Wij tellen alles na. Voor journalisten
Energie en bouwen per gemeente

Energie in Diemen: minstens 46,1% drie fasen, 147 euro duurder in 2027

Diemen heeft 15.688 kleinverbruikaansluitingen op het net van Liander. Deze pagina zet de cijfers van Geteld voor Diemen bij elkaar: drie fasen per wijk, de wachttijd voor verzwaren, de energierekening van 2027, de stookkosten van komende winter, stadsverwarming, energietoeslag, subsidie, energielabels en nieuwbouw. Elk cijfer heeft zijn eigen peildatum en bron.

Hoofdbevindingen
  1. Tussen de wijken in Diemen is het verschil tussen de hoogste en laagste ondergrens voor drie fasen 90,2 procentpunt.
  2. In Diemen kost stoken 894 euro in een normale winter, en 45 van de 341 andere gemeenten hebben lagere stookkosten.
  3. Het aandeel E, F of G-labels in Diemen is 5,2%; 18 van de 341 andere gemeenten hebben een lager aandeel.
  4. In Diemen wordt 40,1% van de woningen niet door de eigenaar bewoond; 1 van de 341 andere gemeenten heeft een hoger aandeel.

Vier cijfers van je postcode zijn genoeg, of typ de naam van je gemeente. Wij bewaren niets: de check draait in je browser.

3-fase aansluiting in Diemen: hoeveel aansluitingen hebben drie fasen?

Drie fasen in Diemen zijn aanwezig bij minstens 46,1% en hoogstens 60,2% van de aansluitingen; de bovengrens is deels een raming.

De ondergrens ligt 5,8 procentpunt boven de landelijke ondergrens; tussen Holland Park en Diemen Noord is het verschil in de ondergrens 90,2 procentpunt (open kleinverbruikdata Liander, peiljaar 2026).

Aandeel aansluitingen met drie fasen per wijk in Diemen, peiljaar 2026, wijken met minimaal 300 aansluitingen (bron: Liander via Geteld)
Wijkminstens (%)hoogstens (%)aansluitingen
Holland Park100,0100,02.917
Bedrijventerreinen94,696,0352
Plantage de Sniep93,695,2964
Diemen Centrum39,755,44.888
Diemen Zuid19,940,83.399
Diemen Noord9,833,32.974

Niet in deze tabel: of een adres zelf een of drie fasen heeft. Liander publiceert per postcodegroep alleen het meest voorkomende aansluitingtype; de ondergrens telt de groepen waar drie fasen het meest voorkomt, de bovengrens telt de afwijkende aansluitingen erbij.

Vul je postcode in voor jouw postcodegebied, of bekijk alle gemeenten en de methode.

Wachttijd 3-fase in Diemen: hoe vraag je een verzwaring aan en hoe lang duurt het?

Een wachttijd voor een zwaardere aansluiting in Diemen is niet gepubliceerd; in de provincie Noord-Holland, waar Diemen ligt, hebben 124 van de 165 voedingsgebieden tekort en wachtrij.

7 voedingsgebieden hebben ruimte (Capaciteitskaart Netbeheer Nederland, stand 24 augustus 2026). Liander publiceert voor huishoudens geen wachttijd in maanden.

Capaciteitskaart provincie Noord-Holland, stand 24 augustus 2026: voedingsgebieden per status (bron: Netbeheer Nederland; aggregatie Geteld)
Richtingtekort met wachtrijin onderzoekbeperktruimte
Afname (verzwaren, laadpaal, warmtepomp)12419157
Teruglevering (zonnepanelen, thuisbatterij)3571788

Niet in deze tabel: de status per gemeente of per adres. Die staat op de kaart van Liander.

Een verzwaring vraag je aan via mijnaansluiting.nl; Liander stuurt daarna een prijsopgave. Sinds 1 juli 2026 geldt in congestiegebieden een gezamenlijke wachtlijst voor klein- en grootverbruik; woningen tot en met 3x35A vallen daarop in de categorie basisbehoeften en kunnen ook moeten wachten. Zo werkt een aansluiting verzwaren.

Laadpaal aanvragen in Diemen: thuis of openbaar?

Een laadpaal op eigen terrein in Diemen is meestal vergunningvrij; een openbare laadpaal vraag je aan bij de gemeente Diemen.

Thuis laadt een paal op 11 kW als de aansluiting drie fasen heeft en anders op 3,7 tot 7,4 kW. In Diemen heeft minstens 46,1% en hoogstens 60,2% van de 15.688 aansluitingen drie fasen (Liander, peiljaar 2026).

Niet op deze pagina: afwijkende regels in het omgevingsplan van Diemen, bijvoorbeeld bij een monument, en toestemming van de verhuurder of VvE.

Alles over de laadpaal thuis en wat een laadpaal kost.

Energierekening Diemen 2027: hoeveel gaat een huishouden meer betalen?

Energierekening in Diemen stijgt in 2027 met 147 euro.

De netkosten stijgen met 162 euro en de energiebelasting daalt met 15 euro bij een profiel van 570 m3 gas en 2.260 kWh. Het einde van salderen kost in dit profiel 382 euro per jaar (Belastingplan 2027 en nettarieven, berekend door Geteld op 15 september 2026).

Energiebelasting en netkosten voor een huishouden in Diemen, 2026 tegenover 2027, in euro per jaar (bron: Belastingplan 2027, nettarieven, CBS 81528NED; berekend door Geteld op 15 september 2026)
Post20262027verschil
Energiebelasting gas en stroom na belastingvermindering3621-15
Netkosten stroom en gas745907+162
Samen+147

Niet in deze tabel: de leveringsprijs van gas en stroom en het vastrecht van de leverancier. Het profiel is 570 m3 gas en 2.260 kWh, het CBS-verbruik 2025 van Diemen. De energiebelasting 2027 volgt het Belastingplan 2027, dat de Tweede en Eerste Kamer nog moeten aannemen. Door afronding kan de som een euro afwijken.

Methode en alle gemeenten.

Stookkosten Diemen winter 2026/2027: wat kost gas stoken?

Stoken kost in Diemen 894 euro in een normale winter.

In een zachte winter is dat 793 euro en in een koude winter 1.138 euro. 45 van de 341 andere gemeenten hebben lagere stookkosten in een normale winter (CBS-gasverbruik 2025, KNMI-station Schiphol Airport, raming Geteld voor oktober 2026 tot en met maart 2027).

Geraamde gaskosten per huishouden in Diemen, stookseizoen 2026/2027, in euro (bron: CBS 86333NED, KNMI-station Schiphol Airport, raming Geteld)
Scenariokosten (euro)
Zachte winter793
Normale winter894
Koude winter1.138
Koude winter met hogere gasprijs1.382

Niet in deze tabel: woningen met stadsverwarming en woningen zonder gasaansluiting.

Methode en alle gemeenten.

Stadsverwarming Diemen: wat kost een warmtenet per jaar?

Stadsverwarming in Diemen kost 1.469 euro per jaar bij een verbruik van 20 GJ.

Het ACM-maximum 2026 bestaat uit 615,66 euro vastrecht, 33,73 euro meettarief en 40,97 euro per GJ; 27,1% van de woningen heeft stadsverwarming (CBS, verbruik 2025).

Maximumtarieven warmte van de ACM, 2023 tot en met 2026, in euro inclusief btw (bron: ACM-tarievenbesluiten)
Jaarvast per jaarper GJmeettarief20 GJ per jaar
2023549,5890,9130,752.399
2024582,8246,6931,681.548
2025577,4843,7932,801.486
2026615,6640,9733,731.469

Niet in deze tabel: de huur van de afleverset (in 2026 maximaal 178,51 euro per jaar als die van het warmtebedrijf is), de aansluitbijdrage bij nieuwbouw, warm water buiten de GJ-meting en kortingen in contracten van woningcorporaties. In 2023 gold daarnaast het prijsplafond van 47,38 euro per GJ voor de eerste 37 GJ. Dit zijn landelijke maxima; een warmtebedrijf mag eronder blijven.

Tarieven per warmtebedrijf en alles over stadsverwarming.

Energietoeslag in Diemen: wat kun je in 2026 en 2027 nog krijgen?

Een landelijke energietoeslag is er in Diemen in 2026 niet meer. Het Noodfonds Energie opent voor aanvragen van 4 januari tot en met 7 mei 2027 en betaalt minimaal 120 en maximaal 1.800 euro (Rijksoverheid, 29 september 2026). Hoeveel huishoudens dit raakt, laat het cijfer over energiearmoede zien.

Energiearmoede treft in Diemen 5,0% van de huishoudens.

Dat is lager dan de landelijke 6,0%; de betaalbaarheidskloof is 542 euro per jaar (TNO/CBS Monitor Energiearmoede 2025, cijfers 2024).

Niet in dit cijfer: huishoudens die sinds 2024 door lagere prijzen of isolatie uit energiearmoede zijn gekomen.

Voorwaarden van het Noodfonds en de energietoeslag. Gemeentelijke hulp, zoals bijzondere bijstand of een energiecoach, loopt via de gemeente Diemen.

Energiesubsidie in Diemen: welke regelingen gelden in 2026?

Energiesubsidie in Diemen loopt in 2026 via drie landelijke regelingen: de ISDE, het Warmtefonds en vanaf januari 2027 het Noodfonds Energie.

De ISDE geeft een bedrag per erkend apparaat of isolatiemaatregel. Het Warmtefonds leent 0% rente bij een gezamenlijk bruto-inkomen onder 60.000 euro en daarboven tegen een marktrente. In Diemen heeft 5,2% van de geregistreerde energielabels klasse E, F of G.

Energieregelingen voor inwoners van Diemen, stand 1 oktober 2026
RegelingVoor wieStatus
ISDEeigenaar-bewoner en VvE: warmtepomp, isolatie, zonneboileropen, bedrag per meldcode
Warmtefondseigenaar-bewoner en VvE: lening voor verduurzamingopen, 0% rente onder 60.000 euro inkomen
Noodfonds Energielaag inkomen en hoge energiekosten, ook blokverwarmingaanvragen 4 januari tot en met 7 mei 2027
Energietoeslag-geen landelijke regeling in 2026

Niet in deze tabel: regelingen van de gemeente Diemen, de provincie Noord-Holland en woningcorporaties.

Energielabel Diemen: hoeveel woningen hebben label A, en hoeveel E, F of G?

Energielabels in Diemen zijn voor 58,9% A of beter.

Van de geregistreerde labels is 5,2% E, F of G; 18 van de 341 andere gemeenten hebben een lager aandeel (RVO Labelregister via Klimaatmonitor, peiljaar 2025).

Energielabels in Diemen, peiljaar 2025 (bron: RVO Labelregister via Klimaatmonitor)
Labelklasseaandeel (%)
A of beter58,9
B en C32,0
D of slechter9,1
waarvan E, F of G5,2

Niet in deze tabel: woningen zonder geregistreerd label. B en C zijn berekend als rest van de 12.520 geregistreerde labels.

Alles over het energielabel.

Nieuwbouw in Diemen: hoeveel wordt er gebouwd en wat is geregistreerd?

Nieuwbouw in Diemen leverde van 2023 tot en met 2025 692 woningen op.

Bij 95 woningen ontbreekt de bouwstartmelding, dat is 13,7%; landelijk is dat 21% (CBS 86098NED (BAG), stand augustus 2026).

Opgeleverde nieuwbouw zonder bouwstartmelding in Diemen, per jaar (bron: CBS 86098NED, 2026 voorlopig)
Jaarzonder bouwstart (%)
20230,0
202417,3
202520,4

Methode en alle gemeenten.

Woningbezit Diemen: wie bezit de woningen en wat doet de beleggerskorting 2027?

Woningen in Diemen worden voor 40,1% niet door de eigenaar bewoond.

1 van de 341 andere gemeenten heeft een hoger aandeel; 21,0% van de woningen is corporatiebezit (CBS 82900NED en 83625NED, 2025).

Het Belastingplan 2027 verlaagt de overdrachtsbelasting voor woningen die de koper niet zelf bewoont per 1 januari 2027 van 8 naar 7%. Bij de gemiddelde verkoopprijs in Diemen van 571.777 euro scheelt dat 5.718 euro per aankoop. De Tweede en Eerste Kamer moeten het plan nog aannemen.

Methode en alle gemeenten.

Stroomstoring in Diemen: krijg je een vergoeding?

Bij een stroomstoring in Diemen van vier uur of langer krijgt een huishouden een vergoeding van de netbeheerder.

De vergoeding is 35 euro bij een onderbreking van 4 tot 8 uur, met 20 euro erbij voor elke 4 uur extra. Liander maakt het bedrag binnen zes maanden over, zonder dat je erom hoeft te vragen (ACM).

Geen vergoeding bij onderhoud dat minstens drie dagen vooraf is aangekondigd en bij storingen in het hoogspanningsnet. De regeling geldt voor aansluitingen tot en met 3x25A; meld een storing zelf als Liander die niet kent.

Diemen vergeleken met de buurgemeenten

Diemen zit met minstens 46,1% drie fasen 7,4 procentpunt boven het gemiddelde van de 3 buurgemeenten (38,7%); Gooise Meren scoort hoger.

Diemen en de gemeenten die eraan grenzen: drie fasen, energierekening 2027, stookkosten bij een normale winter en energiearmoede 2024
Gemeente3-fase minstens (%)energierekening 2027 (euro)stoken normaal (euro)energiearmoede (%)
Diemen46,1+1478945,0
Amsterdam23,8+1498129,9
Gooise Meren48,2+1391.1895,1
Ouder-Amstel44,1+1501.0003,9

Alle 342 gemeenten · andere gemeente kiezen.

Veelgestelde vragen over energie in Diemen

Hoe vraag ik 3-fase aan in Diemen?

Via mijnaansluiting.nl; Liander stuurt daarna een prijsopgave. In Diemen heeft minstens 46,1% van de 15.688 aansluitingen al drie fasen.

Kan ik in Diemen een laadpaal van 11 kW thuis aansluiten?

Alleen met een 3-fase-aansluiting. In Diemen heeft minstens 46,1% en hoogstens 60,2% van de aansluitingen drie fasen. Op een fase laadt dezelfde paal op 3,7 tot 7,4 kW.

Welke netbeheerder heeft Diemen?

Liander, voor 15.688 kleinverbruikaansluitingen (peiljaar 2026). Een verzwaring of nieuwe aansluiting vraag je aan via mijnaansluiting.nl.

Hoeveel betaalt een huishouden in Diemen in 2027 meer voor energie?

147 euro per jaar bij 570 m3 gas en 2.260 kWh: de energiebelasting daalt met 15 euro en de netkosten stijgen met 162 euro.

Hoe vraag ik energietoeslag aan in Diemen?

Een landelijke energietoeslag is er niet meer. Het Noodfonds Energie opent op 4 januari 2027; in Diemen had in 2024 5,0% van de huishoudens energiearmoede. Gemeentelijke hulp loopt via de gemeente Diemen.

Wat kost stoken in Diemen deze winter?

894 euro bij een normale winter, 793 euro bij een zachte en 1.138 euro bij een koude winter, geraamd voor oktober 2026 tot en met maart 2027.

Zo hebben wij geteld
  • [01] Drie fasen per wijk: open kleinverbruikdata Liander, peiljaar 2026; koppeling postcode naar wijk via CBS 2025. Methode en CSV.
  • [02] Wachtlijst en netcapaciteit: Capaciteitskaart Netbeheer Nederland, stand 24 augustus 2026. Methode en CSV.
  • [03] Energierekening 2027: Belastingplan 2027, nettarieven en CBS 81528NED; berekend op 15 september 2026. Methode en CSV.
  • [04] Stookkosten: CBS 86333NED en KNMI-station Schiphol Airport; raming stookseizoen 2026/2027. Methode en CSV.
  • [05] Warmtetarieven: ACM-tarievenbesluiten 2023 tot en met 2026. Methode en CSV.
  • [06] Energiearmoede: TNO/CBS Monitor Energiearmoede 2025, cijfers 2024. Methode en CSV.
  • [07] Noodfonds Energie: Rijksoverheid, 29 september 2026. Vergoeding bij stroomstoring: ACM.
  • [08] Energielabels: RVO Labelregister via Klimaatmonitor, peiljaar 2025. Methode en CSV.
  • [09] Nieuwbouw: CBS 86098NED (BAG), stand augustus 2026. Methode en CSV.
  • [10] Woningbezit: CBS 82900NED en 83625NED, 2025. Methode en CSV.

Geteld verkoopt niets en ontvangt geen vergoeding voor een plek in onze onderzoeken. We gebruiken geen affiliate-links en verkopen geen persoonsgegevens of leads.