Wij tellen alles na. Voor journalisten
Energie en bouwen per gemeente

Energie in Albrandswaard: minstens 20,5% drie fasen, 120 euro duurder in 2027

Albrandswaard heeft 11.926 kleinverbruikaansluitingen op het net van Stedin. Deze pagina zet de cijfers van Geteld voor Albrandswaard bij elkaar: drie fasen per wijk, de wachttijd voor verzwaren, de energierekening van 2027, de stookkosten van komende winter, energietoeslag, subsidie, energielabels en nieuwbouw. Elk cijfer heeft zijn eigen peildatum en bron.

Hoofdbevindingen
  1. Drie fasen komen in Albrandswaard voor bij minstens 20,5% en hoogstens 38,3% van de aansluitingen; 17 van de 341 andere gemeenten hebben een lager aandeel.
  2. De energierekening in Albrandswaard stijgt in 2027 met 120 euro; 19 van de 341 andere gemeenten hebben een kleinere stijging.
  3. Energielabels E, F of G komen in Albrandswaard voor bij 7,2% van de geregistreerde labels; 47 van de 341 andere gemeenten hebben een lager aandeel.
  4. Nieuwbouw in Albrandswaard mist bij 110 woningen een bouwstartmelding, wat 97,3% is; 5 van de 304 andere gemeenten hebben een hoger aandeel zonder melding.
  5. Woningen in Albrandswaard zijn voor 6,3% niet door de eigenaar bewoond; 4 van de 341 andere gemeenten hebben een lager aandeel.

Vier cijfers van je postcode zijn genoeg, of typ de naam van je gemeente. Wij bewaren niets: de check draait in je browser.

3-fase aansluiting in Albrandswaard: hoeveel aansluitingen hebben drie fasen?

Drie fasen zijn in Albrandswaard aanwezig bij minstens 20,5% en hoogstens 38,3% van de aansluitingen.

De open kleinverbruikdata van Stedin, peiljaar 2026 (stand 1 januari), zet de ondergrens 19,8 procentpunt onder de landelijke ondergrens van 40,3%. Poortugaal-Noord begint op 7,4%, tegenover 81,7% in Buitengebied Albrandswaard.

Aandeel aansluitingen met drie fasen per wijk in Albrandswaard, peiljaar 2026, wijken met minimaal 300 aansluitingen (bron: Stedin via Geteld)
Wijkminstens (%)hoogstens (%)aansluitingen
Buitengebied Albrandswaard81,793,6360
Portland28,243,92.830
Rhoon-Noord21,336,41.110
Rhoon-Zuid21,039,03.430
Poortugaal-Zuid9,528,23.023
Poortugaal-Noord7,431,81.145

Niet in deze tabel: of een adres zelf een of drie fasen heeft. Stedin publiceert per postcodegroep alleen het meest voorkomende aansluitingtype; de ondergrens telt de groepen waar drie fasen het meest voorkomt, de bovengrens telt de afwijkende aansluitingen erbij.

Vul je postcode in voor jouw postcodegebied, of bekijk alle gemeenten en de methode.

Wachttijd 3-fase in Albrandswaard: hoe vraag je een verzwaring aan en hoe lang duurt het?

In de provincie Zuid-Holland, waar Albrandswaard ligt, is voor huishoudens geen wachttijd in maanden gepubliceerd.

De Capaciteitskaart Netbeheer Nederland telde op 24 augustus 2026 70 van de 199 voedingsgebieden met tekort en wachtrij en 69 met ruimte. Stedin publiceert voor huishoudens geen wachttijd in maanden.

Capaciteitskaart provincie Zuid-Holland, stand 24 augustus 2026: voedingsgebieden per status (bron: Netbeheer Nederland; aggregatie Geteld)
Richtingtekort met wachtrijin onderzoekbeperktruimte
Afname (verzwaren, laadpaal, warmtepomp)7065469
Teruglevering (zonnepanelen, thuisbatterij)111461113

Niet in deze tabel: de status per gemeente of per adres. Die staat op de kaart van Stedin.

Een verzwaring vraag je aan via mijnaansluiting.nl; Stedin stuurt daarna een prijsopgave. Sinds 1 juli 2026 geldt in congestiegebieden een gezamenlijke wachtlijst voor klein- en grootverbruik; woningen tot en met 3x35A vallen daarop in de categorie basisbehoeften en kunnen ook moeten wachten. Zo werkt een aansluiting verzwaren.

Laadpaal aanvragen in Albrandswaard: thuis of openbaar?

Een laadpaal op eigen terrein in Albrandswaard is meestal vergunningvrij; een openbare laadpaal vraag je aan bij de gemeente Albrandswaard.

Thuis laadt een paal op 11 kW als de aansluiting drie fasen heeft en anders op 3,7 tot 7,4 kW. In Albrandswaard heeft minstens 20,5% en hoogstens 38,3% van de 11.926 aansluitingen drie fasen (Stedin, peiljaar 2026).

Niet op deze pagina: afwijkende regels in het omgevingsplan van Albrandswaard, bijvoorbeeld bij een monument, en toestemming van de verhuurder of VvE.

Alles over de laadpaal thuis en wat een laadpaal kost.

Energierekening Albrandswaard 2027: hoeveel gaat een huishouden meer betalen?

De energierekening in Albrandswaard stijgt in 2027 met 120 euro.

De berekening van Geteld op 15 september 2026 gebruikt 820 m3 gas en 2.880 kWh. De energiebelasting daalt met 13 euro en de netkosten stijgen met 133 euro; 19 van de 341 andere gemeenten hebben een kleinere stijging.

Energiebelasting en netkosten voor een huishouden in Albrandswaard, 2026 tegenover 2027, in euro per jaar (bron: Belastingplan 2027, nettarieven, CBS 81528NED; berekend door Geteld op 15 september 2026)
Post20262027verschil
Energiebelasting gas en stroom na belastingvermindering286273-13
Netkosten stroom en gas751884+133
Samen+120

Niet in deze tabel: de leveringsprijs van gas en stroom en het vastrecht van de leverancier. Het profiel is 820 m3 gas en 2.880 kWh, het CBS-verbruik 2025 van Albrandswaard. De energiebelasting 2027 volgt het Belastingplan 2027, dat de Tweede en Eerste Kamer nog moeten aannemen. Door afronding kan de som een euro afwijken.

Methode en alle gemeenten.

Stookkosten Albrandswaard winter 2026/2027: wat kost gas stoken?

Stoken kost in Albrandswaard 937 euro in een normale winter.

De raming van Geteld voor oktober 2026 tot en met maart 2027 gebruikt CBS-gasverbruik 2025 en KNMI-station Rotterdam Airport. Bij gelijk weer kost stoken 127 euro meer dan vorig jaar.

Geraamde gaskosten per huishouden in Albrandswaard, stookseizoen 2026/2027, in euro (bron: CBS 86333NED, KNMI-station Rotterdam Airport, raming Geteld)
Scenariokosten (euro)
Zachte winter833
Normale winter937
Koude winter1.177
Koude winter met hogere gasprijs1.429

Niet in deze tabel: woningen met stadsverwarming en woningen zonder gasaansluiting.

Methode en alle gemeenten.

Energietoeslag in Albrandswaard: wat kun je in 2026 en 2027 nog krijgen?

Een landelijke energietoeslag is er in Albrandswaard in 2026 niet meer. Het Noodfonds Energie opent voor aanvragen van 4 januari tot en met 7 mei 2027 en betaalt minimaal 120 en maximaal 1.800 euro (Rijksoverheid, 29 september 2026). Hoeveel huishoudens dit raakt, laat het cijfer over energiearmoede zien.

Energiearmoede treft in Albrandswaard 2,5% van de huishoudens.

De TNO/CBS Monitor Energiearmoede 2025 meldt voor 2024 2,5%, tegen landelijk 6,0%, met een betaalbaarheidskloof van 584 euro per jaar. 14 van de 340 andere gemeenten hebben een lager aandeel.

Niet in dit cijfer: huishoudens die sinds 2024 door lagere prijzen of isolatie uit energiearmoede zijn gekomen.

Voorwaarden van het Noodfonds en de energietoeslag. Gemeentelijke hulp, zoals bijzondere bijstand of een energiecoach, loopt via de gemeente Albrandswaard.

Energiesubsidie in Albrandswaard: welke regelingen gelden in 2026?

Energiesubsidie in Albrandswaard loopt in 2026 via drie landelijke regelingen: de ISDE, het Warmtefonds en vanaf januari 2027 het Noodfonds Energie.

De ISDE geeft een bedrag per erkend apparaat of isolatiemaatregel. Het Warmtefonds leent 0% rente bij een gezamenlijk bruto-inkomen onder 60.000 euro en daarboven tegen een marktrente. In Albrandswaard heeft 7,2% van de geregistreerde energielabels klasse E, F of G.

Energieregelingen voor inwoners van Albrandswaard, stand 1 oktober 2026
RegelingVoor wieStatus
ISDEeigenaar-bewoner en VvE: warmtepomp, isolatie, zonneboileropen, bedrag per meldcode
Warmtefondseigenaar-bewoner en VvE: lening voor verduurzamingopen, 0% rente onder 60.000 euro inkomen
Noodfonds Energielaag inkomen en hoge energiekosten, ook blokverwarmingaanvragen 4 januari tot en met 7 mei 2027
Energietoeslag-geen landelijke regeling in 2026

Niet in deze tabel: regelingen van de gemeente Albrandswaard, de provincie Zuid-Holland en woningcorporaties.

Energielabel Albrandswaard: hoeveel woningen hebben label A, en hoeveel E, F of G?

Het energielabel in Albrandswaard is bij 51,8% van de geregistreerde labels A of beter.

Het RVO Labelregister via Klimaatmonitor telde in peiljaar 2025 6.560 labels; 7,2% was E, F of G. 47 van de 341 andere gemeenten hebben een lager aandeel E, F of G.

Energielabels in Albrandswaard, peiljaar 2025 (bron: RVO Labelregister via Klimaatmonitor)
Labelklasseaandeel (%)
A of beter51,8
B en C34,5
D of slechter13,7
waarvan E, F of G7,2

Niet in deze tabel: woningen zonder geregistreerd label. B en C zijn berekend als rest van de 6.560 geregistreerde labels.

Alles over het energielabel.

Nieuwbouw in Albrandswaard: hoeveel wordt er gebouwd en wat is geregistreerd?

Nieuwbouw in Albrandswaard omvat 113 woningen die van 2023 tot en met 2025 zijn opgeleverd.

CBS 86098NED (BAG), stand augustus 2026: bij 110 woningen (97,3%) ontbreekt de bouwstartmelding, tegen landelijk 21%. 5 van de 304 andere gemeenten hebben een hoger aandeel zonder melding.

Opgeleverde nieuwbouw zonder bouwstartmelding in Albrandswaard, per jaar (bron: CBS 86098NED, 2026 voorlopig)
Jaarzonder bouwstart (%)
202397,2
202498,6
202629,3

Niet in deze tabel: 2025, omdat er in dat jaar geen nieuwbouw is opgeleverd of geteld.

Methode en alle gemeenten.

Woningbezit Albrandswaard: wie bezit de woningen en wat doet de beleggerskorting 2027?

Woningen in Albrandswaard zijn voor 6,3% niet door de eigenaar bewoond.

CBS 82900NED en 83625NED, 2025: van de 10.797 woningen is 24,6% corporatiebezit. 4 van de 341 andere gemeenten hebben een lager aandeel niet zelf bewoond.

Het Belastingplan 2027 verlaagt de overdrachtsbelasting voor woningen die de koper niet zelf bewoont per 1 januari 2027 van 8 naar 7%. Bij de gemiddelde verkoopprijs in Albrandswaard van 531.165 euro scheelt dat 5.312 euro per aankoop. De Tweede en Eerste Kamer moeten het plan nog aannemen.

Methode en alle gemeenten.

Stroomstoring in Albrandswaard: krijg je een vergoeding?

Bij een stroomstoring in Albrandswaard van vier uur of langer krijgt een huishouden een vergoeding van de netbeheerder.

De vergoeding is 35 euro bij een onderbreking van 4 tot 8 uur, met 20 euro erbij voor elke 4 uur extra. Stedin maakt het bedrag binnen zes maanden over, zonder dat je erom hoeft te vragen (ACM).

Geen vergoeding bij onderhoud dat minstens drie dagen vooraf is aangekondigd en bij storingen in het hoogspanningsnet. De regeling geldt voor aansluitingen tot en met 3x25A; meld een storing zelf als Stedin die niet kent.

Albrandswaard vergeleken met de buurgemeenten

Albrandswaard zit met minstens 20,5% drie fasen 2,4 procentpunt onder het gemiddelde van de 4 buurgemeenten (22,9%); Hoeksche Waard en Barendrecht scoren hoger.

Albrandswaard en de gemeenten die eraan grenzen: drie fasen, energierekening 2027, stookkosten bij een normale winter en energiearmoede 2024
Gemeente3-fase minstens (%)energierekening 2027 (euro)stoken normaal (euro)energiearmoede (%)
Albrandswaard20,5+1209372,5
Rotterdam12,5+13186811,4
Hoeksche Waard33,7+1209373,2
Barendrecht28,9+1199052,3
Nissewaard16,3+1198115,1

Alle 342 gemeenten · andere gemeente kiezen.

Veelgestelde vragen over energie in Albrandswaard

Hoe vraag ik 3-fase aan in Albrandswaard?

Via mijnaansluiting.nl; Stedin stuurt daarna een prijsopgave. In Albrandswaard heeft minstens 20,5% van de 11.926 aansluitingen al drie fasen.

Kan ik in Albrandswaard een laadpaal van 11 kW thuis aansluiten?

Alleen met een 3-fase-aansluiting. In Albrandswaard heeft minstens 20,5% en hoogstens 38,3% van de aansluitingen drie fasen. Op een fase laadt dezelfde paal op 3,7 tot 7,4 kW.

Welke netbeheerder heeft Albrandswaard?

Stedin, voor 11.926 kleinverbruikaansluitingen (peiljaar 2026). Een verzwaring of nieuwe aansluiting vraag je aan via mijnaansluiting.nl.

Hoeveel betaalt een huishouden in Albrandswaard in 2027 meer voor energie?

120 euro per jaar bij 820 m3 gas en 2.880 kWh: de energiebelasting daalt met 13 euro en de netkosten stijgen met 133 euro.

Hoe vraag ik energietoeslag aan in Albrandswaard?

Een landelijke energietoeslag is er niet meer. Het Noodfonds Energie opent op 4 januari 2027; in Albrandswaard had in 2024 2,5% van de huishoudens energiearmoede. Gemeentelijke hulp loopt via de gemeente Albrandswaard.

Wat kost stoken in Albrandswaard deze winter?

937 euro bij een normale winter, 833 euro bij een zachte en 1.177 euro bij een koude winter, geraamd voor oktober 2026 tot en met maart 2027.

Zo hebben wij geteld
  • [01] Drie fasen per wijk: open kleinverbruikdata Stedin, peiljaar 2026; koppeling postcode naar wijk via CBS 2025. Methode en CSV.
  • [02] Wachtlijst en netcapaciteit: Capaciteitskaart Netbeheer Nederland, stand 24 augustus 2026. Methode en CSV.
  • [03] Energierekening 2027: Belastingplan 2027, nettarieven en CBS 81528NED; berekend op 15 september 2026. Methode en CSV.
  • [04] Stookkosten: CBS 86333NED en KNMI-station Rotterdam Airport; raming stookseizoen 2026/2027. Methode en CSV.
  • [05] Energiearmoede: TNO/CBS Monitor Energiearmoede 2025, cijfers 2024. Methode en CSV.
  • [06] Noodfonds Energie: Rijksoverheid, 29 september 2026. Vergoeding bij stroomstoring: ACM.
  • [07] Energielabels: RVO Labelregister via Klimaatmonitor, peiljaar 2025. Methode en CSV.
  • [08] Nieuwbouw: CBS 86098NED (BAG), stand augustus 2026. Methode en CSV.
  • [09] Woningbezit: CBS 82900NED en 83625NED, 2025. Methode en CSV.

Geteld verkoopt niets en ontvangt geen vergoeding voor een plek in onze onderzoeken. We gebruiken geen affiliate-links en verkopen geen persoonsgegevens of leads.