Energie en bouwen per gemeente

Energie in Almere: minstens 27,4% drie fasen, 140 euro duurder in 2027

Almere heeft 101.608 kleinverbruikaansluitingen op het net van Liander. Deze pagina zet de cijfers van Geteld voor Almere bij elkaar: drie fasen per wijk, de wachttijd voor verzwaren, de energierekening van 2027, de stookkosten van komende winter, stadsverwarming, energietoeslag, subsidie, energielabels en nieuwbouw. Elk cijfer heeft zijn eigen peildatum en bron.

Hoofdbevindingen
  1. De ondergrens voor drie fasen in Almere ligt 12,9 procentpunt onder de landelijke ondergrens.
  2. Stoken kost in Almere 797 euro in een normale winter; 6 van de 341 andere gemeenten hebben lagere stookkosten.
  3. Almere heeft 0,1% E, F of G-labels, terwijl het landelijke aandeel 11,3% is.

Vier cijfers van je postcode zijn genoeg, of typ de naam van je gemeente. Wij bewaren niets: de check draait in je browser.

3-fase aansluiting in Almere: hoeveel aansluitingen hebben drie fasen?

Drie fasen komen in Almere voor bij minstens 27,4% en hoogstens 46,3% van de aansluitingen; de bovengrens is deels een raming.

De ondergrens ligt 12,9 procentpunt onder de landelijke ondergrens. Tussen Europakwartier Oost en De Meenten is het verschil in ondergrens 100,0 procentpunt (open kleinverbruikdata Liander, peiljaar 2026, stand 1 januari).

Aandeel aansluitingen met drie fasen per wijk in Almere, peiljaar 2026, wijken met minimaal 300 aansluitingen (bron: Liander via Geteld)
Wijkminstens (%)hoogstens (%)aansluitingen
Europakwartier Oost100,0100,01.136
Olympiakwartier Oost100,0100,0378
Olympiakwartier West100,0100,0544
Duin100,0100,01.553
Nobelhorst100,0100,01.793
Oosterwold100,0100,02.869
Markerkant95,196,4307
Overgooi95,096,3339
Vogelhorst94,696,0791
De Laren93,895,4406
Gooisekant87,190,5364
De Vaart79,985,2453
Europakwartier West74,180,82.556
Homeruskwartier68,376,63.396
Indischebuurt60,771,01.617
De Velden60,170,5574
Noorderplassen54,066,03.062
Columbuskwartier41,356,61.534
Centrum Almere Buiten39,755,41.441
Centrum Almere Stad24,644,33.402
Centrum Almere Haven20,841,51.237
Stripheldenbuurt17,939,32.710
De Gouwen17,639,11.263
De Marken14,737,01.313
Verzetswijk14,436,71.433
Regenboogbuurt13,335,92.125
Oostvaardersbuurt13,035,72.023
Seizoenenbuurt12,935,62.005
Faunabuurt12,935,61.725
Tussen de Vaarten Zuid12,235,13.958
Literatuurwijk12,235,13.697
Eilandenbuurt12,135,12.328
De Wierden11,734,81.816
Parkwijk11,734,72.238
Landgoederenbuurt10,133,61.643
Muziekwijk Noord9,833,34.866
Sieradenbuurt9,132,8351
Tussen de Vaarten Noord8,232,12.155
Kruidenwijk7,931,93.575
Waterwijk7,531,63.379
Muziekwijk Zuid7,331,52.870
Filmwijk6,330,74.418
De Grienden6,230,61.008
De Werven5,530,11.394
Danswijk4,029,02.191
Stedenwijk3,528,74.506
Bouwmeesterbuurt2,728,11.903
Molenbuurt2,427,91.651
Staatsliedenwijk1,627,31.160
Bloemenbuurt0,726,62.361
De Hoven0,026,11.136
De Meenten0,026,11.077

Niet in deze tabel: of een adres zelf een of drie fasen heeft. Liander publiceert per postcodegroep alleen het meest voorkomende aansluitingtype; de ondergrens telt de groepen waar drie fasen het meest voorkomt, de bovengrens telt de afwijkende aansluitingen erbij.

Vul je postcode in voor jouw postcodegebied, of bekijk alle gemeenten en de methode.

Wachttijd 3-fase in Almere: hoe vraag je een verzwaring aan en hoe lang duurt het?

Wachttijd voor huishoudens in de provincie Flevoland, waar Almere ligt, is niet gepubliceerd in maanden.

Op de Capaciteitskaart Netbeheer Nederland, stand 24 augustus 2026, hebben 19 van de 45 voedingsgebieden een tekort en wachtrij. Liander publiceert geen wachttijd in maanden voor huishoudens.

Capaciteitskaart provincie Flevoland, stand 24 augustus 2026: voedingsgebieden per status (bron: Netbeheer Nederland; aggregatie Geteld)
Richtingtekort met wachtrijin onderzoekbeperktruimte
Afname (verzwaren, laadpaal, warmtepomp)197712
Teruglevering (zonnepanelen, thuisbatterij)119187

Niet in deze tabel: de status per gemeente of per adres. Die staat op de kaart van Liander.

Een verzwaring vraag je aan via mijnaansluiting.nl; Liander stuurt daarna een prijsopgave. Sinds 1 juli 2026 geldt in congestiegebieden een gezamenlijke wachtlijst voor klein- en grootverbruik; woningen tot en met 3x35A vallen daarop in de categorie basisbehoeften en kunnen ook moeten wachten. Zo werkt een aansluiting verzwaren.

Laadpaal aanvragen in Almere: thuis of openbaar?

Een laadpaal op eigen terrein in Almere is meestal vergunningvrij; een openbare laadpaal vraag je aan bij de gemeente Almere.

Thuis laadt een paal op 11 kW als de aansluiting drie fasen heeft en anders op 3,7 tot 7,4 kW. In Almere heeft minstens 27,4% en hoogstens 46,3% van de 101.608 aansluitingen drie fasen (Liander, peiljaar 2026).

Niet op deze pagina: afwijkende regels in het omgevingsplan van Almere, bijvoorbeeld bij een monument, en toestemming van de verhuurder of VvE.

Alles over de laadpaal thuis en wat een laadpaal kost.

Energierekening Almere 2027: hoeveel gaat een huishouden meer betalen?

De energierekening in Almere stijgt in 2027 met 140 euro.

De berekening van Geteld op 15 september 2026 gebruikt een profiel van 300 m3 gas en 2.720 kWh. Het einde van salderen kost in dit profiel 377 euro per jaar (Belastingplan 2027 en nettarieven).

Energiebelasting en netkosten voor een huishouden in Almere, 2026 tegenover 2027, in euro per jaar (bron: Belastingplan 2027, nettarieven, CBS 81528NED; berekend door Geteld op 15 september 2026)
Post20262027verschil
Energiebelasting gas en stroom na belastingvermindering-109-132-22
Netkosten stroom en gas745907+162
Samen+140

Niet in deze tabel: de leveringsprijs van gas en stroom en het vastrecht van de leverancier. Het profiel is 300 m3 gas en 2.720 kWh, het CBS-verbruik 2025 van Almere. De energiebelasting 2027 volgt het Belastingplan 2027, dat de Tweede en Eerste Kamer nog moeten aannemen. Door afronding kan de som een euro afwijken.

Methode en alle gemeenten.

Stookkosten Almere winter 2026/2027: wat kost gas stoken?

Stoken kost in Almere 797 euro in een normale winter.

Bij gelijk weer is stoken 108 euro duurder dan vorig jaar. 6 van de 341 andere gemeenten hebben lagere stookkosten bij een normale winter (CBS-gasverbruik 2025, KNMI-station Lelystad Airport, raming Geteld voor oktober 2026 tot en met maart 2027).

Geraamde gaskosten per huishouden in Almere, stookseizoen 2026/2027, in euro (bron: CBS 86333NED, KNMI-station Lelystad Airport, raming Geteld)
Scenariokosten (euro)
Zachte winter716
Normale winter797
Koude winter1.016
Koude winter met hogere gasprijs1.234

Niet in deze tabel: woningen met stadsverwarming en woningen zonder gasaansluiting.

Methode en alle gemeenten.

Stadsverwarming Almere: wat kost een warmtenet per jaar?

Stadsverwarming in Almere kost maximaal 1.469 euro per jaar bij een verbruik van 20 GJ.

Het ACM-maximum voor 2026 bestaat uit 615,66 euro vastrecht, 33,73 euro meettarief en 40,97 euro per GJ. In Almere heeft 57,5% van de woningen stadsverwarming (CBS, verbruik 2025).

Maximumtarieven warmte van de ACM, 2023 tot en met 2026, in euro inclusief btw (bron: ACM-tarievenbesluiten)
Jaarvast per jaarper GJmeettarief20 GJ per jaar
2023549,5890,9130,752.399
2024582,8246,6931,681.548
2025577,4843,7932,801.486
2026615,6640,9733,731.469

Niet in deze tabel: de huur van de afleverset (in 2026 maximaal 178,51 euro per jaar als die van het warmtebedrijf is), de aansluitbijdrage bij nieuwbouw, warm water buiten de GJ-meting en kortingen in contracten van woningcorporaties. In 2023 gold daarnaast het prijsplafond van 47,38 euro per GJ voor de eerste 37 GJ. Dit zijn landelijke maxima; een warmtebedrijf mag eronder blijven.

Tarieven per warmtebedrijf en alles over stadsverwarming.

Energietoeslag in Almere: wat kun je in 2026 en 2027 nog krijgen?

Een landelijke energietoeslag is er in Almere in 2026 niet meer. Het Noodfonds Energie opent voor aanvragen van 4 januari tot en met 7 mei 2027 en betaalt minimaal 120 en maximaal 1.800 euro (Rijksoverheid, 29 september 2026). Hoeveel huishoudens dit raakt, laat het cijfer over energiearmoede zien.

Energiearmoede treft in Almere 4,7% van de huishoudens.

Landelijk is dat 6,0%. De betaalbaarheidskloof in Almere is 427 euro per jaar (TNO/CBS Monitor Energiearmoede 2025, cijfers 2024).

Niet in dit cijfer: huishoudens die sinds 2024 door lagere prijzen of isolatie uit energiearmoede zijn gekomen.

Voorwaarden van het Noodfonds en de energietoeslag. Gemeentelijke hulp, zoals bijzondere bijstand of een energiecoach, loopt via de gemeente Almere.

Energiesubsidie in Almere: welke regelingen gelden in 2026?

Energiesubsidie in Almere loopt in 2026 via drie landelijke regelingen: de ISDE, het Warmtefonds en vanaf januari 2027 het Noodfonds Energie.

De ISDE geeft een bedrag per erkend apparaat of isolatiemaatregel. Het Warmtefonds leent 0% rente bij een gezamenlijk bruto-inkomen onder 60.000 euro en daarboven tegen een marktrente. In Almere heeft 0,1% van de geregistreerde energielabels klasse E, F of G.

Energieregelingen voor inwoners van Almere, stand 1 oktober 2026
RegelingVoor wieStatus
ISDEeigenaar-bewoner en VvE: warmtepomp, isolatie, zonneboileropen, bedrag per meldcode
Warmtefondseigenaar-bewoner en VvE: lening voor verduurzamingopen, 0% rente onder 60.000 euro inkomen
Noodfonds Energielaag inkomen en hoge energiekosten, ook blokverwarmingaanvragen 4 januari tot en met 7 mei 2027
Energietoeslag-geen landelijke regeling in 2026

Niet in deze tabel: regelingen van de gemeente Almere, de provincie Flevoland en woningcorporaties.

Energielabel Almere: hoeveel woningen hebben label A, en hoeveel E, F of G?

Van de energielabels in Almere is 72,2% A of beter.

Landelijk is dat 41,2%. Almere heeft 0,1% E, F of G-labels; geen van de 341 andere gemeenten heeft een lager aandeel (RVO Labelregister via Klimaatmonitor, peiljaar 2025).

Energielabels in Almere, peiljaar 2025 (bron: RVO Labelregister via Klimaatmonitor)
Labelklasseaandeel (%)
A of beter72,2
B en C27,2
D of slechter0,6
waarvan E, F of G0,1

Niet in deze tabel: woningen zonder geregistreerd label. B en C zijn berekend als rest van de 64.795 geregistreerde labels.

Alles over het energielabel.

Nieuwbouw in Almere: hoeveel wordt er gebouwd en wat is geregistreerd?

Aan nieuwbouw zijn in Almere van 2023 tot en met 2025 4.359 woningen opgeleverd.

Bij 1.000 woningen (22,9%) ontbreekt de bouwstartmelding, tegenover 21% landelijk (CBS 86098NED (BAG), stand augustus 2026).

Opgeleverde nieuwbouw zonder bouwstartmelding in Almere, per jaar (bron: CBS 86098NED, 2026 voorlopig)
Jaarzonder bouwstart (%)
202341,0
202421,5
20250,6
20260,0

Methode en alle gemeenten.

Woningbezit Almere: wie bezit de woningen en wat doet de beleggerskorting 2027?

Woningen in Almere worden voor 12,0% niet door de eigenaar bewoond.

Van de 94.045 woningen is 26,7% corporatiebezit en de gemiddelde verkoopprijs is 493.406 euro. De lagere overdrachtsbelasting voor beleggers per 1 januari 2027 scheelt 4.934 euro per aankoop (CBS 82900NED en 83625NED, 2025).

Het Belastingplan 2027 verlaagt de overdrachtsbelasting voor woningen die de koper niet zelf bewoont per 1 januari 2027 van 8 naar 7%. Bij de gemiddelde verkoopprijs in Almere van 493.406 euro scheelt dat 4.934 euro per aankoop. De Tweede en Eerste Kamer moeten het plan nog aannemen.

Methode en alle gemeenten.

Stroomstoring in Almere: krijg je een vergoeding?

Bij een stroomstoring in Almere van vier uur of langer krijgt een huishouden een vergoeding van de netbeheerder.

De vergoeding is 35 euro bij een onderbreking van 4 tot 8 uur, met 20 euro erbij voor elke 4 uur extra. Liander maakt het bedrag binnen zes maanden over, zonder dat je erom hoeft te vragen (ACM).

Geen vergoeding bij onderhoud dat minstens drie dagen vooraf is aangekondigd en bij storingen in het hoogspanningsnet. De regeling geldt voor aansluitingen tot en met 3x25A; meld een storing zelf als Liander die niet kent.

Almere vergeleken met de buurgemeenten

Almere zit met minstens 27,4% drie fasen 19,2 procentpunt onder het gemiddelde van de 4 buurgemeenten (46,6%); alle buurgemeenten scoren hoger.

Almere en de gemeenten die eraan grenzen: drie fasen, energierekening 2027, stookkosten bij een normale winter en energiearmoede 2024
Gemeente3-fase minstens (%)energierekening 2027 (euro)stoken normaal (euro)energiearmoede (%)
Almere27,4+1407974,7
Zeewolde39,9+1458952,4
Lelystad28,2+1479406,4
Gooise Meren48,2+1391.1895,1
Blaricum70,3+1501.2233,2

Alle 342 gemeenten · andere gemeente kiezen.

Veelgestelde vragen over energie in Almere

Hoe vraag ik 3-fase aan in Almere?

Via mijnaansluiting.nl; Liander stuurt daarna een prijsopgave. In Almere heeft minstens 27,4% van de 101.608 aansluitingen al drie fasen.

Kan ik in Almere een laadpaal van 11 kW thuis aansluiten?

Alleen met een 3-fase-aansluiting. In Almere heeft minstens 27,4% en hoogstens 46,3% van de aansluitingen drie fasen. Op een fase laadt dezelfde paal op 3,7 tot 7,4 kW.

Welke netbeheerder heeft Almere?

Liander, voor 101.608 kleinverbruikaansluitingen (peiljaar 2026). Een verzwaring of nieuwe aansluiting vraag je aan via mijnaansluiting.nl.

Hoeveel betaalt een huishouden in Almere in 2027 meer voor energie?

140 euro per jaar bij 300 m3 gas en 2.720 kWh: de energiebelasting daalt met 22 euro en de netkosten stijgen met 162 euro.

Hoe vraag ik energietoeslag aan in Almere?

Een landelijke energietoeslag is er niet meer. Het Noodfonds Energie opent op 4 januari 2027; in Almere had in 2024 4,7% van de huishoudens energiearmoede. Gemeentelijke hulp loopt via de gemeente Almere.

Wat kost stoken in Almere deze winter?

797 euro bij een normale winter, 716 euro bij een zachte en 1.016 euro bij een koude winter, geraamd voor oktober 2026 tot en met maart 2027.

Zo hebben wij geteld
  • [01] Drie fasen per wijk: open kleinverbruikdata Liander, peiljaar 2026; koppeling postcode naar wijk via CBS 2025. Methode en CSV.
  • [02] Wachtlijst en netcapaciteit: Capaciteitskaart Netbeheer Nederland, stand 24 augustus 2026. Methode en CSV.
  • [03] Energierekening 2027: Belastingplan 2027, nettarieven en CBS 81528NED; berekend op 15 september 2026. Methode en CSV.
  • [04] Stookkosten: CBS 86333NED en KNMI-station Lelystad Airport; raming stookseizoen 2026/2027. Methode en CSV.
  • [05] Warmtetarieven: ACM-tarievenbesluiten 2023 tot en met 2026. Methode en CSV.
  • [06] Energiearmoede: TNO/CBS Monitor Energiearmoede 2025, cijfers 2024. Methode en CSV.
  • [07] Noodfonds Energie: Rijksoverheid, 29 september 2026. Vergoeding bij stroomstoring: ACM.
  • [08] Energielabels: RVO Labelregister via Klimaatmonitor, peiljaar 2025. Methode en CSV.
  • [09] Nieuwbouw: CBS 86098NED (BAG), stand augustus 2026. Methode en CSV.
  • [10] Woningbezit: CBS 82900NED en 83625NED, 2025. Methode en CSV.

Geteld verkoopt niets en ontvangt geen vergoeding voor een plek in onze onderzoeken. We gebruiken geen affiliate-links en verkopen geen persoonsgegevens of leads.