Wij tellen alles na. Voor journalisten
Energie en bouwen per gemeente

Energie in Papendrecht: minstens 13,9% drie fasen, 119 euro duurder in 2027

Papendrecht heeft 16.043 kleinverbruikaansluitingen op het net van Stedin. Deze pagina zet de cijfers van Geteld voor Papendrecht bij elkaar: drie fasen per wijk, de wachttijd voor verzwaren, de energierekening van 2027, de stookkosten van komende winter, stadsverwarming, energietoeslag, subsidie, energielabels en nieuwbouw. Elk cijfer heeft zijn eigen peildatum en bron.

Hoofdbevindingen
  1. In Papendrecht heeft minstens 13,9% van de aansluitingen drie fasen; 4 van de 341 andere gemeenten hebben een lager aandeel.
  2. De energierekening in Papendrecht stijgt met 119 euro; 12 van de 341 andere gemeenten hebben een kleinere stijging.
  3. Stoken kost in Papendrecht 885 euro in een normale winter; 38 van de 341 andere gemeenten hebben lagere stookkosten.
  4. In Papendrecht ontbreekt de bouwstartmelding bij 1 nieuwbouwwoning (0,8%); 28 van de 304 andere gemeenten hebben een lager aandeel zonder melding.
  5. In Papendrecht wordt 7,4% van de woningen niet door de eigenaar bewoond; 17 van de 341 andere gemeenten hebben een lager aandeel.

Vier cijfers van je postcode zijn genoeg, of typ de naam van je gemeente. Wij bewaren niets: de check draait in je browser.

3-fase aansluiting in Papendrecht: hoeveel aansluitingen hebben drie fasen?

Drie fasen komen in Papendrecht voor bij minstens 13,9% en hoogstens 30,3% van de aansluitingen.

De ondergrens ligt 26,4 procentpunt onder de landelijke ondergrens. Het verschil tussen de wijken is 38,9 procentpunt op de ondergrens (open kleinverbruikdata Stedin, peiljaar 2026, stand 1 januari).

Aandeel aansluitingen met drie fasen per wijk in Papendrecht, peiljaar 2026, wijken met minimaal 300 aansluitingen (bron: Stedin via Geteld)
Wijkminstens (%)hoogstens (%)aansluitingen
Oostpolder42,953,71.928
De Kooy-Oosteind30,347,5913
Molenvliet11,329,41.480
Kraaihoek10,422,73.172
Westpolder7,326,04.586
Middenpolder5,526,41.300
Wilgendonk4,023,12.546

Niet in deze tabel: of een adres zelf een of drie fasen heeft. Stedin publiceert per postcodegroep alleen het meest voorkomende aansluitingtype; de ondergrens telt de groepen waar drie fasen het meest voorkomt, de bovengrens telt de afwijkende aansluitingen erbij.

Vul je postcode in voor jouw postcodegebied, of bekijk alle gemeenten en de methode.

Wachttijd 3-fase in Papendrecht: hoe vraag je een verzwaring aan en hoe lang duurt het?

In de provincie Zuid-Holland, waar Papendrecht ligt, is de wachttijd in maanden voor huishoudens niet gepubliceerd; 70 van de 199 voedingsgebieden hebben een tekort en wachtrij.

Stedin publiceert geen wachttijd in maanden voor huishoudens. Op de Capaciteitskaart Netbeheer Nederland stonden op 24 augustus 2026 in Zuid-Holland 70 van de 199 voedingsgebieden met tekort en wachtrij.

Capaciteitskaart provincie Zuid-Holland, stand 24 augustus 2026: voedingsgebieden per status (bron: Netbeheer Nederland; aggregatie Geteld)
Richtingtekort met wachtrijin onderzoekbeperktruimte
Afname (verzwaren, laadpaal, warmtepomp)7065469
Teruglevering (zonnepanelen, thuisbatterij)111461113

Niet in deze tabel: de status per gemeente of per adres. Die staat op de kaart van Stedin.

Een verzwaring vraag je aan via mijnaansluiting.nl; Stedin stuurt daarna een prijsopgave. Sinds 1 juli 2026 geldt in congestiegebieden een gezamenlijke wachtlijst voor klein- en grootverbruik; woningen tot en met 3x35A vallen daarop in de categorie basisbehoeften en kunnen ook moeten wachten. Zo werkt een aansluiting verzwaren.

Laadpaal aanvragen in Papendrecht: thuis of openbaar?

Een laadpaal op eigen terrein in Papendrecht is meestal vergunningvrij; een openbare laadpaal vraag je aan bij de gemeente Papendrecht.

Thuis laadt een paal op 11 kW als de aansluiting drie fasen heeft en anders op 3,7 tot 7,4 kW. In Papendrecht heeft minstens 13,9% en hoogstens 30,3% van de 16.043 aansluitingen drie fasen (Stedin, peiljaar 2026).

Niet op deze pagina: afwijkende regels in het omgevingsplan van Papendrecht, bijvoorbeeld bij een monument, en toestemming van de verhuurder of VvE.

Alles over de laadpaal thuis en wat een laadpaal kost.

Energierekening Papendrecht 2027: hoeveel gaat een huishouden meer betalen?

De energierekening in Papendrecht stijgt in 2027 met 119 euro.

In het gemeentelijke verbruiksprofiel van 690 m3 gas en 2.580 kWh daalt de energiebelasting met 14 euro en stijgen de netkosten met 133 euro (Belastingplan 2027 en nettarieven, berekend door Geteld op 15 september 2026).

Energiebelasting en netkosten voor een huishouden in Papendrecht, 2026 tegenover 2027, in euro per jaar (bron: Belastingplan 2027, nettarieven, CBS 81528NED; berekend door Geteld op 15 september 2026)
Post20262027verschil
Energiebelasting gas en stroom na belastingvermindering159144-14
Netkosten stroom en gas751884+133
Samen+119

Niet in deze tabel: de leveringsprijs van gas en stroom en het vastrecht van de leverancier. Het profiel is 690 m3 gas en 2.580 kWh, het CBS-verbruik 2025 van Papendrecht. De energiebelasting 2027 volgt het Belastingplan 2027, dat de Tweede en Eerste Kamer nog moeten aannemen. Door afronding kan de som een euro afwijken.

Methode en alle gemeenten.

Stookkosten Papendrecht winter 2026/2027: wat kost gas stoken?

Stoken kost in Papendrecht 885 euro in een normale winter.

Bij gelijk weer is stoken 120 euro duurder dan vorig jaar. In een koude winter met hogere gasprijs kost stoken 1.341 euro (CBS-gasverbruik 2025, KNMI-station Cabauw, raming Geteld voor oktober 2026 tot en met maart 2027).

Geraamde gaskosten per huishouden in Papendrecht, stookseizoen 2026/2027, in euro (bron: CBS 86333NED, KNMI-station Cabauw, raming Geteld)
Scenariokosten (euro)
Zachte winter794
Normale winter885
Koude winter1.105
Koude winter met hogere gasprijs1.341

Niet in deze tabel: woningen met stadsverwarming en woningen zonder gasaansluiting.

Methode en alle gemeenten.

Stadsverwarming Papendrecht: wat kost een warmtenet per jaar?

Stadsverwarming in Papendrecht kost maximaal 1.469 euro per jaar bij een verbruik van 20 GJ.

Het ACM-maximum 2026 omvat 615,66 euro vastrecht, 33,73 euro meettarief en 40,97 euro per GJ. In Papendrecht heeft 11,2% van de woningen stadsverwarming (CBS, verbruik 2025).

Maximumtarieven warmte van de ACM, 2023 tot en met 2026, in euro inclusief btw (bron: ACM-tarievenbesluiten)
Jaarvast per jaarper GJmeettarief20 GJ per jaar
2023549,5890,9130,752.399
2024582,8246,6931,681.548
2025577,4843,7932,801.486
2026615,6640,9733,731.469

Niet in deze tabel: de huur van de afleverset (in 2026 maximaal 178,51 euro per jaar als die van het warmtebedrijf is), de aansluitbijdrage bij nieuwbouw, warm water buiten de GJ-meting en kortingen in contracten van woningcorporaties. In 2023 gold daarnaast het prijsplafond van 47,38 euro per GJ voor de eerste 37 GJ. Dit zijn landelijke maxima; een warmtebedrijf mag eronder blijven.

Tarieven per warmtebedrijf en alles over stadsverwarming.

Energietoeslag in Papendrecht: wat kun je in 2026 en 2027 nog krijgen?

Een landelijke energietoeslag is er in Papendrecht in 2026 niet meer. Het Noodfonds Energie opent voor aanvragen van 4 januari tot en met 7 mei 2027 en betaalt minimaal 120 en maximaal 1.800 euro (Rijksoverheid, 29 september 2026). Hoeveel huishoudens dit raakt, laat het cijfer over energiearmoede zien.

Energiearmoede treft in Papendrecht 4,8% van de huishoudens.

Landelijk is dat 6,0%; de betaalbaarheidskloof in Papendrecht is 578 euro per jaar (TNO/CBS Monitor Energiearmoede 2025, cijfers 2024).

Niet in dit cijfer: huishoudens die sinds 2024 door lagere prijzen of isolatie uit energiearmoede zijn gekomen.

Voorwaarden van het Noodfonds en de energietoeslag. Gemeentelijke hulp, zoals bijzondere bijstand of een energiecoach, loopt via de gemeente Papendrecht.

Energiesubsidie in Papendrecht: welke regelingen gelden in 2026?

Energiesubsidie in Papendrecht loopt in 2026 via drie landelijke regelingen: de ISDE, het Warmtefonds en vanaf januari 2027 het Noodfonds Energie.

De ISDE geeft een bedrag per erkend apparaat of isolatiemaatregel. Het Warmtefonds leent 0% rente bij een gezamenlijk bruto-inkomen onder 60.000 euro en daarboven tegen een marktrente. In Papendrecht heeft 10,4% van de geregistreerde energielabels klasse E, F of G.

Energieregelingen voor inwoners van Papendrecht, stand 1 oktober 2026
RegelingVoor wieStatus
ISDEeigenaar-bewoner en VvE: warmtepomp, isolatie, zonneboileropen, bedrag per meldcode
Warmtefondseigenaar-bewoner en VvE: lening voor verduurzamingopen, 0% rente onder 60.000 euro inkomen
Noodfonds Energielaag inkomen en hoge energiekosten, ook blokverwarmingaanvragen 4 januari tot en met 7 mei 2027
Energietoeslag-geen landelijke regeling in 2026

Niet in deze tabel: regelingen van de gemeente Papendrecht, de provincie Zuid-Holland en woningcorporaties.

Energielabel Papendrecht: hoeveel woningen hebben label A, en hoeveel E, F of G?

Energielabels in Papendrecht zijn voor 31,1% A of beter.

Landelijk is 41,2% van de energielabels A of beter; in Papendrecht is 20,7% D of slechter en 10,4% E, F of G (RVO Labelregister via Klimaatmonitor, peiljaar 2025).

Energielabels in Papendrecht, peiljaar 2025 (bron: RVO Labelregister via Klimaatmonitor)
Labelklasseaandeel (%)
A of beter31,1
B en C48,2
D of slechter20,7
waarvan E, F of G10,4

Niet in deze tabel: woningen zonder geregistreerd label. B en C zijn berekend als rest van de 9.375 geregistreerde labels.

Alles over het energielabel.

Nieuwbouw in Papendrecht: hoeveel wordt er gebouwd en wat is geregistreerd?

Nieuwbouw in Papendrecht leverde van 2023 tot en met 2025 128 woningen op.

Bij 1 woning (0,8%) ontbreekt de bouwstartmelding, tegenover 21% landelijk; 28 van de 304 andere gemeenten hebben een lager aandeel zonder melding (CBS 86098NED (BAG), stand augustus 2026).

Methode en alle gemeenten.

Woningbezit Papendrecht: wie bezit de woningen en wat doet de beleggerskorting 2027?

Woningen in Papendrecht worden voor 7,4% niet door de eigenaar bewoond.

Corporaties bezitten 28,1% van de woningen. De gemiddelde verkoopprijs is 387.172 euro en de lagere overdrachtsbelasting voor beleggers per 1 januari 2027 scheelt 3.872 euro per aankoop (CBS 82900NED en 83625NED, 2025).

Het Belastingplan 2027 verlaagt de overdrachtsbelasting voor woningen die de koper niet zelf bewoont per 1 januari 2027 van 8 naar 7%. Bij de gemiddelde verkoopprijs in Papendrecht van 387.172 euro scheelt dat 3.872 euro per aankoop. De Tweede en Eerste Kamer moeten het plan nog aannemen.

Methode en alle gemeenten.

Stroomstoring in Papendrecht: krijg je een vergoeding?

Bij een stroomstoring in Papendrecht van vier uur of langer krijgt een huishouden een vergoeding van de netbeheerder.

De vergoeding is 35 euro bij een onderbreking van 4 tot 8 uur, met 20 euro erbij voor elke 4 uur extra. Stedin maakt het bedrag binnen zes maanden over, zonder dat je erom hoeft te vragen (ACM).

Geen vergoeding bij onderhoud dat minstens drie dagen vooraf is aangekondigd en bij storingen in het hoogspanningsnet. De regeling geldt voor aansluitingen tot en met 3x25A; meld een storing zelf als Stedin die niet kent.

Papendrecht vergeleken met de buurgemeenten

Papendrecht zit met minstens 13,9% drie fasen 10,1 procentpunt onder het gemiddelde van de 6 buurgemeenten (24,0%); alle buurgemeenten scoren hoger.

Papendrecht en de gemeenten die eraan grenzen: drie fasen, energierekening 2027, stookkosten bij een normale winter en energiearmoede 2024
Gemeente3-fase minstens (%)energierekening 2027 (euro)stoken normaal (euro)energiearmoede (%)
Papendrecht13,9+1198854,8
Molenlanden43,0+1211.0143,0
Dordrecht19,2+1209167,3
Sliedrecht15,0+1199005,8
Hendrik-Ido-Ambacht27,1+1188532,8
Alblasserdam25,6+1208344,6
Zwijndrecht14,1+1208985,7

Alle 342 gemeenten · andere gemeente kiezen.

Veelgestelde vragen over energie in Papendrecht

Hoe vraag ik 3-fase aan in Papendrecht?

Via mijnaansluiting.nl; Stedin stuurt daarna een prijsopgave. In Papendrecht heeft minstens 13,9% van de 16.043 aansluitingen al drie fasen.

Kan ik in Papendrecht een laadpaal van 11 kW thuis aansluiten?

Alleen met een 3-fase-aansluiting. In Papendrecht heeft minstens 13,9% en hoogstens 30,3% van de aansluitingen drie fasen. Op een fase laadt dezelfde paal op 3,7 tot 7,4 kW.

Welke netbeheerder heeft Papendrecht?

Stedin, voor 16.043 kleinverbruikaansluitingen (peiljaar 2026). Een verzwaring of nieuwe aansluiting vraag je aan via mijnaansluiting.nl.

Hoeveel betaalt een huishouden in Papendrecht in 2027 meer voor energie?

119 euro per jaar bij 690 m3 gas en 2.580 kWh: de energiebelasting daalt met 14 euro en de netkosten stijgen met 133 euro.

Hoe vraag ik energietoeslag aan in Papendrecht?

Een landelijke energietoeslag is er niet meer. Het Noodfonds Energie opent op 4 januari 2027; in Papendrecht had in 2024 4,8% van de huishoudens energiearmoede. Gemeentelijke hulp loopt via de gemeente Papendrecht.

Wat kost stoken in Papendrecht deze winter?

885 euro bij een normale winter, 794 euro bij een zachte en 1.105 euro bij een koude winter, geraamd voor oktober 2026 tot en met maart 2027.

Zo hebben wij geteld
  • [01] Drie fasen per wijk: open kleinverbruikdata Stedin, peiljaar 2026; koppeling postcode naar wijk via CBS 2025. Methode en CSV.
  • [02] Wachtlijst en netcapaciteit: Capaciteitskaart Netbeheer Nederland, stand 24 augustus 2026. Methode en CSV.
  • [03] Energierekening 2027: Belastingplan 2027, nettarieven en CBS 81528NED; berekend op 15 september 2026. Methode en CSV.
  • [04] Stookkosten: CBS 86333NED en KNMI-station Cabauw; raming stookseizoen 2026/2027. Methode en CSV.
  • [05] Warmtetarieven: ACM-tarievenbesluiten 2023 tot en met 2026. Methode en CSV.
  • [06] Energiearmoede: TNO/CBS Monitor Energiearmoede 2025, cijfers 2024. Methode en CSV.
  • [07] Noodfonds Energie: Rijksoverheid, 29 september 2026. Vergoeding bij stroomstoring: ACM.
  • [08] Energielabels: RVO Labelregister via Klimaatmonitor, peiljaar 2025. Methode en CSV.
  • [09] Nieuwbouw: CBS 86098NED (BAG), stand augustus 2026. Methode en CSV.
  • [10] Woningbezit: CBS 82900NED en 83625NED, 2025. Methode en CSV.

Geteld verkoopt niets en ontvangt geen vergoeding voor een plek in onze onderzoeken. We gebruiken geen affiliate-links en verkopen geen persoonsgegevens of leads.