Wij tellen alles na. Voor journalisten
Energie en bouwen per gemeente

Energie in Twenterand: minstens 42,2% drie fasen, 122 euro duurder in 2027

Twenterand heeft 15.420 kleinverbruikaansluitingen op het net van Enexis. Deze pagina zet de cijfers van Geteld voor Twenterand bij elkaar: drie fasen per wijk, de wachttijd voor verzwaren, de energierekening van 2027, de stookkosten van komende winter, energietoeslag, subsidie, energielabels en nieuwbouw. Elk cijfer heeft zijn eigen peildatum en bron.

Hoofdbevindingen
  1. Bij nieuwbouw in Twenterand ontbreekt bij 42,4% van de 354 woningen een bouwstartmelding, tegenover 21% landelijk.
  2. De ondergrens voor drie fasen in Twenterand ligt 1,9 procentpunt boven de landelijke ondergrens van 40,3%.
  3. Van de energielabels in Twenterand valt 13,3% in E, F of G, tegenover 11,3% landelijk.
  4. Energiearmoede treft 5,4% van de huishoudens in Twenterand, tegenover 6,0% landelijk.

Vier cijfers van je postcode zijn genoeg, of typ de naam van je gemeente. Wij bewaren niets: de check draait in je browser.

3-fase aansluiting in Twenterand: hoeveel aansluitingen hebben drie fasen?

Van de aansluitingen in Twenterand heeft minstens 42,2% en hoogstens 56,9% drie fasen.

Open kleinverbruikdata Enexis, peiljaar 2026 (stand 1 januari), zet de landelijke ondergrens op 40,3%. Tussen Den Ham en Vroomshoop scheelt de ondergrens 16,1 procentpunt.

Aandeel aansluitingen met drie fasen per wijk in Twenterand, peiljaar 2026, wijken met minimaal 300 aansluitingen (bron: Enexis via Geteld)
Wijkminstens (%)hoogstens (%)aansluitingen
Den Ham52,566,42.723
Westerhaar-Vriezenveensewijk44,861,42.058
Vriezenveen (kern)38,353,55.908
Vroomshoop36,450,54.359

Niet in deze tabel: of een adres zelf een of drie fasen heeft. Enexis publiceert per postcodegroep alleen het meest voorkomende aansluitingtype; de ondergrens telt de groepen waar drie fasen het meest voorkomt, de bovengrens telt de afwijkende aansluitingen erbij.

Vul je postcode in voor jouw postcodegebied, of bekijk alle gemeenten en de methode.

Wachttijd 3-fase in Twenterand: hoe vraag je een verzwaring aan en hoe lang duurt het?

In de provincie Overijssel, waar Twenterand ligt, is geen wachttijd in maanden gepubliceerd voor huishoudens.

Capaciteitskaart Netbeheer Nederland, stand 24 augustus 2026, telt 18 van de 46 voedingsgebieden met tekort en wachtrij. Enexis publiceert geen wachttijd in maanden voor huishoudens.

Capaciteitskaart provincie Overijssel, stand 24 augustus 2026: voedingsgebieden per status (bron: Netbeheer Nederland; aggregatie Geteld)
Richtingtekort met wachtrijin onderzoekbeperktruimte
Afname (verzwaren, laadpaal, warmtepomp)181189
Teruglevering (zonnepanelen, thuisbatterij)103528

Niet in deze tabel: de status per gemeente of per adres. Die staat op de kaart van Enexis.

Een verzwaring vraag je aan via mijnaansluiting.nl; Enexis stuurt daarna een prijsopgave. Sinds 1 juli 2026 geldt in congestiegebieden een gezamenlijke wachtlijst voor klein- en grootverbruik; woningen tot en met 3x35A vallen daarop in de categorie basisbehoeften en kunnen ook moeten wachten. Zo werkt een aansluiting verzwaren.

Laadpaal aanvragen in Twenterand: thuis of openbaar?

Een laadpaal op eigen terrein in Twenterand is meestal vergunningvrij; een openbare laadpaal vraag je aan bij de gemeente Twenterand.

Thuis laadt een paal op 11 kW als de aansluiting drie fasen heeft en anders op 3,7 tot 7,4 kW. In Twenterand heeft minstens 42,2% en hoogstens 56,9% van de 15.420 aansluitingen drie fasen (Enexis, peiljaar 2026).

Niet op deze pagina: afwijkende regels in het omgevingsplan van Twenterand, bijvoorbeeld bij een monument, en toestemming van de verhuurder of VvE.

Alles over de laadpaal thuis en wat een laadpaal kost.

Energierekening Twenterand 2027: hoeveel gaat een huishouden meer betalen?

De energierekening in Twenterand stijgt in 2027 met 122 euro.

Belastingplan 2027 en nettarieven, berekend door Geteld op 15 september 2026: de energiebelasting daalt 11 euro en de netkosten stijgen 133 euro. Het einde van salderen kost in dit profiel 361 euro per jaar.

Energiebelasting en netkosten voor een huishouden in Twenterand, 2026 tegenover 2027, in euro per jaar (bron: Belastingplan 2027, nettarieven, CBS 81528NED; berekend door Geteld op 15 september 2026)
Post20262027verschil
Energiebelasting gas en stroom na belastingvermindering440430-11
Netkosten stroom en gas742875+133
Samen+122

Niet in deze tabel: de leveringsprijs van gas en stroom en het vastrecht van de leverancier. Het profiel is 1.000 m3 gas en 3.090 kWh, het CBS-verbruik 2025 van Twenterand. De energiebelasting 2027 volgt het Belastingplan 2027, dat de Tweede en Eerste Kamer nog moeten aannemen. Door afronding kan de som een euro afwijken.

Methode en alle gemeenten.

Stookkosten Twenterand winter 2026/2027: wat kost gas stoken?

Stoken kost in Twenterand 1.122 euro in een normale winter.

CBS-gasverbruik 2025, KNMI-station Heino en raming Geteld voor oktober 2026 tot en met maart 2027: bij gelijk weer is dat 152 euro duurder dan vorig jaar.

Geraamde gaskosten per huishouden in Twenterand, stookseizoen 2026/2027, in euro (bron: CBS 86333NED, KNMI-station Heino, raming Geteld)
Scenariokosten (euro)
Zachte winter999
Normale winter1.122
Koude winter1.425
Koude winter met hogere gasprijs1.731

Niet in deze tabel: woningen met stadsverwarming en woningen zonder gasaansluiting.

Methode en alle gemeenten.

Energietoeslag in Twenterand: wat kun je in 2026 en 2027 nog krijgen?

Een landelijke energietoeslag is er in Twenterand in 2026 niet meer. Het Noodfonds Energie opent voor aanvragen van 4 januari tot en met 7 mei 2027 en betaalt minimaal 120 en maximaal 1.800 euro (Rijksoverheid, 29 september 2026). Hoeveel huishoudens dit raakt, laat het cijfer over energiearmoede zien.

Energiearmoede treft in Twenterand 5,4% van de huishoudens.

TNO/CBS Monitor Energiearmoede 2025, cijfers 2024, meldt landelijk 6,0%. De betaalbaarheidskloof in Twenterand is 828 euro per jaar.

Niet in dit cijfer: huishoudens die sinds 2024 door lagere prijzen of isolatie uit energiearmoede zijn gekomen.

Voorwaarden van het Noodfonds en de energietoeslag. Gemeentelijke hulp, zoals bijzondere bijstand of een energiecoach, loopt via de gemeente Twenterand.

Energiesubsidie in Twenterand: welke regelingen gelden in 2026?

Energiesubsidie in Twenterand loopt in 2026 via drie landelijke regelingen: de ISDE, het Warmtefonds en vanaf januari 2027 het Noodfonds Energie.

De ISDE geeft een bedrag per erkend apparaat of isolatiemaatregel. Het Warmtefonds leent 0% rente bij een gezamenlijk bruto-inkomen onder 60.000 euro en daarboven tegen een marktrente. In Twenterand heeft 13,3% van de geregistreerde energielabels klasse E, F of G.

Energieregelingen voor inwoners van Twenterand, stand 1 oktober 2026
RegelingVoor wieStatus
ISDEeigenaar-bewoner en VvE: warmtepomp, isolatie, zonneboileropen, bedrag per meldcode
Warmtefondseigenaar-bewoner en VvE: lening voor verduurzamingopen, 0% rente onder 60.000 euro inkomen
Noodfonds Energielaag inkomen en hoge energiekosten, ook blokverwarmingaanvragen 4 januari tot en met 7 mei 2027
Energietoeslag-geen landelijke regeling in 2026

Niet in deze tabel: regelingen van de gemeente Twenterand, de provincie Overijssel en woningcorporaties.

Energielabel Twenterand: hoeveel woningen hebben label A, en hoeveel E, F of G?

Van de energielabels in Twenterand is 37,8% A of beter.

RVO Labelregister via Klimaatmonitor, peiljaar 2025, meldt dat landelijk 41,2% A of beter is. In Twenterand heeft 13,3% label E, F of G, tegenover 11,3% landelijk.

Energielabels in Twenterand, peiljaar 2025 (bron: RVO Labelregister via Klimaatmonitor)
Labelklasseaandeel (%)
A of beter37,8
B en C40,0
D of slechter22,2
waarvan E, F of G13,3

Niet in deze tabel: woningen zonder geregistreerd label. B en C zijn berekend als rest van de 7.530 geregistreerde labels.

Alles over het energielabel.

Nieuwbouw in Twenterand: hoeveel wordt er gebouwd en wat is geregistreerd?

Nieuwbouw leverde Twenterand van 2023 tot en met 2025 354 woningen op.

CBS 86098NED (BAG), stand augustus 2026, meldt dat bij 150 woningen, 42,4%, de bouwstartmelding ontbreekt; landelijk is dat 21%.

Opgeleverde nieuwbouw zonder bouwstartmelding in Twenterand, per jaar (bron: CBS 86098NED, 2026 voorlopig)
Jaarzonder bouwstart (%)
202350,9
202438,2
202531,5
202635,5

Methode en alle gemeenten.

Woningbezit Twenterand: wie bezit de woningen en wat doet de beleggerskorting 2027?

Van de woningen in Twenterand wordt 10,5% niet door de eigenaar bewoond.

CBS 82900NED en 83625NED, 2025, meldt 25,3% corporatiebezit. De gemiddelde verkoopprijs is 420.039 euro; de lagere overdrachtsbelasting scheelt 4.200 euro per aankoop vanaf 1 januari 2027.

Het Belastingplan 2027 verlaagt de overdrachtsbelasting voor woningen die de koper niet zelf bewoont per 1 januari 2027 van 8 naar 7%. Bij de gemiddelde verkoopprijs in Twenterand van 420.039 euro scheelt dat 4.200 euro per aankoop. De Tweede en Eerste Kamer moeten het plan nog aannemen.

Methode en alle gemeenten.

Stroomstoring in Twenterand: krijg je een vergoeding?

Bij een stroomstoring in Twenterand van vier uur of langer krijgt een huishouden een vergoeding van de netbeheerder.

De vergoeding is 35 euro bij een onderbreking van 4 tot 8 uur, met 20 euro erbij voor elke 4 uur extra. Enexis maakt het bedrag binnen zes maanden over, zonder dat je erom hoeft te vragen (ACM).

Geen vergoeding bij onderhoud dat minstens drie dagen vooraf is aangekondigd en bij storingen in het hoogspanningsnet. De regeling geldt voor aansluitingen tot en met 3x25A; meld een storing zelf als Enexis die niet kent.

Twenterand vergeleken met de buurgemeenten

Twenterand zit met minstens 42,2% drie fasen 6,3 procentpunt onder het gemiddelde van de 6 buurgemeenten (48,5%); Ommen, Tubbergen, Hardenberg en Wierden scoren hoger.

Twenterand en de gemeenten die eraan grenzen: drie fasen, energierekening 2027, stookkosten bij een normale winter en energiearmoede 2024
Gemeente3-fase minstens (%)energierekening 2027 (euro)stoken normaal (euro)energiearmoede (%)
Twenterand42,2+1221.1225,4
Hellendoorn41,2+1221.0783,4
Ommen58,0+1221.1003,8
Tubbergen63,1+1221.2413,8
Hardenberg55,0+1211.0624,1
Almelo21,7+1269939,7
Wierden52,0+1211.1003,4

Alle 342 gemeenten · andere gemeente kiezen.

Veelgestelde vragen over energie in Twenterand

Hoe vraag ik 3-fase aan in Twenterand?

Via mijnaansluiting.nl; Enexis stuurt daarna een prijsopgave. In Twenterand heeft minstens 42,2% van de 15.420 aansluitingen al drie fasen.

Kan ik in Twenterand een laadpaal van 11 kW thuis aansluiten?

Alleen met een 3-fase-aansluiting. In Twenterand heeft minstens 42,2% en hoogstens 56,9% van de aansluitingen drie fasen. Op een fase laadt dezelfde paal op 3,7 tot 7,4 kW.

Welke netbeheerder heeft Twenterand?

Enexis, voor 15.420 kleinverbruikaansluitingen (peiljaar 2026). Een verzwaring of nieuwe aansluiting vraag je aan via mijnaansluiting.nl.

Hoeveel betaalt een huishouden in Twenterand in 2027 meer voor energie?

122 euro per jaar bij 1.000 m3 gas en 3.090 kWh: de energiebelasting daalt met 11 euro en de netkosten stijgen met 133 euro.

Hoe vraag ik energietoeslag aan in Twenterand?

Een landelijke energietoeslag is er niet meer. Het Noodfonds Energie opent op 4 januari 2027; in Twenterand had in 2024 5,4% van de huishoudens energiearmoede. Gemeentelijke hulp loopt via de gemeente Twenterand.

Wat kost stoken in Twenterand deze winter?

1.122 euro bij een normale winter, 999 euro bij een zachte en 1.425 euro bij een koude winter, geraamd voor oktober 2026 tot en met maart 2027.

Zo hebben wij geteld
  • [01] Drie fasen per wijk: open kleinverbruikdata Enexis, peiljaar 2026; koppeling postcode naar wijk via CBS 2025. Methode en CSV.
  • [02] Wachtlijst en netcapaciteit: Capaciteitskaart Netbeheer Nederland, stand 24 augustus 2026. Methode en CSV.
  • [03] Energierekening 2027: Belastingplan 2027, nettarieven en CBS 81528NED; berekend op 15 september 2026. Methode en CSV.
  • [04] Stookkosten: CBS 86333NED en KNMI-station Heino; raming stookseizoen 2026/2027. Methode en CSV.
  • [05] Energiearmoede: TNO/CBS Monitor Energiearmoede 2025, cijfers 2024. Methode en CSV.
  • [06] Noodfonds Energie: Rijksoverheid, 29 september 2026. Vergoeding bij stroomstoring: ACM.
  • [07] Energielabels: RVO Labelregister via Klimaatmonitor, peiljaar 2025. Methode en CSV.
  • [08] Nieuwbouw: CBS 86098NED (BAG), stand augustus 2026. Methode en CSV.
  • [09] Woningbezit: CBS 82900NED en 83625NED, 2025. Methode en CSV.

Geteld verkoopt niets en ontvangt geen vergoeding voor een plek in onze onderzoeken. We gebruiken geen affiliate-links en verkopen geen persoonsgegevens of leads.