Wij tellen alles na. Voor journalisten
Energie en bouwen per gemeente

Energie in Voorst: minstens 59,5% drie fasen, 151 euro duurder in 2027

Voorst heeft 11.588 kleinverbruikaansluitingen op het net van Liander. Deze pagina zet de cijfers van Geteld voor Voorst bij elkaar: drie fasen per wijk, de wachttijd voor verzwaren, de energierekening van 2027, de stookkosten van komende winter, energietoeslag, subsidie, energielabels en nieuwbouw. Elk cijfer heeft zijn eigen peildatum en bron.

Hoofdbevindingen
  1. De energierekening in Voorst stijgt in 2027 met 151 euro; 32 van de 341 andere gemeenten hebben een grotere stijging.
  2. Voor 5.549 woningen met zonnepanelen kost het einde van salderen in Voorst 390 euro per jaar.
  3. Het aandeel energielabels E, F of G is in Voorst 14,4%, tegenover 11,3% landelijk.
  4. De ondergrens voor drie fasen ligt in Voorst 19,2 procentpunt boven de landelijke ondergrens.

Vier cijfers van je postcode zijn genoeg, of typ de naam van je gemeente. Wij bewaren niets: de check draait in je browser.

3-fase aansluiting in Voorst: hoeveel aansluitingen hebben drie fasen?

Drie fasen zijn er in Voorst bij minstens 59,5% en hoogstens 70,0% van de aansluitingen; de bovengrens is deels een raming.

De ondergrens ligt 19,2 procentpunt boven de landelijke ondergrens. In Nijbroek is de ondergrens minstens 100,0%, tegenover 42,6% in Twello (open kleinverbruikdata Liander, peiljaar 2026).

Aandeel aansluitingen met drie fasen per wijk in Voorst, peiljaar 2026, wijken met minimaal 300 aansluitingen (bron: Liander via Geteld)
Wijkminstens (%)hoogstens (%)aansluitingen
Nijbroek100,0100,0340
Teuge97,398,0522
Klarenbeek79,384,7639
Terwolde72,179,4810
Wilp69,877,7566
Voorst67,976,31.116
Twello42,657,66.608

Niet in deze tabel: of een adres zelf een of drie fasen heeft. Liander publiceert per postcodegroep alleen het meest voorkomende aansluitingtype; de ondergrens telt de groepen waar drie fasen het meest voorkomt, de bovengrens telt de afwijkende aansluitingen erbij.

Vul je postcode in voor jouw postcodegebied, of bekijk alle gemeenten en de methode.

Wachttijd 3-fase in Voorst: hoe vraag je een verzwaring aan en hoe lang duurt het?

Wachttijd in Voorst is niet gepubliceerd; in de provincie Gelderland, waar Voorst ligt, hebben 101 van de 191 voedingsgebieden een wachtrij.

De Capaciteitskaart Netbeheer Nederland meldt dit op 24 augustus 2026. Liander publiceert geen wachttijd in maanden voor huishoudens.

Capaciteitskaart provincie Gelderland, stand 24 augustus 2026: voedingsgebieden per status (bron: Netbeheer Nederland; aggregatie Geteld)
Richtingtekort met wachtrijin onderzoekbeperktruimte
Afname (verzwaren, laadpaal, warmtepomp)101363222
Teruglevering (zonnepanelen, thuisbatterij)7894253

Niet in deze tabel: de status per gemeente of per adres. Die staat op de kaart van Liander.

Een verzwaring vraag je aan via mijnaansluiting.nl; Liander stuurt daarna een prijsopgave. Sinds 1 juli 2026 geldt in congestiegebieden een gezamenlijke wachtlijst voor klein- en grootverbruik; woningen tot en met 3x35A vallen daarop in de categorie basisbehoeften en kunnen ook moeten wachten. Zo werkt een aansluiting verzwaren.

Laadpaal aanvragen in Voorst: thuis of openbaar?

Een laadpaal op eigen terrein in Voorst is meestal vergunningvrij; een openbare laadpaal vraag je aan bij de gemeente Voorst.

Thuis laadt een paal op 11 kW als de aansluiting drie fasen heeft en anders op 3,7 tot 7,4 kW. In Voorst heeft minstens 59,5% en hoogstens 70,0% van de 11.588 aansluitingen drie fasen (Liander, peiljaar 2026).

Niet op deze pagina: afwijkende regels in het omgevingsplan van Voorst, bijvoorbeeld bij een monument, en toestemming van de verhuurder of VvE.

Alles over de laadpaal thuis en wat een laadpaal kost.

Energierekening Voorst 2027: hoeveel gaat een huishouden meer betalen?

De energierekening in Voorst stijgt in 2027 met 151 euro.

De netkosten stijgen met 162 euro en de energiebelasting daalt met 11 euro (Belastingplan 2027 en nettarieven, berekend door Geteld op 15 september 2026).

Energiebelasting en netkosten voor een huishouden in Voorst, 2026 tegenover 2027, in euro per jaar (bron: Belastingplan 2027, nettarieven, CBS 81528NED; berekend door Geteld op 15 september 2026)
Post20262027verschil
Energiebelasting gas en stroom na belastingvermindering431420-11
Netkosten stroom en gas745907+162
Samen+151

Niet in deze tabel: de leveringsprijs van gas en stroom en het vastrecht van de leverancier. Het profiel is 990 m3 gas en 3.070 kWh, het CBS-verbruik 2025 van Voorst. De energiebelasting 2027 volgt het Belastingplan 2027, dat de Tweede en Eerste Kamer nog moeten aannemen. Door afronding kan de som een euro afwijken.

Methode en alle gemeenten.

Stookkosten Voorst winter 2026/2027: wat kost gas stoken?

Stoken kost in Voorst 1.118 euro in een normale winter.

Bij gelijk weer is stoken 152 euro duurder dan vorig jaar (CBS-gasverbruik 2025, KNMI-station Deelen Airport, raming Geteld voor oktober 2026 tot en met maart 2027).

Geraamde gaskosten per huishouden in Voorst, stookseizoen 2026/2027, in euro (bron: CBS 86333NED, KNMI-station Deelen Airport, raming Geteld)
Scenariokosten (euro)
Zachte winter1.006
Normale winter1.118
Koude winter1.392
Koude winter met hogere gasprijs1.690

Niet in deze tabel: woningen met stadsverwarming en woningen zonder gasaansluiting.

Methode en alle gemeenten.

Energietoeslag in Voorst: wat kun je in 2026 en 2027 nog krijgen?

Een landelijke energietoeslag is er in Voorst in 2026 niet meer. Het Noodfonds Energie opent voor aanvragen van 4 januari tot en met 7 mei 2027 en betaalt minimaal 120 en maximaal 1.800 euro (Rijksoverheid, 29 september 2026). Hoeveel huishoudens dit raakt, laat het cijfer over energiearmoede zien.

Energiearmoede treft in Voorst 4,0% van de huishoudens.

Landelijk is dat 6,0%; de betaalbaarheidskloof is 696 euro per jaar (TNO/CBS Monitor Energiearmoede 2025, cijfers 2024).

Niet in dit cijfer: huishoudens die sinds 2024 door lagere prijzen of isolatie uit energiearmoede zijn gekomen.

Voorwaarden van het Noodfonds en de energietoeslag. Gemeentelijke hulp, zoals bijzondere bijstand of een energiecoach, loopt via de gemeente Voorst.

Energiesubsidie in Voorst: welke regelingen gelden in 2026?

Energiesubsidie in Voorst loopt in 2026 via drie landelijke regelingen: de ISDE, het Warmtefonds en vanaf januari 2027 het Noodfonds Energie.

De ISDE geeft een bedrag per erkend apparaat of isolatiemaatregel. Het Warmtefonds leent 0% rente bij een gezamenlijk bruto-inkomen onder 60.000 euro en daarboven tegen een marktrente. In Voorst heeft 14,4% van de geregistreerde energielabels klasse E, F of G.

Energieregelingen voor inwoners van Voorst, stand 1 oktober 2026
RegelingVoor wieStatus
ISDEeigenaar-bewoner en VvE: warmtepomp, isolatie, zonneboileropen, bedrag per meldcode
Warmtefondseigenaar-bewoner en VvE: lening voor verduurzamingopen, 0% rente onder 60.000 euro inkomen
Noodfonds Energielaag inkomen en hoge energiekosten, ook blokverwarmingaanvragen 4 januari tot en met 7 mei 2027
Energietoeslag-geen landelijke regeling in 2026

Niet in deze tabel: regelingen van de gemeente Voorst, de provincie Gelderland en woningcorporaties.

Energielabel Voorst: hoeveel woningen hebben label A, en hoeveel E, F of G?

Energielabels A of beter vormen in Voorst 36,0% van de geregistreerde labels.

Landelijk is 41,2% A of beter en 11,3% E, F of G; in Voorst is dat laatste aandeel 14,4% (RVO Labelregister via Klimaatmonitor, peiljaar 2025).

Energielabels in Voorst, peiljaar 2025 (bron: RVO Labelregister via Klimaatmonitor)
Labelklasseaandeel (%)
A of beter36,0
B en C41,0
D of slechter23,0
waarvan E, F of G14,4

Niet in deze tabel: woningen zonder geregistreerd label. B en C zijn berekend als rest van de 6.035 geregistreerde labels.

Alles over het energielabel.

Nieuwbouw in Voorst: hoeveel wordt er gebouwd en wat is geregistreerd?

Nieuwbouw leverde in Voorst 240 woningen op van 2023 tot en met 2025.

Bij 21 woningen (8,8%) ontbreekt de bouwstartmelding, tegen 21% landelijk (CBS 86098NED (BAG), stand augustus 2026).

Opgeleverde nieuwbouw zonder bouwstartmelding in Voorst, per jaar (bron: CBS 86098NED, 2026 voorlopig)
Jaarzonder bouwstart (%)
202310,7
202411,7
20252,9

Methode en alle gemeenten.

Woningbezit Voorst: wie bezit de woningen en wat doet de beleggerskorting 2027?

Van de woningen in Voorst wordt 10,1% niet door de eigenaar bewoond.

Het gemiddelde verkoopbedrag is 564.160 euro en 23,2% is corporatiebezit (CBS 82900NED en 83625NED, 2025).

Het Belastingplan 2027 verlaagt de overdrachtsbelasting voor woningen die de koper niet zelf bewoont per 1 januari 2027 van 8 naar 7%. Bij de gemiddelde verkoopprijs in Voorst van 564.160 euro scheelt dat 5.642 euro per aankoop. De Tweede en Eerste Kamer moeten het plan nog aannemen.

Methode en alle gemeenten.

Stroomstoring in Voorst: krijg je een vergoeding?

Bij een stroomstoring in Voorst van vier uur of langer krijgt een huishouden een vergoeding van de netbeheerder.

De vergoeding is 35 euro bij een onderbreking van 4 tot 8 uur, met 20 euro erbij voor elke 4 uur extra. Liander maakt het bedrag binnen zes maanden over, zonder dat je erom hoeft te vragen (ACM).

Geen vergoeding bij onderhoud dat minstens drie dagen vooraf is aangekondigd en bij storingen in het hoogspanningsnet. De regeling geldt voor aansluitingen tot en met 3x25A; meld een storing zelf als Liander die niet kent.

Voorst vergeleken met de buurgemeenten

Voorst zit met minstens 59,5% drie fasen 20,8 procentpunt boven het gemiddelde van de 7 buurgemeenten (38,7%); geen buurgemeente scoort hoger.

Voorst en de gemeenten die eraan grenzen: drie fasen, energierekening 2027, stookkosten bij een normale winter en energiearmoede 2024
Gemeente3-fase minstens (%)energierekening 2027 (euro)stoken normaal (euro)energiearmoede (%)
Voorst59,5+1511.1184,0
Apeldoorn29,3+1511.0265,1
Deventer27,8+1359226,6
Lochem51,3+1531.2084,9
Epe48,4+1521.1564,5
Brummen42,4+1511.0504,2
Olst-Wijhe48,3+1361.0333,7
Zutphen23,2+1518926,6

Alle 342 gemeenten · andere gemeente kiezen.

Veelgestelde vragen over energie in Voorst

Hoe vraag ik 3-fase aan in Voorst?

Via mijnaansluiting.nl; Liander stuurt daarna een prijsopgave. In Voorst heeft minstens 59,5% van de 11.588 aansluitingen al drie fasen.

Kan ik in Voorst een laadpaal van 11 kW thuis aansluiten?

Alleen met een 3-fase-aansluiting. In Voorst heeft minstens 59,5% en hoogstens 70,0% van de aansluitingen drie fasen. Op een fase laadt dezelfde paal op 3,7 tot 7,4 kW.

Welke netbeheerder heeft Voorst?

Liander, voor 11.588 kleinverbruikaansluitingen (peiljaar 2026). Een verzwaring of nieuwe aansluiting vraag je aan via mijnaansluiting.nl.

Hoeveel betaalt een huishouden in Voorst in 2027 meer voor energie?

151 euro per jaar bij 990 m3 gas en 3.070 kWh: de energiebelasting daalt met 11 euro en de netkosten stijgen met 162 euro.

Hoe vraag ik energietoeslag aan in Voorst?

Een landelijke energietoeslag is er niet meer. Het Noodfonds Energie opent op 4 januari 2027; in Voorst had in 2024 4,0% van de huishoudens energiearmoede. Gemeentelijke hulp loopt via de gemeente Voorst.

Wat kost stoken in Voorst deze winter?

1.118 euro bij een normale winter, 1.006 euro bij een zachte en 1.392 euro bij een koude winter, geraamd voor oktober 2026 tot en met maart 2027.

Zo hebben wij geteld
  • [01] Drie fasen per wijk: open kleinverbruikdata Liander, peiljaar 2026; koppeling postcode naar wijk via CBS 2025. Methode en CSV.
  • [02] Wachtlijst en netcapaciteit: Capaciteitskaart Netbeheer Nederland, stand 24 augustus 2026. Methode en CSV.
  • [03] Energierekening 2027: Belastingplan 2027, nettarieven en CBS 81528NED; berekend op 15 september 2026. Methode en CSV.
  • [04] Stookkosten: CBS 86333NED en KNMI-station Deelen Airport; raming stookseizoen 2026/2027. Methode en CSV.
  • [05] Energiearmoede: TNO/CBS Monitor Energiearmoede 2025, cijfers 2024. Methode en CSV.
  • [06] Noodfonds Energie: Rijksoverheid, 29 september 2026. Vergoeding bij stroomstoring: ACM.
  • [07] Energielabels: RVO Labelregister via Klimaatmonitor, peiljaar 2025. Methode en CSV.
  • [08] Nieuwbouw: CBS 86098NED (BAG), stand augustus 2026. Methode en CSV.
  • [09] Woningbezit: CBS 82900NED en 83625NED, 2025. Methode en CSV.

Geteld verkoopt niets en ontvangt geen vergoeding voor een plek in onze onderzoeken. We gebruiken geen affiliate-links en verkopen geen persoonsgegevens of leads.