Wij tellen alles na. Voor journalisten
Energie en bouwen per gemeente

Energie in Staphorst: minstens 67,1% drie fasen, 124 euro duurder in 2027

Staphorst heeft 7.348 kleinverbruikaansluitingen op het net van Enexis. Deze pagina zet de cijfers van Geteld voor Staphorst bij elkaar: drie fasen per wijk, de wachttijd voor verzwaren, de energierekening van 2027, de stookkosten van komende winter, energietoeslag, subsidie, energielabels en nieuwbouw. Elk cijfer heeft zijn eigen peildatum en bron.

Hoofdbevindingen
  1. Stoken in Staphorst kost in een normale winter 1.280 euro; 4 van de 341 andere gemeenten hebben hogere stookkosten.
  2. Energiearmoede treft 2,8% van de huishoudens in Staphorst, terwijl 23 van de 340 andere gemeenten een lager aandeel hebben.
  3. Bij nieuwbouw in Staphorst ontbreekt bij 165 woningen, of 45,7%, de bouwstartmelding; 46 van de 304 andere gemeenten hebben een hoger aandeel.

Vier cijfers van je postcode zijn genoeg, of typ de naam van je gemeente. Wij bewaren niets: de check draait in je browser.

3-fase aansluiting in Staphorst: hoeveel aansluitingen hebben drie fasen?

Drie fasen komen in Staphorst voor bij minstens 67,1% en hoogstens 75,7% van de aansluitingen.

De ondergrens ligt 26,8 procentpunt boven de landelijke ondergrens (open kleinverbruikdata Enexis, peiljaar 2026, stand 1 januari).

Aandeel aansluitingen met drie fasen per wijk in Staphorst, peiljaar 2026, wijken met minimaal 300 aansluitingen (bron: Enexis via Geteld)
Wijkminstens (%)hoogstens (%)aansluitingen
Punthorst100,0100,0402
Staphorst (buitengebied)96,898,2723
Rouveen (kern)73,180,31.438
IJhorst68,175,2914
Staphorst (kern)53,966,13.728

Niet in deze tabel: of een adres zelf een of drie fasen heeft. Enexis publiceert per postcodegroep alleen het meest voorkomende aansluitingtype; de ondergrens telt de groepen waar drie fasen het meest voorkomt, de bovengrens telt de afwijkende aansluitingen erbij.

Vul je postcode in voor jouw postcodegebied, of bekijk alle gemeenten en de methode.

Wachttijd 3-fase in Staphorst: hoe vraag je een verzwaring aan en hoe lang duurt het?

In de provincie Overijssel, waar Staphorst ligt, is voor huishoudens geen wachttijd in maanden gepubliceerd.

Enexis publiceert geen wachttijd in maanden voor huishoudens. Op de Capaciteitskaart Netbeheer Nederland hebben 18 van de 46 voedingsgebieden een tekort en wachtrij (stand 24 augustus 2026).

Capaciteitskaart provincie Overijssel, stand 24 augustus 2026: voedingsgebieden per status (bron: Netbeheer Nederland; aggregatie Geteld)
Richtingtekort met wachtrijin onderzoekbeperktruimte
Afname (verzwaren, laadpaal, warmtepomp)181189
Teruglevering (zonnepanelen, thuisbatterij)103528

Niet in deze tabel: de status per gemeente of per adres. Die staat op de kaart van Enexis.

Een verzwaring vraag je aan via mijnaansluiting.nl; Enexis stuurt daarna een prijsopgave. Sinds 1 juli 2026 geldt in congestiegebieden een gezamenlijke wachtlijst voor klein- en grootverbruik; woningen tot en met 3x35A vallen daarop in de categorie basisbehoeften en kunnen ook moeten wachten. Zo werkt een aansluiting verzwaren.

Laadpaal aanvragen in Staphorst: thuis of openbaar?

Een laadpaal op eigen terrein in Staphorst is meestal vergunningvrij; een openbare laadpaal vraag je aan bij de gemeente Staphorst.

Thuis laadt een paal op 11 kW als de aansluiting drie fasen heeft en anders op 3,7 tot 7,4 kW. In Staphorst heeft minstens 67,1% en hoogstens 75,7% van de 7.348 aansluitingen drie fasen (Enexis, peiljaar 2026).

Niet op deze pagina: afwijkende regels in het omgevingsplan van Staphorst, bijvoorbeeld bij een monument, en toestemming van de verhuurder of VvE.

Alles over de laadpaal thuis en wat een laadpaal kost.

Energierekening Staphorst 2027: hoeveel gaat een huishouden meer betalen?

De energierekening in Staphorst stijgt in 2027 met 124 euro.

Bij een profiel van 1.140 m3 gas en 3.310 kWh daalt de energiebelasting met 9 euro en stijgen de netkosten met 133 euro (Belastingplan 2027 en nettarieven, berekend door Geteld op 15 september 2026).

Energiebelasting en netkosten voor een huishouden in Staphorst, 2026 tegenover 2027, in euro per jaar (bron: Belastingplan 2027, nettarieven, CBS 81528NED; berekend door Geteld op 15 september 2026)
Post20262027verschil
Energiebelasting gas en stroom na belastingvermindering567558-9
Netkosten stroom en gas742875+133
Samen+124

Niet in deze tabel: de leveringsprijs van gas en stroom en het vastrecht van de leverancier. Het profiel is 1.140 m3 gas en 3.310 kWh, het CBS-verbruik 2025 van Staphorst. De energiebelasting 2027 volgt het Belastingplan 2027, dat de Tweede en Eerste Kamer nog moeten aannemen. Door afronding kan de som een euro afwijken.

Methode en alle gemeenten.

Stookkosten Staphorst winter 2026/2027: wat kost gas stoken?

Stoken kost in Staphorst 1.280 euro in een normale winter.

Bij gelijk weer is het 174 euro duurder dan vorig jaar. 4 van de 341 andere gemeenten hebben hogere stookkosten bij een normale winter (CBS-gasverbruik 2025, KNMI-station Heino, raming Geteld voor oktober 2026 tot en met maart 2027).

Geraamde gaskosten per huishouden in Staphorst, stookseizoen 2026/2027, in euro (bron: CBS 86333NED, KNMI-station Heino, raming Geteld)
Scenariokosten (euro)
Zachte winter1.138
Normale winter1.280
Koude winter1.625
Koude winter met hogere gasprijs1.973

Niet in deze tabel: woningen met stadsverwarming en woningen zonder gasaansluiting.

Methode en alle gemeenten.

Energietoeslag in Staphorst: wat kun je in 2026 en 2027 nog krijgen?

Een landelijke energietoeslag is er in Staphorst in 2026 niet meer. Het Noodfonds Energie opent voor aanvragen van 4 januari tot en met 7 mei 2027 en betaalt minimaal 120 en maximaal 1.800 euro (Rijksoverheid, 29 september 2026). Hoeveel huishoudens dit raakt, laat het cijfer over energiearmoede zien.

Energiearmoede treft in Staphorst 2,8% van de huishoudens.

Dat is lager dan landelijk 6,0%; de betaalbaarheidskloof is 1.001 euro per jaar (TNO/CBS Monitor Energiearmoede 2025, cijfers 2024). 23 van de 340 andere gemeenten hebben een lager aandeel.

Niet in dit cijfer: huishoudens die sinds 2024 door lagere prijzen of isolatie uit energiearmoede zijn gekomen.

Voorwaarden van het Noodfonds en de energietoeslag. Gemeentelijke hulp, zoals bijzondere bijstand of een energiecoach, loopt via de gemeente Staphorst.

Energiesubsidie in Staphorst: welke regelingen gelden in 2026?

Energiesubsidie in Staphorst loopt in 2026 via drie landelijke regelingen: de ISDE, het Warmtefonds en vanaf januari 2027 het Noodfonds Energie.

De ISDE geeft een bedrag per erkend apparaat of isolatiemaatregel. Het Warmtefonds leent 0% rente bij een gezamenlijk bruto-inkomen onder 60.000 euro en daarboven tegen een marktrente. In Staphorst heeft 12,7% van de geregistreerde energielabels klasse E, F of G.

Energieregelingen voor inwoners van Staphorst, stand 1 oktober 2026
RegelingVoor wieStatus
ISDEeigenaar-bewoner en VvE: warmtepomp, isolatie, zonneboileropen, bedrag per meldcode
Warmtefondseigenaar-bewoner en VvE: lening voor verduurzamingopen, 0% rente onder 60.000 euro inkomen
Noodfonds Energielaag inkomen en hoge energiekosten, ook blokverwarmingaanvragen 4 januari tot en met 7 mei 2027
Energietoeslag-geen landelijke regeling in 2026

Niet in deze tabel: regelingen van de gemeente Staphorst, de provincie Overijssel en woningcorporaties.

Energielabel Staphorst: hoeveel woningen hebben label A, en hoeveel E, F of G?

Energielabels in Staphorst zijn voor 46,5% A of beter.

Van de 2.880 geregistreerde labels is 18,4% D of slechter. Landelijk is 41,2% A of beter (RVO Labelregister via Klimaatmonitor, peiljaar 2025).

Energielabels in Staphorst, peiljaar 2025 (bron: RVO Labelregister via Klimaatmonitor)
Labelklasseaandeel (%)
A of beter46,5
B en C35,1
D of slechter18,4
waarvan E, F of G12,7

Niet in deze tabel: woningen zonder geregistreerd label. B en C zijn berekend als rest van de 2.880 geregistreerde labels.

Alles over het energielabel.

Nieuwbouw in Staphorst: hoeveel wordt er gebouwd en wat is geregistreerd?

Nieuwbouw in Staphorst leverde van 2023 tot en met 2025 361 woningen op.

Bij 165 woningen (45,7%) ontbreekt de bouwstartmelding, tegenover 21% landelijk (CBS 86098NED (BAG), stand augustus 2026). 46 van de 304 andere gemeenten hebben een hoger aandeel zonder melding.

Opgeleverde nieuwbouw zonder bouwstartmelding in Staphorst, per jaar (bron: CBS 86098NED, 2026 voorlopig)
Jaarzonder bouwstart (%)
202344,4
202458,0
202532,6
202634,6

Methode en alle gemeenten.

Woningbezit Staphorst: wie bezit de woningen en wat doet de beleggerskorting 2027?

Woningen in Staphorst zijn voor 15,2% niet door de eigenaar bewoond.

Het corporatiebezit is 10,5%; de gemiddelde verkoopprijs is 464.585 euro (CBS 82900NED en 83625NED, 2025).

Het Belastingplan 2027 verlaagt de overdrachtsbelasting voor woningen die de koper niet zelf bewoont per 1 januari 2027 van 8 naar 7%. Bij de gemiddelde verkoopprijs in Staphorst van 464.585 euro scheelt dat 4.646 euro per aankoop. De Tweede en Eerste Kamer moeten het plan nog aannemen.

Methode en alle gemeenten.

Stroomstoring in Staphorst: krijg je een vergoeding?

Bij een stroomstoring in Staphorst van vier uur of langer krijgt een huishouden een vergoeding van de netbeheerder.

De vergoeding is 35 euro bij een onderbreking van 4 tot 8 uur, met 20 euro erbij voor elke 4 uur extra. Enexis maakt het bedrag binnen zes maanden over, zonder dat je erom hoeft te vragen (ACM).

Geen vergoeding bij onderhoud dat minstens drie dagen vooraf is aangekondigd en bij storingen in het hoogspanningsnet. De regeling geldt voor aansluitingen tot en met 3x25A; meld een storing zelf als Enexis die niet kent.

Staphorst vergeleken met de buurgemeenten

Staphorst zit met minstens 67,1% drie fasen 21,5 procentpunt boven het gemiddelde van de 7 buurgemeenten (45,6%); geen buurgemeente scoort hoger.

Staphorst en de gemeenten die eraan grenzen: drie fasen, energierekening 2027, stookkosten bij een normale winter en energiearmoede 2024
Gemeente3-fase minstens (%)energierekening 2027 (euro)stoken normaal (euro)energiearmoede (%)
Staphorst67,1+1241.2802,8
Meppel32,4+1219275,9
Zwartewaterland32,9+1221.0523,6
De Wolden55,9+1241.2303,9
Dalfsen56,4+1221.0893,0
Hardenberg55,0+1211.0624,1
Steenwijkerland60,0+1371.0865,2
Zwolle26,8+1208195,1

Alle 342 gemeenten · andere gemeente kiezen.

Veelgestelde vragen over energie in Staphorst

Hoe vraag ik 3-fase aan in Staphorst?

Via mijnaansluiting.nl; Enexis stuurt daarna een prijsopgave. In Staphorst heeft minstens 67,1% van de 7.348 aansluitingen al drie fasen.

Kan ik in Staphorst een laadpaal van 11 kW thuis aansluiten?

Alleen met een 3-fase-aansluiting. In Staphorst heeft minstens 67,1% en hoogstens 75,7% van de aansluitingen drie fasen. Op een fase laadt dezelfde paal op 3,7 tot 7,4 kW.

Welke netbeheerder heeft Staphorst?

Enexis, voor 7.348 kleinverbruikaansluitingen (peiljaar 2026). Een verzwaring of nieuwe aansluiting vraag je aan via mijnaansluiting.nl.

Hoeveel betaalt een huishouden in Staphorst in 2027 meer voor energie?

124 euro per jaar bij 1.140 m3 gas en 3.310 kWh: de energiebelasting daalt met 9 euro en de netkosten stijgen met 133 euro.

Hoe vraag ik energietoeslag aan in Staphorst?

Een landelijke energietoeslag is er niet meer. Het Noodfonds Energie opent op 4 januari 2027; in Staphorst had in 2024 2,8% van de huishoudens energiearmoede. Gemeentelijke hulp loopt via de gemeente Staphorst.

Wat kost stoken in Staphorst deze winter?

1.280 euro bij een normale winter, 1.138 euro bij een zachte en 1.625 euro bij een koude winter, geraamd voor oktober 2026 tot en met maart 2027.

Zo hebben wij geteld
  • [01] Drie fasen per wijk: open kleinverbruikdata Enexis, peiljaar 2026; koppeling postcode naar wijk via CBS 2025. Methode en CSV.
  • [02] Wachtlijst en netcapaciteit: Capaciteitskaart Netbeheer Nederland, stand 24 augustus 2026. Methode en CSV.
  • [03] Energierekening 2027: Belastingplan 2027, nettarieven en CBS 81528NED; berekend op 15 september 2026. Methode en CSV.
  • [04] Stookkosten: CBS 86333NED en KNMI-station Heino; raming stookseizoen 2026/2027. Methode en CSV.
  • [05] Energiearmoede: TNO/CBS Monitor Energiearmoede 2025, cijfers 2024. Methode en CSV.
  • [06] Noodfonds Energie: Rijksoverheid, 29 september 2026. Vergoeding bij stroomstoring: ACM.
  • [07] Energielabels: RVO Labelregister via Klimaatmonitor, peiljaar 2025. Methode en CSV.
  • [08] Nieuwbouw: CBS 86098NED (BAG), stand augustus 2026. Methode en CSV.
  • [09] Woningbezit: CBS 82900NED en 83625NED, 2025. Methode en CSV.

Geteld verkoopt niets en ontvangt geen vergoeding voor een plek in onze onderzoeken. We gebruiken geen affiliate-links en verkopen geen persoonsgegevens of leads.