Wij tellen alles na. Voor journalisten
Energie en bouwen per gemeente

Energie in Capelle aan den IJssel: minstens 15,5% drie fasen, 117 euro duurder in 2027

Capelle aan den IJssel heeft 35.769 kleinverbruikaansluitingen op het net van Stedin. Deze pagina zet de cijfers van Geteld voor Capelle aan den IJssel bij elkaar: drie fasen per wijk, de wachttijd voor verzwaren, de energierekening van 2027, de stookkosten van komende winter, stadsverwarming, energietoeslag, subsidie, energielabels en nieuwbouw. Elk cijfer heeft zijn eigen peildatum en bron.

Hoofdbevindingen
  1. De ondergrens voor drie fasen in Capelle aan den IJssel is 15,5%, 24,8 procentpunt onder de landelijke ondergrens.
  2. De energierekening in Capelle aan den IJssel stijgt met 117 euro; 1 van de 341 andere gemeenten heeft een kleinere stijging.
  3. Energiearmoede treft 7,1% van de huishoudens in Capelle aan den IJssel; 33 van de 340 andere gemeenten hebben een hoger aandeel.

Vier cijfers van je postcode zijn genoeg, of typ de naam van je gemeente. Wij bewaren niets: de check draait in je browser.

3-fase aansluiting in Capelle aan den IJssel: hoeveel aansluitingen hebben drie fasen?

Een 3-fase aansluiting in Capelle aan den IJssel komt voor bij minstens 15,5% en hoogstens 29,2% van de aansluitingen.

De ondergrens ligt 24,8 procentpunt onder de landelijke ondergrens van 40,3% (open kleinverbruikdata Stedin, peiljaar 2026, stand 1 januari).

Aandeel aansluitingen met drie fasen per wijk in Capelle aan den IJssel, peiljaar 2026, wijken met minimaal 300 aansluitingen (bron: Stedin via Geteld)
Wijkminstens (%)hoogstens (%)aansluitingen
Rivium50,264,01.887
Schollevaar Noord29,740,02.282
Schenkel28,242,53.119
Oostgaarde Zuid20,137,93.804
Middelwatering Oost18,132,05.183
Middelwatering West12,628,34.390
Capelle West en 's Gravenland7,626,44.113
Oostgaarde Noord4,814,43.415
Schollevaar Zuid3,914,37.576

Niet in deze tabel: of een adres zelf een of drie fasen heeft. Stedin publiceert per postcodegroep alleen het meest voorkomende aansluitingtype; de ondergrens telt de groepen waar drie fasen het meest voorkomt, de bovengrens telt de afwijkende aansluitingen erbij.

Vul je postcode in voor jouw postcodegebied, of bekijk alle gemeenten en de methode.

Wachttijd 3-fase in Capelle aan den IJssel: hoe vraag je een verzwaring aan en hoe lang duurt het?

Een wachttijd voor een zwaardere aansluiting in Capelle aan den IJssel is niet gepubliceerd.

In de provincie Zuid-Holland, waar Capelle aan den IJssel ligt, hebben 70 van de 199 voedingsgebieden een tekort en wachtrij (Capaciteitskaart Netbeheer Nederland, stand 24 augustus 2026). Stedin publiceert geen wachttijd in maanden voor huishoudens.

Capaciteitskaart provincie Zuid-Holland, stand 24 augustus 2026: voedingsgebieden per status (bron: Netbeheer Nederland; aggregatie Geteld)
Richtingtekort met wachtrijin onderzoekbeperktruimte
Afname (verzwaren, laadpaal, warmtepomp)7065469
Teruglevering (zonnepanelen, thuisbatterij)111461113

Niet in deze tabel: de status per gemeente of per adres. Die staat op de kaart van Stedin.

Een verzwaring vraag je aan via mijnaansluiting.nl; Stedin stuurt daarna een prijsopgave. Sinds 1 juli 2026 geldt in congestiegebieden een gezamenlijke wachtlijst voor klein- en grootverbruik; woningen tot en met 3x35A vallen daarop in de categorie basisbehoeften en kunnen ook moeten wachten. Zo werkt een aansluiting verzwaren.

Laadpaal aanvragen in Capelle aan den IJssel: thuis of openbaar?

Een laadpaal op eigen terrein in Capelle aan den IJssel is meestal vergunningvrij; een openbare laadpaal vraag je aan bij de gemeente Capelle aan den IJssel.

Thuis laadt een paal op 11 kW als de aansluiting drie fasen heeft en anders op 3,7 tot 7,4 kW. In Capelle aan den IJssel heeft minstens 15,5% en hoogstens 29,2% van de 35.769 aansluitingen drie fasen (Stedin, peiljaar 2026).

Niet op deze pagina: afwijkende regels in het omgevingsplan van Capelle aan den IJssel, bijvoorbeeld bij een monument, en toestemming van de verhuurder of VvE.

Alles over de laadpaal thuis en wat een laadpaal kost.

Energierekening Capelle aan den IJssel 2027: hoeveel gaat een huishouden meer betalen?

De energierekening in Capelle aan den IJssel stijgt in 2027 met 117 euro.

De berekening van Geteld op 15 september 2026 op basis van Belastingplan 2027 en nettarieven laat zien dat de energiebelasting daalt met 17 euro en de netkosten stijgen met 133 euro. Het einde van salderen kost in dit profiel 352 euro per jaar.

Energiebelasting en netkosten voor een huishouden in Capelle aan den IJssel, 2026 tegenover 2027, in euro per jaar (bron: Belastingplan 2027, nettarieven, CBS 81528NED; berekend door Geteld op 15 september 2026)
Post20262027verschil
Energiebelasting gas en stroom na belastingvermindering237-17
Netkosten stroom en gas751884+133
Samen+117

Niet in deze tabel: de leveringsprijs van gas en stroom en het vastrecht van de leverancier. Het profiel is 530 m3 gas en 2.410 kWh, het CBS-verbruik 2025 van Capelle aan den IJssel. De energiebelasting 2027 volgt het Belastingplan 2027, dat de Tweede en Eerste Kamer nog moeten aannemen. Door afronding kan de som een euro afwijken.

Methode en alle gemeenten.

Stookkosten Capelle aan den IJssel winter 2026/2027: wat kost gas stoken?

Stoken kost in Capelle aan den IJssel 855 euro in een normale winter.

De raming van Geteld voor oktober 2026 tot en met maart 2027 gebruikt CBS-gasverbruik 2025 en KNMI-station Rotterdam Airport. Bij gelijk weer is stoken 116 euro duurder dan vorig jaar.

Geraamde gaskosten per huishouden in Capelle aan den IJssel, stookseizoen 2026/2027, in euro (bron: CBS 86333NED, KNMI-station Rotterdam Airport, raming Geteld)
Scenariokosten (euro)
Zachte winter760
Normale winter855
Koude winter1.074
Koude winter met hogere gasprijs1.305

Niet in deze tabel: woningen met stadsverwarming en woningen zonder gasaansluiting.

Methode en alle gemeenten.

Stadsverwarming Capelle aan den IJssel: wat kost een warmtenet per jaar?

Stadsverwarming in Capelle aan den IJssel kost maximaal 1.469 euro per jaar bij een verbruik van 20 GJ.

Het ACM-maximum voor 2026 bestaat uit 615,66 euro vastrecht, 33,73 euro meettarief en 40,97 euro per GJ. In Capelle aan den IJssel heeft 29,2% van de woningen stadsverwarming (CBS, 2025).

Maximumtarieven warmte van de ACM, 2023 tot en met 2026, in euro inclusief btw (bron: ACM-tarievenbesluiten)
Jaarvast per jaarper GJmeettarief20 GJ per jaar
2023549,5890,9130,752.399
2024582,8246,6931,681.548
2025577,4843,7932,801.486
2026615,6640,9733,731.469

Niet in deze tabel: de huur van de afleverset (in 2026 maximaal 178,51 euro per jaar als die van het warmtebedrijf is), de aansluitbijdrage bij nieuwbouw, warm water buiten de GJ-meting en kortingen in contracten van woningcorporaties. In 2023 gold daarnaast het prijsplafond van 47,38 euro per GJ voor de eerste 37 GJ. Dit zijn landelijke maxima; een warmtebedrijf mag eronder blijven.

Tarieven per warmtebedrijf en alles over stadsverwarming.

Energietoeslag in Capelle aan den IJssel: wat kun je in 2026 en 2027 nog krijgen?

Een landelijke energietoeslag is er in Capelle aan den IJssel in 2026 niet meer. Het Noodfonds Energie opent voor aanvragen van 4 januari tot en met 7 mei 2027 en betaalt minimaal 120 en maximaal 1.800 euro (Rijksoverheid, 29 september 2026). Hoeveel huishoudens dit raakt, laat het cijfer over energiearmoede zien.

Energiearmoede treft in Capelle aan den IJssel 7,1% van de huishoudens.

Het landelijke aandeel is 6,0% en de betaalbaarheidskloof is 439 euro per jaar (TNO/CBS Monitor Energiearmoede 2025, cijfers 2024).

Niet in dit cijfer: huishoudens die sinds 2024 door lagere prijzen of isolatie uit energiearmoede zijn gekomen.

Voorwaarden van het Noodfonds en de energietoeslag. Gemeentelijke hulp, zoals bijzondere bijstand of een energiecoach, loopt via de gemeente Capelle aan den IJssel.

Energiesubsidie in Capelle aan den IJssel: welke regelingen gelden in 2026?

Energiesubsidie in Capelle aan den IJssel loopt in 2026 via drie landelijke regelingen: de ISDE, het Warmtefonds en vanaf januari 2027 het Noodfonds Energie.

De ISDE geeft een bedrag per erkend apparaat of isolatiemaatregel. Het Warmtefonds leent 0% rente bij een gezamenlijk bruto-inkomen onder 60.000 euro en daarboven tegen een marktrente. In Capelle aan den IJssel heeft 8,8% van de geregistreerde energielabels klasse E, F of G.

Energieregelingen voor inwoners van Capelle aan den IJssel, stand 1 oktober 2026
RegelingVoor wieStatus
ISDEeigenaar-bewoner en VvE: warmtepomp, isolatie, zonneboileropen, bedrag per meldcode
Warmtefondseigenaar-bewoner en VvE: lening voor verduurzamingopen, 0% rente onder 60.000 euro inkomen
Noodfonds Energielaag inkomen en hoge energiekosten, ook blokverwarmingaanvragen 4 januari tot en met 7 mei 2027
Energietoeslag-geen landelijke regeling in 2026

Niet in deze tabel: regelingen van de gemeente Capelle aan den IJssel, de provincie Zuid-Holland en woningcorporaties.

Energielabel Capelle aan den IJssel: hoeveel woningen hebben label A, en hoeveel E, F of G?

Een energielabel in Capelle aan den IJssel is in 43,0% van de geregistreerde gevallen A of beter.

Landelijk is 41,2% van de geregistreerde labels A of beter. In Capelle aan den IJssel is 8,8% E, F of G (RVO Labelregister via Klimaatmonitor, peiljaar 2025).

Energielabels in Capelle aan den IJssel, peiljaar 2025 (bron: RVO Labelregister via Klimaatmonitor)
Labelklasseaandeel (%)
A of beter43,0
B en C40,0
D of slechter17,0
waarvan E, F of G8,8

Niet in deze tabel: woningen zonder geregistreerd label. B en C zijn berekend als rest van de 22.240 geregistreerde labels.

Alles over het energielabel.

Nieuwbouw in Capelle aan den IJssel: hoeveel wordt er gebouwd en wat is geregistreerd?

Nieuwbouw in Capelle aan den IJssel leverde van 2023 tot en met 2025 890 woningen op.

Bij 16 opgeleverde woningen ontbreekt de bouwstartmelding, dat is 1,8%. Landelijk is dat 21% (CBS 86098NED (BAG), stand augustus 2026).

Opgeleverde nieuwbouw zonder bouwstartmelding in Capelle aan den IJssel, per jaar (bron: CBS 86098NED, 2026 voorlopig)
Jaarzonder bouwstart (%)
202310,3
20240,0
20250,0
20260,0

Methode en alle gemeenten.

Woningbezit Capelle aan den IJssel: wie bezit de woningen en wat doet de beleggerskorting 2027?

Van de woningen in Capelle aan den IJssel wordt 12,7% niet door de eigenaar bewoond.

Capelle aan den IJssel heeft 31.893 woningen, waarvan 34,2% corporatiebezit is (CBS 82900NED en 83625NED, 2025).

Het Belastingplan 2027 verlaagt de overdrachtsbelasting voor woningen die de koper niet zelf bewoont per 1 januari 2027 van 8 naar 7%. Bij de gemiddelde verkoopprijs in Capelle aan den IJssel van 412.385 euro scheelt dat 4.124 euro per aankoop. De Tweede en Eerste Kamer moeten het plan nog aannemen.

Methode en alle gemeenten.

Stroomstoring in Capelle aan den IJssel: krijg je een vergoeding?

Bij een stroomstoring in Capelle aan den IJssel van vier uur of langer krijgt een huishouden een vergoeding van de netbeheerder.

De vergoeding is 35 euro bij een onderbreking van 4 tot 8 uur, met 20 euro erbij voor elke 4 uur extra. Stedin maakt het bedrag binnen zes maanden over, zonder dat je erom hoeft te vragen (ACM).

Geen vergoeding bij onderhoud dat minstens drie dagen vooraf is aangekondigd en bij storingen in het hoogspanningsnet. De regeling geldt voor aansluitingen tot en met 3x25A; meld een storing zelf als Stedin die niet kent.

Capelle aan den IJssel vergeleken met de buurgemeenten

Capelle aan den IJssel zit met minstens 15,5% drie fasen 13,9 procentpunt onder het gemiddelde van de 4 buurgemeenten (29,4%); Krimpen aan den IJssel, Zuidplas en Krimpenerwaard scoren hoger.

Capelle aan den IJssel en de gemeenten die eraan grenzen: drie fasen, energierekening 2027, stookkosten bij een normale winter en energiearmoede 2024
Gemeente3-fase minstens (%)energierekening 2027 (euro)stoken normaal (euro)energiearmoede (%)
Capelle aan den IJssel15,5+1178557,1
Rotterdam12,5+13186811,4
Krimpen aan den IJssel20,4+1218913,2
Zuidplas48,1+1338683,5
Krimpenerwaard36,8+1219803,5

Alle 342 gemeenten · andere gemeente kiezen.

Veelgestelde vragen over energie in Capelle aan den IJssel

Hoe vraag ik 3-fase aan in Capelle aan den IJssel?

Via mijnaansluiting.nl; Stedin stuurt daarna een prijsopgave. In Capelle aan den IJssel heeft minstens 15,5% van de 35.769 aansluitingen al drie fasen.

Kan ik in Capelle aan den IJssel een laadpaal van 11 kW thuis aansluiten?

Alleen met een 3-fase-aansluiting. In Capelle aan den IJssel heeft minstens 15,5% en hoogstens 29,2% van de aansluitingen drie fasen. Op een fase laadt dezelfde paal op 3,7 tot 7,4 kW.

Welke netbeheerder heeft Capelle aan den IJssel?

Stedin, voor 35.769 kleinverbruikaansluitingen (peiljaar 2026). Een verzwaring of nieuwe aansluiting vraag je aan via mijnaansluiting.nl.

Hoeveel betaalt een huishouden in Capelle aan den IJssel in 2027 meer voor energie?

117 euro per jaar bij 530 m3 gas en 2.410 kWh: de energiebelasting daalt met 17 euro en de netkosten stijgen met 133 euro.

Hoe vraag ik energietoeslag aan in Capelle aan den IJssel?

Een landelijke energietoeslag is er niet meer. Het Noodfonds Energie opent op 4 januari 2027; in Capelle aan den IJssel had in 2024 7,1% van de huishoudens energiearmoede. Gemeentelijke hulp loopt via de gemeente Capelle aan den IJssel.

Wat kost stoken in Capelle aan den IJssel deze winter?

855 euro bij een normale winter, 760 euro bij een zachte en 1.074 euro bij een koude winter, geraamd voor oktober 2026 tot en met maart 2027.

Zo hebben wij geteld
  • [01] Drie fasen per wijk: open kleinverbruikdata Stedin, peiljaar 2026; koppeling postcode naar wijk via CBS 2025. Methode en CSV.
  • [02] Wachtlijst en netcapaciteit: Capaciteitskaart Netbeheer Nederland, stand 24 augustus 2026. Methode en CSV.
  • [03] Energierekening 2027: Belastingplan 2027, nettarieven en CBS 81528NED; berekend op 15 september 2026. Methode en CSV.
  • [04] Stookkosten: CBS 86333NED en KNMI-station Rotterdam Airport; raming stookseizoen 2026/2027. Methode en CSV.
  • [05] Warmtetarieven: ACM-tarievenbesluiten 2023 tot en met 2026. Methode en CSV.
  • [06] Energiearmoede: TNO/CBS Monitor Energiearmoede 2025, cijfers 2024. Methode en CSV.
  • [07] Noodfonds Energie: Rijksoverheid, 29 september 2026. Vergoeding bij stroomstoring: ACM.
  • [08] Energielabels: RVO Labelregister via Klimaatmonitor, peiljaar 2025. Methode en CSV.
  • [09] Nieuwbouw: CBS 86098NED (BAG), stand augustus 2026. Methode en CSV.
  • [10] Woningbezit: CBS 82900NED en 83625NED, 2025. Methode en CSV.

Geteld verkoopt niets en ontvangt geen vergoeding voor een plek in onze onderzoeken. We gebruiken geen affiliate-links en verkopen geen persoonsgegevens of leads.