Wij tellen alles na. Voor journalisten
Energie en bouwen per gemeente

Energie in Olst-Wijhe: minstens 48,3% drie fasen, 136 euro duurder in 2027

Olst-Wijhe heeft 9.078 kleinverbruikaansluitingen op het net van Enexis en Liander. Deze pagina zet de cijfers van Geteld voor Olst-Wijhe bij elkaar: drie fasen per wijk, de wachttijd voor verzwaren, de energierekening van 2027, de stookkosten van komende winter, energietoeslag, subsidie, energielabels en nieuwbouw. Elk cijfer heeft zijn eigen peildatum en bron.

Hoofdbevindingen
  1. De ondergrens voor drie fasen in Olst-Wijhe ligt 8,0 procentpunt boven de landelijke ondergrens.
  2. De netkosten stijgen in Olst-Wijhe met 147 euro, terwijl de energierekening met 136 euro stijgt.
  3. Energiearmoede treft 3,7% van de huishoudens in Olst-Wijhe, tegenover 6,0% landelijk.
  4. Bij 104 nieuwbouwwoningen in Olst-Wijhe ontbreekt de bouwstartmelding, dat is 27,3%.

Vier cijfers van je postcode zijn genoeg, of typ de naam van je gemeente. Wij bewaren niets: de check draait in je browser.

3-fase aansluiting in Olst-Wijhe: hoeveel aansluitingen hebben drie fasen?

Drie fasen komen in Olst-Wijhe voor bij minstens 48,3% en hoogstens 64,1% van de aansluitingen.

Open kleinverbruikdata Enexis en Liander, peiljaar 2026 (stand 1 januari), laat zien dat de ondergrens in Welsum 100,0% is en in Wijhe 32,3%, een verschil van 67,7 procentpunt.

Aandeel aansluitingen met drie fasen per wijk in Olst-Wijhe, peiljaar 2026, wijken met minimaal 300 aansluitingen (bron: Enexis en Liander via Geteld)
Wijkminstens (%)hoogstens (%)aansluitingen
Welsum100,0100,0343
Elshof100,0100,0319
Wesepe79,585,9674
Den Nul60,874,1370
Boskamp44,660,5547
Olst35,355,32.883
Wijhe32,352,53.203

Niet in deze tabel: of een adres zelf een of drie fasen heeft. Enexis en Liander publiceren per postcodegroep alleen het meest voorkomende aansluitingtype; de ondergrens telt de groepen waar drie fasen het meest voorkomt, de bovengrens telt de afwijkende aansluitingen erbij.

Vul je postcode in voor jouw postcodegebied, of bekijk alle gemeenten en de methode.

Wachttijd 3-fase in Olst-Wijhe: hoe vraag je een verzwaring aan en hoe lang duurt het?

Wachttijd in de provincie Overijssel, waar Olst-Wijhe ligt, is niet in maanden gepubliceerd; 18 van 46 voedingsgebieden hebben een tekort en wachtrij.

Capaciteitskaart Netbeheer Nederland, stand 24 augustus 2026, telt 18 van 46 voedingsgebieden met tekort en wachtrij; Enexis en Liander publiceren geen wachttijd in maanden.

Capaciteitskaart provincie Overijssel, stand 24 augustus 2026: voedingsgebieden per status (bron: Netbeheer Nederland; aggregatie Geteld)
Richtingtekort met wachtrijin onderzoekbeperktruimte
Afname (verzwaren, laadpaal, warmtepomp)181189
Teruglevering (zonnepanelen, thuisbatterij)103528

Niet in deze tabel: de status per gemeente of per adres. Die staat op de kaart van Enexis en Liander.

Een verzwaring vraag je aan via mijnaansluiting.nl; Enexis en Liander sturen daarna een prijsopgave. Sinds 1 juli 2026 geldt in congestiegebieden een gezamenlijke wachtlijst voor klein- en grootverbruik; woningen tot en met 3x35A vallen daarop in de categorie basisbehoeften en kunnen ook moeten wachten. Zo werkt een aansluiting verzwaren.

Laadpaal aanvragen in Olst-Wijhe: thuis of openbaar?

Een laadpaal op eigen terrein in Olst-Wijhe is meestal vergunningvrij; een openbare laadpaal vraag je aan bij de gemeente Olst-Wijhe.

Thuis laadt een paal op 11 kW als de aansluiting drie fasen heeft en anders op 3,7 tot 7,4 kW. In Olst-Wijhe heeft minstens 48,3% en hoogstens 64,1% van de 9.078 aansluitingen drie fasen (Enexis en Liander, peiljaar 2026).

Niet op deze pagina: afwijkende regels in het omgevingsplan van Olst-Wijhe, bijvoorbeeld bij een monument, en toestemming van de verhuurder of VvE.

Alles over de laadpaal thuis en wat een laadpaal kost.

Energierekening Olst-Wijhe 2027: hoeveel gaat een huishouden meer betalen?

De energierekening in Olst-Wijhe stijgt in 2027 met 136 euro.

De berekening van Geteld op 15 september 2026 gebruikt CBS-verbruik 2025: 920 m3 gas en 2.960 kWh; de netkosten stijgen met 147 euro.

Energiebelasting en netkosten voor een huishouden in Olst-Wijhe, 2026 tegenover 2027, in euro per jaar (bron: Belastingplan 2027, nettarieven, CBS 81528NED; berekend door Geteld op 15 september 2026)
Post20262027verschil
Energiebelasting gas en stroom na belastingvermindering368356-12
Netkosten stroom en gas743891+147
Samen+136

Niet in deze tabel: de leveringsprijs van gas en stroom en het vastrecht van de leverancier. Het profiel is 920 m3 gas en 2.960 kWh, het CBS-verbruik 2025 van Olst-Wijhe. De energiebelasting 2027 volgt het Belastingplan 2027, dat de Tweede en Eerste Kamer nog moeten aannemen. Door afronding kan de som een euro afwijken.

Methode en alle gemeenten.

Stookkosten Olst-Wijhe winter 2026/2027: wat kost gas stoken?

Stoken kost in Olst-Wijhe 1.033 euro in een normale winter.

De raming van Geteld voor oktober 2026 tot en met maart 2027 gebruikt CBS-gasverbruik 2025 en KNMI-station Heino; bij gelijk weer is stoken 140 euro duurder dan vorig jaar.

Geraamde gaskosten per huishouden in Olst-Wijhe, stookseizoen 2026/2027, in euro (bron: CBS 86333NED, KNMI-station Heino, raming Geteld)
Scenariokosten (euro)
Zachte winter919
Normale winter1.033
Koude winter1.311
Koude winter met hogere gasprijs1.592

Niet in deze tabel: woningen met stadsverwarming en woningen zonder gasaansluiting.

Methode en alle gemeenten.

Energietoeslag in Olst-Wijhe: wat kun je in 2026 en 2027 nog krijgen?

Een landelijke energietoeslag is er in Olst-Wijhe in 2026 niet meer. Het Noodfonds Energie opent voor aanvragen van 4 januari tot en met 7 mei 2027 en betaalt minimaal 120 en maximaal 1.800 euro (Rijksoverheid, 29 september 2026). Hoeveel huishoudens dit raakt, laat het cijfer over energiearmoede zien.

Energiearmoede treft in Olst-Wijhe 3,7% van de huishoudens.

TNO/CBS Monitor Energiearmoede 2025, met cijfers over 2024, meldt landelijk 6,0%; de betaalbaarheidskloof in Olst-Wijhe is 698 euro per jaar.

Niet in dit cijfer: huishoudens die sinds 2024 door lagere prijzen of isolatie uit energiearmoede zijn gekomen.

Voorwaarden van het Noodfonds en de energietoeslag. Gemeentelijke hulp, zoals bijzondere bijstand of een energiecoach, loopt via de gemeente Olst-Wijhe.

Energiesubsidie in Olst-Wijhe: welke regelingen gelden in 2026?

Energiesubsidie in Olst-Wijhe loopt in 2026 via drie landelijke regelingen: de ISDE, het Warmtefonds en vanaf januari 2027 het Noodfonds Energie.

De ISDE geeft een bedrag per erkend apparaat of isolatiemaatregel. Het Warmtefonds leent 0% rente bij een gezamenlijk bruto-inkomen onder 60.000 euro en daarboven tegen een marktrente. In Olst-Wijhe heeft 11,9% van de geregistreerde energielabels klasse E, F of G.

Energieregelingen voor inwoners van Olst-Wijhe, stand 1 oktober 2026
RegelingVoor wieStatus
ISDEeigenaar-bewoner en VvE: warmtepomp, isolatie, zonneboileropen, bedrag per meldcode
Warmtefondseigenaar-bewoner en VvE: lening voor verduurzamingopen, 0% rente onder 60.000 euro inkomen
Noodfonds Energielaag inkomen en hoge energiekosten, ook blokverwarmingaanvragen 4 januari tot en met 7 mei 2027
Energietoeslag-geen landelijke regeling in 2026

Niet in deze tabel: regelingen van de gemeente Olst-Wijhe, de provincie Overijssel en woningcorporaties.

Energielabel Olst-Wijhe: hoeveel woningen hebben label A, en hoeveel E, F of G?

Energielabels in Olst-Wijhe zijn voor 46,3% A of beter.

RVO Labelregister via Klimaatmonitor, peiljaar 2025, telt 4.565 geregistreerde labels; 11,9% is E, F of G, tegenover 11,3% landelijk.

Energielabels in Olst-Wijhe, peiljaar 2025 (bron: RVO Labelregister via Klimaatmonitor)
Labelklasseaandeel (%)
A of beter46,3
B en C35,3
D of slechter18,4
waarvan E, F of G11,9

Niet in deze tabel: woningen zonder geregistreerd label. B en C zijn berekend als rest van de 4.565 geregistreerde labels.

Alles over het energielabel.

Nieuwbouw in Olst-Wijhe: hoeveel wordt er gebouwd en wat is geregistreerd?

Nieuwbouw in Olst-Wijhe leverde van 2023 tot en met 2025 381 woningen op.

CBS 86098NED (BAG), stand augustus 2026, meldt dat bij 104 woningen (27,3%) de bouwstartmelding ontbreekt; landelijk is dat 21%.

Opgeleverde nieuwbouw zonder bouwstartmelding in Olst-Wijhe, per jaar (bron: CBS 86098NED, 2026 voorlopig)
Jaarzonder bouwstart (%)
202347,4
20249,4
202512,9
202611,1

Methode en alle gemeenten.

Woningbezit Olst-Wijhe: wie bezit de woningen en wat doet de beleggerskorting 2027?

Woningen in Olst-Wijhe worden voor 9,4% niet door de eigenaar bewoond.

CBS 82900NED en 83625NED, 2025, tellen 8.267 woningen; 22,1% is corporatiebezit.

Het Belastingplan 2027 verlaagt de overdrachtsbelasting voor woningen die de koper niet zelf bewoont per 1 januari 2027 van 8 naar 7%. Bij de gemiddelde verkoopprijs in Olst-Wijhe van 481.392 euro scheelt dat 4.814 euro per aankoop. De Tweede en Eerste Kamer moeten het plan nog aannemen.

Methode en alle gemeenten.

Stroomstoring in Olst-Wijhe: krijg je een vergoeding?

Bij een stroomstoring in Olst-Wijhe van vier uur of langer krijgt een huishouden een vergoeding van de netbeheerder.

De vergoeding is 35 euro bij een onderbreking van 4 tot 8 uur, met 20 euro erbij voor elke 4 uur extra. Enexis en Liander maken het bedrag binnen zes maanden over, zonder dat je erom hoeft te vragen (ACM).

Geen vergoeding bij onderhoud dat minstens drie dagen vooraf is aangekondigd en bij storingen in het hoogspanningsnet. De regeling geldt voor aansluitingen tot en met 3x25A; meld een storing zelf als Enexis en Liander die niet kent.

Olst-Wijhe vergeleken met de buurgemeenten

Olst-Wijhe zit met minstens 48,3% drie fasen 5,2 procentpunt boven het gemiddelde van de 6 buurgemeenten (43,1%); Heerde, Voorst en Epe scoren hoger.

Olst-Wijhe en de gemeenten die eraan grenzen: drie fasen, energierekening 2027, stookkosten bij een normale winter en energiearmoede 2024
Gemeente3-fase minstens (%)energierekening 2027 (euro)stoken normaal (euro)energiearmoede (%)
Olst-Wijhe48,3+1361.0333,7
Raalte46,1+1211.0333,6
Heerde50,2+1511.1003,2
Deventer27,8+1359226,6
Voorst59,5+1511.1184,0
Epe48,4+1521.1564,5
Zwolle26,8+1208195,1

Alle 342 gemeenten · andere gemeente kiezen.

Veelgestelde vragen over energie in Olst-Wijhe

Hoe vraag ik 3-fase aan in Olst-Wijhe?

Via mijnaansluiting.nl; Enexis en Liander sturen daarna een prijsopgave. In Olst-Wijhe heeft minstens 48,3% van de 9.078 aansluitingen al drie fasen.

Kan ik in Olst-Wijhe een laadpaal van 11 kW thuis aansluiten?

Alleen met een 3-fase-aansluiting. In Olst-Wijhe heeft minstens 48,3% en hoogstens 64,1% van de aansluitingen drie fasen. Op een fase laadt dezelfde paal op 3,7 tot 7,4 kW.

Welke netbeheerder heeft Olst-Wijhe?

Enexis en Liander, voor 9.078 kleinverbruikaansluitingen (peiljaar 2026). Een verzwaring of nieuwe aansluiting vraag je aan via mijnaansluiting.nl.

Hoeveel betaalt een huishouden in Olst-Wijhe in 2027 meer voor energie?

136 euro per jaar bij 920 m3 gas en 2.960 kWh: de energiebelasting daalt met 12 euro en de netkosten stijgen met 147 euro.

Hoe vraag ik energietoeslag aan in Olst-Wijhe?

Een landelijke energietoeslag is er niet meer. Het Noodfonds Energie opent op 4 januari 2027; in Olst-Wijhe had in 2024 3,7% van de huishoudens energiearmoede. Gemeentelijke hulp loopt via de gemeente Olst-Wijhe.

Wat kost stoken in Olst-Wijhe deze winter?

1.033 euro bij een normale winter, 919 euro bij een zachte en 1.311 euro bij een koude winter, geraamd voor oktober 2026 tot en met maart 2027.

Zo hebben wij geteld
  • [01] Drie fasen per wijk: open kleinverbruikdata Enexis en Liander, peiljaar 2026; koppeling postcode naar wijk via CBS 2025. Methode en CSV.
  • [02] Wachtlijst en netcapaciteit: Capaciteitskaart Netbeheer Nederland, stand 24 augustus 2026. Methode en CSV.
  • [03] Energierekening 2027: Belastingplan 2027, nettarieven en CBS 81528NED; berekend op 15 september 2026. Methode en CSV.
  • [04] Stookkosten: CBS 86333NED en KNMI-station Heino; raming stookseizoen 2026/2027. Methode en CSV.
  • [05] Energiearmoede: TNO/CBS Monitor Energiearmoede 2025, cijfers 2024. Methode en CSV.
  • [06] Noodfonds Energie: Rijksoverheid, 29 september 2026. Vergoeding bij stroomstoring: ACM.
  • [07] Energielabels: RVO Labelregister via Klimaatmonitor, peiljaar 2025. Methode en CSV.
  • [08] Nieuwbouw: CBS 86098NED (BAG), stand augustus 2026. Methode en CSV.
  • [09] Woningbezit: CBS 82900NED en 83625NED, 2025. Methode en CSV.

Geteld verkoopt niets en ontvangt geen vergoeding voor een plek in onze onderzoeken. We gebruiken geen affiliate-links en verkopen geen persoonsgegevens of leads.