Wij tellen alles na. Voor journalisten
Energie en bouwen per gemeente

Energie in Hellendoorn: minstens 41,2% drie fasen, 122 euro duurder in 2027

Hellendoorn heeft 16.896 kleinverbruikaansluitingen op het net van Enexis. Deze pagina zet de cijfers van Geteld voor Hellendoorn bij elkaar: drie fasen per wijk, de wachttijd voor verzwaren, de energierekening van 2027, de stookkosten van komende winter, energietoeslag, subsidie, energielabels en nieuwbouw. Elk cijfer heeft zijn eigen peildatum en bron.

Hoofdbevindingen
  1. Bij 63,8% van de 130 nieuwbouwwoningen in Hellendoorn ontbreekt een bouwstartmelding.
  2. Vergeleken met Hellendoorn hebben 35 van de 341 andere gemeenten een lager aandeel woningen dat niet door de eigenaar wordt bewoond.
  3. Tussen de wijken in Hellendoorn is het verschil in de ondergrens voor drie fasen 81,5 procentpunt.
  4. Het einde van salderen kost in Hellendoorn 360 euro per jaar in het berekende profiel.

Vier cijfers van je postcode zijn genoeg, of typ de naam van je gemeente. Wij bewaren niets: de check draait in je browser.

3-fase aansluiting in Hellendoorn: hoeveel aansluitingen hebben drie fasen?

Van de aansluitingen in Hellendoorn heeft minstens 41,2% en hoogstens 57,9% drie fasen.

Buitengebied heeft minstens 96,0% en Kruidenwijk minstens 14,5% als ondergrens, een verschil in ondergrens van 81,5 procentpunt (open kleinverbruikdata Enexis, peiljaar 2026, stand 1 januari).

Aandeel aansluitingen met drie fasen per wijk in Hellendoorn, peiljaar 2026, wijken met minimaal 300 aansluitingen (bron: Enexis via Geteld)
Wijkminstens (%)hoogstens (%)aansluitingen
Buitengebied96,097,32.142
Daarle74,484,0324
Daarlerveen62,871,9366
Nijverdal Noord50,665,6765
Hellendoorn46,064,92.046
Haarle34,857,5574
Nijverdal West31,751,53.561
Nijverdal Oost31,250,14.448
Kruidenwijk14,535,12.670

Niet in deze tabel: of een adres zelf een of drie fasen heeft. Enexis publiceert per postcodegroep alleen het meest voorkomende aansluitingtype; de ondergrens telt de groepen waar drie fasen het meest voorkomt, de bovengrens telt de afwijkende aansluitingen erbij.

Vul je postcode in voor jouw postcodegebied, of bekijk alle gemeenten en de methode.

Wachttijd 3-fase in Hellendoorn: hoe vraag je een verzwaring aan en hoe lang duurt het?

In de provincie Overijssel, waar Hellendoorn ligt, is een wachttijd voor een zwaardere aansluiting niet gepubliceerd.

De Capaciteitskaart Netbeheer Nederland telde op 24 augustus 2026 18 van de 46 voedingsgebieden met tekort en wachtrij. Enexis publiceert geen wachttijd in maanden voor huishoudens.

Capaciteitskaart provincie Overijssel, stand 24 augustus 2026: voedingsgebieden per status (bron: Netbeheer Nederland; aggregatie Geteld)
Richtingtekort met wachtrijin onderzoekbeperktruimte
Afname (verzwaren, laadpaal, warmtepomp)181189
Teruglevering (zonnepanelen, thuisbatterij)103528

Niet in deze tabel: de status per gemeente of per adres. Die staat op de kaart van Enexis.

Een verzwaring vraag je aan via mijnaansluiting.nl; Enexis stuurt daarna een prijsopgave. Sinds 1 juli 2026 geldt in congestiegebieden een gezamenlijke wachtlijst voor klein- en grootverbruik; woningen tot en met 3x35A vallen daarop in de categorie basisbehoeften en kunnen ook moeten wachten. Zo werkt een aansluiting verzwaren.

Laadpaal aanvragen in Hellendoorn: thuis of openbaar?

Een laadpaal op eigen terrein in Hellendoorn is meestal vergunningvrij; een openbare laadpaal vraag je aan bij de gemeente Hellendoorn.

Thuis laadt een paal op 11 kW als de aansluiting drie fasen heeft en anders op 3,7 tot 7,4 kW. In Hellendoorn heeft minstens 41,2% en hoogstens 57,9% van de 16.896 aansluitingen drie fasen (Enexis, peiljaar 2026).

Niet op deze pagina: afwijkende regels in het omgevingsplan van Hellendoorn, bijvoorbeeld bij een monument, en toestemming van de verhuurder of VvE.

Alles over de laadpaal thuis en wat een laadpaal kost.

Energierekening Hellendoorn 2027: hoeveel gaat een huishouden meer betalen?

De energierekening in Hellendoorn stijgt in 2027 met 122 euro.

Bij 960 m3 gas en 3.020 kWh daalt de energiebelasting met 11 euro en stijgen de netkosten met 133 euro; het einde van salderen kost 360 euro per jaar in dit profiel (Belastingplan 2027 en nettarieven, berekening Geteld, 15 september 2026).

Energiebelasting en netkosten voor een huishouden in Hellendoorn, 2026 tegenover 2027, in euro per jaar (bron: Belastingplan 2027, nettarieven, CBS 81528NED; berekend door Geteld op 15 september 2026)
Post20262027verschil
Energiebelasting gas en stroom na belastingvermindering404392-11
Netkosten stroom en gas742875+133
Samen+122

Niet in deze tabel: de leveringsprijs van gas en stroom en het vastrecht van de leverancier. Het profiel is 960 m3 gas en 3.020 kWh, het CBS-verbruik 2025 van Hellendoorn. De energiebelasting 2027 volgt het Belastingplan 2027, dat de Tweede en Eerste Kamer nog moeten aannemen. Door afronding kan de som een euro afwijken.

Methode en alle gemeenten.

Stookkosten Hellendoorn winter 2026/2027: wat kost gas stoken?

Stoken kost in Hellendoorn 1.078 euro in een normale winter.

Een zachte winter kost 959 euro en een koude winter 1.368 euro; bij gelijk weer is stoken 146 euro duurder dan vorig jaar (CBS-gasverbruik 2025, KNMI-station Heino, raming Geteld voor oktober 2026 tot en met maart 2027).

Geraamde gaskosten per huishouden in Hellendoorn, stookseizoen 2026/2027, in euro (bron: CBS 86333NED, KNMI-station Heino, raming Geteld)
Scenariokosten (euro)
Zachte winter959
Normale winter1.078
Koude winter1.368
Koude winter met hogere gasprijs1.662

Niet in deze tabel: woningen met stadsverwarming en woningen zonder gasaansluiting.

Methode en alle gemeenten.

Energietoeslag in Hellendoorn: wat kun je in 2026 en 2027 nog krijgen?

Een landelijke energietoeslag is er in Hellendoorn in 2026 niet meer. Het Noodfonds Energie opent voor aanvragen van 4 januari tot en met 7 mei 2027 en betaalt minimaal 120 en maximaal 1.800 euro (Rijksoverheid, 29 september 2026). Hoeveel huishoudens dit raakt, laat het cijfer over energiearmoede zien.

Energiearmoede treft in Hellendoorn 3,4% van de huishoudens.

Dat is lager dan het landelijke aandeel van 6,0%; de betaalbaarheidskloof is 701 euro per jaar (TNO/CBS Monitor Energiearmoede 2025, cijfers 2024).

Niet in dit cijfer: huishoudens die sinds 2024 door lagere prijzen of isolatie uit energiearmoede zijn gekomen.

Voorwaarden van het Noodfonds en de energietoeslag. Gemeentelijke hulp, zoals bijzondere bijstand of een energiecoach, loopt via de gemeente Hellendoorn.

Energiesubsidie in Hellendoorn: welke regelingen gelden in 2026?

Energiesubsidie in Hellendoorn loopt in 2026 via drie landelijke regelingen: de ISDE, het Warmtefonds en vanaf januari 2027 het Noodfonds Energie.

De ISDE geeft een bedrag per erkend apparaat of isolatiemaatregel. Het Warmtefonds leent 0% rente bij een gezamenlijk bruto-inkomen onder 60.000 euro en daarboven tegen een marktrente. In Hellendoorn heeft 9,8% van de geregistreerde energielabels klasse E, F of G.

Energieregelingen voor inwoners van Hellendoorn, stand 1 oktober 2026
RegelingVoor wieStatus
ISDEeigenaar-bewoner en VvE: warmtepomp, isolatie, zonneboileropen, bedrag per meldcode
Warmtefondseigenaar-bewoner en VvE: lening voor verduurzamingopen, 0% rente onder 60.000 euro inkomen
Noodfonds Energielaag inkomen en hoge energiekosten, ook blokverwarmingaanvragen 4 januari tot en met 7 mei 2027
Energietoeslag-geen landelijke regeling in 2026

Niet in deze tabel: regelingen van de gemeente Hellendoorn, de provincie Overijssel en woningcorporaties.

Energielabel Hellendoorn: hoeveel woningen hebben label A, en hoeveel E, F of G?

Van de energielabels in Hellendoorn is 33,0% A of beter.

In Hellendoorn heeft 9,8% van de labels E, F of G, tegenover 11,3% landelijk (RVO Labelregister via Klimaatmonitor, peiljaar 2025).

Energielabels in Hellendoorn, peiljaar 2025 (bron: RVO Labelregister via Klimaatmonitor)
Labelklasseaandeel (%)
A of beter33,0
B en C50,7
D of slechter16,3
waarvan E, F of G9,8

Niet in deze tabel: woningen zonder geregistreerd label. B en C zijn berekend als rest van de 8.995 geregistreerde labels.

Alles over het energielabel.

Nieuwbouw in Hellendoorn: hoeveel wordt er gebouwd en wat is geregistreerd?

Nieuwbouw leverde in Hellendoorn 130 woningen op van 2023 tot en met 2025.

Bij 83 van de 130 woningen (63,8%) ontbreekt de bouwstartmelding; 24 van de 304 andere gemeenten hebben een hoger aandeel zonder melding (CBS 86098NED (BAG), stand augustus 2026).

Opgeleverde nieuwbouw zonder bouwstartmelding in Hellendoorn, per jaar (bron: CBS 86098NED, 2026 voorlopig)
Jaarzonder bouwstart (%)
202316,7
202480,0
202583,7

Methode en alle gemeenten.

Woningbezit Hellendoorn: wie bezit de woningen en wat doet de beleggerskorting 2027?

Van de woningen in Hellendoorn wordt 8,0% niet door de eigenaar bewoond.

In Hellendoorn is 20,9% corporatiebezit; 35 van de 341 andere gemeenten hebben een lager aandeel woningen dat niet door de eigenaar wordt bewoond (CBS 82900NED en 83625NED, 2025).

Het Belastingplan 2027 verlaagt de overdrachtsbelasting voor woningen die de koper niet zelf bewoont per 1 januari 2027 van 8 naar 7%. Bij de gemiddelde verkoopprijs in Hellendoorn van 458.353 euro scheelt dat 4.584 euro per aankoop. De Tweede en Eerste Kamer moeten het plan nog aannemen.

Methode en alle gemeenten.

Stroomstoring in Hellendoorn: krijg je een vergoeding?

Bij een stroomstoring in Hellendoorn van vier uur of langer krijgt een huishouden een vergoeding van de netbeheerder.

De vergoeding is 35 euro bij een onderbreking van 4 tot 8 uur, met 20 euro erbij voor elke 4 uur extra. Enexis maakt het bedrag binnen zes maanden over, zonder dat je erom hoeft te vragen (ACM).

Geen vergoeding bij onderhoud dat minstens drie dagen vooraf is aangekondigd en bij storingen in het hoogspanningsnet. De regeling geldt voor aansluitingen tot en met 3x25A; meld een storing zelf als Enexis die niet kent.

Hellendoorn vergeleken met de buurgemeenten

Hellendoorn zit met minstens 41,2% drie fasen 5,7 procentpunt onder het gemiddelde van de 5 buurgemeenten (46,9%); Twenterand, Wierden, Raalte en Ommen scoren hoger.

Hellendoorn en de gemeenten die eraan grenzen: drie fasen, energierekening 2027, stookkosten bij een normale winter en energiearmoede 2024
Gemeente3-fase minstens (%)energierekening 2027 (euro)stoken normaal (euro)energiearmoede (%)
Hellendoorn41,2+1221.0783,4
Twenterand42,2+1221.1225,4
Wierden52,0+1211.1003,4
Raalte46,1+1211.0333,6
Rijssen-Holten36,0+1261.0893,9
Ommen58,0+1221.1003,8

Alle 342 gemeenten · andere gemeente kiezen.

Veelgestelde vragen over energie in Hellendoorn

Hoe vraag ik 3-fase aan in Hellendoorn?

Via mijnaansluiting.nl; Enexis stuurt daarna een prijsopgave. In Hellendoorn heeft minstens 41,2% van de 16.896 aansluitingen al drie fasen.

Kan ik in Hellendoorn een laadpaal van 11 kW thuis aansluiten?

Alleen met een 3-fase-aansluiting. In Hellendoorn heeft minstens 41,2% en hoogstens 57,9% van de aansluitingen drie fasen. Op een fase laadt dezelfde paal op 3,7 tot 7,4 kW.

Welke netbeheerder heeft Hellendoorn?

Enexis, voor 16.896 kleinverbruikaansluitingen (peiljaar 2026). Een verzwaring of nieuwe aansluiting vraag je aan via mijnaansluiting.nl.

Hoeveel betaalt een huishouden in Hellendoorn in 2027 meer voor energie?

122 euro per jaar bij 960 m3 gas en 3.020 kWh: de energiebelasting daalt met 11 euro en de netkosten stijgen met 133 euro.

Hoe vraag ik energietoeslag aan in Hellendoorn?

Een landelijke energietoeslag is er niet meer. Het Noodfonds Energie opent op 4 januari 2027; in Hellendoorn had in 2024 3,4% van de huishoudens energiearmoede. Gemeentelijke hulp loopt via de gemeente Hellendoorn.

Wat kost stoken in Hellendoorn deze winter?

1.078 euro bij een normale winter, 959 euro bij een zachte en 1.368 euro bij een koude winter, geraamd voor oktober 2026 tot en met maart 2027.

Zo hebben wij geteld
  • [01] Drie fasen per wijk: open kleinverbruikdata Enexis, peiljaar 2026; koppeling postcode naar wijk via CBS 2025. Methode en CSV.
  • [02] Wachtlijst en netcapaciteit: Capaciteitskaart Netbeheer Nederland, stand 24 augustus 2026. Methode en CSV.
  • [03] Energierekening 2027: Belastingplan 2027, nettarieven en CBS 81528NED; berekend op 15 september 2026. Methode en CSV.
  • [04] Stookkosten: CBS 86333NED en KNMI-station Heino; raming stookseizoen 2026/2027. Methode en CSV.
  • [05] Energiearmoede: TNO/CBS Monitor Energiearmoede 2025, cijfers 2024. Methode en CSV.
  • [06] Noodfonds Energie: Rijksoverheid, 29 september 2026. Vergoeding bij stroomstoring: ACM.
  • [07] Energielabels: RVO Labelregister via Klimaatmonitor, peiljaar 2025. Methode en CSV.
  • [08] Nieuwbouw: CBS 86098NED (BAG), stand augustus 2026. Methode en CSV.
  • [09] Woningbezit: CBS 82900NED en 83625NED, 2025. Methode en CSV.

Geteld verkoopt niets en ontvangt geen vergoeding voor een plek in onze onderzoeken. We gebruiken geen affiliate-links en verkopen geen persoonsgegevens of leads.