Wij tellen alles na. Voor journalisten
Energie en bouwen per gemeente

Energie in Nijmegen: minstens 37,9% drie fasen, 150 euro duurder in 2027

Nijmegen heeft 89.573 kleinverbruikaansluitingen op het net van Liander. Deze pagina zet de cijfers van Geteld voor Nijmegen bij elkaar: drie fasen per wijk, de wachttijd voor verzwaren, de energierekening van 2027, de stookkosten van komende winter, stadsverwarming, energietoeslag, subsidie, energielabels en nieuwbouw. Elk cijfer heeft zijn eigen peildatum en bron.

Hoofdbevindingen
  1. Nijmegen heeft energiearmoede bij 7,8% van de huishoudens; 26 van de 340 andere gemeenten hebben een hoger aandeel.
  2. In Nijmegen wordt 18,6% van de woningen niet door de eigenaar bewoond; 39 van de 341 andere gemeenten hebben een hoger aandeel.
  3. De energierekening in Nijmegen stijgt in 2027 met 150 euro, terwijl de netkosten met 162 euro stijgen.
  4. In Nijmegen is 50,7% van de geregistreerde energielabels A of beter en 8,1% E, F of G.

Vier cijfers van je postcode zijn genoeg, of typ de naam van je gemeente. Wij bewaren niets: de check draait in je browser.

3-fase aansluiting in Nijmegen: hoeveel aansluitingen hebben drie fasen?

Drie fasen komen in Nijmegen bij minstens 37,9% en hoogstens 54,1% van de aansluitingen voor; de bovengrens is deels geraamd.

De ondergrens is 22,6% in Nijmegen-Zuid en 69,2% in Nijmegen-Noord, een verschil van 46,6 procentpunt. Landelijk ligt de ondergrens op 40,3% (open kleinverbruikdata Liander, peiljaar 2026, stand 1 januari).

Aandeel aansluitingen met drie fasen per wijk in Nijmegen, peiljaar 2026, wijken met minimaal 300 aansluitingen (bron: Liander via Geteld)
Wijkminstens (%)hoogstens (%)aansluitingen
Nijmegen-Noord69,277,311.176
Nijmegen-Midden43,358,19.016
Nijmegen-Oost40,956,315.018
Lindenholt38,854,87.111
Nijmegen-Centrum34,851,96.973
Nijmegen-Nieuw-West34,451,58.770
Nijmegen-Oud-West28,447,17.976
Dukenburg25,745,111.362
Nijmegen-Zuid22,642,812.171

Niet in deze tabel: of een adres zelf een of drie fasen heeft. Liander publiceert per postcodegroep alleen het meest voorkomende aansluitingtype; de ondergrens telt de groepen waar drie fasen het meest voorkomt, de bovengrens telt de afwijkende aansluitingen erbij.

Vul je postcode in voor jouw postcodegebied, of bekijk alle gemeenten en de methode.

Wachttijd 3-fase in Nijmegen: hoe vraag je een verzwaring aan en hoe lang duurt het?

Een wachttijd voor een zwaardere aansluiting in Nijmegen is niet gepubliceerd.

In de provincie Gelderland, waar Nijmegen ligt, hebben 101 van de 191 voedingsgebieden een tekort en wachtrij (Capaciteitskaart Netbeheer Nederland, stand 24 augustus 2026). Liander publiceert geen wachttijd in maanden voor huishoudens (Liander).

Capaciteitskaart provincie Gelderland, stand 24 augustus 2026: voedingsgebieden per status (bron: Netbeheer Nederland; aggregatie Geteld)
Richtingtekort met wachtrijin onderzoekbeperktruimte
Afname (verzwaren, laadpaal, warmtepomp)101363222
Teruglevering (zonnepanelen, thuisbatterij)7894253

Niet in deze tabel: de status per gemeente of per adres. Die staat op de kaart van Liander.

Een verzwaring vraag je aan via mijnaansluiting.nl; Liander stuurt daarna een prijsopgave. Sinds 1 juli 2026 geldt in congestiegebieden een gezamenlijke wachtlijst voor klein- en grootverbruik; woningen tot en met 3x35A vallen daarop in de categorie basisbehoeften en kunnen ook moeten wachten. Zo werkt een aansluiting verzwaren.

Laadpaal aanvragen in Nijmegen: thuis of openbaar?

Een laadpaal op eigen terrein in Nijmegen is meestal vergunningvrij; een openbare laadpaal vraag je aan bij de gemeente Nijmegen.

Thuis laadt een paal op 11 kW als de aansluiting drie fasen heeft en anders op 3,7 tot 7,4 kW. In Nijmegen heeft minstens 37,9% en hoogstens 54,1% van de 89.573 aansluitingen drie fasen (Liander, peiljaar 2026).

Niet op deze pagina: afwijkende regels in het omgevingsplan van Nijmegen, bijvoorbeeld bij een monument, en toestemming van de verhuurder of VvE.

Alles over de laadpaal thuis en wat een laadpaal kost.

Energierekening Nijmegen 2027: hoeveel gaat een huishouden meer betalen?

De energierekening in Nijmegen stijgt in 2027 met 150 euro.

Bij een profiel van 710 m3 gas en 2.250 kWh stijgen de netkosten met 162 euro, terwijl de energiebelasting 12 euro daalt. Het einde van salderen kost in dit profiel 385 euro per jaar (Belastingplan 2027 en nettarieven, berekend door Geteld op 15 september 2026).

Energiebelasting en netkosten voor een huishouden in Nijmegen, 2026 tegenover 2027, in euro per jaar (bron: Belastingplan 2027, nettarieven, CBS 81528NED; berekend door Geteld op 15 september 2026)
Post20262027verschil
Energiebelasting gas en stroom na belastingvermindering136124-12
Netkosten stroom en gas745907+162
Samen+150

Niet in deze tabel: de leveringsprijs van gas en stroom en het vastrecht van de leverancier. Het profiel is 710 m3 gas en 2.250 kWh, het CBS-verbruik 2025 van Nijmegen. De energiebelasting 2027 volgt het Belastingplan 2027, dat de Tweede en Eerste Kamer nog moeten aannemen. Door afronding kan de som een euro afwijken.

Methode en alle gemeenten.

Stookkosten Nijmegen winter 2026/2027: wat kost gas stoken?

Stoken kost in Nijmegen 917 euro in een normale winter.

Bij gelijk weer is dat 124 euro duurder dan vorig jaar. In een koude winter met hogere gasprijs kost stoken 1.382 euro (CBS-gasverbruik 2025, KNMI-station Volkel, raming Geteld voor oktober 2026 tot en met maart 2027).

Geraamde gaskosten per huishouden in Nijmegen, stookseizoen 2026/2027, in euro (bron: CBS 86333NED, KNMI-station Volkel, raming Geteld)
Scenariokosten (euro)
Zachte winter825
Normale winter917
Koude winter1.138
Koude winter met hogere gasprijs1.382

Niet in deze tabel: woningen met stadsverwarming en woningen zonder gasaansluiting.

Methode en alle gemeenten.

Stadsverwarming Nijmegen: wat kost een warmtenet per jaar?

Stadsverwarming in Nijmegen kost maximaal 1.469 euro per jaar bij een verbruik van 20 GJ.

Het ACM-maximum voor 2026 telt 615,66 euro vastrecht, 33,73 euro meettarief en 40,97 euro per GJ. In Nijmegen heeft 11,7% van de woningen stadsverwarming (CBS, verbruik 2025).

Maximumtarieven warmte van de ACM, 2023 tot en met 2026, in euro inclusief btw (bron: ACM-tarievenbesluiten)
Jaarvast per jaarper GJmeettarief20 GJ per jaar
2023549,5890,9130,752.399
2024582,8246,6931,681.548
2025577,4843,7932,801.486
2026615,6640,9733,731.469

Niet in deze tabel: de huur van de afleverset (in 2026 maximaal 178,51 euro per jaar als die van het warmtebedrijf is), de aansluitbijdrage bij nieuwbouw, warm water buiten de GJ-meting en kortingen in contracten van woningcorporaties. In 2023 gold daarnaast het prijsplafond van 47,38 euro per GJ voor de eerste 37 GJ. Dit zijn landelijke maxima; een warmtebedrijf mag eronder blijven.

Tarieven per warmtebedrijf en alles over stadsverwarming.

Energietoeslag in Nijmegen: wat kun je in 2026 en 2027 nog krijgen?

Een landelijke energietoeslag is er in Nijmegen in 2026 niet meer. Het Noodfonds Energie opent voor aanvragen van 4 januari tot en met 7 mei 2027 en betaalt minimaal 120 en maximaal 1.800 euro (Rijksoverheid, 29 september 2026). Hoeveel huishoudens dit raakt, laat het cijfer over energiearmoede zien.

Energiearmoede treft in Nijmegen 7,8% van de huishoudens.

Landelijk is dat 6,0%; 26 van de 340 andere gemeenten hebben een hoger aandeel. De betaalbaarheidskloof is 567 euro per jaar (TNO/CBS Monitor Energiearmoede 2025, cijfers 2024).

Niet in dit cijfer: huishoudens die sinds 2024 door lagere prijzen of isolatie uit energiearmoede zijn gekomen.

Voorwaarden van het Noodfonds en de energietoeslag. Gemeentelijke hulp, zoals bijzondere bijstand of een energiecoach, loopt via de gemeente Nijmegen.

Energiesubsidie in Nijmegen: welke regelingen gelden in 2026?

Energiesubsidie in Nijmegen loopt in 2026 via drie landelijke regelingen: de ISDE, het Warmtefonds en vanaf januari 2027 het Noodfonds Energie.

De ISDE geeft een bedrag per erkend apparaat of isolatiemaatregel. Het Warmtefonds leent 0% rente bij een gezamenlijk bruto-inkomen onder 60.000 euro en daarboven tegen een marktrente. In Nijmegen heeft 8,1% van de geregistreerde energielabels klasse E, F of G.

Energieregelingen voor inwoners van Nijmegen, stand 1 oktober 2026
RegelingVoor wieStatus
ISDEeigenaar-bewoner en VvE: warmtepomp, isolatie, zonneboileropen, bedrag per meldcode
Warmtefondseigenaar-bewoner en VvE: lening voor verduurzamingopen, 0% rente onder 60.000 euro inkomen
Noodfonds Energielaag inkomen en hoge energiekosten, ook blokverwarmingaanvragen 4 januari tot en met 7 mei 2027
Energietoeslag-geen landelijke regeling in 2026

Niet in deze tabel: regelingen van de gemeente Nijmegen, de provincie Gelderland en woningcorporaties.

Energielabel Nijmegen: hoeveel woningen hebben label A, en hoeveel E, F of G?

Van de energielabels in Nijmegen is 50,7% A of beter.

Landelijk is 41,2% van de labels A of beter; 8,1% van de geregistreerde labels in Nijmegen is E, F of G (RVO Labelregister via Klimaatmonitor, peiljaar 2025).

Energielabels in Nijmegen, peiljaar 2025 (bron: RVO Labelregister via Klimaatmonitor)
Labelklasseaandeel (%)
A of beter50,7
B en C33,8
D of slechter15,5
waarvan E, F of G8,1

Niet in deze tabel: woningen zonder geregistreerd label. B en C zijn berekend als rest van de 61.870 geregistreerde labels.

Alles over het energielabel.

Nieuwbouw in Nijmegen: hoeveel wordt er gebouwd en wat is geregistreerd?

Nieuwbouw in Nijmegen telt 3.570 opgeleverde woningen van 2023 tot en met 2025.

Bij 140 woningen (3,9%) ontbreekt de bouwstartmelding; landelijk is dat 21% (CBS 86098NED (BAG), stand augustus 2026).

Opgeleverde nieuwbouw zonder bouwstartmelding in Nijmegen, per jaar (bron: CBS 86098NED, 2026 voorlopig)
Jaarzonder bouwstart (%)
20232,9
20248,2
20250,2
20262,7

Methode en alle gemeenten.

Woningbezit Nijmegen: wie bezit de woningen en wat doet de beleggerskorting 2027?

Van de woningen in Nijmegen wordt 18,6% niet door de eigenaar bewoond.

39 van de 341 andere gemeenten hebben een hoger aandeel. Daarnaast is 38,5% corporatiebezit (CBS 82900NED en 83625NED, 2025).

Het Belastingplan 2027 verlaagt de overdrachtsbelasting voor woningen die de koper niet zelf bewoont per 1 januari 2027 van 8 naar 7%. Bij de gemiddelde verkoopprijs in Nijmegen van 453.897 euro scheelt dat 4.539 euro per aankoop. De Tweede en Eerste Kamer moeten het plan nog aannemen.

Methode en alle gemeenten.

Stroomstoring in Nijmegen: krijg je een vergoeding?

Bij een stroomstoring in Nijmegen van vier uur of langer krijgt een huishouden een vergoeding van de netbeheerder.

De vergoeding is 35 euro bij een onderbreking van 4 tot 8 uur, met 20 euro erbij voor elke 4 uur extra. Liander maakt het bedrag binnen zes maanden over, zonder dat je erom hoeft te vragen (ACM).

Geen vergoeding bij onderhoud dat minstens drie dagen vooraf is aangekondigd en bij storingen in het hoogspanningsnet. De regeling geldt voor aansluitingen tot en met 3x25A; meld een storing zelf als Liander die niet kent.

Nijmegen vergeleken met de buurgemeenten

Nijmegen zit met minstens 37,9% drie fasen 5,8 procentpunt onder het gemiddelde van de 6 buurgemeenten (43,6%); Berg en Dal, Beuningen, Heumen, Overbetuwe en Lingewaard scoren hoger.

Nijmegen en de gemeenten die eraan grenzen: drie fasen, energierekening 2027, stookkosten bij een normale winter en energiearmoede 2024
Gemeente3-fase minstens (%)energierekening 2027 (euro)stoken normaal (euro)energiearmoede (%)
Nijmegen37,9+1509177,8
Berg en Dal50,8+1511.0605,6
Beuningen38,4+1491.0143,9
Heumen43,3+1511.0943,1
Wijchen36,5+1499694,4
Overbetuwe48,4+1501.0164,0
Lingewaard44,5+1501.0053,0

Alle 342 gemeenten · andere gemeente kiezen.

Veelgestelde vragen over energie in Nijmegen

Hoe vraag ik 3-fase aan in Nijmegen?

Via mijnaansluiting.nl; Liander stuurt daarna een prijsopgave. In Nijmegen heeft minstens 37,9% van de 89.573 aansluitingen al drie fasen.

Kan ik in Nijmegen een laadpaal van 11 kW thuis aansluiten?

Alleen met een 3-fase-aansluiting. In Nijmegen heeft minstens 37,9% en hoogstens 54,1% van de aansluitingen drie fasen. Op een fase laadt dezelfde paal op 3,7 tot 7,4 kW.

Welke netbeheerder heeft Nijmegen?

Liander, voor 89.573 kleinverbruikaansluitingen (peiljaar 2026). Een verzwaring of nieuwe aansluiting vraag je aan via mijnaansluiting.nl.

Hoeveel betaalt een huishouden in Nijmegen in 2027 meer voor energie?

150 euro per jaar bij 710 m3 gas en 2.250 kWh: de energiebelasting daalt met 12 euro en de netkosten stijgen met 162 euro.

Hoe vraag ik energietoeslag aan in Nijmegen?

Een landelijke energietoeslag is er niet meer. Het Noodfonds Energie opent op 4 januari 2027; in Nijmegen had in 2024 7,8% van de huishoudens energiearmoede. Gemeentelijke hulp loopt via de gemeente Nijmegen.

Wat kost stoken in Nijmegen deze winter?

917 euro bij een normale winter, 825 euro bij een zachte en 1.138 euro bij een koude winter, geraamd voor oktober 2026 tot en met maart 2027.

Zo hebben wij geteld
  • [01] Drie fasen per wijk: open kleinverbruikdata Liander, peiljaar 2026; koppeling postcode naar wijk via CBS 2025. Methode en CSV.
  • [02] Wachtlijst en netcapaciteit: Capaciteitskaart Netbeheer Nederland, stand 24 augustus 2026. Methode en CSV.
  • [03] Energierekening 2027: Belastingplan 2027, nettarieven en CBS 81528NED; berekend op 15 september 2026. Methode en CSV.
  • [04] Stookkosten: CBS 86333NED en KNMI-station Volkel; raming stookseizoen 2026/2027. Methode en CSV.
  • [05] Warmtetarieven: ACM-tarievenbesluiten 2023 tot en met 2026. Methode en CSV.
  • [06] Energiearmoede: TNO/CBS Monitor Energiearmoede 2025, cijfers 2024. Methode en CSV.
  • [07] Noodfonds Energie: Rijksoverheid, 29 september 2026. Vergoeding bij stroomstoring: ACM.
  • [08] Energielabels: RVO Labelregister via Klimaatmonitor, peiljaar 2025. Methode en CSV.
  • [09] Nieuwbouw: CBS 86098NED (BAG), stand augustus 2026. Methode en CSV.
  • [10] Woningbezit: CBS 82900NED en 83625NED, 2025. Methode en CSV.

Geteld verkoopt niets en ontvangt geen vergoeding voor een plek in onze onderzoeken. We gebruiken geen affiliate-links en verkopen geen persoonsgegevens of leads.