Wij tellen alles na. Voor journalisten
Energie en bouwen per gemeente

Energie in Heumen: minstens 43,3% drie fasen, 151 euro duurder in 2027

Heumen heeft 7.859 kleinverbruikaansluitingen op het net van Liander. Deze pagina zet de cijfers van Geteld voor Heumen bij elkaar: drie fasen per wijk, de wachttijd voor verzwaren, de energierekening van 2027, de stookkosten van komende winter, energietoeslag, subsidie, energielabels en nieuwbouw. Elk cijfer heeft zijn eigen peildatum en bron.

Hoofdbevindingen
  1. De energierekening stijgt in Heumen met 151 euro; 32 van de 341 andere gemeenten hebben een grotere stijging.
  2. Energiearmoede treft in Heumen 3,1% van de huishoudens; 48 van de 340 andere gemeenten hebben een lager aandeel.
  3. Van de energielabels in Heumen is 6,1% E, F of G; 28 van de 341 andere gemeenten hebben een lager aandeel E, F of G.
  4. Bij 0,8% van de nieuwbouwwoningen in Heumen ontbreekt de bouwstartmelding; 28 van de 304 andere gemeenten hebben een lager aandeel zonder melding.

Vier cijfers van je postcode zijn genoeg, of typ de naam van je gemeente. Wij bewaren niets: de check draait in je browser.

3-fase aansluiting in Heumen: hoeveel aansluitingen hebben drie fasen?

Drie fasen zijn in Heumen aanwezig bij minstens 43,3% en hoogstens 58,1% van de aansluitingen; de bovengrens is deels een raming.

Open kleinverbruikdata Liander, peiljaar 2026 (stand 1 januari), zet de landelijke ondergrens op 40,3%. In Overasselt is de ondergrens 74,7%, tegenover 34,7% in Heumen, een verschil tussen wijken van 40,0 procentpunt.

Aandeel aansluitingen met drie fasen per wijk in Heumen, peiljaar 2026, wijken met minimaal 300 aansluitingen (bron: Liander via Geteld)
Wijkminstens (%)hoogstens (%)aansluitingen
Overasselt74,781,31.685
Heumen34,751,86.174

Niet in deze tabel: of een adres zelf een of drie fasen heeft. Liander publiceert per postcodegroep alleen het meest voorkomende aansluitingtype; de ondergrens telt de groepen waar drie fasen het meest voorkomt, de bovengrens telt de afwijkende aansluitingen erbij.

Vul je postcode in voor jouw postcodegebied, of bekijk alle gemeenten en de methode.

Wachttijd 3-fase in Heumen: hoe vraag je een verzwaring aan en hoe lang duurt het?

Een wachttijd voor een zwaardere aansluiting in Heumen is niet gepubliceerd.

In de provincie Gelderland, waar Heumen ligt, hebben 101 van de 191 voedingsgebieden een tekort en wachtrij (52,9%) (Capaciteitskaart Netbeheer Nederland, stand 24 augustus 2026). Liander publiceert geen wachttijd in maanden voor huishoudens.

Capaciteitskaart provincie Gelderland, stand 24 augustus 2026: voedingsgebieden per status (bron: Netbeheer Nederland; aggregatie Geteld)
Richtingtekort met wachtrijin onderzoekbeperktruimte
Afname (verzwaren, laadpaal, warmtepomp)101363222
Teruglevering (zonnepanelen, thuisbatterij)7894253

Niet in deze tabel: de status per gemeente of per adres. Die staat op de kaart van Liander.

Een verzwaring vraag je aan via mijnaansluiting.nl; Liander stuurt daarna een prijsopgave. Sinds 1 juli 2026 geldt in congestiegebieden een gezamenlijke wachtlijst voor klein- en grootverbruik; woningen tot en met 3x35A vallen daarop in de categorie basisbehoeften en kunnen ook moeten wachten. Zo werkt een aansluiting verzwaren.

Laadpaal aanvragen in Heumen: thuis of openbaar?

Een laadpaal op eigen terrein in Heumen is meestal vergunningvrij; een openbare laadpaal vraag je aan bij de gemeente Heumen.

Thuis laadt een paal op 11 kW als de aansluiting drie fasen heeft en anders op 3,7 tot 7,4 kW. In Heumen heeft minstens 43,3% en hoogstens 58,1% van de 7.859 aansluitingen drie fasen (Liander, peiljaar 2026).

Niet op deze pagina: afwijkende regels in het omgevingsplan van Heumen, bijvoorbeeld bij een monument, en toestemming van de verhuurder of VvE.

Alles over de laadpaal thuis en wat een laadpaal kost.

Energierekening Heumen 2027: hoeveel gaat een huishouden meer betalen?

De energierekening in Heumen stijgt in 2027 met 151 euro.

Het profiel is 960 m3 gas en 2.960 kWh (CBS-verbruik 2025). Daarin stijgen de netkosten met 162 euro en daalt de energiebelasting met 11 euro (Belastingplan 2027 en nettarieven, berekend door Geteld op 15 september 2026).

Energiebelasting en netkosten voor een huishouden in Heumen, 2026 tegenover 2027, in euro per jaar (bron: Belastingplan 2027, nettarieven, CBS 81528NED; berekend door Geteld op 15 september 2026)
Post20262027verschil
Energiebelasting gas en stroom na belastingvermindering397386-11
Netkosten stroom en gas745907+162
Samen+151

Niet in deze tabel: de leveringsprijs van gas en stroom en het vastrecht van de leverancier. Het profiel is 960 m3 gas en 2.960 kWh, het CBS-verbruik 2025 van Heumen. De energiebelasting 2027 volgt het Belastingplan 2027, dat de Tweede en Eerste Kamer nog moeten aannemen. Door afronding kan de som een euro afwijken.

Methode en alle gemeenten.

Stookkosten Heumen winter 2026/2027: wat kost gas stoken?

Stoken kost in Heumen 1.094 euro in een normale winter.

Bij een zachte winter is dat 985 euro en bij een koude winter 1.359 euro (CBS-gasverbruik 2025, KNMI-station Volkel, raming Geteld voor oktober 2026 tot en met maart 2027).

Geraamde gaskosten per huishouden in Heumen, stookseizoen 2026/2027, in euro (bron: CBS 86333NED, KNMI-station Volkel, raming Geteld)
Scenariokosten (euro)
Zachte winter985
Normale winter1.094
Koude winter1.359
Koude winter met hogere gasprijs1.650

Niet in deze tabel: woningen met stadsverwarming en woningen zonder gasaansluiting.

Methode en alle gemeenten.

Energietoeslag in Heumen: wat kun je in 2026 en 2027 nog krijgen?

Een landelijke energietoeslag is er in Heumen in 2026 niet meer. Het Noodfonds Energie opent voor aanvragen van 4 januari tot en met 7 mei 2027 en betaalt minimaal 120 en maximaal 1.800 euro (Rijksoverheid, 29 september 2026). Hoeveel huishoudens dit raakt, laat het cijfer over energiearmoede zien.

Energiearmoede treft in Heumen 3,1% van de huishoudens.

Landelijk is dat 6,0%; de betaalbaarheidskloof is 622 euro per jaar (TNO/CBS Monitor Energiearmoede 2025, cijfers 2024).

Niet in dit cijfer: huishoudens die sinds 2024 door lagere prijzen of isolatie uit energiearmoede zijn gekomen.

Voorwaarden van het Noodfonds en de energietoeslag. Gemeentelijke hulp, zoals bijzondere bijstand of een energiecoach, loopt via de gemeente Heumen.

Energiesubsidie in Heumen: welke regelingen gelden in 2026?

Energiesubsidie in Heumen loopt in 2026 via drie landelijke regelingen: de ISDE, het Warmtefonds en vanaf januari 2027 het Noodfonds Energie.

De ISDE geeft een bedrag per erkend apparaat of isolatiemaatregel. Het Warmtefonds leent 0% rente bij een gezamenlijk bruto-inkomen onder 60.000 euro en daarboven tegen een marktrente. In Heumen heeft 6,1% van de geregistreerde energielabels klasse E, F of G.

Energieregelingen voor inwoners van Heumen, stand 1 oktober 2026
RegelingVoor wieStatus
ISDEeigenaar-bewoner en VvE: warmtepomp, isolatie, zonneboileropen, bedrag per meldcode
Warmtefondseigenaar-bewoner en VvE: lening voor verduurzamingopen, 0% rente onder 60.000 euro inkomen
Noodfonds Energielaag inkomen en hoge energiekosten, ook blokverwarmingaanvragen 4 januari tot en met 7 mei 2027
Energietoeslag-geen landelijke regeling in 2026

Niet in deze tabel: regelingen van de gemeente Heumen, de provincie Gelderland en woningcorporaties.

Energielabel Heumen: hoeveel woningen hebben label A, en hoeveel E, F of G?

Van de energielabels in Heumen is 44,8% A of beter.

Landelijk is dat 41,2%; 6,1% van de geregistreerde labels is E, F of G (RVO Labelregister via Klimaatmonitor, peiljaar 2025).

Energielabels in Heumen, peiljaar 2025 (bron: RVO Labelregister via Klimaatmonitor)
Labelklasseaandeel (%)
A of beter44,8
B en C43,6
D of slechter11,6
waarvan E, F of G6,1

Niet in deze tabel: woningen zonder geregistreerd label. B en C zijn berekend als rest van de 4.285 geregistreerde labels.

Alles over het energielabel.

Nieuwbouw in Heumen: hoeveel wordt er gebouwd en wat is geregistreerd?

Aan nieuwbouw zijn in Heumen van 2023 tot en met 2025 121 woningen opgeleverd.

Bij 1 woning (0,8%) ontbreekt de bouwstartmelding, tegenover 21% landelijk (CBS 86098NED (BAG), stand augustus 2026).

Methode en alle gemeenten.

Woningbezit Heumen: wie bezit de woningen en wat doet de beleggerskorting 2027?

Woningen in Heumen zijn voor 10,9% niet door de eigenaar bewoond.

Het corporatiebezit is 19,1% van de 7.497 woningen (CBS 82900NED en 83625NED, 2025).

Het Belastingplan 2027 verlaagt de overdrachtsbelasting voor woningen die de koper niet zelf bewoont per 1 januari 2027 van 8 naar 7%. Bij de gemiddelde verkoopprijs in Heumen van 558.583 euro scheelt dat 5.586 euro per aankoop. De Tweede en Eerste Kamer moeten het plan nog aannemen.

Methode en alle gemeenten.

Stroomstoring in Heumen: krijg je een vergoeding?

Bij een stroomstoring in Heumen van vier uur of langer krijgt een huishouden een vergoeding van de netbeheerder.

De vergoeding is 35 euro bij een onderbreking van 4 tot 8 uur, met 20 euro erbij voor elke 4 uur extra. Liander maakt het bedrag binnen zes maanden over, zonder dat je erom hoeft te vragen (ACM).

Geen vergoeding bij onderhoud dat minstens drie dagen vooraf is aangekondigd en bij storingen in het hoogspanningsnet. De regeling geldt voor aansluitingen tot en met 3x25A; meld een storing zelf als Liander die niet kent.

Heumen vergeleken met de buurgemeenten

Heumen zit met minstens 43,3% drie fasen 4,4 procentpunt onder het gemiddelde van de 5 buurgemeenten (47,7%); Land van Cuijk, Mook en Middelaar en Berg en Dal scoren hoger.

Heumen en de gemeenten die eraan grenzen: drie fasen, energierekening 2027, stookkosten bij een normale winter en energiearmoede 2024
Gemeente3-fase minstens (%)energierekening 2027 (euro)stoken normaal (euro)energiearmoede (%)
Heumen43,3+1511.0943,1
Land van Cuijk68,1+1211.0604,0
Nijmegen37,9+1509177,8
Wijchen36,5+1499694,4
Mook en Middelaar45,4+1231.1402,9
Berg en Dal50,8+1511.0605,6

Alle 342 gemeenten · andere gemeente kiezen.

Veelgestelde vragen over energie in Heumen

Hoe vraag ik 3-fase aan in Heumen?

Via mijnaansluiting.nl; Liander stuurt daarna een prijsopgave. In Heumen heeft minstens 43,3% van de 7.859 aansluitingen al drie fasen.

Kan ik in Heumen een laadpaal van 11 kW thuis aansluiten?

Alleen met een 3-fase-aansluiting. In Heumen heeft minstens 43,3% en hoogstens 58,1% van de aansluitingen drie fasen. Op een fase laadt dezelfde paal op 3,7 tot 7,4 kW.

Welke netbeheerder heeft Heumen?

Liander, voor 7.859 kleinverbruikaansluitingen (peiljaar 2026). Een verzwaring of nieuwe aansluiting vraag je aan via mijnaansluiting.nl.

Hoeveel betaalt een huishouden in Heumen in 2027 meer voor energie?

151 euro per jaar bij 960 m3 gas en 2.960 kWh: de energiebelasting daalt met 11 euro en de netkosten stijgen met 162 euro.

Hoe vraag ik energietoeslag aan in Heumen?

Een landelijke energietoeslag is er niet meer. Het Noodfonds Energie opent op 4 januari 2027; in Heumen had in 2024 3,1% van de huishoudens energiearmoede. Gemeentelijke hulp loopt via de gemeente Heumen.

Wat kost stoken in Heumen deze winter?

1.094 euro bij een normale winter, 985 euro bij een zachte en 1.359 euro bij een koude winter, geraamd voor oktober 2026 tot en met maart 2027.

Zo hebben wij geteld
  • [01] Drie fasen per wijk: open kleinverbruikdata Liander, peiljaar 2026; koppeling postcode naar wijk via CBS 2025. Methode en CSV.
  • [02] Wachtlijst en netcapaciteit: Capaciteitskaart Netbeheer Nederland, stand 24 augustus 2026. Methode en CSV.
  • [03] Energierekening 2027: Belastingplan 2027, nettarieven en CBS 81528NED; berekend op 15 september 2026. Methode en CSV.
  • [04] Stookkosten: CBS 86333NED en KNMI-station Volkel; raming stookseizoen 2026/2027. Methode en CSV.
  • [05] Energiearmoede: TNO/CBS Monitor Energiearmoede 2025, cijfers 2024. Methode en CSV.
  • [06] Noodfonds Energie: Rijksoverheid, 29 september 2026. Vergoeding bij stroomstoring: ACM.
  • [07] Energielabels: RVO Labelregister via Klimaatmonitor, peiljaar 2025. Methode en CSV.
  • [08] Nieuwbouw: CBS 86098NED (BAG), stand augustus 2026. Methode en CSV.
  • [09] Woningbezit: CBS 82900NED en 83625NED, 2025. Methode en CSV.

Geteld verkoopt niets en ontvangt geen vergoeding voor een plek in onze onderzoeken. We gebruiken geen affiliate-links en verkopen geen persoonsgegevens of leads.