Wij tellen alles na. Voor journalisten
Energie en bouwen per gemeente

Energie in Ermelo: minstens 50,8% drie fasen, 151 euro duurder in 2027

Ermelo heeft 12.935 kleinverbruikaansluitingen op het net van Liander. Deze pagina zet de cijfers van Geteld voor Ermelo bij elkaar: drie fasen per wijk, de wachttijd voor verzwaren, de energierekening van 2027, de stookkosten van komende winter, energietoeslag, subsidie, energielabels en nieuwbouw. Elk cijfer heeft zijn eigen peildatum en bron.

Hoofdbevindingen
  1. 32 van de 341 andere gemeenten hebben een grotere stijging van de energierekening dan Ermelo, waar de stijging 151 euro is.
  2. Het einde van salderen kost in Ermelo bij 5.078 woningen met zonnepanelen 389 euro per jaar.
  3. Stoken kost in Ermelo bij gelijk weer 144 euro meer dan vorig jaar.
  4. Van de energielabels in Ermelo is 43,9% A of beter.

Vier cijfers van je postcode zijn genoeg, of typ de naam van je gemeente. Wij bewaren niets: de check draait in je browser.

3-fase aansluiting in Ermelo: hoeveel aansluitingen hebben drie fasen?

Een 3-faseaansluiting in Ermelo komt voor bij minstens 50,8% en hoogstens 63,7% van de aansluitingen; de bovengrens is deels een raming.

In Buitengebied oost is de ondergrens 97,7%, tegenover minstens 39,8% in Schil rondom het centrum. Dat is een verschil van 57,9 procentpunt tussen de ondergrenzen (open kleinverbruikdata Liander, peiljaar 2026, stand 1 januari).

Aandeel aansluitingen met drie fasen per wijk in Ermelo, peiljaar 2026, wijken met minimaal 300 aansluitingen (bron: Liander via Geteld)
Wijkminstens (%)hoogstens (%)aansluitingen
Buitengebied oost97,798,3438
Buitengebied west71,779,11.369
Centrum Ermelo66,074,91.820
Tonsel en Veldzicht60,871,0849
Schil rondom het centrum39,855,58.328

Niet in deze tabel: of een adres zelf een of drie fasen heeft. Liander publiceert per postcodegroep alleen het meest voorkomende aansluitingtype; de ondergrens telt de groepen waar drie fasen het meest voorkomt, de bovengrens telt de afwijkende aansluitingen erbij.

Vul je postcode in voor jouw postcodegebied, of bekijk alle gemeenten en de methode.

Wachttijd 3-fase in Ermelo: hoe vraag je een verzwaring aan en hoe lang duurt het?

In de provincie Gelderland, waar Ermelo ligt, is geen wachttijd in maanden voor huishoudens gepubliceerd.

De capaciteitskaart telt 101 van de 191 voedingsgebieden met tekort en wachtrij, ofwel 52,9% (Capaciteitskaart Netbeheer Nederland, stand 24 augustus 2026). Liander publiceert geen wachttijd in maanden voor huishoudens.

Capaciteitskaart provincie Gelderland, stand 24 augustus 2026: voedingsgebieden per status (bron: Netbeheer Nederland; aggregatie Geteld)
Richtingtekort met wachtrijin onderzoekbeperktruimte
Afname (verzwaren, laadpaal, warmtepomp)101363222
Teruglevering (zonnepanelen, thuisbatterij)7894253

Niet in deze tabel: de status per gemeente of per adres. Die staat op de kaart van Liander.

Een verzwaring vraag je aan via mijnaansluiting.nl; Liander stuurt daarna een prijsopgave. Sinds 1 juli 2026 geldt in congestiegebieden een gezamenlijke wachtlijst voor klein- en grootverbruik; woningen tot en met 3x35A vallen daarop in de categorie basisbehoeften en kunnen ook moeten wachten. Zo werkt een aansluiting verzwaren.

Laadpaal aanvragen in Ermelo: thuis of openbaar?

Een laadpaal op eigen terrein in Ermelo is meestal vergunningvrij; een openbare laadpaal vraag je aan bij de gemeente Ermelo.

Thuis laadt een paal op 11 kW als de aansluiting drie fasen heeft en anders op 3,7 tot 7,4 kW. In Ermelo heeft minstens 50,8% en hoogstens 63,7% van de 12.935 aansluitingen drie fasen (Liander, peiljaar 2026).

Niet op deze pagina: afwijkende regels in het omgevingsplan van Ermelo, bijvoorbeeld bij een monument, en toestemming van de verhuurder of VvE.

Alles over de laadpaal thuis en wat een laadpaal kost.

Energierekening Ermelo 2027: hoeveel gaat een huishouden meer betalen?

De energierekening in Ermelo stijgt in 2027 met 151 euro.

Bij het gemeentelijke profiel van 940 m3 gas en 2.840 kWh daalt de energiebelasting met 11 euro, terwijl de netkosten met 162 euro stijgen (Belastingplan 2027 en nettarieven, berekening Geteld, 15 september 2026).

Energiebelasting en netkosten voor een huishouden in Ermelo, 2026 tegenover 2027, in euro per jaar (bron: Belastingplan 2027, nettarieven, CBS 81528NED; berekend door Geteld op 15 september 2026)
Post20262027verschil
Energiebelasting gas en stroom na belastingvermindering369358-11
Netkosten stroom en gas745907+162
Samen+151

Niet in deze tabel: de leveringsprijs van gas en stroom en het vastrecht van de leverancier. Het profiel is 940 m3 gas en 2.840 kWh, het CBS-verbruik 2025 van Ermelo. De energiebelasting 2027 volgt het Belastingplan 2027, dat de Tweede en Eerste Kamer nog moeten aannemen. Door afronding kan de som een euro afwijken.

Methode en alle gemeenten.

Stookkosten Ermelo winter 2026/2027: wat kost gas stoken?

Stoken kost in Ermelo 1.061 euro in een normale winter.

Bij gelijk weer is dat 144 euro duurder dan vorig jaar; in een zachte winter kost stoken 954 euro (CBS-gasverbruik 2025, KNMI-station Lelystad Airport, raming Geteld voor oktober 2026 tot en met maart 2027).

Geraamde gaskosten per huishouden in Ermelo, stookseizoen 2026/2027, in euro (bron: CBS 86333NED, KNMI-station Lelystad Airport, raming Geteld)
Scenariokosten (euro)
Zachte winter954
Normale winter1.061
Koude winter1.353
Koude winter met hogere gasprijs1.643

Niet in deze tabel: woningen met stadsverwarming en woningen zonder gasaansluiting.

Methode en alle gemeenten.

Energietoeslag in Ermelo: wat kun je in 2026 en 2027 nog krijgen?

Een landelijke energietoeslag is er in Ermelo in 2026 niet meer. Het Noodfonds Energie opent voor aanvragen van 4 januari tot en met 7 mei 2027 en betaalt minimaal 120 en maximaal 1.800 euro (Rijksoverheid, 29 september 2026). Hoeveel huishoudens dit raakt, laat het cijfer over energiearmoede zien.

Energiearmoede treft in Ermelo 3,8% van de huishoudens.

Landelijk is dat 6,0%; de betaalbaarheidskloof in Ermelo is 681 euro per jaar (TNO/CBS Monitor Energiearmoede 2025, cijfers 2024).

Niet in dit cijfer: huishoudens die sinds 2024 door lagere prijzen of isolatie uit energiearmoede zijn gekomen.

Voorwaarden van het Noodfonds en de energietoeslag. Gemeentelijke hulp, zoals bijzondere bijstand of een energiecoach, loopt via de gemeente Ermelo.

Energiesubsidie in Ermelo: welke regelingen gelden in 2026?

Energiesubsidie in Ermelo loopt in 2026 via drie landelijke regelingen: de ISDE, het Warmtefonds en vanaf januari 2027 het Noodfonds Energie.

De ISDE geeft een bedrag per erkend apparaat of isolatiemaatregel. Het Warmtefonds leent 0% rente bij een gezamenlijk bruto-inkomen onder 60.000 euro en daarboven tegen een marktrente. In Ermelo heeft 10,5% van de geregistreerde energielabels klasse E, F of G.

Energieregelingen voor inwoners van Ermelo, stand 1 oktober 2026
RegelingVoor wieStatus
ISDEeigenaar-bewoner en VvE: warmtepomp, isolatie, zonneboileropen, bedrag per meldcode
Warmtefondseigenaar-bewoner en VvE: lening voor verduurzamingopen, 0% rente onder 60.000 euro inkomen
Noodfonds Energielaag inkomen en hoge energiekosten, ook blokverwarmingaanvragen 4 januari tot en met 7 mei 2027
Energietoeslag-geen landelijke regeling in 2026

Niet in deze tabel: regelingen van de gemeente Ermelo, de provincie Gelderland en woningcorporaties.

Energielabel Ermelo: hoeveel woningen hebben label A, en hoeveel E, F of G?

Van de energielabels in Ermelo is 43,9% A of beter.

Landelijk is 41,2% van de geregistreerde labels A of beter. In Ermelo is 10,5% E, F of G, tegenover 11,3% landelijk (RVO Labelregister via Klimaatmonitor, peiljaar 2025).

Energielabels in Ermelo, peiljaar 2025 (bron: RVO Labelregister via Klimaatmonitor)
Labelklasseaandeel (%)
A of beter43,9
B en C37,2
D of slechter18,9
waarvan E, F of G10,5

Niet in deze tabel: woningen zonder geregistreerd label. B en C zijn berekend als rest van de 6.620 geregistreerde labels.

Alles over het energielabel.

Nieuwbouw in Ermelo: hoeveel wordt er gebouwd en wat is geregistreerd?

Aan nieuwbouw zijn in Ermelo van 2023 tot en met 2025 350 woningen opgeleverd.

Bij 82 woningen ontbreekt de bouwstartmelding, dat is 23,4% tegenover 21% landelijk (CBS 86098NED, BAG, stand augustus 2026).

Opgeleverde nieuwbouw zonder bouwstartmelding in Ermelo, per jaar (bron: CBS 86098NED, 2026 voorlopig)
Jaarzonder bouwstart (%)
202326,6
202423,6
202515,5
202615,5

Methode en alle gemeenten.

Woningbezit Ermelo: wie bezit de woningen en wat doet de beleggerskorting 2027?

Woningen in Ermelo worden voor 16,2% niet door de eigenaar bewoond.

Ermelo heeft 24,0% corporatiebezit. Bij de gemiddelde verkoopprijs van 538.251 euro scheelt de lagere overdrachtsbelasting voor beleggers per 1 januari 2027 5.383 euro per aankoop (CBS 82900NED en 83625NED, 2025).

Het Belastingplan 2027 verlaagt de overdrachtsbelasting voor woningen die de koper niet zelf bewoont per 1 januari 2027 van 8 naar 7%. Bij de gemiddelde verkoopprijs in Ermelo van 538.251 euro scheelt dat 5.383 euro per aankoop. De Tweede en Eerste Kamer moeten het plan nog aannemen.

Methode en alle gemeenten.

Stroomstoring in Ermelo: krijg je een vergoeding?

Bij een stroomstoring in Ermelo van vier uur of langer krijgt een huishouden een vergoeding van de netbeheerder.

De vergoeding is 35 euro bij een onderbreking van 4 tot 8 uur, met 20 euro erbij voor elke 4 uur extra. Liander maakt het bedrag binnen zes maanden over, zonder dat je erom hoeft te vragen (ACM).

Geen vergoeding bij onderhoud dat minstens drie dagen vooraf is aangekondigd en bij storingen in het hoogspanningsnet. De regeling geldt voor aansluitingen tot en met 3x25A; meld een storing zelf als Liander die niet kent.

Ermelo vergeleken met de buurgemeenten

Ermelo zit met minstens 50,8% drie fasen 5,2 procentpunt boven het gemiddelde van de 5 buurgemeenten (45,6%); Putten, Nunspeet en Barneveld scoren hoger.

Ermelo en de gemeenten die eraan grenzen: drie fasen, energierekening 2027, stookkosten bij een normale winter en energiearmoede 2024
Gemeente3-fase minstens (%)energierekening 2027 (euro)stoken normaal (euro)energiearmoede (%)
Ermelo50,8+1511.0613,8
Harderwijk32,4+1509034,6
Putten55,8+1501.0844,1
Nunspeet57,1+1511.0614,1
Apeldoorn29,3+1511.0265,1
Barneveld53,2+1351.0283,2

Alle 342 gemeenten · andere gemeente kiezen.

Veelgestelde vragen over energie in Ermelo

Hoe vraag ik 3-fase aan in Ermelo?

Via mijnaansluiting.nl; Liander stuurt daarna een prijsopgave. In Ermelo heeft minstens 50,8% van de 12.935 aansluitingen al drie fasen.

Kan ik in Ermelo een laadpaal van 11 kW thuis aansluiten?

Alleen met een 3-fase-aansluiting. In Ermelo heeft minstens 50,8% en hoogstens 63,7% van de aansluitingen drie fasen. Op een fase laadt dezelfde paal op 3,7 tot 7,4 kW.

Welke netbeheerder heeft Ermelo?

Liander, voor 12.935 kleinverbruikaansluitingen (peiljaar 2026). Een verzwaring of nieuwe aansluiting vraag je aan via mijnaansluiting.nl.

Hoeveel betaalt een huishouden in Ermelo in 2027 meer voor energie?

151 euro per jaar bij 940 m3 gas en 2.840 kWh: de energiebelasting daalt met 11 euro en de netkosten stijgen met 162 euro.

Hoe vraag ik energietoeslag aan in Ermelo?

Een landelijke energietoeslag is er niet meer. Het Noodfonds Energie opent op 4 januari 2027; in Ermelo had in 2024 3,8% van de huishoudens energiearmoede. Gemeentelijke hulp loopt via de gemeente Ermelo.

Wat kost stoken in Ermelo deze winter?

1.061 euro bij een normale winter, 954 euro bij een zachte en 1.353 euro bij een koude winter, geraamd voor oktober 2026 tot en met maart 2027.

Zo hebben wij geteld
  • [01] Drie fasen per wijk: open kleinverbruikdata Liander, peiljaar 2026; koppeling postcode naar wijk via CBS 2025. Methode en CSV.
  • [02] Wachtlijst en netcapaciteit: Capaciteitskaart Netbeheer Nederland, stand 24 augustus 2026. Methode en CSV.
  • [03] Energierekening 2027: Belastingplan 2027, nettarieven en CBS 81528NED; berekend op 15 september 2026. Methode en CSV.
  • [04] Stookkosten: CBS 86333NED en KNMI-station Lelystad Airport; raming stookseizoen 2026/2027. Methode en CSV.
  • [05] Energiearmoede: TNO/CBS Monitor Energiearmoede 2025, cijfers 2024. Methode en CSV.
  • [06] Noodfonds Energie: Rijksoverheid, 29 september 2026. Vergoeding bij stroomstoring: ACM.
  • [07] Energielabels: RVO Labelregister via Klimaatmonitor, peiljaar 2025. Methode en CSV.
  • [08] Nieuwbouw: CBS 86098NED (BAG), stand augustus 2026. Methode en CSV.
  • [09] Woningbezit: CBS 82900NED en 83625NED, 2025. Methode en CSV.

Geteld verkoopt niets en ontvangt geen vergoeding voor een plek in onze onderzoeken. We gebruiken geen affiliate-links en verkopen geen persoonsgegevens of leads.