Wij tellen alles na. Voor journalisten
Energie en bouwen per gemeente

Energie in Dronten: minstens 37,2% drie fasen, 148 euro duurder in 2027

Dronten heeft 20.436 kleinverbruikaansluitingen op het net van Liander. Deze pagina zet de cijfers van Geteld voor Dronten bij elkaar: drie fasen per wijk, de wachttijd voor verzwaren, de energierekening van 2027, de stookkosten van komende winter, energietoeslag, subsidie, energielabels en nieuwbouw. Elk cijfer heeft zijn eigen peildatum en bron.

Hoofdbevindingen
  1. Dronten heeft 1,9% energielabels E, F of G; 3 van de 341 andere gemeenten hebben een lager aandeel.
  2. De energierekening in Dronten stijgt in 2027 met 148 euro.
  3. Energiearmoede treft in Dronten 3,7% van de huishoudens, tegenover 6,0% landelijk.
  4. Stoken kost in Dronten 915 euro in een normale winter.

Vier cijfers van je postcode zijn genoeg, of typ de naam van je gemeente. Wij bewaren niets: de check draait in je browser.

3-fase aansluiting in Dronten: hoeveel aansluitingen hebben drie fasen?

Drie fasen komen in Dronten voor bij minstens 37,2% en hoogstens 53,6% van de aansluitingen; de bovengrens is deels geraamd.

De ondergrens ligt 3,1 procentpunt onder de landelijke ondergrens; Buitengebied Dronten zit op minstens 92,5%, tegenover minstens 21,5% in Dronten Zuid. De bron is open kleinverbruikdata Liander, peiljaar 2026 (stand 1 januari).

Aandeel aansluitingen met drie fasen per wijk in Dronten, peiljaar 2026, wijken met minimaal 300 aansluitingen (bron: Liander via Geteld)
Wijkminstens (%)hoogstens (%)aansluitingen
Buitengebied Dronten92,594,5802
Dronten Noord50,663,51.306
Dronten west50,363,34.390
Biddinghuizen38,254,33.178
Dronten Midden28,547,23.719
Swifterbant28,046,82.987
Dronten Zuid21,542,04.054

Niet in deze tabel: of een adres zelf een of drie fasen heeft. Liander publiceert per postcodegroep alleen het meest voorkomende aansluitingtype; de ondergrens telt de groepen waar drie fasen het meest voorkomt, de bovengrens telt de afwijkende aansluitingen erbij.

Vul je postcode in voor jouw postcodegebied, of bekijk alle gemeenten en de methode.

Wachttijd 3-fase in Dronten: hoe vraag je een verzwaring aan en hoe lang duurt het?

In de provincie Flevoland, waar Dronten ligt, is voor huishoudens geen wachttijd in maanden gepubliceerd.

In de provincie Flevoland, waar Dronten ligt, hebben 19 van de 45 voedingsgebieden een tekort en wachtrij (Capaciteitskaart Netbeheer Nederland, stand 24 augustus 2026). Liander publiceert geen wachttijd in maanden voor huishoudens.

Capaciteitskaart provincie Flevoland, stand 24 augustus 2026: voedingsgebieden per status (bron: Netbeheer Nederland; aggregatie Geteld)
Richtingtekort met wachtrijin onderzoekbeperktruimte
Afname (verzwaren, laadpaal, warmtepomp)197712
Teruglevering (zonnepanelen, thuisbatterij)119187

Niet in deze tabel: de status per gemeente of per adres. Die staat op de kaart van Liander.

Een verzwaring vraag je aan via mijnaansluiting.nl; Liander stuurt daarna een prijsopgave. Sinds 1 juli 2026 geldt in congestiegebieden een gezamenlijke wachtlijst voor klein- en grootverbruik; woningen tot en met 3x35A vallen daarop in de categorie basisbehoeften en kunnen ook moeten wachten. Zo werkt een aansluiting verzwaren.

Laadpaal aanvragen in Dronten: thuis of openbaar?

Een laadpaal op eigen terrein in Dronten is meestal vergunningvrij; een openbare laadpaal vraag je aan bij de gemeente Dronten.

Thuis laadt een paal op 11 kW als de aansluiting drie fasen heeft en anders op 3,7 tot 7,4 kW. In Dronten heeft minstens 37,2% en hoogstens 53,6% van de 20.436 aansluitingen drie fasen (Liander, peiljaar 2026).

Niet op deze pagina: afwijkende regels in het omgevingsplan van Dronten, bijvoorbeeld bij een monument, en toestemming van de verhuurder of VvE.

Alles over de laadpaal thuis en wat een laadpaal kost.

Energierekening Dronten 2027: hoeveel gaat een huishouden meer betalen?

De energierekening in Dronten stijgt in 2027 met 148 euro.

Bij het CBS-verbruik 2025 van 810 m3 gas en 2.980 kWh stijgen de netkosten met 162 euro en daalt de energiebelasting met 14 euro (Belastingplan 2027 en nettarieven, berekend door Geteld op 15 september 2026).

Energiebelasting en netkosten voor een huishouden in Dronten, 2026 tegenover 2027, in euro per jaar (bron: Belastingplan 2027, nettarieven, CBS 81528NED; berekend door Geteld op 15 september 2026)
Post20262027verschil
Energiebelasting gas en stroom na belastingvermindering290276-14
Netkosten stroom en gas745907+162
Samen+148

Niet in deze tabel: de leveringsprijs van gas en stroom en het vastrecht van de leverancier. Het profiel is 810 m3 gas en 2.980 kWh, het CBS-verbruik 2025 van Dronten. De energiebelasting 2027 volgt het Belastingplan 2027, dat de Tweede en Eerste Kamer nog moeten aannemen. Door afronding kan de som een euro afwijken.

Methode en alle gemeenten.

Stookkosten Dronten winter 2026/2027: wat kost gas stoken?

Stoken kost in Dronten 915 euro in een normale winter.

In een koude winter kost stoken 1.166 euro; bij gelijk weer is dat 124 euro duurder dan vorig jaar (CBS-gasverbruik 2025, KNMI-station Lelystad Airport, raming Geteld voor oktober 2026 tot en met maart 2027).

Geraamde gaskosten per huishouden in Dronten, stookseizoen 2026/2027, in euro (bron: CBS 86333NED, KNMI-station Lelystad Airport, raming Geteld)
Scenariokosten (euro)
Zachte winter822
Normale winter915
Koude winter1.166
Koude winter met hogere gasprijs1.416

Niet in deze tabel: woningen met stadsverwarming en woningen zonder gasaansluiting.

Methode en alle gemeenten.

Energietoeslag in Dronten: wat kun je in 2026 en 2027 nog krijgen?

Een landelijke energietoeslag is er in Dronten in 2026 niet meer. Het Noodfonds Energie opent voor aanvragen van 4 januari tot en met 7 mei 2027 en betaalt minimaal 120 en maximaal 1.800 euro (Rijksoverheid, 29 september 2026). Hoeveel huishoudens dit raakt, laat het cijfer over energiearmoede zien.

Energiearmoede treft in Dronten 3,7% van de huishoudens.

Landelijk heeft 6,0% van de huishoudens energiearmoede; de betaalbaarheidskloof in Dronten is 613 euro per jaar (TNO/CBS Monitor Energiearmoede 2025, cijfers 2024).

Niet in dit cijfer: huishoudens die sinds 2024 door lagere prijzen of isolatie uit energiearmoede zijn gekomen.

Voorwaarden van het Noodfonds en de energietoeslag. Gemeentelijke hulp, zoals bijzondere bijstand of een energiecoach, loopt via de gemeente Dronten.

Energiesubsidie in Dronten: welke regelingen gelden in 2026?

Energiesubsidie in Dronten loopt in 2026 via drie landelijke regelingen: de ISDE, het Warmtefonds en vanaf januari 2027 het Noodfonds Energie.

De ISDE geeft een bedrag per erkend apparaat of isolatiemaatregel. Het Warmtefonds leent 0% rente bij een gezamenlijk bruto-inkomen onder 60.000 euro en daarboven tegen een marktrente. In Dronten heeft 1,9% van de geregistreerde energielabels klasse E, F of G.

Energieregelingen voor inwoners van Dronten, stand 1 oktober 2026
RegelingVoor wieStatus
ISDEeigenaar-bewoner en VvE: warmtepomp, isolatie, zonneboileropen, bedrag per meldcode
Warmtefondseigenaar-bewoner en VvE: lening voor verduurzamingopen, 0% rente onder 60.000 euro inkomen
Noodfonds Energielaag inkomen en hoge energiekosten, ook blokverwarmingaanvragen 4 januari tot en met 7 mei 2027
Energietoeslag-geen landelijke regeling in 2026

Niet in deze tabel: regelingen van de gemeente Dronten, de provincie Flevoland en woningcorporaties.

Energielabel Dronten: hoeveel woningen hebben label A, en hoeveel E, F of G?

Energielabels in Dronten zijn voor 52,6% A of beter.

3 van de 341 andere gemeenten hebben een lager aandeel E, F of G; in Dronten heeft 1,9% van de geregistreerde labels E, F of G (RVO Labelregister via Klimaatmonitor, peiljaar 2025).

Energielabels in Dronten, peiljaar 2025 (bron: RVO Labelregister via Klimaatmonitor)
Labelklasseaandeel (%)
A of beter52,6
B en C40,8
D of slechter6,6
waarvan E, F of G1,9

Niet in deze tabel: woningen zonder geregistreerd label. B en C zijn berekend als rest van de 13.410 geregistreerde labels.

Alles over het energielabel.

Nieuwbouw in Dronten: hoeveel wordt er gebouwd en wat is geregistreerd?

Nieuwbouw in Dronten leverde van 2023 tot en met 2025 696 woningen op.

Bij 111 woningen (15,9%) ontbreekt de bouwstartmelding, tegenover 21% landelijk (CBS 86098NED (BAG), stand augustus 2026).

Opgeleverde nieuwbouw zonder bouwstartmelding in Dronten, per jaar (bron: CBS 86098NED, 2026 voorlopig)
Jaarzonder bouwstart (%)
20230,0
20243,4
202532,5
20260,4

Methode en alle gemeenten.

Woningbezit Dronten: wie bezit de woningen en wat doet de beleggerskorting 2027?

Woningen in Dronten worden voor 8,9% niet door de eigenaar bewoond.

Corporaties bezitten 24,0% van de woningen; bij een gemiddelde verkoopprijs van 426.186 euro scheelt de lagere overdrachtsbelasting voor beleggers per 1 januari 2027 4.262 euro per aankoop (CBS 82900NED en 83625NED, 2025).

Het Belastingplan 2027 verlaagt de overdrachtsbelasting voor woningen die de koper niet zelf bewoont per 1 januari 2027 van 8 naar 7%. Bij de gemiddelde verkoopprijs in Dronten van 426.186 euro scheelt dat 4.262 euro per aankoop. De Tweede en Eerste Kamer moeten het plan nog aannemen.

Methode en alle gemeenten.

Stroomstoring in Dronten: krijg je een vergoeding?

Bij een stroomstoring in Dronten van vier uur of langer krijgt een huishouden een vergoeding van de netbeheerder.

De vergoeding is 35 euro bij een onderbreking van 4 tot 8 uur, met 20 euro erbij voor elke 4 uur extra. Liander maakt het bedrag binnen zes maanden over, zonder dat je erom hoeft te vragen (ACM).

Geen vergoeding bij onderhoud dat minstens drie dagen vooraf is aangekondigd en bij storingen in het hoogspanningsnet. De regeling geldt voor aansluitingen tot en met 3x25A; meld een storing zelf als Liander die niet kent.

Dronten vergeleken met de gemeenten in de buurt

Dronten zit met minstens 37,2% drie fasen 0,4 procentpunt boven het gemiddelde van de 6 gemeenten in de buurt (36,8%); Zeewolde, Noordoostpolder, Elburg en Urk scoren hoger.

Dronten en de dichtstbijzijnde gemeenten: drie fasen, energierekening 2027, stookkosten bij een normale winter en energiearmoede 2024
Gemeente3-fase minstens (%)energierekening 2027 (euro)stoken normaal (euro)energiearmoede (%)
Dronten37,2+1489153,7
Lelystad28,2+1479406,4
Zeewolde39,9+1458952,4
Kampen28,3+1369614,9
Noordoostpolder41,0+1499724,5
Elburg42,1+1511.0503,7
Urk41,1+1501.0553,8

Alle 342 gemeenten · andere gemeente kiezen.

Veelgestelde vragen over energie in Dronten

Hoe vraag ik 3-fase aan in Dronten?

Via mijnaansluiting.nl; Liander stuurt daarna een prijsopgave. In Dronten heeft minstens 37,2% van de 20.436 aansluitingen al drie fasen.

Kan ik in Dronten een laadpaal van 11 kW thuis aansluiten?

Alleen met een 3-fase-aansluiting. In Dronten heeft minstens 37,2% en hoogstens 53,6% van de aansluitingen drie fasen. Op een fase laadt dezelfde paal op 3,7 tot 7,4 kW.

Welke netbeheerder heeft Dronten?

Liander, voor 20.436 kleinverbruikaansluitingen (peiljaar 2026). Een verzwaring of nieuwe aansluiting vraag je aan via mijnaansluiting.nl.

Hoeveel betaalt een huishouden in Dronten in 2027 meer voor energie?

148 euro per jaar bij 810 m3 gas en 2.980 kWh: de energiebelasting daalt met 14 euro en de netkosten stijgen met 162 euro.

Hoe vraag ik energietoeslag aan in Dronten?

Een landelijke energietoeslag is er niet meer. Het Noodfonds Energie opent op 4 januari 2027; in Dronten had in 2024 3,7% van de huishoudens energiearmoede. Gemeentelijke hulp loopt via de gemeente Dronten.

Wat kost stoken in Dronten deze winter?

915 euro bij een normale winter, 822 euro bij een zachte en 1.166 euro bij een koude winter, geraamd voor oktober 2026 tot en met maart 2027.

Zo hebben wij geteld
  • [01] Drie fasen per wijk: open kleinverbruikdata Liander, peiljaar 2026; koppeling postcode naar wijk via CBS 2025. Methode en CSV.
  • [02] Wachtlijst en netcapaciteit: Capaciteitskaart Netbeheer Nederland, stand 24 augustus 2026. Methode en CSV.
  • [03] Energierekening 2027: Belastingplan 2027, nettarieven en CBS 81528NED; berekend op 15 september 2026. Methode en CSV.
  • [04] Stookkosten: CBS 86333NED en KNMI-station Lelystad Airport; raming stookseizoen 2026/2027. Methode en CSV.
  • [05] Energiearmoede: TNO/CBS Monitor Energiearmoede 2025, cijfers 2024. Methode en CSV.
  • [06] Noodfonds Energie: Rijksoverheid, 29 september 2026. Vergoeding bij stroomstoring: ACM.
  • [07] Energielabels: RVO Labelregister via Klimaatmonitor, peiljaar 2025. Methode en CSV.
  • [08] Nieuwbouw: CBS 86098NED (BAG), stand augustus 2026. Methode en CSV.
  • [09] Woningbezit: CBS 82900NED en 83625NED, 2025. Methode en CSV.

Geteld verkoopt niets en ontvangt geen vergoeding voor een plek in onze onderzoeken. We gebruiken geen affiliate-links en verkopen geen persoonsgegevens of leads.