Wij tellen alles na. Voor journalisten
Energie en bouwen per gemeente

Energie in Berg en Dal: minstens 50,8% drie fasen, 151 euro duurder in 2027

Berg en Dal heeft 17.056 kleinverbruikaansluitingen op het net van Liander. Deze pagina zet de cijfers van Geteld voor Berg en Dal bij elkaar: drie fasen per wijk, de wachttijd voor verzwaren, de energierekening van 2027, de stookkosten van komende winter, energietoeslag, subsidie, energielabels en nieuwbouw. Elk cijfer heeft zijn eigen peildatum en bron.

Hoofdbevindingen
  1. De energierekening in Berg en Dal stijgt in 2027 met 151 euro; 32 van de 341 andere gemeenten hebben een grotere stijging.
  2. In Berg en Dal ontbreekt bij 187 van de 340 opgeleverde nieuwbouwwoningen de bouwstartmelding, een aandeel van 55,0%.
  3. Stoken kost in Berg en Dal bij gelijk weer 144 euro meer dan vorig jaar.
  4. Het einde van salderen kost in Berg en Dal in dit profiel 389 euro per jaar.

Vier cijfers van je postcode zijn genoeg, of typ de naam van je gemeente. Wij bewaren niets: de check draait in je browser.

3-fase aansluiting in Berg en Dal: hoeveel aansluitingen hebben drie fasen?

Drie fasen in Berg en Dal komen voor bij minstens 50,8% en hoogstens 63,7% van de aansluitingen; de bovengrens is deels een raming.

De ondergrens ligt 10,5 procentpunt boven de landelijke ondergrens van 40,3%. In Heilig Landstichting is de ondergrens 90,5% en in Beek 41,1% (open kleinverbruikdata Liander, peiljaar 2026, stand 1 januari).

Aandeel aansluitingen met drie fasen per wijk in Berg en Dal, peiljaar 2026, wijken met minimaal 300 aansluitingen (bron: Liander via Geteld)
Wijkminstens (%)hoogstens (%)aansluitingen
Heilig Landstichting90,593,0349
De Horst76,082,3567
Ooij69,177,21.264
Leuth52,564,9857
Berg en Dal49,362,61.423
Breedeweg49,062,31.148
Groesbeek47,461,26.369
Millingen aan de Rijn42,357,42.801
Beek41,156,51.651

Niet in deze tabel: of een adres zelf een of drie fasen heeft. Liander publiceert per postcodegroep alleen het meest voorkomende aansluitingtype; de ondergrens telt de groepen waar drie fasen het meest voorkomt, de bovengrens telt de afwijkende aansluitingen erbij.

Vul je postcode in voor jouw postcodegebied, of bekijk alle gemeenten en de methode.

Wachttijd 3-fase in Berg en Dal: hoe vraag je een verzwaring aan en hoe lang duurt het?

Een wachttijd voor een zwaardere aansluiting in Berg en Dal is niet gepubliceerd.

In de provincie Gelderland, waar Berg en Dal ligt, hebben 101 van de 191 voedingsgebieden een tekort en wachtrij; 22 hebben ruimte (Capaciteitskaart Netbeheer Nederland, stand 24 augustus 2026). Liander publiceert geen wachttijd in maanden voor huishoudens.

Capaciteitskaart provincie Gelderland, stand 24 augustus 2026: voedingsgebieden per status (bron: Netbeheer Nederland; aggregatie Geteld)
Richtingtekort met wachtrijin onderzoekbeperktruimte
Afname (verzwaren, laadpaal, warmtepomp)101363222
Teruglevering (zonnepanelen, thuisbatterij)7894253

Niet in deze tabel: de status per gemeente of per adres. Die staat op de kaart van Liander.

Een verzwaring vraag je aan via mijnaansluiting.nl; Liander stuurt daarna een prijsopgave. Sinds 1 juli 2026 geldt in congestiegebieden een gezamenlijke wachtlijst voor klein- en grootverbruik; woningen tot en met 3x35A vallen daarop in de categorie basisbehoeften en kunnen ook moeten wachten. Zo werkt een aansluiting verzwaren.

Laadpaal aanvragen in Berg en Dal: thuis of openbaar?

Een laadpaal op eigen terrein in Berg en Dal is meestal vergunningvrij; een openbare laadpaal vraag je aan bij de gemeente Berg en Dal.

Thuis laadt een paal op 11 kW als de aansluiting drie fasen heeft en anders op 3,7 tot 7,4 kW. In Berg en Dal heeft minstens 50,8% en hoogstens 63,7% van de 17.056 aansluitingen drie fasen (Liander, peiljaar 2026).

Niet op deze pagina: afwijkende regels in het omgevingsplan van Berg en Dal, bijvoorbeeld bij een monument, en toestemming van de verhuurder of VvE.

Alles over de laadpaal thuis en wat een laadpaal kost.

Energierekening Berg en Dal 2027: hoeveel gaat een huishouden meer betalen?

De energierekening in Berg en Dal stijgt in 2027 met 151 euro.

Voor een profiel van 930 m3 gas en 2.820 kWh stijgen de netkosten met 162 euro en daalt de energiebelasting met 11 euro (Belastingplan 2027 en nettarieven, berekening Geteld, 15 september 2026).

Energiebelasting en netkosten voor een huishouden in Berg en Dal, 2026 tegenover 2027, in euro per jaar (bron: Belastingplan 2027, nettarieven, CBS 81528NED; berekend door Geteld op 15 september 2026)
Post20262027verschil
Energiebelasting gas en stroom na belastingvermindering360349-11
Netkosten stroom en gas745907+162
Samen+151

Niet in deze tabel: de leveringsprijs van gas en stroom en het vastrecht van de leverancier. Het profiel is 930 m3 gas en 2.820 kWh, het CBS-verbruik 2025 van Berg en Dal. De energiebelasting 2027 volgt het Belastingplan 2027, dat de Tweede en Eerste Kamer nog moeten aannemen. Door afronding kan de som een euro afwijken.

Methode en alle gemeenten.

Stookkosten Berg en Dal winter 2026/2027: wat kost gas stoken?

Stoken kost in Berg en Dal 1.060 euro in een normale winter.

Een zachte winter kost 954 euro en een koude winter 1.317 euro (CBS-gasverbruik 2025, KNMI-station Volkel, raming Geteld voor oktober 2026 tot en met maart 2027).

Geraamde gaskosten per huishouden in Berg en Dal, stookseizoen 2026/2027, in euro (bron: CBS 86333NED, KNMI-station Volkel, raming Geteld)
Scenariokosten (euro)
Zachte winter954
Normale winter1.060
Koude winter1.317
Koude winter met hogere gasprijs1.599

Niet in deze tabel: woningen met stadsverwarming en woningen zonder gasaansluiting.

Methode en alle gemeenten.

Energietoeslag in Berg en Dal: wat kun je in 2026 en 2027 nog krijgen?

Een landelijke energietoeslag is er in Berg en Dal in 2026 niet meer. Het Noodfonds Energie opent voor aanvragen van 4 januari tot en met 7 mei 2027 en betaalt minimaal 120 en maximaal 1.800 euro (Rijksoverheid, 29 september 2026). Hoeveel huishoudens dit raakt, laat het cijfer over energiearmoede zien.

Energiearmoede treft in Berg en Dal 5,6% van de huishoudens.

Landelijk is dat 6,0%; de betaalbaarheidskloof in Berg en Dal is 613 euro per jaar (TNO/CBS Monitor Energiearmoede 2025, cijfers 2024).

Niet in dit cijfer: huishoudens die sinds 2024 door lagere prijzen of isolatie uit energiearmoede zijn gekomen.

Voorwaarden van het Noodfonds en de energietoeslag. Gemeentelijke hulp, zoals bijzondere bijstand of een energiecoach, loopt via de gemeente Berg en Dal.

Energiesubsidie in Berg en Dal: welke regelingen gelden in 2026?

Energiesubsidie in Berg en Dal loopt in 2026 via drie landelijke regelingen: de ISDE, het Warmtefonds en vanaf januari 2027 het Noodfonds Energie.

De ISDE geeft een bedrag per erkend apparaat of isolatiemaatregel. Het Warmtefonds leent 0% rente bij een gezamenlijk bruto-inkomen onder 60.000 euro en daarboven tegen een marktrente. In Berg en Dal heeft 10,8% van de geregistreerde energielabels klasse E, F of G.

Energieregelingen voor inwoners van Berg en Dal, stand 1 oktober 2026
RegelingVoor wieStatus
ISDEeigenaar-bewoner en VvE: warmtepomp, isolatie, zonneboileropen, bedrag per meldcode
Warmtefondseigenaar-bewoner en VvE: lening voor verduurzamingopen, 0% rente onder 60.000 euro inkomen
Noodfonds Energielaag inkomen en hoge energiekosten, ook blokverwarmingaanvragen 4 januari tot en met 7 mei 2027
Energietoeslag-geen landelijke regeling in 2026

Niet in deze tabel: regelingen van de gemeente Berg en Dal, de provincie Gelderland en woningcorporaties.

Energielabel Berg en Dal: hoeveel woningen hebben label A, en hoeveel E, F of G?

Energielabels in Berg en Dal zijn voor 43,9% A of beter.

Van de 9.775 geregistreerde labels is 17,9% D of slechter en 10,8% E, F of G; landelijk is dat laatste 11,3% (RVO Labelregister via Klimaatmonitor, peiljaar 2025).

Energielabels in Berg en Dal, peiljaar 2025 (bron: RVO Labelregister via Klimaatmonitor)
Labelklasseaandeel (%)
A of beter43,9
B en C38,2
D of slechter17,9
waarvan E, F of G10,8

Niet in deze tabel: woningen zonder geregistreerd label. B en C zijn berekend als rest van de 9.775 geregistreerde labels.

Alles over het energielabel.

Nieuwbouw in Berg en Dal: hoeveel wordt er gebouwd en wat is geregistreerd?

Nieuwbouw leverde in Berg en Dal 340 woningen op van 2023 tot en met 2025.

Bij 187 van de 340 woningen ontbreekt de bouwstartmelding, een aandeel van 55,0%, tegenover 21% landelijk (CBS 86098NED (BAG), stand augustus 2026).

Opgeleverde nieuwbouw zonder bouwstartmelding in Berg en Dal, per jaar (bron: CBS 86098NED, 2026 voorlopig)
Jaarzonder bouwstart (%)
202363,2
202450,0
202549,6
202622,2

Methode en alle gemeenten.

Woningbezit Berg en Dal: wie bezit de woningen en wat doet de beleggerskorting 2027?

Woningen in Berg en Dal zijn voor 12,1% niet door de eigenaar bewoond.

Corporaties bezitten 28,2% van de woningen; de gemiddelde verkoopprijs is 482.272 euro (CBS 82900NED en 83625NED, 2025).

Het Belastingplan 2027 verlaagt de overdrachtsbelasting voor woningen die de koper niet zelf bewoont per 1 januari 2027 van 8 naar 7%. Bij de gemiddelde verkoopprijs in Berg en Dal van 482.272 euro scheelt dat 4.823 euro per aankoop. De Tweede en Eerste Kamer moeten het plan nog aannemen.

Methode en alle gemeenten.

Stroomstoring in Berg en Dal: krijg je een vergoeding?

Bij een stroomstoring in Berg en Dal van vier uur of langer krijgt een huishouden een vergoeding van de netbeheerder.

De vergoeding is 35 euro bij een onderbreking van 4 tot 8 uur, met 20 euro erbij voor elke 4 uur extra. Liander maakt het bedrag binnen zes maanden over, zonder dat je erom hoeft te vragen (ACM).

Geen vergoeding bij onderhoud dat minstens drie dagen vooraf is aangekondigd en bij storingen in het hoogspanningsnet. De regeling geldt voor aansluitingen tot en met 3x25A; meld een storing zelf als Liander die niet kent.

Berg en Dal vergeleken met de buurgemeenten

Berg en Dal zit met minstens 50,8% drie fasen 8,3 procentpunt boven het gemiddelde van de 6 buurgemeenten (42,5%); geen buurgemeente scoort hoger.

Berg en Dal en de gemeenten die eraan grenzen: drie fasen, energierekening 2027, stookkosten bij een normale winter en energiearmoede 2024
Gemeente3-fase minstens (%)energierekening 2027 (euro)stoken normaal (euro)energiearmoede (%)
Berg en Dal50,8+1511.0605,6
Lingewaard44,5+1501.0053,0
Nijmegen37,9+1509177,8
Mook en Middelaar45,4+1231.1402,9
Heumen43,3+1511.0943,1
Gennep48,8+1211.0494,4
Zevenaar35,1+1499945,5

Alle 342 gemeenten · andere gemeente kiezen.

Veelgestelde vragen over energie in Berg en Dal

Hoe vraag ik 3-fase aan in Berg en Dal?

Via mijnaansluiting.nl; Liander stuurt daarna een prijsopgave. In Berg en Dal heeft minstens 50,8% van de 17.056 aansluitingen al drie fasen.

Kan ik in Berg en Dal een laadpaal van 11 kW thuis aansluiten?

Alleen met een 3-fase-aansluiting. In Berg en Dal heeft minstens 50,8% en hoogstens 63,7% van de aansluitingen drie fasen. Op een fase laadt dezelfde paal op 3,7 tot 7,4 kW.

Welke netbeheerder heeft Berg en Dal?

Liander, voor 17.056 kleinverbruikaansluitingen (peiljaar 2026). Een verzwaring of nieuwe aansluiting vraag je aan via mijnaansluiting.nl.

Hoeveel betaalt een huishouden in Berg en Dal in 2027 meer voor energie?

151 euro per jaar bij 930 m3 gas en 2.820 kWh: de energiebelasting daalt met 11 euro en de netkosten stijgen met 162 euro.

Hoe vraag ik energietoeslag aan in Berg en Dal?

Een landelijke energietoeslag is er niet meer. Het Noodfonds Energie opent op 4 januari 2027; in Berg en Dal had in 2024 5,6% van de huishoudens energiearmoede. Gemeentelijke hulp loopt via de gemeente Berg en Dal.

Wat kost stoken in Berg en Dal deze winter?

1.060 euro bij een normale winter, 954 euro bij een zachte en 1.317 euro bij een koude winter, geraamd voor oktober 2026 tot en met maart 2027.

Zo hebben wij geteld
  • [01] Drie fasen per wijk: open kleinverbruikdata Liander, peiljaar 2026; koppeling postcode naar wijk via CBS 2025. Methode en CSV.
  • [02] Wachtlijst en netcapaciteit: Capaciteitskaart Netbeheer Nederland, stand 24 augustus 2026. Methode en CSV.
  • [03] Energierekening 2027: Belastingplan 2027, nettarieven en CBS 81528NED; berekend op 15 september 2026. Methode en CSV.
  • [04] Stookkosten: CBS 86333NED en KNMI-station Volkel; raming stookseizoen 2026/2027. Methode en CSV.
  • [05] Energiearmoede: TNO/CBS Monitor Energiearmoede 2025, cijfers 2024. Methode en CSV.
  • [06] Noodfonds Energie: Rijksoverheid, 29 september 2026. Vergoeding bij stroomstoring: ACM.
  • [07] Energielabels: RVO Labelregister via Klimaatmonitor, peiljaar 2025. Methode en CSV.
  • [08] Nieuwbouw: CBS 86098NED (BAG), stand augustus 2026. Methode en CSV.
  • [09] Woningbezit: CBS 82900NED en 83625NED, 2025. Methode en CSV.

Geteld verkoopt niets en ontvangt geen vergoeding voor een plek in onze onderzoeken. We gebruiken geen affiliate-links en verkopen geen persoonsgegevens of leads.