Wij tellen alles na. Voor journalisten
Energie en bouwen per gemeente

Energie in Dalfsen: minstens 56,4% drie fasen, 122 euro duurder in 2027

Dalfsen heeft 13.491 kleinverbruikaansluitingen op het net van Enexis. Deze pagina zet de cijfers van Geteld voor Dalfsen bij elkaar: drie fasen per wijk, de wachttijd voor verzwaren, de energierekening van 2027, de stookkosten van komende winter, energietoeslag, subsidie, energielabels en nieuwbouw. Elk cijfer heeft zijn eigen peildatum en bron.

Hoofdbevindingen
  1. 37 van de 340 andere gemeenten hebben een lager aandeel energiearmoede dan Dalfsen, waar 3,0% van de huishoudens dit treft.
  2. De energierekening in Dalfsen stijgt in 2027 met 122 euro; de netkosten stijgen met 133 euro.
  3. Stoken kost in Dalfsen bij gelijk weer 148 euro meer dan vorig jaar.
  4. Het einde van salderen kost in Dalfsen bij 970 m3 gas en 3.080 kWh 361 euro per jaar.

Vier cijfers van je postcode zijn genoeg, of typ de naam van je gemeente. Wij bewaren niets: de check draait in je browser.

3-fase aansluiting in Dalfsen: hoeveel aansluitingen hebben drie fasen?

Drie fasen komen in Dalfsen bij minstens 56,4% en hoogstens 68,8% van de aansluitingen voor.

In Dalfsen is de ondergrens 16,1 procentpunt hoger dan de landelijke ondergrens van 40,3%. Lemelerveld heeft minstens 63,9% drie fasen, tegenover minstens 52,6% in de wijk Dalfsen (open kleinverbruikdata Enexis, peiljaar 2026, stand 1 januari).

Aandeel aansluitingen met drie fasen per wijk in Dalfsen, peiljaar 2026, wijken met minimaal 300 aansluitingen (bron: Enexis via Geteld)
Wijkminstens (%)hoogstens (%)aansluitingen
Lemelerveld63,975,02.153
Nieuwleusen58,870,74.434
Dalfsen52,665,66.904

Niet in deze tabel: of een adres zelf een of drie fasen heeft. Enexis publiceert per postcodegroep alleen het meest voorkomende aansluitingtype; de ondergrens telt de groepen waar drie fasen het meest voorkomt, de bovengrens telt de afwijkende aansluitingen erbij.

Vul je postcode in voor jouw postcodegebied, of bekijk alle gemeenten en de methode.

Wachttijd 3-fase in Dalfsen: hoe vraag je een verzwaring aan en hoe lang duurt het?

Een wachttijd voor een zwaardere aansluiting in Dalfsen is niet gepubliceerd.

In de provincie Overijssel, waar Dalfsen ligt, hebben 18 van de 46 voedingsgebieden een tekort en wachtrij (Capaciteitskaart Netbeheer Nederland, stand 24 augustus 2026). Enexis publiceert geen wachttijd in maanden voor huishoudens.

Capaciteitskaart provincie Overijssel, stand 24 augustus 2026: voedingsgebieden per status (bron: Netbeheer Nederland; aggregatie Geteld)
Richtingtekort met wachtrijin onderzoekbeperktruimte
Afname (verzwaren, laadpaal, warmtepomp)181189
Teruglevering (zonnepanelen, thuisbatterij)103528

Niet in deze tabel: de status per gemeente of per adres. Die staat op de kaart van Enexis.

Een verzwaring vraag je aan via mijnaansluiting.nl; Enexis stuurt daarna een prijsopgave. Sinds 1 juli 2026 geldt in congestiegebieden een gezamenlijke wachtlijst voor klein- en grootverbruik; woningen tot en met 3x35A vallen daarop in de categorie basisbehoeften en kunnen ook moeten wachten. Zo werkt een aansluiting verzwaren.

Laadpaal aanvragen in Dalfsen: thuis of openbaar?

Een laadpaal op eigen terrein in Dalfsen is meestal vergunningvrij; een openbare laadpaal vraag je aan bij de gemeente Dalfsen.

Thuis laadt een paal op 11 kW als de aansluiting drie fasen heeft en anders op 3,7 tot 7,4 kW. In Dalfsen heeft minstens 56,4% en hoogstens 68,8% van de 13.491 aansluitingen drie fasen (Enexis, peiljaar 2026).

Niet op deze pagina: afwijkende regels in het omgevingsplan van Dalfsen, bijvoorbeeld bij een monument, en toestemming van de verhuurder of VvE.

Alles over de laadpaal thuis en wat een laadpaal kost.

Energierekening Dalfsen 2027: hoeveel gaat een huishouden meer betalen?

De energierekening in Dalfsen stijgt in 2027 met 122 euro.

Bij 970 m3 gas en 3.080 kWh stijgen de netkosten met 133 euro en daalt de energiebelasting met 11 euro. Het einde van salderen kost 361 euro per jaar (Belastingplan 2027 en nettarieven, berekening Geteld, 15 september 2026).

Energiebelasting en netkosten voor een huishouden in Dalfsen, 2026 tegenover 2027, in euro per jaar (bron: Belastingplan 2027, nettarieven, CBS 81528NED; berekend door Geteld op 15 september 2026)
Post20262027verschil
Energiebelasting gas en stroom na belastingvermindering417406-11
Netkosten stroom en gas742875+133
Samen+122

Niet in deze tabel: de leveringsprijs van gas en stroom en het vastrecht van de leverancier. Het profiel is 970 m3 gas en 3.080 kWh, het CBS-verbruik 2025 van Dalfsen. De energiebelasting 2027 volgt het Belastingplan 2027, dat de Tweede en Eerste Kamer nog moeten aannemen. Door afronding kan de som een euro afwijken.

Methode en alle gemeenten.

Stookkosten Dalfsen winter 2026/2027: wat kost gas stoken?

Stoken kost in Dalfsen 1.089 euro in een normale winter.

Een zachte winter kost 969 euro en een koude winter 1.383 euro, volgens CBS-gasverbruik 2025, KNMI-station Heino en raming Geteld voor oktober 2026 tot en met maart 2027.

Geraamde gaskosten per huishouden in Dalfsen, stookseizoen 2026/2027, in euro (bron: CBS 86333NED, KNMI-station Heino, raming Geteld)
Scenariokosten (euro)
Zachte winter969
Normale winter1.089
Koude winter1.383
Koude winter met hogere gasprijs1.679

Niet in deze tabel: woningen met stadsverwarming en woningen zonder gasaansluiting.

Methode en alle gemeenten.

Energietoeslag in Dalfsen: wat kun je in 2026 en 2027 nog krijgen?

Een landelijke energietoeslag is er in Dalfsen in 2026 niet meer. Het Noodfonds Energie opent voor aanvragen van 4 januari tot en met 7 mei 2027 en betaalt minimaal 120 en maximaal 1.800 euro (Rijksoverheid, 29 september 2026). Hoeveel huishoudens dit raakt, laat het cijfer over energiearmoede zien.

Energiearmoede treft in Dalfsen 3,0% van de huishoudens.

Landelijk is het aandeel 6,0%; de betaalbaarheidskloof in Dalfsen is 783 euro per jaar (TNO/CBS Monitor Energiearmoede 2025, cijfers 2024). 37 van de 340 andere gemeenten hebben een lager aandeel.

Niet in dit cijfer: huishoudens die sinds 2024 door lagere prijzen of isolatie uit energiearmoede zijn gekomen.

Voorwaarden van het Noodfonds en de energietoeslag. Gemeentelijke hulp, zoals bijzondere bijstand of een energiecoach, loopt via de gemeente Dalfsen.

Energiesubsidie in Dalfsen: welke regelingen gelden in 2026?

Energiesubsidie in Dalfsen loopt in 2026 via drie landelijke regelingen: de ISDE, het Warmtefonds en vanaf januari 2027 het Noodfonds Energie.

De ISDE geeft een bedrag per erkend apparaat of isolatiemaatregel. Het Warmtefonds leent 0% rente bij een gezamenlijk bruto-inkomen onder 60.000 euro en daarboven tegen een marktrente. In Dalfsen heeft 9,9% van de geregistreerde energielabels klasse E, F of G.

Energieregelingen voor inwoners van Dalfsen, stand 1 oktober 2026
RegelingVoor wieStatus
ISDEeigenaar-bewoner en VvE: warmtepomp, isolatie, zonneboileropen, bedrag per meldcode
Warmtefondseigenaar-bewoner en VvE: lening voor verduurzamingopen, 0% rente onder 60.000 euro inkomen
Noodfonds Energielaag inkomen en hoge energiekosten, ook blokverwarmingaanvragen 4 januari tot en met 7 mei 2027
Energietoeslag-geen landelijke regeling in 2026

Niet in deze tabel: regelingen van de gemeente Dalfsen, de provincie Overijssel en woningcorporaties.

Energielabel Dalfsen: hoeveel woningen hebben label A, en hoeveel E, F of G?

Energielabels in Dalfsen zijn voor 46,7% A of beter.

Landelijk is 41,2% A of beter; in Dalfsen valt 9,9% van de labels in E, F of G (RVO Labelregister via Klimaatmonitor, peiljaar 2025).

Energielabels in Dalfsen, peiljaar 2025 (bron: RVO Labelregister via Klimaatmonitor)
Labelklasseaandeel (%)
A of beter46,7
B en C37,0
D of slechter16,3
waarvan E, F of G9,9

Niet in deze tabel: woningen zonder geregistreerd label. B en C zijn berekend als rest van de 6.590 geregistreerde labels.

Alles over het energielabel.

Nieuwbouw in Dalfsen: hoeveel wordt er gebouwd en wat is geregistreerd?

Nieuwbouw in Dalfsen leverde van 2023 tot en met 2025 430 woningen op.

Bij 11 woningen, oftewel 2,6%, ontbreekt de bouwstartmelding; landelijk ontbreekt die bij 21% (CBS 86098NED (BAG), stand augustus 2026).

Opgeleverde nieuwbouw zonder bouwstartmelding in Dalfsen, per jaar (bron: CBS 86098NED, 2026 voorlopig)
Jaarzonder bouwstart (%)
20230,9
20246,8
20250,0

Methode en alle gemeenten.

Woningbezit Dalfsen: wie bezit de woningen en wat doet de beleggerskorting 2027?

Woningen in Dalfsen zijn voor 10,6% niet door de eigenaar bewoond.

Corporaties bezitten 17,4% van de woningen. Bij een gemiddelde verkoopprijs van 528.513 euro scheelt de lagere overdrachtsbelasting voor beleggers per 1 januari 2027 5.285 euro per aankoop (CBS 82900NED en 83625NED, 2025).

Het Belastingplan 2027 verlaagt de overdrachtsbelasting voor woningen die de koper niet zelf bewoont per 1 januari 2027 van 8 naar 7%. Bij de gemiddelde verkoopprijs in Dalfsen van 528.513 euro scheelt dat 5.285 euro per aankoop. De Tweede en Eerste Kamer moeten het plan nog aannemen.

Methode en alle gemeenten.

Stroomstoring in Dalfsen: krijg je een vergoeding?

Bij een stroomstoring in Dalfsen van vier uur of langer krijgt een huishouden een vergoeding van de netbeheerder.

De vergoeding is 35 euro bij een onderbreking van 4 tot 8 uur, met 20 euro erbij voor elke 4 uur extra. Enexis maakt het bedrag binnen zes maanden over, zonder dat je erom hoeft te vragen (ACM).

Geen vergoeding bij onderhoud dat minstens drie dagen vooraf is aangekondigd en bij storingen in het hoogspanningsnet. De regeling geldt voor aansluitingen tot en met 3x25A; meld een storing zelf als Enexis die niet kent.

Dalfsen vergeleken met de buurgemeenten

Dalfsen zit met minstens 56,4% drie fasen 5,8 procentpunt boven het gemiddelde van de 5 buurgemeenten (50,6%); Ommen en Staphorst scoren hoger.

Dalfsen en de gemeenten die eraan grenzen: drie fasen, energierekening 2027, stookkosten bij een normale winter en energiearmoede 2024
Gemeente3-fase minstens (%)energierekening 2027 (euro)stoken normaal (euro)energiearmoede (%)
Dalfsen56,4+1221.0893,0
Ommen58,0+1221.1003,8
Raalte46,1+1211.0333,6
Zwolle26,8+1208195,1
Staphorst67,1+1241.2802,8
Hardenberg55,0+1211.0624,1

Alle 342 gemeenten · andere gemeente kiezen.

Veelgestelde vragen over energie in Dalfsen

Hoe vraag ik 3-fase aan in Dalfsen?

Via mijnaansluiting.nl; Enexis stuurt daarna een prijsopgave. In Dalfsen heeft minstens 56,4% van de 13.491 aansluitingen al drie fasen.

Kan ik in Dalfsen een laadpaal van 11 kW thuis aansluiten?

Alleen met een 3-fase-aansluiting. In Dalfsen heeft minstens 56,4% en hoogstens 68,8% van de aansluitingen drie fasen. Op een fase laadt dezelfde paal op 3,7 tot 7,4 kW.

Welke netbeheerder heeft Dalfsen?

Enexis, voor 13.491 kleinverbruikaansluitingen (peiljaar 2026). Een verzwaring of nieuwe aansluiting vraag je aan via mijnaansluiting.nl.

Hoeveel betaalt een huishouden in Dalfsen in 2027 meer voor energie?

122 euro per jaar bij 970 m3 gas en 3.080 kWh: de energiebelasting daalt met 11 euro en de netkosten stijgen met 133 euro.

Hoe vraag ik energietoeslag aan in Dalfsen?

Een landelijke energietoeslag is er niet meer. Het Noodfonds Energie opent op 4 januari 2027; in Dalfsen had in 2024 3,0% van de huishoudens energiearmoede. Gemeentelijke hulp loopt via de gemeente Dalfsen.

Wat kost stoken in Dalfsen deze winter?

1.089 euro bij een normale winter, 969 euro bij een zachte en 1.383 euro bij een koude winter, geraamd voor oktober 2026 tot en met maart 2027.

Zo hebben wij geteld
  • [01] Drie fasen per wijk: open kleinverbruikdata Enexis, peiljaar 2026; koppeling postcode naar wijk via CBS 2025. Methode en CSV.
  • [02] Wachtlijst en netcapaciteit: Capaciteitskaart Netbeheer Nederland, stand 24 augustus 2026. Methode en CSV.
  • [03] Energierekening 2027: Belastingplan 2027, nettarieven en CBS 81528NED; berekend op 15 september 2026. Methode en CSV.
  • [04] Stookkosten: CBS 86333NED en KNMI-station Heino; raming stookseizoen 2026/2027. Methode en CSV.
  • [05] Energiearmoede: TNO/CBS Monitor Energiearmoede 2025, cijfers 2024. Methode en CSV.
  • [06] Noodfonds Energie: Rijksoverheid, 29 september 2026. Vergoeding bij stroomstoring: ACM.
  • [07] Energielabels: RVO Labelregister via Klimaatmonitor, peiljaar 2025. Methode en CSV.
  • [08] Nieuwbouw: CBS 86098NED (BAG), stand augustus 2026. Methode en CSV.
  • [09] Woningbezit: CBS 82900NED en 83625NED, 2025. Methode en CSV.

Geteld verkoopt niets en ontvangt geen vergoeding voor een plek in onze onderzoeken. We gebruiken geen affiliate-links en verkopen geen persoonsgegevens of leads.