Wij tellen alles na. Voor journalisten
Energie en bouwen per gemeente

Energie in Lelystad: minstens 28,2% drie fasen, 147 euro duurder in 2027

Lelystad heeft 38.297 kleinverbruikaansluitingen op het net van Liander. Deze pagina zet de cijfers van Geteld voor Lelystad bij elkaar: drie fasen per wijk, de wachttijd voor verzwaren, de energierekening van 2027, de stookkosten van komende winter, stadsverwarming, energietoeslag, subsidie, energielabels en nieuwbouw. Elk cijfer heeft zijn eigen peildatum en bron.

Hoofdbevindingen
  1. Voor drie fasen in Lelystad hebben 49 van de 341 andere gemeenten een lager aandeel.
  2. Het aandeel aansluitingen met drie fasen verschilt tussen wijken in Lelystad aan de ondergrens met 86,6 procentpunt.
  3. De energierekening in Lelystad stijgt in 2027 met 147 euro bij 690 m3 gas en 2.820 kWh.
  4. Stoken kost in Lelystad bij gelijk weer 128 euro meer dan vorig jaar.
  5. Voor het aandeel labels E, F of G hebben 2 van de 341 andere gemeenten een lager aandeel dan Lelystad.

Vier cijfers van je postcode zijn genoeg, of typ de naam van je gemeente. Wij bewaren niets: de check draait in je browser.

3-fase aansluiting in Lelystad: hoeveel aansluitingen hebben drie fasen?

Drie fasen zijn in Lelystad deels geraamd en komen voor bij minstens 28,2% en hoogstens 47,0% van de aansluitingen.

Open kleinverbruikdata Liander, peiljaar 2026 (stand 1 januari), telt 38.297 aansluitingen. De ondergrens ligt 12,1 procentpunt onder de landelijke ondergrens. Tussen Buitengebied en Boswijk is het verschil aan de ondergrens 86,6 procentpunt.

Aandeel aansluitingen met drie fasen per wijk in Lelystad, peiljaar 2026, wijken met minimaal 300 aansluitingen (bron: Liander via Geteld)
Wijkminstens (%)hoogstens (%)aansluitingen
Buitengebied90,392,8832
Warande73,280,21.828
Zuiderzeewijk54,266,12.770
Lelystad-Haven45,960,02.788
Stadshart39,855,51.531
Atolwijk32,550,14.579
Kustwijk25,545,05.738
Waterwijk-Landerijen17,739,24.719
Havendiep15,837,84.851
Bolder15,537,63.852
Boswijk3,728,94.809

Niet in deze tabel: of een adres zelf een of drie fasen heeft. Liander publiceert per postcodegroep alleen het meest voorkomende aansluitingtype; de ondergrens telt de groepen waar drie fasen het meest voorkomt, de bovengrens telt de afwijkende aansluitingen erbij.

Vul je postcode in voor jouw postcodegebied, of bekijk alle gemeenten en de methode.

Wachttijd 3-fase in Lelystad: hoe vraag je een verzwaring aan en hoe lang duurt het?

Wachttijd in de provincie Flevoland, waar Lelystad ligt, is voor huishoudens niet gepubliceerd in maanden.

Liander publiceert geen wachttijd in maanden voor huishoudens. Op de Capaciteitskaart Netbeheer Nederland, stand 24 augustus 2026, hebben 19 van de 45 voedingsgebieden afnametekort en wachtrij; 12 hebben ruimte.

Capaciteitskaart provincie Flevoland, stand 24 augustus 2026: voedingsgebieden per status (bron: Netbeheer Nederland; aggregatie Geteld)
Richtingtekort met wachtrijin onderzoekbeperktruimte
Afname (verzwaren, laadpaal, warmtepomp)197712
Teruglevering (zonnepanelen, thuisbatterij)119187

Niet in deze tabel: de status per gemeente of per adres. Die staat op de kaart van Liander.

Een verzwaring vraag je aan via mijnaansluiting.nl; Liander stuurt daarna een prijsopgave. Sinds 1 juli 2026 geldt in congestiegebieden een gezamenlijke wachtlijst voor klein- en grootverbruik; woningen tot en met 3x35A vallen daarop in de categorie basisbehoeften en kunnen ook moeten wachten. Zo werkt een aansluiting verzwaren.

Laadpaal aanvragen in Lelystad: thuis of openbaar?

Een laadpaal op eigen terrein in Lelystad is meestal vergunningvrij; een openbare laadpaal vraag je aan bij de gemeente Lelystad.

Thuis laadt een paal op 11 kW als de aansluiting drie fasen heeft en anders op 3,7 tot 7,4 kW. In Lelystad heeft minstens 28,2% en hoogstens 47,0% van de 38.297 aansluitingen drie fasen (Liander, peiljaar 2026).

Niet op deze pagina: afwijkende regels in het omgevingsplan van Lelystad, bijvoorbeeld bij een monument, en toestemming van de verhuurder of VvE.

Alles over de laadpaal thuis en wat een laadpaal kost.

Energierekening Lelystad 2027: hoeveel gaat een huishouden meer betalen?

De energierekening in Lelystad stijgt in 2027 met 147 euro.

Bij 690 m3 gas en 2.820 kWh stijgen de netkosten met 162 euro en daalt de energiebelasting met 15 euro. Het einde van salderen kost huishoudens met zonnepanelen 384 euro per jaar (Belastingplan 2027 en nettarieven, berekening Geteld, 15 september 2026).

Energiebelasting en netkosten voor een huishouden in Lelystad, 2026 tegenover 2027, in euro per jaar (bron: Belastingplan 2027, nettarieven, CBS 81528NED; berekend door Geteld op 15 september 2026)
Post20262027verschil
Energiebelasting gas en stroom na belastingvermindering185170-15
Netkosten stroom en gas745907+162
Samen+147

Niet in deze tabel: de leveringsprijs van gas en stroom en het vastrecht van de leverancier. Het profiel is 690 m3 gas en 2.820 kWh, het CBS-verbruik 2025 van Lelystad. De energiebelasting 2027 volgt het Belastingplan 2027, dat de Tweede en Eerste Kamer nog moeten aannemen. Door afronding kan de som een euro afwijken.

Methode en alle gemeenten.

Stookkosten Lelystad winter 2026/2027: wat kost gas stoken?

Stoken kost in Lelystad 940 euro in een normale winter.

De raming Geteld voor oktober 2026 tot en met maart 2027 gebruikt CBS-gasverbruik 2025 en KNMI-station Lelystad Airport. Bij gelijk weer is stoken 128 euro duurder dan vorig jaar.

Geraamde gaskosten per huishouden in Lelystad, stookseizoen 2026/2027, in euro (bron: CBS 86333NED, KNMI-station Lelystad Airport, raming Geteld)
Scenariokosten (euro)
Zachte winter844
Normale winter940
Koude winter1.198
Koude winter met hogere gasprijs1.455

Niet in deze tabel: woningen met stadsverwarming en woningen zonder gasaansluiting.

Methode en alle gemeenten.

Stadsverwarming Lelystad: wat kost een warmtenet per jaar?

Stadsverwarming in Lelystad kost maximaal 1.469 euro per jaar bij een verbruik van 20 GJ.

Het ACM-maximum voor 2026 is 615,66 euro vastrecht, 33,73 euro meettarief en 40,97 euro per GJ. In Lelystad heeft 17,1% van de woningen stadsverwarming (CBS, verbruik 2025).

Maximumtarieven warmte van de ACM, 2023 tot en met 2026, in euro inclusief btw (bron: ACM-tarievenbesluiten)
Jaarvast per jaarper GJmeettarief20 GJ per jaar
2023549,5890,9130,752.399
2024582,8246,6931,681.548
2025577,4843,7932,801.486
2026615,6640,9733,731.469

Niet in deze tabel: de huur van de afleverset (in 2026 maximaal 178,51 euro per jaar als die van het warmtebedrijf is), de aansluitbijdrage bij nieuwbouw, warm water buiten de GJ-meting en kortingen in contracten van woningcorporaties. In 2023 gold daarnaast het prijsplafond van 47,38 euro per GJ voor de eerste 37 GJ. Dit zijn landelijke maxima; een warmtebedrijf mag eronder blijven.

Tarieven per warmtebedrijf en alles over stadsverwarming.

Energietoeslag in Lelystad: wat kun je in 2026 en 2027 nog krijgen?

Een landelijke energietoeslag is er in Lelystad in 2026 niet meer. Het Noodfonds Energie opent voor aanvragen van 4 januari tot en met 7 mei 2027 en betaalt minimaal 120 en maximaal 1.800 euro (Rijksoverheid, 29 september 2026). Hoeveel huishoudens dit raakt, laat het cijfer over energiearmoede zien.

Energiearmoede treft in Lelystad 6,4% van de huishoudens.

Landelijk is dat 6,0%; de betaalbaarheidskloof in Lelystad is 620 euro per jaar (TNO/CBS Monitor Energiearmoede 2025, cijfers 2024).

Niet in dit cijfer: huishoudens die sinds 2024 door lagere prijzen of isolatie uit energiearmoede zijn gekomen.

Voorwaarden van het Noodfonds en de energietoeslag. Gemeentelijke hulp, zoals bijzondere bijstand of een energiecoach, loopt via de gemeente Lelystad.

Energiesubsidie in Lelystad: welke regelingen gelden in 2026?

Energiesubsidie in Lelystad loopt in 2026 via drie landelijke regelingen: de ISDE, het Warmtefonds en vanaf januari 2027 het Noodfonds Energie.

De ISDE geeft een bedrag per erkend apparaat of isolatiemaatregel. Het Warmtefonds leent 0% rente bij een gezamenlijk bruto-inkomen onder 60.000 euro en daarboven tegen een marktrente. In Lelystad heeft 0,6% van de geregistreerde energielabels klasse E, F of G.

Energieregelingen voor inwoners van Lelystad, stand 1 oktober 2026
RegelingVoor wieStatus
ISDEeigenaar-bewoner en VvE: warmtepomp, isolatie, zonneboileropen, bedrag per meldcode
Warmtefondseigenaar-bewoner en VvE: lening voor verduurzamingopen, 0% rente onder 60.000 euro inkomen
Noodfonds Energielaag inkomen en hoge energiekosten, ook blokverwarmingaanvragen 4 januari tot en met 7 mei 2027
Energietoeslag-geen landelijke regeling in 2026

Niet in deze tabel: regelingen van de gemeente Lelystad, de provincie Flevoland en woningcorporaties.

Energielabel Lelystad: hoeveel woningen hebben label A, en hoeveel E, F of G?

Van de energielabels in Lelystad is 46,5% A of beter.

Landelijk is 41,2% A of beter. Voor het aandeel E, F of G hebben 2 van de 341 andere gemeenten een lager aandeel dan Lelystad (RVO Labelregister via Klimaatmonitor, peiljaar 2025).

Energielabels in Lelystad, peiljaar 2025 (bron: RVO Labelregister via Klimaatmonitor)
Labelklasseaandeel (%)
A of beter46,5
B en C50,2
D of slechter3,3
waarvan E, F of G0,6

Niet in deze tabel: woningen zonder geregistreerd label. B en C zijn berekend als rest van de 24.415 geregistreerde labels.

Alles over het energielabel.

Nieuwbouw in Lelystad: hoeveel wordt er gebouwd en wat is geregistreerd?

Nieuwbouw in Lelystad leverde van 2023 tot en met 2025 1.064 woningen op.

Bij 52 woningen (4,9%) ontbreekt een bouwstartmelding, tegenover 21% landelijk (CBS 86098NED (BAG), stand augustus 2026).

Opgeleverde nieuwbouw zonder bouwstartmelding in Lelystad, per jaar (bron: CBS 86098NED, 2026 voorlopig)
Jaarzonder bouwstart (%)
20238,8
20240,6
20251,1
20260,0

Methode en alle gemeenten.

Woningbezit Lelystad: wie bezit de woningen en wat doet de beleggerskorting 2027?

Woningen in Lelystad zijn voor 10,7% niet door de eigenaar bewoond.

Daarnaast is 28,3% corporatiebezit en is de gemiddelde verkoopprijs 426.903 euro. Een lagere overdrachtsbelasting voor beleggers scheelt 4.269 euro per aankoop vanaf 1 januari 2027 (CBS 82900NED en 83625NED, 2025).

Het Belastingplan 2027 verlaagt de overdrachtsbelasting voor woningen die de koper niet zelf bewoont per 1 januari 2027 van 8 naar 7%. Bij de gemiddelde verkoopprijs in Lelystad van 426.903 euro scheelt dat 4.269 euro per aankoop. De Tweede en Eerste Kamer moeten het plan nog aannemen.

Methode en alle gemeenten.

Stroomstoring in Lelystad: krijg je een vergoeding?

Bij een stroomstoring in Lelystad van vier uur of langer krijgt een huishouden een vergoeding van de netbeheerder.

De vergoeding is 35 euro bij een onderbreking van 4 tot 8 uur, met 20 euro erbij voor elke 4 uur extra. Liander maakt het bedrag binnen zes maanden over, zonder dat je erom hoeft te vragen (ACM).

Geen vergoeding bij onderhoud dat minstens drie dagen vooraf is aangekondigd en bij storingen in het hoogspanningsnet. De regeling geldt voor aansluitingen tot en met 3x25A; meld een storing zelf als Liander die niet kent.

Lelystad vergeleken met de gemeenten in de buurt

Lelystad zit met minstens 28,2% drie fasen 10,1 procentpunt onder het gemiddelde van de 5 gemeenten in de buurt (38,3%); Dronten, Zeewolde, Enkhuizen en Urk scoren hoger.

Lelystad en de dichtstbijzijnde gemeenten: drie fasen, energierekening 2027, stookkosten bij een normale winter en energiearmoede 2024
Gemeente3-fase minstens (%)energierekening 2027 (euro)stoken normaal (euro)energiearmoede (%)
Lelystad28,2+1479406,4
Dronten37,2+1489153,7
Zeewolde39,9+1458952,4
Almere27,4+1407974,7
Enkhuizen46,1+1529545,4
Urk41,1+1501.0553,8

Alle 342 gemeenten · andere gemeente kiezen.

Veelgestelde vragen over energie in Lelystad

Hoe vraag ik 3-fase aan in Lelystad?

Via mijnaansluiting.nl; Liander stuurt daarna een prijsopgave. In Lelystad heeft minstens 28,2% van de 38.297 aansluitingen al drie fasen.

Kan ik in Lelystad een laadpaal van 11 kW thuis aansluiten?

Alleen met een 3-fase-aansluiting. In Lelystad heeft minstens 28,2% en hoogstens 47,0% van de aansluitingen drie fasen. Op een fase laadt dezelfde paal op 3,7 tot 7,4 kW.

Welke netbeheerder heeft Lelystad?

Liander, voor 38.297 kleinverbruikaansluitingen (peiljaar 2026). Een verzwaring of nieuwe aansluiting vraag je aan via mijnaansluiting.nl.

Hoeveel betaalt een huishouden in Lelystad in 2027 meer voor energie?

147 euro per jaar bij 690 m3 gas en 2.820 kWh: de energiebelasting daalt met 15 euro en de netkosten stijgen met 162 euro.

Hoe vraag ik energietoeslag aan in Lelystad?

Een landelijke energietoeslag is er niet meer. Het Noodfonds Energie opent op 4 januari 2027; in Lelystad had in 2024 6,4% van de huishoudens energiearmoede. Gemeentelijke hulp loopt via de gemeente Lelystad.

Wat kost stoken in Lelystad deze winter?

940 euro bij een normale winter, 844 euro bij een zachte en 1.198 euro bij een koude winter, geraamd voor oktober 2026 tot en met maart 2027.

Zo hebben wij geteld
  • [01] Drie fasen per wijk: open kleinverbruikdata Liander, peiljaar 2026; koppeling postcode naar wijk via CBS 2025. Methode en CSV.
  • [02] Wachtlijst en netcapaciteit: Capaciteitskaart Netbeheer Nederland, stand 24 augustus 2026. Methode en CSV.
  • [03] Energierekening 2027: Belastingplan 2027, nettarieven en CBS 81528NED; berekend op 15 september 2026. Methode en CSV.
  • [04] Stookkosten: CBS 86333NED en KNMI-station Lelystad Airport; raming stookseizoen 2026/2027. Methode en CSV.
  • [05] Warmtetarieven: ACM-tarievenbesluiten 2023 tot en met 2026. Methode en CSV.
  • [06] Energiearmoede: TNO/CBS Monitor Energiearmoede 2025, cijfers 2024. Methode en CSV.
  • [07] Noodfonds Energie: Rijksoverheid, 29 september 2026. Vergoeding bij stroomstoring: ACM.
  • [08] Energielabels: RVO Labelregister via Klimaatmonitor, peiljaar 2025. Methode en CSV.
  • [09] Nieuwbouw: CBS 86098NED (BAG), stand augustus 2026. Methode en CSV.
  • [10] Woningbezit: CBS 82900NED en 83625NED, 2025. Methode en CSV.

Geteld verkoopt niets en ontvangt geen vergoeding voor een plek in onze onderzoeken. We gebruiken geen affiliate-links en verkopen geen persoonsgegevens of leads.