Wij tellen alles na. Voor journalisten
Energie en bouwen per gemeente

Energie in Zeewolde: minstens 39,9% drie fasen, 145 euro duurder in 2027

Zeewolde heeft 10.970 kleinverbruikaansluitingen op het net van Liander. Deze pagina zet de cijfers van Geteld voor Zeewolde bij elkaar: drie fasen per wijk, de wachttijd voor verzwaren, de energierekening van 2027, de stookkosten van komende winter, stadsverwarming, energietoeslag, subsidie, energielabels en nieuwbouw. Elk cijfer heeft zijn eigen peildatum en bron.

Hoofdbevindingen
  1. Stookkosten zijn in Zeewolde 895 euro in een normale winter, en 46 van de 341 andere gemeenten hebben lagere stookkosten.
  2. Energiearmoede treft in Zeewolde 2,4% van de huishoudens; 10 van de 340 andere gemeenten hebben een lager aandeel.
  3. Van de energielabels in Zeewolde is 0,3% E, F of G; 1 van de 341 andere gemeenten heeft een lager aandeel E, F of G.

Vier cijfers van je postcode zijn genoeg, of typ de naam van je gemeente. Wij bewaren niets: de check draait in je browser.

3-fase aansluiting in Zeewolde: hoeveel aansluitingen hebben drie fasen?

Drie fasen in Zeewolde zijn beschikbaar voor minstens 39,9% en hoogstens 55,6% van de aansluitingen, waarbij de bovengrens deels een raming is.

De ondergrens ligt 0,4 procentpunt onder de landelijke ondergrens (open kleinverbruikdata Liander, peiljaar 2026, stand 1 januari).

Niet in deze tabel: of een adres zelf een of drie fasen heeft. Liander publiceert per postcodegroep alleen het meest voorkomende aansluitingtype; de ondergrens telt de groepen waar drie fasen het meest voorkomt, de bovengrens telt de afwijkende aansluitingen erbij.

Vul je postcode in voor jouw postcodegebied, of bekijk alle gemeenten en de methode.

Wachttijd 3-fase in Zeewolde: hoe vraag je een verzwaring aan en hoe lang duurt het?

Wachttijd in de provincie Flevoland, waar Zeewolde ligt, is niet per gemeente gepubliceerd; 19 van de 45 voedingsgebieden hebben een tekort en wachtrij.

De cijfers komen van Capaciteitskaart Netbeheer Nederland, stand 24 augustus 2026. Liander publiceert geen wachttijd in maanden voor huishoudens.

Capaciteitskaart provincie Flevoland, stand 24 augustus 2026: voedingsgebieden per status (bron: Netbeheer Nederland; aggregatie Geteld)
Richtingtekort met wachtrijin onderzoekbeperktruimte
Afname (verzwaren, laadpaal, warmtepomp)197712
Teruglevering (zonnepanelen, thuisbatterij)119187

Niet in deze tabel: de status per gemeente of per adres. Die staat op de kaart van Liander.

Een verzwaring vraag je aan via mijnaansluiting.nl; Liander stuurt daarna een prijsopgave. Sinds 1 juli 2026 geldt in congestiegebieden een gezamenlijke wachtlijst voor klein- en grootverbruik; woningen tot en met 3x35A vallen daarop in de categorie basisbehoeften en kunnen ook moeten wachten. Zo werkt een aansluiting verzwaren.

Laadpaal aanvragen in Zeewolde: thuis of openbaar?

Een laadpaal op eigen terrein in Zeewolde is meestal vergunningvrij; een openbare laadpaal vraag je aan bij de gemeente Zeewolde.

Thuis laadt een paal op 11 kW als de aansluiting drie fasen heeft en anders op 3,7 tot 7,4 kW. In Zeewolde heeft minstens 39,9% en hoogstens 55,6% van de 10.970 aansluitingen drie fasen (Liander, peiljaar 2026).

Niet op deze pagina: afwijkende regels in het omgevingsplan van Zeewolde, bijvoorbeeld bij een monument, en toestemming van de verhuurder of VvE.

Alles over de laadpaal thuis en wat een laadpaal kost.

Energierekening Zeewolde 2027: hoeveel gaat een huishouden meer betalen?

De energierekening in Zeewolde stijgt met 145 euro in 2027 tegenover 2026.

De netkosten stijgen met 162 euro en de energiebelasting daalt met 17 euro (Belastingplan 2027 en nettarieven, berekend door Geteld op 15 september 2026).

Energiebelasting en netkosten voor een huishouden in Zeewolde, 2026 tegenover 2027, in euro per jaar (bron: Belastingplan 2027, nettarieven, CBS 81528NED; berekend door Geteld op 15 september 2026)
Post20262027verschil
Energiebelasting gas en stroom na belastingvermindering135118-17
Netkosten stroom en gas745907+162
Samen+145

Niet in deze tabel: de leveringsprijs van gas en stroom en het vastrecht van de leverancier. Het profiel is 610 m3 gas en 2.890 kWh, het CBS-verbruik 2025 van Zeewolde. De energiebelasting 2027 volgt het Belastingplan 2027, dat de Tweede en Eerste Kamer nog moeten aannemen. Door afronding kan de som een euro afwijken.

Methode en alle gemeenten.

Stookkosten Zeewolde winter 2026/2027: wat kost gas stoken?

Stoken kost in Zeewolde 895 euro in een normale winter.

Bij gelijk weer is dat 121 euro duurder dan vorig jaar; 46 van de 341 andere gemeenten hebben lagere stookkosten (CBS-gasverbruik 2025, KNMI-station Lelystad Airport, raming Geteld voor oktober 2026 tot en met maart 2027).

Geraamde gaskosten per huishouden in Zeewolde, stookseizoen 2026/2027, in euro (bron: CBS 86333NED, KNMI-station Lelystad Airport, raming Geteld)
Scenariokosten (euro)
Zachte winter804
Normale winter895
Koude winter1.140
Koude winter met hogere gasprijs1.385

Niet in deze tabel: woningen met stadsverwarming en woningen zonder gasaansluiting.

Methode en alle gemeenten.

Stadsverwarming Zeewolde: wat kost een warmtenet per jaar?

Stadsverwarming in Zeewolde kost maximaal 1.469 euro per jaar bij een verbruik van 20 GJ.

Het ACM-maximum voor 2026 is 615,66 euro vastrecht, 33,73 euro meettarief en 40,97 euro per GJ. In Zeewolde heeft 23,0% van de woningen stadsverwarming (CBS, verbruik 2025).

Maximumtarieven warmte van de ACM, 2023 tot en met 2026, in euro inclusief btw (bron: ACM-tarievenbesluiten)
Jaarvast per jaarper GJmeettarief20 GJ per jaar
2023549,5890,9130,752.399
2024582,8246,6931,681.548
2025577,4843,7932,801.486
2026615,6640,9733,731.469

Niet in deze tabel: de huur van de afleverset (in 2026 maximaal 178,51 euro per jaar als die van het warmtebedrijf is), de aansluitbijdrage bij nieuwbouw, warm water buiten de GJ-meting en kortingen in contracten van woningcorporaties. In 2023 gold daarnaast het prijsplafond van 47,38 euro per GJ voor de eerste 37 GJ. Dit zijn landelijke maxima; een warmtebedrijf mag eronder blijven.

Tarieven per warmtebedrijf en alles over stadsverwarming.

Energietoeslag in Zeewolde: wat kun je in 2026 en 2027 nog krijgen?

Een landelijke energietoeslag is er in Zeewolde in 2026 niet meer. Het Noodfonds Energie opent voor aanvragen van 4 januari tot en met 7 mei 2027 en betaalt minimaal 120 en maximaal 1.800 euro (Rijksoverheid, 29 september 2026). Hoeveel huishoudens dit raakt, laat het cijfer over energiearmoede zien.

Energiearmoede treft in Zeewolde 2,4% van de huishoudens.

Het landelijke aandeel is 6,0% en de betaalbaarheidskloof is 576 euro per jaar (TNO/CBS Monitor Energiearmoede 2025, cijfers 2024). 10 van de 340 andere gemeenten hebben een lager aandeel.

Niet in dit cijfer: huishoudens die sinds 2024 door lagere prijzen of isolatie uit energiearmoede zijn gekomen.

Voorwaarden van het Noodfonds en de energietoeslag. Gemeentelijke hulp, zoals bijzondere bijstand of een energiecoach, loopt via de gemeente Zeewolde.

Energiesubsidie in Zeewolde: welke regelingen gelden in 2026?

Energiesubsidie in Zeewolde loopt in 2026 via drie landelijke regelingen: de ISDE, het Warmtefonds en vanaf januari 2027 het Noodfonds Energie.

De ISDE geeft een bedrag per erkend apparaat of isolatiemaatregel. Het Warmtefonds leent 0% rente bij een gezamenlijk bruto-inkomen onder 60.000 euro en daarboven tegen een marktrente. In Zeewolde heeft 0,3% van de geregistreerde energielabels klasse E, F of G.

Energieregelingen voor inwoners van Zeewolde, stand 1 oktober 2026
RegelingVoor wieStatus
ISDEeigenaar-bewoner en VvE: warmtepomp, isolatie, zonneboileropen, bedrag per meldcode
Warmtefondseigenaar-bewoner en VvE: lening voor verduurzamingopen, 0% rente onder 60.000 euro inkomen
Noodfonds Energielaag inkomen en hoge energiekosten, ook blokverwarmingaanvragen 4 januari tot en met 7 mei 2027
Energietoeslag-geen landelijke regeling in 2026

Niet in deze tabel: regelingen van de gemeente Zeewolde, de provincie Flevoland en woningcorporaties.

Energielabel Zeewolde: hoeveel woningen hebben label A, en hoeveel E, F of G?

Het energielabel A of beter komt in Zeewolde voor bij 55,1% van de geregistreerde labels.

Landelijk is 41,2% A of beter en 11,3% E, F of G; in Zeewolde is 0,3% E, F of G (RVO Labelregister via Klimaatmonitor, peiljaar 2025). 1 van de 341 andere gemeenten heeft een lager aandeel E, F of G.

Energielabels in Zeewolde, peiljaar 2025 (bron: RVO Labelregister via Klimaatmonitor)
Labelklasseaandeel (%)
A of beter55,1
B en C44,3
D of slechter0,6
waarvan E, F of G0,3

Niet in deze tabel: woningen zonder geregistreerd label. B en C zijn berekend als rest van de 7.795 geregistreerde labels.

Alles over het energielabel.

Nieuwbouw in Zeewolde: hoeveel wordt er gebouwd en wat is geregistreerd?

Nieuwbouw in Zeewolde telt 443 opgeleverde woningen van 2023 tot en met 2025.

Van de 443 nieuwbouwwoningen hebben 26 (5,9%) geen bouwstartmelding, tegen 21% landelijk (CBS 86098NED (BAG), stand augustus 2026).

Opgeleverde nieuwbouw zonder bouwstartmelding in Zeewolde, per jaar (bron: CBS 86098NED, 2026 voorlopig)
Jaarzonder bouwstart (%)
202311,7
20241,4
20250,9
20260,0

Methode en alle gemeenten.

Woningbezit Zeewolde: wie bezit de woningen en wat doet de beleggerskorting 2027?

Van de woningen in Zeewolde wordt 10,4% niet door de eigenaar bewoond.

Corporaties bezitten 21,3% van de woningen. De gemiddelde verkoopprijs is 466.599 euro; de lagere overdrachtsbelasting scheelt 4.666 euro per aankoop vanaf 1 januari 2027 (CBS 82900NED en 83625NED, 2025).

Het Belastingplan 2027 verlaagt de overdrachtsbelasting voor woningen die de koper niet zelf bewoont per 1 januari 2027 van 8 naar 7%. Bij de gemiddelde verkoopprijs in Zeewolde van 466.599 euro scheelt dat 4.666 euro per aankoop. De Tweede en Eerste Kamer moeten het plan nog aannemen.

Methode en alle gemeenten.

Stroomstoring in Zeewolde: krijg je een vergoeding?

Bij een stroomstoring in Zeewolde van vier uur of langer krijgt een huishouden een vergoeding van de netbeheerder.

De vergoeding is 35 euro bij een onderbreking van 4 tot 8 uur, met 20 euro erbij voor elke 4 uur extra. Liander maakt het bedrag binnen zes maanden over, zonder dat je erom hoeft te vragen (ACM).

Geen vergoeding bij onderhoud dat minstens drie dagen vooraf is aangekondigd en bij storingen in het hoogspanningsnet. De regeling geldt voor aansluitingen tot en met 3x25A; meld een storing zelf als Liander die niet kent.

Zeewolde vergeleken met de buurgemeenten

Zeewolde zit met minstens 39,9% drie fasen 6,1 procentpunt boven het gemiddelde van de 5 buurgemeenten (33,8%); Nijkerk scoort hoger.

Zeewolde en de gemeenten die eraan grenzen: drie fasen, energierekening 2027, stookkosten bij een normale winter en energiearmoede 2024
Gemeente3-fase minstens (%)energierekening 2027 (euro)stoken normaal (euro)energiearmoede (%)
Zeewolde39,9+1458952,4
Lelystad28,2+1479406,4
Almere27,4+1407974,7
Dronten37,2+1489153,7
Nijkerk43,8+1509963,3
Harderwijk32,4+1509034,6

Alle 342 gemeenten · andere gemeente kiezen.

Veelgestelde vragen over energie in Zeewolde

Hoe vraag ik 3-fase aan in Zeewolde?

Via mijnaansluiting.nl; Liander stuurt daarna een prijsopgave. In Zeewolde heeft minstens 39,9% van de 10.970 aansluitingen al drie fasen.

Kan ik in Zeewolde een laadpaal van 11 kW thuis aansluiten?

Alleen met een 3-fase-aansluiting. In Zeewolde heeft minstens 39,9% en hoogstens 55,6% van de aansluitingen drie fasen. Op een fase laadt dezelfde paal op 3,7 tot 7,4 kW.

Welke netbeheerder heeft Zeewolde?

Liander, voor 10.970 kleinverbruikaansluitingen (peiljaar 2026). Een verzwaring of nieuwe aansluiting vraag je aan via mijnaansluiting.nl.

Hoeveel betaalt een huishouden in Zeewolde in 2027 meer voor energie?

145 euro per jaar bij 610 m3 gas en 2.890 kWh: de energiebelasting daalt met 17 euro en de netkosten stijgen met 162 euro.

Hoe vraag ik energietoeslag aan in Zeewolde?

Een landelijke energietoeslag is er niet meer. Het Noodfonds Energie opent op 4 januari 2027; in Zeewolde had in 2024 2,4% van de huishoudens energiearmoede. Gemeentelijke hulp loopt via de gemeente Zeewolde.

Wat kost stoken in Zeewolde deze winter?

895 euro bij een normale winter, 804 euro bij een zachte en 1.140 euro bij een koude winter, geraamd voor oktober 2026 tot en met maart 2027.

Zo hebben wij geteld
  • [01] Drie fasen per wijk: open kleinverbruikdata Liander, peiljaar 2026; koppeling postcode naar wijk via CBS 2025. Methode en CSV.
  • [02] Wachtlijst en netcapaciteit: Capaciteitskaart Netbeheer Nederland, stand 24 augustus 2026. Methode en CSV.
  • [03] Energierekening 2027: Belastingplan 2027, nettarieven en CBS 81528NED; berekend op 15 september 2026. Methode en CSV.
  • [04] Stookkosten: CBS 86333NED en KNMI-station Lelystad Airport; raming stookseizoen 2026/2027. Methode en CSV.
  • [05] Warmtetarieven: ACM-tarievenbesluiten 2023 tot en met 2026. Methode en CSV.
  • [06] Energiearmoede: TNO/CBS Monitor Energiearmoede 2025, cijfers 2024. Methode en CSV.
  • [07] Noodfonds Energie: Rijksoverheid, 29 september 2026. Vergoeding bij stroomstoring: ACM.
  • [08] Energielabels: RVO Labelregister via Klimaatmonitor, peiljaar 2025. Methode en CSV.
  • [09] Nieuwbouw: CBS 86098NED (BAG), stand augustus 2026. Methode en CSV.
  • [10] Woningbezit: CBS 82900NED en 83625NED, 2025. Methode en CSV.

Geteld verkoopt niets en ontvangt geen vergoeding voor een plek in onze onderzoeken. We gebruiken geen affiliate-links en verkopen geen persoonsgegevens of leads.