Wij tellen alles na. Voor journalisten
Energie en bouwen per gemeente

Energie in Rijssen-Holten: minstens 36,0% drie fasen, 126 euro duurder in 2027

Rijssen-Holten heeft 17.261 kleinverbruikaansluitingen op het net van Coteq en Enexis. Deze pagina zet de cijfers van Geteld voor Rijssen-Holten bij elkaar: drie fasen per wijk, de wachttijd voor verzwaren, de energierekening van 2027, de stookkosten van komende winter, energietoeslag, subsidie, energielabels en nieuwbouw. Elk cijfer heeft zijn eigen peildatum en bron.

Hoofdbevindingen
  1. De netkosten in Rijssen-Holten stijgen in 2027 met 137 euro.
  2. Het einde van salderen kost in Rijssen-Holten 365 euro per jaar bij 970 m3 gas en 3.060 kWh.
  3. Stoken in Rijssen-Holten kost bij gelijk weer 148 euro meer dan vorig jaar.
  4. Een aankoop in Rijssen-Holten scheelt beleggers vanaf 1 januari 2027 4.302 euro aan overdrachtsbelasting.

Vier cijfers van je postcode zijn genoeg, of typ de naam van je gemeente. Wij bewaren niets: de check draait in je browser.

3-fase aansluiting in Rijssen-Holten: hoeveel aansluitingen hebben drie fasen?

Drie fasen komen in Rijssen-Holten voor bij minstens 36,0% en hoogstens 53,9% van de aansluitingen.

In Stadsrand Rijssen Zuid is de ondergrens 14,7%, tegenover minstens 100,0% in Buitengebied Holten. Het verschil tussen de wijkondergrenzen is 85,3 procentpunt (open kleinverbruikdata Coteq en Enexis, peiljaar 2026, stand 1 januari).

Aandeel aansluitingen met drie fasen per wijk in Rijssen-Holten, peiljaar 2026, wijken met minimaal 300 aansluitingen (bron: Coteq en Enexis via Geteld)
Wijkminstens (%)hoogstens (%)aansluitingen
Buitengebied Holten100,0100,01.023
Bedrijventerrein Rijssen88,191,9596
Buitengebied Rijssen72,586,0429
Stadsrand Rijssen Oost62,073,21.271
Holten39,955,33.478
Stad Rijssen24,045,62.883
Stadsrand Rijssen Noord24,045,82.275
Recreatiegebied De Borkeld18,148,0458
Stadsrand Rijssen Zuid14,737,74.671

Niet in deze tabel: of een adres zelf een of drie fasen heeft. Coteq en Enexis publiceren per postcodegroep alleen het meest voorkomende aansluitingtype; de ondergrens telt de groepen waar drie fasen het meest voorkomt, de bovengrens telt de afwijkende aansluitingen erbij.

Vul je postcode in voor jouw postcodegebied, of bekijk alle gemeenten en de methode.

Wachttijd 3-fase in Rijssen-Holten: hoe vraag je een verzwaring aan en hoe lang duurt het?

Een wachttijd voor een zwaardere aansluiting in Rijssen-Holten is niet gepubliceerd.

In de provincie Overijssel, waar Rijssen-Holten ligt, hebben 18 van de 46 voedingsgebieden een tekort en wachtrij (Capaciteitskaart Netbeheer Nederland, stand 24 augustus 2026). Coteq en Enexis publiceren geen wachttijd in maanden voor huishoudens.

Capaciteitskaart provincie Overijssel, stand 24 augustus 2026: voedingsgebieden per status (bron: Netbeheer Nederland; aggregatie Geteld)
Richtingtekort met wachtrijin onderzoekbeperktruimte
Afname (verzwaren, laadpaal, warmtepomp)181189
Teruglevering (zonnepanelen, thuisbatterij)103528

Niet in deze tabel: de status per gemeente of per adres. Die staat op de kaart van Coteq en Enexis.

Een verzwaring vraag je aan via mijnaansluiting.nl; Coteq en Enexis sturen daarna een prijsopgave. Sinds 1 juli 2026 geldt in congestiegebieden een gezamenlijke wachtlijst voor klein- en grootverbruik; woningen tot en met 3x35A vallen daarop in de categorie basisbehoeften en kunnen ook moeten wachten. Zo werkt een aansluiting verzwaren.

Laadpaal aanvragen in Rijssen-Holten: thuis of openbaar?

Een laadpaal op eigen terrein in Rijssen-Holten is meestal vergunningvrij; een openbare laadpaal vraag je aan bij de gemeente Rijssen-Holten.

Thuis laadt een paal op 11 kW als de aansluiting drie fasen heeft en anders op 3,7 tot 7,4 kW. In Rijssen-Holten heeft minstens 36,0% en hoogstens 53,9% van de 17.261 aansluitingen drie fasen (Coteq en Enexis, peiljaar 2026).

Niet op deze pagina: afwijkende regels in het omgevingsplan van Rijssen-Holten, bijvoorbeeld bij een monument, en toestemming van de verhuurder of VvE.

Alles over de laadpaal thuis en wat een laadpaal kost.

Energierekening Rijssen-Holten 2027: hoeveel gaat een huishouden meer betalen?

De energierekening in Rijssen-Holten stijgt in 2027 met 126 euro.

Bij een verbruik van 970 m3 gas en 3.060 kWh daalt de energiebelasting met 11 euro en stijgen de netkosten met 137 euro (Belastingplan 2027 en nettarieven, berekend door Geteld op 15 september 2026).

Energiebelasting en netkosten voor een huishouden in Rijssen-Holten, 2026 tegenover 2027, in euro per jaar (bron: Belastingplan 2027, nettarieven, CBS 81528NED; berekend door Geteld op 15 september 2026)
Post20262027verschil
Energiebelasting gas en stroom na belastingvermindering415404-11
Netkosten stroom en gas744881+137
Samen+126

Niet in deze tabel: de leveringsprijs van gas en stroom en het vastrecht van de leverancier. Het profiel is 970 m3 gas en 3.060 kWh, het CBS-verbruik 2025 van Rijssen-Holten. De energiebelasting 2027 volgt het Belastingplan 2027, dat de Tweede en Eerste Kamer nog moeten aannemen. Door afronding kan de som een euro afwijken.

Methode en alle gemeenten.

Stookkosten Rijssen-Holten winter 2026/2027: wat kost gas stoken?

Stoken kost in Rijssen-Holten 1.089 euro in een normale winter.

Bij een koude winter met hogere gasprijs kost stoken 1.679 euro. Bij gelijk weer kost stoken 148 euro meer dan vorig jaar (CBS-gasverbruik 2025, KNMI-station Heino, raming Geteld voor oktober 2026 tot en met maart 2027).

Geraamde gaskosten per huishouden in Rijssen-Holten, stookseizoen 2026/2027, in euro (bron: CBS 86333NED, KNMI-station Heino, raming Geteld)
Scenariokosten (euro)
Zachte winter969
Normale winter1.089
Koude winter1.383
Koude winter met hogere gasprijs1.679

Niet in deze tabel: woningen met stadsverwarming en woningen zonder gasaansluiting.

Methode en alle gemeenten.

Energietoeslag in Rijssen-Holten: wat kun je in 2026 en 2027 nog krijgen?

Een landelijke energietoeslag is er in Rijssen-Holten in 2026 niet meer. Het Noodfonds Energie opent voor aanvragen van 4 januari tot en met 7 mei 2027 en betaalt minimaal 120 en maximaal 1.800 euro (Rijksoverheid, 29 september 2026). Hoeveel huishoudens dit raakt, laat het cijfer over energiearmoede zien.

Energiearmoede treft in Rijssen-Holten 3,9% van de huishoudens.

Landelijk gaat het om 6,0%. De betaalbaarheidskloof in Rijssen-Holten is 699 euro per jaar (TNO/CBS Monitor Energiearmoede 2025, cijfers 2024).

Niet in dit cijfer: huishoudens die sinds 2024 door lagere prijzen of isolatie uit energiearmoede zijn gekomen.

Voorwaarden van het Noodfonds en de energietoeslag. Gemeentelijke hulp, zoals bijzondere bijstand of een energiecoach, loopt via de gemeente Rijssen-Holten.

Energiesubsidie in Rijssen-Holten: welke regelingen gelden in 2026?

Energiesubsidie in Rijssen-Holten loopt in 2026 via drie landelijke regelingen: de ISDE, het Warmtefonds en vanaf januari 2027 het Noodfonds Energie.

De ISDE geeft een bedrag per erkend apparaat of isolatiemaatregel. Het Warmtefonds leent 0% rente bij een gezamenlijk bruto-inkomen onder 60.000 euro en daarboven tegen een marktrente. In Rijssen-Holten heeft 11,6% van de geregistreerde energielabels klasse E, F of G.

Energieregelingen voor inwoners van Rijssen-Holten, stand 1 oktober 2026
RegelingVoor wieStatus
ISDEeigenaar-bewoner en VvE: warmtepomp, isolatie, zonneboileropen, bedrag per meldcode
Warmtefondseigenaar-bewoner en VvE: lening voor verduurzamingopen, 0% rente onder 60.000 euro inkomen
Noodfonds Energielaag inkomen en hoge energiekosten, ook blokverwarmingaanvragen 4 januari tot en met 7 mei 2027
Energietoeslag-geen landelijke regeling in 2026

Niet in deze tabel: regelingen van de gemeente Rijssen-Holten, de provincie Overijssel en woningcorporaties.

Energielabel Rijssen-Holten: hoeveel woningen hebben label A, en hoeveel E, F of G?

Energielabels in Rijssen-Holten zijn voor 39,6% A of beter.

Landelijk is 41,2% A of beter. In Rijssen-Holten valt 11,6% van de labels in E, F of G (RVO Labelregister via Klimaatmonitor, peiljaar 2025).

Energielabels in Rijssen-Holten, peiljaar 2025 (bron: RVO Labelregister via Klimaatmonitor)
Labelklasseaandeel (%)
A of beter39,6
B en C41,1
D of slechter19,3
waarvan E, F of G11,6

Niet in deze tabel: woningen zonder geregistreerd label. B en C zijn berekend als rest van de 8.970 geregistreerde labels.

Alles over het energielabel.

Nieuwbouw in Rijssen-Holten: hoeveel wordt er gebouwd en wat is geregistreerd?

Nieuwbouw leverde in Rijssen-Holten 464 woningen op van 2023 tot en met 2025.

Bij 49 woningen (10,6%) ontbreekt de bouwstartmelding, tegenover 21% landelijk (CBS 86098NED (BAG), stand augustus 2026).

Opgeleverde nieuwbouw zonder bouwstartmelding in Rijssen-Holten, per jaar (bron: CBS 86098NED, 2026 voorlopig)
Jaarzonder bouwstart (%)
202314,8
202413,1
20253,8
20260,8

Methode en alle gemeenten.

Woningbezit Rijssen-Holten: wie bezit de woningen en wat doet de beleggerskorting 2027?

Woningen in Rijssen-Holten zijn voor 11,4% niet door de eigenaar bewoond.

De gemiddelde verkoopprijs is 430.244 euro. Per aankoop scheelt de lagere overdrachtsbelasting voor beleggers vanaf 1 januari 2027 4.302 euro (CBS 82900NED en 83625NED, 2025).

Het Belastingplan 2027 verlaagt de overdrachtsbelasting voor woningen die de koper niet zelf bewoont per 1 januari 2027 van 8 naar 7%. Bij de gemiddelde verkoopprijs in Rijssen-Holten van 430.244 euro scheelt dat 4.302 euro per aankoop. De Tweede en Eerste Kamer moeten het plan nog aannemen.

Methode en alle gemeenten.

Stroomstoring in Rijssen-Holten: krijg je een vergoeding?

Bij een stroomstoring in Rijssen-Holten van vier uur of langer krijgt een huishouden een vergoeding van de netbeheerder.

De vergoeding is 35 euro bij een onderbreking van 4 tot 8 uur, met 20 euro erbij voor elke 4 uur extra. Coteq en Enexis maken het bedrag binnen zes maanden over, zonder dat je erom hoeft te vragen (ACM).

Geen vergoeding bij onderhoud dat minstens drie dagen vooraf is aangekondigd en bij storingen in het hoogspanningsnet. De regeling geldt voor aansluitingen tot en met 3x25A; meld een storing zelf als Coteq en Enexis die niet kent.

Rijssen-Holten vergeleken met de buurgemeenten

Rijssen-Holten zit met minstens 36,0% drie fasen 9,2 procentpunt onder het gemiddelde van de 6 buurgemeenten (45,2%); Hof van Twente, Wierden, Hellendoorn, Raalte en Lochem scoren hoger.

Rijssen-Holten en de gemeenten die eraan grenzen: drie fasen, energierekening 2027, stookkosten bij een normale winter en energiearmoede 2024
Gemeente3-fase minstens (%)energierekening 2027 (euro)stoken normaal (euro)energiearmoede (%)
Rijssen-Holten36,0+1261.0893,9
Hof van Twente52,6+1351.1864,7
Wierden52,0+1211.1003,4
Deventer27,8+1359226,6
Hellendoorn41,2+1221.0783,4
Raalte46,1+1211.0333,6
Lochem51,3+1531.2084,9

Alle 342 gemeenten · andere gemeente kiezen.

Veelgestelde vragen over energie in Rijssen-Holten

Hoe vraag ik 3-fase aan in Rijssen-Holten?

Via mijnaansluiting.nl; Coteq en Enexis sturen daarna een prijsopgave. In Rijssen-Holten heeft minstens 36,0% van de 17.261 aansluitingen al drie fasen.

Kan ik in Rijssen-Holten een laadpaal van 11 kW thuis aansluiten?

Alleen met een 3-fase-aansluiting. In Rijssen-Holten heeft minstens 36,0% en hoogstens 53,9% van de aansluitingen drie fasen. Op een fase laadt dezelfde paal op 3,7 tot 7,4 kW.

Welke netbeheerder heeft Rijssen-Holten?

Coteq en Enexis, voor 17.261 kleinverbruikaansluitingen (peiljaar 2026). Een verzwaring of nieuwe aansluiting vraag je aan via mijnaansluiting.nl.

Hoeveel betaalt een huishouden in Rijssen-Holten in 2027 meer voor energie?

126 euro per jaar bij 970 m3 gas en 3.060 kWh: de energiebelasting daalt met 11 euro en de netkosten stijgen met 137 euro.

Hoe vraag ik energietoeslag aan in Rijssen-Holten?

Een landelijke energietoeslag is er niet meer. Het Noodfonds Energie opent op 4 januari 2027; in Rijssen-Holten had in 2024 3,9% van de huishoudens energiearmoede. Gemeentelijke hulp loopt via de gemeente Rijssen-Holten.

Wat kost stoken in Rijssen-Holten deze winter?

1.089 euro bij een normale winter, 969 euro bij een zachte en 1.383 euro bij een koude winter, geraamd voor oktober 2026 tot en met maart 2027.

Zo hebben wij geteld
  • [01] Drie fasen per wijk: open kleinverbruikdata Coteq en Enexis, peiljaar 2026; koppeling postcode naar wijk via CBS 2025. Methode en CSV.
  • [02] Wachtlijst en netcapaciteit: Capaciteitskaart Netbeheer Nederland, stand 24 augustus 2026. Methode en CSV.
  • [03] Energierekening 2027: Belastingplan 2027, nettarieven en CBS 81528NED; berekend op 15 september 2026. Methode en CSV.
  • [04] Stookkosten: CBS 86333NED en KNMI-station Heino; raming stookseizoen 2026/2027. Methode en CSV.
  • [05] Energiearmoede: TNO/CBS Monitor Energiearmoede 2025, cijfers 2024. Methode en CSV.
  • [06] Noodfonds Energie: Rijksoverheid, 29 september 2026. Vergoeding bij stroomstoring: ACM.
  • [07] Energielabels: RVO Labelregister via Klimaatmonitor, peiljaar 2025. Methode en CSV.
  • [08] Nieuwbouw: CBS 86098NED (BAG), stand augustus 2026. Methode en CSV.
  • [09] Woningbezit: CBS 82900NED en 83625NED, 2025. Methode en CSV.

Geteld verkoopt niets en ontvangt geen vergoeding voor een plek in onze onderzoeken. We gebruiken geen affiliate-links en verkopen geen persoonsgegevens of leads.