Wij tellen alles na. Voor journalisten
Energie en bouwen per gemeente

Energie in Raalte: minstens 46,1% drie fasen, 121 euro duurder in 2027

Raalte heeft 18.400 kleinverbruikaansluitingen op het net van Enexis. Deze pagina zet de cijfers van Geteld voor Raalte bij elkaar: drie fasen per wijk, de wachttijd voor verzwaren, de energierekening van 2027, de stookkosten van komende winter, energietoeslag, subsidie, energielabels en nieuwbouw. Elk cijfer heeft zijn eigen peildatum en bron.

Hoofdbevindingen
  1. Woningen in Raalte zijn voor 8,7% niet door de eigenaar bewoond; 50 van de 341 andere gemeenten hebben een lager aandeel.
  2. De netkosten in Raalte stijgen met 133 euro, terwijl de energiebelasting met 11 euro daalt.
  3. In Raalte ligt het verschil tussen de hoogste en laagste wijk voor drie fasen aan de ondergrens op 41,9 procentpunt.

Vier cijfers van je postcode zijn genoeg, of typ de naam van je gemeente. Wij bewaren niets: de check draait in je browser.

3-fase aansluiting in Raalte: hoeveel aansluitingen hebben drie fasen?

Drie fasen in Raalte komen voor bij minstens 46,1% en hoogstens 61,4% van de aansluitingen.

Open kleinverbruikdata Enexis (peiljaar 2026, stand 1 januari) telt 18.400 aansluitingen; de ondergrens ligt 5,8 procentpunt boven de landelijke ondergrens.

Aandeel aansluitingen met drie fasen per wijk in Raalte, peiljaar 2026, wijken met minimaal 300 aansluitingen (bron: Enexis via Geteld)
Wijkminstens (%)hoogstens (%)aansluitingen
Mariënheem79,186,2690
Luttenberg70,379,91.024
Broekland66,778,4522
Heeten60,370,51.659
Nieuw Heeten50,668,6668
Heino42,459,93.589
Raalte37,254,09.751

Niet in deze tabel: of een adres zelf een of drie fasen heeft. Enexis publiceert per postcodegroep alleen het meest voorkomende aansluitingtype; de ondergrens telt de groepen waar drie fasen het meest voorkomt, de bovengrens telt de afwijkende aansluitingen erbij.

Vul je postcode in voor jouw postcodegebied, of bekijk alle gemeenten en de methode.

Wachttijd 3-fase in Raalte: hoe vraag je een verzwaring aan en hoe lang duurt het?

In de provincie Overijssel, waar Raalte ligt, is voor huishoudens geen wachttijd in maanden gepubliceerd.

Enexis publiceert geen wachttijd in maanden voor huishoudens. Op de Capaciteitskaart Netbeheer Nederland hebben 18 van de 46 voedingsgebieden in Overijssel een tekort en wachtrij (stand 24 augustus 2026).

Capaciteitskaart provincie Overijssel, stand 24 augustus 2026: voedingsgebieden per status (bron: Netbeheer Nederland; aggregatie Geteld)
Richtingtekort met wachtrijin onderzoekbeperktruimte
Afname (verzwaren, laadpaal, warmtepomp)181189
Teruglevering (zonnepanelen, thuisbatterij)103528

Niet in deze tabel: de status per gemeente of per adres. Die staat op de kaart van Enexis.

Een verzwaring vraag je aan via mijnaansluiting.nl; Enexis stuurt daarna een prijsopgave. Sinds 1 juli 2026 geldt in congestiegebieden een gezamenlijke wachtlijst voor klein- en grootverbruik; woningen tot en met 3x35A vallen daarop in de categorie basisbehoeften en kunnen ook moeten wachten. Zo werkt een aansluiting verzwaren.

Laadpaal aanvragen in Raalte: thuis of openbaar?

Een laadpaal op eigen terrein in Raalte is meestal vergunningvrij; een openbare laadpaal vraag je aan bij de gemeente Raalte.

Thuis laadt een paal op 11 kW als de aansluiting drie fasen heeft en anders op 3,7 tot 7,4 kW. In Raalte heeft minstens 46,1% en hoogstens 61,4% van de 18.400 aansluitingen drie fasen (Enexis, peiljaar 2026).

Niet op deze pagina: afwijkende regels in het omgevingsplan van Raalte, bijvoorbeeld bij een monument, en toestemming van de verhuurder of VvE.

Alles over de laadpaal thuis en wat een laadpaal kost.

Energierekening Raalte 2027: hoeveel gaat een huishouden meer betalen?

De energierekening in Raalte stijgt in 2027 met 121 euro.

Belastingplan 2027 en nettarieven, berekend door Geteld op 15 september 2026: de netkosten stijgen met 133 euro en de energiebelasting daalt met 11 euro. 50 van de 341 andere gemeenten hebben een kleinere stijging.

Energiebelasting en netkosten voor een huishouden in Raalte, 2026 tegenover 2027, in euro per jaar (bron: Belastingplan 2027, nettarieven, CBS 81528NED; berekend door Geteld op 15 september 2026)
Post20262027verschil
Energiebelasting gas en stroom na belastingvermindering364353-11
Netkosten stroom en gas742875+133
Samen+121

Niet in deze tabel: de leveringsprijs van gas en stroom en het vastrecht van de leverancier. Het profiel is 920 m3 gas en 2.930 kWh, het CBS-verbruik 2025 van Raalte. De energiebelasting 2027 volgt het Belastingplan 2027, dat de Tweede en Eerste Kamer nog moeten aannemen. Door afronding kan de som een euro afwijken.

Methode en alle gemeenten.

Stookkosten Raalte winter 2026/2027: wat kost gas stoken?

Stoken kost in Raalte 1.033 euro in een normale winter.

CBS-gasverbruik 2025, KNMI-station Heino, raming Geteld voor oktober 2026 tot en met maart 2027; bij een zachte winter kost stoken 919 euro.

Geraamde gaskosten per huishouden in Raalte, stookseizoen 2026/2027, in euro (bron: CBS 86333NED, KNMI-station Heino, raming Geteld)
Scenariokosten (euro)
Zachte winter919
Normale winter1.033
Koude winter1.311
Koude winter met hogere gasprijs1.592

Niet in deze tabel: woningen met stadsverwarming en woningen zonder gasaansluiting.

Methode en alle gemeenten.

Energietoeslag in Raalte: wat kun je in 2026 en 2027 nog krijgen?

Een landelijke energietoeslag is er in Raalte in 2026 niet meer. Het Noodfonds Energie opent voor aanvragen van 4 januari tot en met 7 mei 2027 en betaalt minimaal 120 en maximaal 1.800 euro (Rijksoverheid, 29 september 2026). Hoeveel huishoudens dit raakt, laat het cijfer over energiearmoede zien.

Energiearmoede treft in Raalte 3,6% van de huishoudens.

De TNO/CBS Monitor Energiearmoede 2025 gebruikt cijfers over 2024; landelijk is het aandeel 6,0% en de betaalbaarheidskloof is 720 euro per jaar.

Niet in dit cijfer: huishoudens die sinds 2024 door lagere prijzen of isolatie uit energiearmoede zijn gekomen.

Voorwaarden van het Noodfonds en de energietoeslag. Gemeentelijke hulp, zoals bijzondere bijstand of een energiecoach, loopt via de gemeente Raalte.

Energiesubsidie in Raalte: welke regelingen gelden in 2026?

Energiesubsidie in Raalte loopt in 2026 via drie landelijke regelingen: de ISDE, het Warmtefonds en vanaf januari 2027 het Noodfonds Energie.

De ISDE geeft een bedrag per erkend apparaat of isolatiemaatregel. Het Warmtefonds leent 0% rente bij een gezamenlijk bruto-inkomen onder 60.000 euro en daarboven tegen een marktrente. In Raalte heeft 8,1% van de geregistreerde energielabels klasse E, F of G.

Energieregelingen voor inwoners van Raalte, stand 1 oktober 2026
RegelingVoor wieStatus
ISDEeigenaar-bewoner en VvE: warmtepomp, isolatie, zonneboileropen, bedrag per meldcode
Warmtefondseigenaar-bewoner en VvE: lening voor verduurzamingopen, 0% rente onder 60.000 euro inkomen
Noodfonds Energielaag inkomen en hoge energiekosten, ook blokverwarmingaanvragen 4 januari tot en met 7 mei 2027
Energietoeslag-geen landelijke regeling in 2026

Niet in deze tabel: regelingen van de gemeente Raalte, de provincie Overijssel en woningcorporaties.

Energielabel Raalte: hoeveel woningen hebben label A, en hoeveel E, F of G?

Energielabels in Raalte zijn voor 46,1% A of beter.

Het RVO Labelregister via Klimaatmonitor telt 9.465 geregistreerde labels (peiljaar 2025); landelijk is 41,2% A of beter en in Raalte is 8,1% E, F of G.

Energielabels in Raalte, peiljaar 2025 (bron: RVO Labelregister via Klimaatmonitor)
Labelklasseaandeel (%)
A of beter46,1
B en C40,5
D of slechter13,4
waarvan E, F of G8,1

Niet in deze tabel: woningen zonder geregistreerd label. B en C zijn berekend als rest van de 9.465 geregistreerde labels.

Alles over het energielabel.

Nieuwbouw in Raalte: hoeveel wordt er gebouwd en wat is geregistreerd?

Nieuwbouw in Raalte leverde van 2023 tot en met 2025 458 woningen op.

CBS 86098NED (BAG), stand augustus 2026: bij 12 woningen (2,6%) ontbreekt de bouwstartmelding; landelijk ontbreekt die melding bij 21%.

Opgeleverde nieuwbouw zonder bouwstartmelding in Raalte, per jaar (bron: CBS 86098NED, 2026 voorlopig)
Jaarzonder bouwstart (%)
20230,0
20241,0
20253,8
202614,4

Methode en alle gemeenten.

Woningbezit Raalte: wie bezit de woningen en wat doet de beleggerskorting 2027?

Woningen in Raalte zijn voor 8,7% niet door de eigenaar bewoond.

CBS 82900NED en 83625NED (2025) tellen 16.573 woningen; 23,5% is corporatiebezit en de gemiddelde verkoopprijs is 451.037 euro.

Het Belastingplan 2027 verlaagt de overdrachtsbelasting voor woningen die de koper niet zelf bewoont per 1 januari 2027 van 8 naar 7%. Bij de gemiddelde verkoopprijs in Raalte van 451.037 euro scheelt dat 4.510 euro per aankoop. De Tweede en Eerste Kamer moeten het plan nog aannemen.

Methode en alle gemeenten.

Stroomstoring in Raalte: krijg je een vergoeding?

Bij een stroomstoring in Raalte van vier uur of langer krijgt een huishouden een vergoeding van de netbeheerder.

De vergoeding is 35 euro bij een onderbreking van 4 tot 8 uur, met 20 euro erbij voor elke 4 uur extra. Enexis maakt het bedrag binnen zes maanden over, zonder dat je erom hoeft te vragen (ACM).

Geen vergoeding bij onderhoud dat minstens drie dagen vooraf is aangekondigd en bij storingen in het hoogspanningsnet. De regeling geldt voor aansluitingen tot en met 3x25A; meld een storing zelf als Enexis die niet kent.

Raalte vergeleken met de buurgemeenten

Raalte zit met minstens 46,1% drie fasen 4,0 procentpunt boven het gemiddelde van de 7 buurgemeenten (42,1%); Olst-Wijhe, Dalfsen en Ommen scoren hoger.

Raalte en de gemeenten die eraan grenzen: drie fasen, energierekening 2027, stookkosten bij een normale winter en energiearmoede 2024
Gemeente3-fase minstens (%)energierekening 2027 (euro)stoken normaal (euro)energiearmoede (%)
Raalte46,1+1211.0333,6
Olst-Wijhe48,3+1361.0333,7
Dalfsen56,4+1221.0893,0
Hellendoorn41,2+1221.0783,4
Deventer27,8+1359226,6
Zwolle26,8+1208195,1
Rijssen-Holten36,0+1261.0893,9
Ommen58,0+1221.1003,8

Alle 342 gemeenten · andere gemeente kiezen.

Veelgestelde vragen over energie in Raalte

Hoe vraag ik 3-fase aan in Raalte?

Via mijnaansluiting.nl; Enexis stuurt daarna een prijsopgave. In Raalte heeft minstens 46,1% van de 18.400 aansluitingen al drie fasen.

Kan ik in Raalte een laadpaal van 11 kW thuis aansluiten?

Alleen met een 3-fase-aansluiting. In Raalte heeft minstens 46,1% en hoogstens 61,4% van de aansluitingen drie fasen. Op een fase laadt dezelfde paal op 3,7 tot 7,4 kW.

Welke netbeheerder heeft Raalte?

Enexis, voor 18.400 kleinverbruikaansluitingen (peiljaar 2026). Een verzwaring of nieuwe aansluiting vraag je aan via mijnaansluiting.nl.

Hoeveel betaalt een huishouden in Raalte in 2027 meer voor energie?

121 euro per jaar bij 920 m3 gas en 2.930 kWh: de energiebelasting daalt met 11 euro en de netkosten stijgen met 133 euro.

Hoe vraag ik energietoeslag aan in Raalte?

Een landelijke energietoeslag is er niet meer. Het Noodfonds Energie opent op 4 januari 2027; in Raalte had in 2024 3,6% van de huishoudens energiearmoede. Gemeentelijke hulp loopt via de gemeente Raalte.

Wat kost stoken in Raalte deze winter?

1.033 euro bij een normale winter, 919 euro bij een zachte en 1.311 euro bij een koude winter, geraamd voor oktober 2026 tot en met maart 2027.

Zo hebben wij geteld
  • [01] Drie fasen per wijk: open kleinverbruikdata Enexis, peiljaar 2026; koppeling postcode naar wijk via CBS 2025. Methode en CSV.
  • [02] Wachtlijst en netcapaciteit: Capaciteitskaart Netbeheer Nederland, stand 24 augustus 2026. Methode en CSV.
  • [03] Energierekening 2027: Belastingplan 2027, nettarieven en CBS 81528NED; berekend op 15 september 2026. Methode en CSV.
  • [04] Stookkosten: CBS 86333NED en KNMI-station Heino; raming stookseizoen 2026/2027. Methode en CSV.
  • [05] Energiearmoede: TNO/CBS Monitor Energiearmoede 2025, cijfers 2024. Methode en CSV.
  • [06] Noodfonds Energie: Rijksoverheid, 29 september 2026. Vergoeding bij stroomstoring: ACM.
  • [07] Energielabels: RVO Labelregister via Klimaatmonitor, peiljaar 2025. Methode en CSV.
  • [08] Nieuwbouw: CBS 86098NED (BAG), stand augustus 2026. Methode en CSV.
  • [09] Woningbezit: CBS 82900NED en 83625NED, 2025. Methode en CSV.

Geteld verkoopt niets en ontvangt geen vergoeding voor een plek in onze onderzoeken. We gebruiken geen affiliate-links en verkopen geen persoonsgegevens of leads.