Wij tellen alles na. Voor journalisten
Energie en bouwen per gemeente

Energie in Harderwijk: minstens 32,4% drie fasen, 150 euro duurder in 2027

Harderwijk heeft 23.695 kleinverbruikaansluitingen op het net van Liander. Deze pagina zet de cijfers van Geteld voor Harderwijk bij elkaar: drie fasen per wijk, de wachttijd voor verzwaren, de energierekening van 2027, de stookkosten van komende winter, energietoeslag, subsidie, energielabels en nieuwbouw. Elk cijfer heeft zijn eigen peildatum en bron.

Hoofdbevindingen
  1. In Harderwijk ligt de ondergrens voor drie fasen 7,9 procentpunt onder de landelijke ondergrens.
  2. In Harderwijk stijgen de netkosten in 2027 met 162 euro, terwijl de energiebelasting met 12 euro daalt.
  3. In Harderwijk is 50,6% van de geregistreerde energielabels A of beter.
  4. In Harderwijk ontbreekt bij 61 nieuwbouwwoningen de bouwstartmelding, goed voor 7,7%.

Vier cijfers van je postcode zijn genoeg, of typ de naam van je gemeente. Wij bewaren niets: de check draait in je browser.

3-fase aansluiting in Harderwijk: hoeveel aansluitingen hebben drie fasen?

Drie fasen komt voor bij minstens 32,4% en hoogstens 50,1% van de aansluitingen in Harderwijk; de bovengrens is deels een raming.

De ondergrens ligt 7,9 procentpunt onder de landelijke ondergrens. In Stadsweiden is de ondergrens 8,2%, tegenover minstens 98,1% op Industrieterrein Lorentz (open kleinverbruikdata Liander, peiljaar 2026, stand 1 januari).

Aandeel aansluitingen met drie fasen per wijk in Harderwijk, peiljaar 2026, wijken met minimaal 300 aansluitingen (bron: Liander via Geteld)
Wijkminstens (%)hoogstens (%)aansluitingen
Industrieterrein Lorentz98,198,6540
Waterfront96,397,31.067
Hierden72,980,01.473
De Sypel54,066,0361
Friesegracht46,960,8622
Binnenstad38,154,21.808
Buitengebied Harderwijk34,551,6461
Slingerbos30,848,9575
Stadsdennen25,945,22.978
Tweelingstad25,945,22.893
Drielanden25,244,74.397
Zeebuurt24,844,51.212
Frankrijk17,539,01.699
Stadsweiden8,232,23.474

Niet in deze tabel: of een adres zelf een of drie fasen heeft. Liander publiceert per postcodegroep alleen het meest voorkomende aansluitingtype; de ondergrens telt de groepen waar drie fasen het meest voorkomt, de bovengrens telt de afwijkende aansluitingen erbij.

Vul je postcode in voor jouw postcodegebied, of bekijk alle gemeenten en de methode.

Wachttijd 3-fase in Harderwijk: hoe vraag je een verzwaring aan en hoe lang duurt het?

Wachttijd in Harderwijk is niet gepubliceerd voor huishoudens.

In de provincie Gelderland, waar Harderwijk ligt, hebben 101 van de 191 voedingsgebieden een tekort en wachtrij (Capaciteitskaart Netbeheer Nederland, stand 24 augustus 2026). Liander publiceert geen wachttijd in maanden voor huishoudens.

Capaciteitskaart provincie Gelderland, stand 24 augustus 2026: voedingsgebieden per status (bron: Netbeheer Nederland; aggregatie Geteld)
Richtingtekort met wachtrijin onderzoekbeperktruimte
Afname (verzwaren, laadpaal, warmtepomp)101363222
Teruglevering (zonnepanelen, thuisbatterij)7894253

Niet in deze tabel: de status per gemeente of per adres. Die staat op de kaart van Liander.

Een verzwaring vraag je aan via mijnaansluiting.nl; Liander stuurt daarna een prijsopgave. Sinds 1 juli 2026 geldt in congestiegebieden een gezamenlijke wachtlijst voor klein- en grootverbruik; woningen tot en met 3x35A vallen daarop in de categorie basisbehoeften en kunnen ook moeten wachten. Zo werkt een aansluiting verzwaren.

Laadpaal aanvragen in Harderwijk: thuis of openbaar?

Een laadpaal op eigen terrein in Harderwijk is meestal vergunningvrij; een openbare laadpaal vraag je aan bij de gemeente Harderwijk.

Thuis laadt een paal op 11 kW als de aansluiting drie fasen heeft en anders op 3,7 tot 7,4 kW. In Harderwijk heeft minstens 32,4% en hoogstens 50,1% van de 23.695 aansluitingen drie fasen (Liander, peiljaar 2026).

Niet op deze pagina: afwijkende regels in het omgevingsplan van Harderwijk, bijvoorbeeld bij een monument, en toestemming van de verhuurder of VvE.

Alles over de laadpaal thuis en wat een laadpaal kost.

Energierekening Harderwijk 2027: hoeveel gaat een huishouden meer betalen?

De energierekening in Harderwijk stijgt in 2027 met 150 euro.

Geteld rekende dit voor het CBS-verbruik 2025 van Harderwijk, met 800 m3 gas en 2.580 kWh. De netkosten stijgen met 162 euro en de energiebelasting daalt met 12 euro (Belastingplan 2027 en nettarieven, berekening Geteld, 15 september 2026).

Energiebelasting en netkosten voor een huishouden in Harderwijk, 2026 tegenover 2027, in euro per jaar (bron: Belastingplan 2027, nettarieven, CBS 81528NED; berekend door Geteld op 15 september 2026)
Post20262027verschil
Energiebelasting gas en stroom na belastingvermindering238226-12
Netkosten stroom en gas745907+162
Samen+150

Niet in deze tabel: de leveringsprijs van gas en stroom en het vastrecht van de leverancier. Het profiel is 800 m3 gas en 2.580 kWh, het CBS-verbruik 2025 van Harderwijk. De energiebelasting 2027 volgt het Belastingplan 2027, dat de Tweede en Eerste Kamer nog moeten aannemen. Door afronding kan de som een euro afwijken.

Methode en alle gemeenten.

Stookkosten Harderwijk winter 2026/2027: wat kost gas stoken?

Stoken kost in Harderwijk 903 euro in een normale winter.

Bij gelijk weer is stoken 123 euro duurder dan vorig jaar. De raming gebruikt CBS-gasverbruik 2025 en KNMI-station Lelystad Airport (raming Geteld voor oktober 2026 tot en met maart 2027).

Geraamde gaskosten per huishouden in Harderwijk, stookseizoen 2026/2027, in euro (bron: CBS 86333NED, KNMI-station Lelystad Airport, raming Geteld)
Scenariokosten (euro)
Zachte winter812
Normale winter903
Koude winter1.151
Koude winter met hogere gasprijs1.398

Niet in deze tabel: woningen met stadsverwarming en woningen zonder gasaansluiting.

Methode en alle gemeenten.

Energietoeslag in Harderwijk: wat kun je in 2026 en 2027 nog krijgen?

Een landelijke energietoeslag is er in Harderwijk in 2026 niet meer. Het Noodfonds Energie opent voor aanvragen van 4 januari tot en met 7 mei 2027 en betaalt minimaal 120 en maximaal 1.800 euro (Rijksoverheid, 29 september 2026). Hoeveel huishoudens dit raakt, laat het cijfer over energiearmoede zien.

Energiearmoede treft in Harderwijk 4,6% van de huishoudens.

Landelijk is dat 6,0%; de betaalbaarheidskloof is 557 euro per jaar (TNO/CBS Monitor Energiearmoede 2025, cijfers 2024).

Niet in dit cijfer: huishoudens die sinds 2024 door lagere prijzen of isolatie uit energiearmoede zijn gekomen.

Voorwaarden van het Noodfonds en de energietoeslag. Gemeentelijke hulp, zoals bijzondere bijstand of een energiecoach, loopt via de gemeente Harderwijk.

Energiesubsidie in Harderwijk: welke regelingen gelden in 2026?

Energiesubsidie in Harderwijk loopt in 2026 via drie landelijke regelingen: de ISDE, het Warmtefonds en vanaf januari 2027 het Noodfonds Energie.

De ISDE geeft een bedrag per erkend apparaat of isolatiemaatregel. Het Warmtefonds leent 0% rente bij een gezamenlijk bruto-inkomen onder 60.000 euro en daarboven tegen een marktrente. In Harderwijk heeft 7,4% van de geregistreerde energielabels klasse E, F of G.

Energieregelingen voor inwoners van Harderwijk, stand 1 oktober 2026
RegelingVoor wieStatus
ISDEeigenaar-bewoner en VvE: warmtepomp, isolatie, zonneboileropen, bedrag per meldcode
Warmtefondseigenaar-bewoner en VvE: lening voor verduurzamingopen, 0% rente onder 60.000 euro inkomen
Noodfonds Energielaag inkomen en hoge energiekosten, ook blokverwarmingaanvragen 4 januari tot en met 7 mei 2027
Energietoeslag-geen landelijke regeling in 2026

Niet in deze tabel: regelingen van de gemeente Harderwijk, de provincie Gelderland en woningcorporaties.

Energielabel Harderwijk: hoeveel woningen hebben label A, en hoeveel E, F of G?

Van de energielabels in Harderwijk is 50,6% A of beter.

Van 14.040 geregistreerde labels is 7,4% E, F of G, tegenover 11,3% landelijk (RVO Labelregister via Klimaatmonitor, peiljaar 2025).

Energielabels in Harderwijk, peiljaar 2025 (bron: RVO Labelregister via Klimaatmonitor)
Labelklasseaandeel (%)
A of beter50,6
B en C35,3
D of slechter14,1
waarvan E, F of G7,4

Niet in deze tabel: woningen zonder geregistreerd label. B en C zijn berekend als rest van de 14.040 geregistreerde labels.

Alles over het energielabel.

Nieuwbouw in Harderwijk: hoeveel wordt er gebouwd en wat is geregistreerd?

Nieuwbouw in Harderwijk omvat 796 woningen die van 2023 tot en met 2025 zijn opgeleverd.

Bij 61 woningen (7,7%) ontbreekt de bouwstartmelding, tegenover 21% landelijk (CBS 86098NED (BAG), stand augustus 2026).

Opgeleverde nieuwbouw zonder bouwstartmelding in Harderwijk, per jaar (bron: CBS 86098NED, 2026 voorlopig)
Jaarzonder bouwstart (%)
20234,3
20246,4
202512,2
20261,5

Methode en alle gemeenten.

Woningbezit Harderwijk: wie bezit de woningen en wat doet de beleggerskorting 2027?

Van de woningen in Harderwijk wordt 15,1% niet door de eigenaar bewoond.

Corporaties bezitten 27,1% van de woningen. Bij een gemiddelde verkoopprijs van 473.911 euro scheelt de lagere overdrachtsbelasting voor beleggers per 1 januari 2027 4.739 euro per aankoop (CBS 82900NED en 83625NED, 2025).

Het Belastingplan 2027 verlaagt de overdrachtsbelasting voor woningen die de koper niet zelf bewoont per 1 januari 2027 van 8 naar 7%. Bij de gemiddelde verkoopprijs in Harderwijk van 473.911 euro scheelt dat 4.739 euro per aankoop. De Tweede en Eerste Kamer moeten het plan nog aannemen.

Methode en alle gemeenten.

Stroomstoring in Harderwijk: krijg je een vergoeding?

Bij een stroomstoring in Harderwijk van vier uur of langer krijgt een huishouden een vergoeding van de netbeheerder.

De vergoeding is 35 euro bij een onderbreking van 4 tot 8 uur, met 20 euro erbij voor elke 4 uur extra. Liander maakt het bedrag binnen zes maanden over, zonder dat je erom hoeft te vragen (ACM).

Geen vergoeding bij onderhoud dat minstens drie dagen vooraf is aangekondigd en bij storingen in het hoogspanningsnet. De regeling geldt voor aansluitingen tot en met 3x25A; meld een storing zelf als Liander die niet kent.

Harderwijk vergeleken met de buurgemeenten

Harderwijk zit met minstens 32,4% drie fasen 16,9 procentpunt onder het gemiddelde van de 3 buurgemeenten (49,3%); alle buurgemeenten scoren hoger.

Harderwijk en de gemeenten die eraan grenzen: drie fasen, energierekening 2027, stookkosten bij een normale winter en energiearmoede 2024
Gemeente3-fase minstens (%)energierekening 2027 (euro)stoken normaal (euro)energiearmoede (%)
Harderwijk32,4+1509034,6
Ermelo50,8+1511.0613,8
Nunspeet57,1+1511.0614,1
Zeewolde39,9+1458952,4

Alle 342 gemeenten · andere gemeente kiezen.

Veelgestelde vragen over energie in Harderwijk

Hoe vraag ik 3-fase aan in Harderwijk?

Via mijnaansluiting.nl; Liander stuurt daarna een prijsopgave. In Harderwijk heeft minstens 32,4% van de 23.695 aansluitingen al drie fasen.

Kan ik in Harderwijk een laadpaal van 11 kW thuis aansluiten?

Alleen met een 3-fase-aansluiting. In Harderwijk heeft minstens 32,4% en hoogstens 50,1% van de aansluitingen drie fasen. Op een fase laadt dezelfde paal op 3,7 tot 7,4 kW.

Welke netbeheerder heeft Harderwijk?

Liander, voor 23.695 kleinverbruikaansluitingen (peiljaar 2026). Een verzwaring of nieuwe aansluiting vraag je aan via mijnaansluiting.nl.

Hoeveel betaalt een huishouden in Harderwijk in 2027 meer voor energie?

150 euro per jaar bij 800 m3 gas en 2.580 kWh: de energiebelasting daalt met 12 euro en de netkosten stijgen met 162 euro.

Hoe vraag ik energietoeslag aan in Harderwijk?

Een landelijke energietoeslag is er niet meer. Het Noodfonds Energie opent op 4 januari 2027; in Harderwijk had in 2024 4,6% van de huishoudens energiearmoede. Gemeentelijke hulp loopt via de gemeente Harderwijk.

Wat kost stoken in Harderwijk deze winter?

903 euro bij een normale winter, 812 euro bij een zachte en 1.151 euro bij een koude winter, geraamd voor oktober 2026 tot en met maart 2027.

Zo hebben wij geteld
  • [01] Drie fasen per wijk: open kleinverbruikdata Liander, peiljaar 2026; koppeling postcode naar wijk via CBS 2025. Methode en CSV.
  • [02] Wachtlijst en netcapaciteit: Capaciteitskaart Netbeheer Nederland, stand 24 augustus 2026. Methode en CSV.
  • [03] Energierekening 2027: Belastingplan 2027, nettarieven en CBS 81528NED; berekend op 15 september 2026. Methode en CSV.
  • [04] Stookkosten: CBS 86333NED en KNMI-station Lelystad Airport; raming stookseizoen 2026/2027. Methode en CSV.
  • [05] Energiearmoede: TNO/CBS Monitor Energiearmoede 2025, cijfers 2024. Methode en CSV.
  • [06] Noodfonds Energie: Rijksoverheid, 29 september 2026. Vergoeding bij stroomstoring: ACM.
  • [07] Energielabels: RVO Labelregister via Klimaatmonitor, peiljaar 2025. Methode en CSV.
  • [08] Nieuwbouw: CBS 86098NED (BAG), stand augustus 2026. Methode en CSV.
  • [09] Woningbezit: CBS 82900NED en 83625NED, 2025. Methode en CSV.

Geteld verkoopt niets en ontvangt geen vergoeding voor een plek in onze onderzoeken. We gebruiken geen affiliate-links en verkopen geen persoonsgegevens of leads.