Wij tellen alles na. Voor journalisten
Energie en bouwen per gemeente

Energie in Deventer: minstens 27,8% drie fasen, 135 euro duurder in 2027

Deventer heeft 50.696 kleinverbruikaansluitingen op het net van Enexis en Liander. Deze pagina zet de cijfers van Geteld voor Deventer bij elkaar: drie fasen per wijk, de wachttijd voor verzwaren, de energierekening van 2027, de stookkosten van komende winter, stadsverwarming, energietoeslag, subsidie, energielabels en nieuwbouw. Elk cijfer heeft zijn eigen peildatum en bron.

Hoofdbevindingen
  1. Drie fasen komen in Deventer voor bij minstens 27,8% en hoogstens 41,7% van de aansluitingen, onder de landelijke ondergrens van 40,3%.
  2. Het verschil tussen de ondergrens in Lettele en Colmschate-Noord is in Deventer 76,4 procentpunt.
  3. Energiearmoede treft in Deventer 6,6% van de huishoudens; 43 van de 340 andere gemeenten hebben een hoger aandeel.
  4. De energierekening in Deventer stijgt in 2027 met 135 euro.

Vier cijfers van je postcode zijn genoeg, of typ de naam van je gemeente. Wij bewaren niets: de check draait in je browser.

3-fase aansluiting in Deventer: hoeveel aansluitingen hebben drie fasen?

Drie fasen komen in Deventer voor bij minstens 27,8% en hoogstens 41,7% van de aansluitingen.

Landelijk is de ondergrens 40,3%. In Lettele is die minstens 78,7% en in Colmschate-Noord minstens 2,3%, een verschil van 76,4 procentpunt tussen de ondergrenzen (open kleinverbruikdata Enexis en Liander, peiljaar 2026, stand 1 januari).

Aandeel aansluitingen met drie fasen per wijk in Deventer, peiljaar 2026, wijken met minimaal 300 aansluitingen (bron: Enexis en Liander via Geteld)
Wijkminstens (%)hoogstens (%)aansluitingen
Lettele78,785,7761
Bathmen56,068,22.788
Schalkhaar54,965,62.419
Diepenveen53,664,12.243
Rivierenwijk en Bergweide48,660,73.156
Keizerslanden34,445,56.908
Binnenstad31,848,65.539
Colmschate-Zuid22,836,04.347
Borgele en Platvoet18,729,72.628
Colmschate-Vijfhoek17,933,24.793
Zandweerd11,827,16.409
Voorstad8,123,45.012
De Hoven7,227,11.009
Colmschate-Noord2,322,72.559

Niet in deze tabel: of een adres zelf een of drie fasen heeft. Enexis en Liander publiceren per postcodegroep alleen het meest voorkomende aansluitingtype; de ondergrens telt de groepen waar drie fasen het meest voorkomt, de bovengrens telt de afwijkende aansluitingen erbij.

Vul je postcode in voor jouw postcodegebied, of bekijk alle gemeenten en de methode.

Wachttijd 3-fase in Deventer: hoe vraag je een verzwaring aan en hoe lang duurt het?

In de provincie Overijssel, waar Deventer ligt, is geen wachttijd in maanden voor huishoudens gepubliceerd.

De Capaciteitskaart Netbeheer Nederland telt 18 van de 46 voedingsgebieden met tekort en wachtrij (stand 24 augustus 2026). Enexis en Liander publiceren geen wachttijd in maanden voor huishoudens.

Capaciteitskaart provincie Overijssel, stand 24 augustus 2026: voedingsgebieden per status (bron: Netbeheer Nederland; aggregatie Geteld)
Richtingtekort met wachtrijin onderzoekbeperktruimte
Afname (verzwaren, laadpaal, warmtepomp)181189
Teruglevering (zonnepanelen, thuisbatterij)103528

Niet in deze tabel: de status per gemeente of per adres. Die staat op de kaart van Enexis en Liander.

Een verzwaring vraag je aan via mijnaansluiting.nl; Enexis en Liander sturen daarna een prijsopgave. Sinds 1 juli 2026 geldt in congestiegebieden een gezamenlijke wachtlijst voor klein- en grootverbruik; woningen tot en met 3x35A vallen daarop in de categorie basisbehoeften en kunnen ook moeten wachten. Zo werkt een aansluiting verzwaren.

Laadpaal aanvragen in Deventer: thuis of openbaar?

Een laadpaal op eigen terrein in Deventer is meestal vergunningvrij; een openbare laadpaal vraag je aan bij de gemeente Deventer.

Thuis laadt een paal op 11 kW als de aansluiting drie fasen heeft en anders op 3,7 tot 7,4 kW. In Deventer heeft minstens 27,8% en hoogstens 41,7% van de 50.696 aansluitingen drie fasen (Enexis en Liander, peiljaar 2026).

Niet op deze pagina: afwijkende regels in het omgevingsplan van Deventer, bijvoorbeeld bij een monument, en toestemming van de verhuurder of VvE.

Alles over de laadpaal thuis en wat een laadpaal kost.

Energierekening Deventer 2027: hoeveel gaat een huishouden meer betalen?

De energierekening in Deventer stijgt in 2027 met 135 euro.

Bij het CBS-verbruik van Deventer in 2025, 770 m3 gas en 2.480 kWh, stijgen de netkosten met 147 euro en daalt de energiebelasting met 12 euro (Belastingplan 2027 en nettarieven, berekend door Geteld op 15 september 2026; CBS, 2025).

Energiebelasting en netkosten voor een huishouden in Deventer, 2026 tegenover 2027, in euro per jaar (bron: Belastingplan 2027, nettarieven, CBS 81528NED; berekend door Geteld op 15 september 2026)
Post20262027verschil
Energiebelasting gas en stroom na belastingvermindering206193-12
Netkosten stroom en gas743891+147
Samen+135

Niet in deze tabel: de leveringsprijs van gas en stroom en het vastrecht van de leverancier. Het profiel is 770 m3 gas en 2.480 kWh, het CBS-verbruik 2025 van Deventer. De energiebelasting 2027 volgt het Belastingplan 2027, dat de Tweede en Eerste Kamer nog moeten aannemen. Door afronding kan de som een euro afwijken.

Methode en alle gemeenten.

Stookkosten Deventer winter 2026/2027: wat kost gas stoken?

Stoken kost in Deventer 922 euro in een normale winter.

In een koude winter kost stoken 1.171 euro. Bij gelijk weer is dat 125 euro duurder dan vorig jaar (CBS-gasverbruik 2025, KNMI-station Heino, raming Geteld voor oktober 2026 tot en met maart 2027).

Geraamde gaskosten per huishouden in Deventer, stookseizoen 2026/2027, in euro (bron: CBS 86333NED, KNMI-station Heino, raming Geteld)
Scenariokosten (euro)
Zachte winter821
Normale winter922
Koude winter1.171
Koude winter met hogere gasprijs1.422

Niet in deze tabel: woningen met stadsverwarming en woningen zonder gasaansluiting.

Methode en alle gemeenten.

Stadsverwarming Deventer: wat kost een warmtenet per jaar?

Stadsverwarming in Deventer kost maximaal 1.469 euro per jaar bij een verbruik van 20 GJ.

Het ACM-maximum voor 2026 is 615,66 euro vastrecht, 33,73 euro meettarief en 40,97 euro per GJ. In Deventer heeft 6,3% van de woningen stadsverwarming (CBS, 2025).

Maximumtarieven warmte van de ACM, 2023 tot en met 2026, in euro inclusief btw (bron: ACM-tarievenbesluiten)
Jaarvast per jaarper GJmeettarief20 GJ per jaar
2023549,5890,9130,752.399
2024582,8246,6931,681.548
2025577,4843,7932,801.486
2026615,6640,9733,731.469

Niet in deze tabel: de huur van de afleverset (in 2026 maximaal 178,51 euro per jaar als die van het warmtebedrijf is), de aansluitbijdrage bij nieuwbouw, warm water buiten de GJ-meting en kortingen in contracten van woningcorporaties. In 2023 gold daarnaast het prijsplafond van 47,38 euro per GJ voor de eerste 37 GJ. Dit zijn landelijke maxima; een warmtebedrijf mag eronder blijven.

Tarieven per warmtebedrijf en alles over stadsverwarming.

Energietoeslag in Deventer: wat kun je in 2026 en 2027 nog krijgen?

Een landelijke energietoeslag is er in Deventer in 2026 niet meer. Het Noodfonds Energie opent voor aanvragen van 4 januari tot en met 7 mei 2027 en betaalt minimaal 120 en maximaal 1.800 euro (Rijksoverheid, 29 september 2026). Hoeveel huishoudens dit raakt, laat het cijfer over energiearmoede zien.

Energiearmoede treft in Deventer 6,6% van de huishoudens.

Landelijk is het aandeel 6,0%; 43 van de 340 andere gemeenten hebben een hoger aandeel (TNO/CBS Monitor Energiearmoede 2025, cijfers 2024).

Niet in dit cijfer: huishoudens die sinds 2024 door lagere prijzen of isolatie uit energiearmoede zijn gekomen.

Voorwaarden van het Noodfonds en de energietoeslag. Gemeentelijke hulp, zoals bijzondere bijstand of een energiecoach, loopt via de gemeente Deventer.

Energiesubsidie in Deventer: welke regelingen gelden in 2026?

Energiesubsidie in Deventer loopt in 2026 via drie landelijke regelingen: de ISDE, het Warmtefonds en vanaf januari 2027 het Noodfonds Energie.

De ISDE geeft een bedrag per erkend apparaat of isolatiemaatregel. Het Warmtefonds leent 0% rente bij een gezamenlijk bruto-inkomen onder 60.000 euro en daarboven tegen een marktrente. In Deventer heeft 12,1% van de geregistreerde energielabels klasse E, F of G.

Energieregelingen voor inwoners van Deventer, stand 1 oktober 2026
RegelingVoor wieStatus
ISDEeigenaar-bewoner en VvE: warmtepomp, isolatie, zonneboileropen, bedrag per meldcode
Warmtefondseigenaar-bewoner en VvE: lening voor verduurzamingopen, 0% rente onder 60.000 euro inkomen
Noodfonds Energielaag inkomen en hoge energiekosten, ook blokverwarmingaanvragen 4 januari tot en met 7 mei 2027
Energietoeslag-geen landelijke regeling in 2026

Niet in deze tabel: regelingen van de gemeente Deventer, de provincie Overijssel en woningcorporaties.

Energielabel Deventer: hoeveel woningen hebben label A, en hoeveel E, F of G?

Van de energielabels in Deventer heeft 43,6% label A of beter.

Landelijk heeft 41,2% van de geregistreerde labels A of beter. In Deventer heeft 12,1% label E, F of G (RVO Labelregister via Klimaatmonitor, peiljaar 2025).

Energielabels in Deventer, peiljaar 2025 (bron: RVO Labelregister via Klimaatmonitor)
Labelklasseaandeel (%)
A of beter43,6
B en C36,7
D of slechter19,7
waarvan E, F of G12,1

Niet in deze tabel: woningen zonder geregistreerd label. B en C zijn berekend als rest van de 32.195 geregistreerde labels.

Alles over het energielabel.

Nieuwbouw in Deventer: hoeveel wordt er gebouwd en wat is geregistreerd?

Nieuwbouw in Deventer leverde van 2023 tot en met 2025 1.583 woningen op.

Bij 270 woningen, oftewel 17,1%, ontbreekt de bouwstartmelding, tegenover 21% landelijk (CBS 86098NED (BAG), stand augustus 2026).

Opgeleverde nieuwbouw zonder bouwstartmelding in Deventer, per jaar (bron: CBS 86098NED, 2026 voorlopig)
Jaarzonder bouwstart (%)
20236,6
202429,5
202514,1
20263,9

Methode en alle gemeenten.

Woningbezit Deventer: wie bezit de woningen en wat doet de beleggerskorting 2027?

Woningen in Deventer worden voor 15,9% niet door de eigenaar bewoond.

Corporaties bezitten 29,3% van de 48.140 woningen. De lagere overdrachtsbelasting voor beleggers scheelt 4.478 euro per aankoop vanaf 1 januari 2027 (CBS 82900NED en 83625NED, 2025).

Het Belastingplan 2027 verlaagt de overdrachtsbelasting voor woningen die de koper niet zelf bewoont per 1 januari 2027 van 8 naar 7%. Bij de gemiddelde verkoopprijs in Deventer van 447.838 euro scheelt dat 4.478 euro per aankoop. De Tweede en Eerste Kamer moeten het plan nog aannemen.

Methode en alle gemeenten.

Stroomstoring in Deventer: krijg je een vergoeding?

Bij een stroomstoring in Deventer van vier uur of langer krijgt een huishouden een vergoeding van de netbeheerder.

De vergoeding is 35 euro bij een onderbreking van 4 tot 8 uur, met 20 euro erbij voor elke 4 uur extra. Enexis en Liander maken het bedrag binnen zes maanden over, zonder dat je erom hoeft te vragen (ACM).

Geen vergoeding bij onderhoud dat minstens drie dagen vooraf is aangekondigd en bij storingen in het hoogspanningsnet. De regeling geldt voor aansluitingen tot en met 3x25A; meld een storing zelf als Enexis en Liander die niet kent.

Deventer vergeleken met de buurgemeenten

Deventer zit met minstens 27,8% drie fasen 20,4 procentpunt onder het gemiddelde van de 5 buurgemeenten (48,2%); alle buurgemeenten scoren hoger.

Deventer en de gemeenten die eraan grenzen: drie fasen, energierekening 2027, stookkosten bij een normale winter en energiearmoede 2024
Gemeente3-fase minstens (%)energierekening 2027 (euro)stoken normaal (euro)energiearmoede (%)
Deventer27,8+1359226,6
Lochem51,3+1531.2084,9
Voorst59,5+1511.1184,0
Olst-Wijhe48,3+1361.0333,7
Rijssen-Holten36,0+1261.0893,9
Raalte46,1+1211.0333,6

Alle 342 gemeenten · andere gemeente kiezen.

Veelgestelde vragen over energie in Deventer

Hoe vraag ik 3-fase aan in Deventer?

Via mijnaansluiting.nl; Enexis en Liander sturen daarna een prijsopgave. In Deventer heeft minstens 27,8% van de 50.696 aansluitingen al drie fasen.

Kan ik in Deventer een laadpaal van 11 kW thuis aansluiten?

Alleen met een 3-fase-aansluiting. In Deventer heeft minstens 27,8% en hoogstens 41,7% van de aansluitingen drie fasen. Op een fase laadt dezelfde paal op 3,7 tot 7,4 kW.

Welke netbeheerder heeft Deventer?

Enexis en Liander, voor 50.696 kleinverbruikaansluitingen (peiljaar 2026). Een verzwaring of nieuwe aansluiting vraag je aan via mijnaansluiting.nl.

Hoeveel betaalt een huishouden in Deventer in 2027 meer voor energie?

135 euro per jaar bij 770 m3 gas en 2.480 kWh: de energiebelasting daalt met 12 euro en de netkosten stijgen met 147 euro.

Hoe vraag ik energietoeslag aan in Deventer?

Een landelijke energietoeslag is er niet meer. Het Noodfonds Energie opent op 4 januari 2027; in Deventer had in 2024 6,6% van de huishoudens energiearmoede. Gemeentelijke hulp loopt via de gemeente Deventer.

Wat kost stoken in Deventer deze winter?

922 euro bij een normale winter, 821 euro bij een zachte en 1.171 euro bij een koude winter, geraamd voor oktober 2026 tot en met maart 2027.

Zo hebben wij geteld
  • [01] Drie fasen per wijk: open kleinverbruikdata Enexis en Liander, peiljaar 2026; koppeling postcode naar wijk via CBS 2025. Methode en CSV.
  • [02] Wachtlijst en netcapaciteit: Capaciteitskaart Netbeheer Nederland, stand 24 augustus 2026. Methode en CSV.
  • [03] Energierekening 2027: Belastingplan 2027, nettarieven en CBS 81528NED; berekend op 15 september 2026. Methode en CSV.
  • [04] Stookkosten: CBS 86333NED en KNMI-station Heino; raming stookseizoen 2026/2027. Methode en CSV.
  • [05] Warmtetarieven: ACM-tarievenbesluiten 2023 tot en met 2026. Methode en CSV.
  • [06] Energiearmoede: TNO/CBS Monitor Energiearmoede 2025, cijfers 2024. Methode en CSV.
  • [07] Noodfonds Energie: Rijksoverheid, 29 september 2026. Vergoeding bij stroomstoring: ACM.
  • [08] Energielabels: RVO Labelregister via Klimaatmonitor, peiljaar 2025. Methode en CSV.
  • [09] Nieuwbouw: CBS 86098NED (BAG), stand augustus 2026. Methode en CSV.
  • [10] Woningbezit: CBS 82900NED en 83625NED, 2025. Methode en CSV.

Geteld verkoopt niets en ontvangt geen vergoeding voor een plek in onze onderzoeken. We gebruiken geen affiliate-links en verkopen geen persoonsgegevens of leads.