Wij tellen alles na. Voor journalisten
Energie en bouwen per gemeente

Energie in Wierden: minstens 52,0% drie fasen, 121 euro duurder in 2027

Wierden heeft 11.925 kleinverbruikaansluitingen op het net van Enexis. Deze pagina zet de cijfers van Geteld voor Wierden bij elkaar: drie fasen per wijk, de wachttijd voor verzwaren, de energierekening van 2027, de stookkosten van komende winter, energietoeslag, subsidie, energielabels en nieuwbouw. Elk cijfer heeft zijn eigen peildatum en bron.

Hoofdbevindingen
  1. De energierekening in Wierden stijgt in 2027 met 121 euro; 50 van de 341 andere gemeenten hebben een kleinere stijging.
  2. Bij nieuwbouw in Wierden ontbreekt bij 471 woningen de bouwstartmelding, goed voor 96,7% van de opleveringen van 2023 tot en met 2025.
  3. Het verschil tussen wijken in Wierden is 66,5 procentpunt aan de ondergrens voor drie fasen.

Vier cijfers van je postcode zijn genoeg, of typ de naam van je gemeente. Wij bewaren niets: de check draait in je browser.

3-fase aansluiting in Wierden: hoeveel aansluitingen hebben drie fasen?

Drie fasen in Wierden komen voor bij minstens 52,0% en hoogstens 65,8% van de aansluitingen.

De ondergrens ligt 11,7 procentpunt boven de landelijke ondergrens van 40,3%. Tussen Hooge-Hexel en Wierden (kern) is het verschil in ondergrens 66,5 procentpunt (open kleinverbruikdata Enexis, peiljaar 2026, stand 1 januari).

Aandeel aansluitingen met drie fasen per wijk in Wierden, peiljaar 2026, wijken met minimaal 300 aansluitingen (bron: Enexis via Geteld)
Wijkminstens (%)hoogstens (%)aansluitingen
Hooge-Hexel100,0100,0631
Landelijk gebied Enter100,0100,0730
Rectum - Notter - Zuna100,0100,0504
Landelijk gebied Wierden96,598,4744
Enter (kern)51,166,02.817
Wierden (kern)33,552,26.499

Niet in deze tabel: of een adres zelf een of drie fasen heeft. Enexis publiceert per postcodegroep alleen het meest voorkomende aansluitingtype; de ondergrens telt de groepen waar drie fasen het meest voorkomt, de bovengrens telt de afwijkende aansluitingen erbij.

Vul je postcode in voor jouw postcodegebied, of bekijk alle gemeenten en de methode.

Wachttijd 3-fase in Wierden: hoe vraag je een verzwaring aan en hoe lang duurt het?

Wachttijd voor een zwaardere aansluiting in Wierden is niet gepubliceerd; in de provincie Overijssel, waar Wierden ligt, hebben 18 van de 46 voedingsgebieden een tekort en wachtrij.

De Capaciteitskaart Netbeheer Nederland telt daarnaast 9 voedingsgebieden met ruimte (stand 24 augustus 2026). Enexis publiceert geen wachttijd in maanden voor huishoudens.

Capaciteitskaart provincie Overijssel, stand 24 augustus 2026: voedingsgebieden per status (bron: Netbeheer Nederland; aggregatie Geteld)
Richtingtekort met wachtrijin onderzoekbeperktruimte
Afname (verzwaren, laadpaal, warmtepomp)181189
Teruglevering (zonnepanelen, thuisbatterij)103528

Niet in deze tabel: de status per gemeente of per adres. Die staat op de kaart van Enexis.

Een verzwaring vraag je aan via mijnaansluiting.nl; Enexis stuurt daarna een prijsopgave. Sinds 1 juli 2026 geldt in congestiegebieden een gezamenlijke wachtlijst voor klein- en grootverbruik; woningen tot en met 3x35A vallen daarop in de categorie basisbehoeften en kunnen ook moeten wachten. Zo werkt een aansluiting verzwaren.

Laadpaal aanvragen in Wierden: thuis of openbaar?

Een laadpaal op eigen terrein in Wierden is meestal vergunningvrij; een openbare laadpaal vraag je aan bij de gemeente Wierden.

Thuis laadt een paal op 11 kW als de aansluiting drie fasen heeft en anders op 3,7 tot 7,4 kW. In Wierden heeft minstens 52,0% en hoogstens 65,8% van de 11.925 aansluitingen drie fasen (Enexis, peiljaar 2026).

Niet op deze pagina: afwijkende regels in het omgevingsplan van Wierden, bijvoorbeeld bij een monument, en toestemming van de verhuurder of VvE.

Alles over de laadpaal thuis en wat een laadpaal kost.

Energierekening Wierden 2027: hoeveel gaat een huishouden meer betalen?

De energierekening in Wierden stijgt in 2027 met 121 euro.

De berekening gebruikt het gemeentelijke CBS-verbruik 2025 van 980 m3 gas en 3.330 kWh. De energiebelasting daalt met 12 euro en de netkosten stijgen met 133 euro (Belastingplan 2027 en nettarieven, berekend door Geteld op 15 september 2026).

Energiebelasting en netkosten voor een huishouden in Wierden, 2026 tegenover 2027, in euro per jaar (bron: Belastingplan 2027, nettarieven, CBS 81528NED; berekend door Geteld op 15 september 2026)
Post20262027verschil
Energiebelasting gas en stroom na belastingvermindering452440-12
Netkosten stroom en gas742875+133
Samen+121

Niet in deze tabel: de leveringsprijs van gas en stroom en het vastrecht van de leverancier. Het profiel is 980 m3 gas en 3.330 kWh, het CBS-verbruik 2025 van Wierden. De energiebelasting 2027 volgt het Belastingplan 2027, dat de Tweede en Eerste Kamer nog moeten aannemen. Door afronding kan de som een euro afwijken.

Methode en alle gemeenten.

Stookkosten Wierden winter 2026/2027: wat kost gas stoken?

Stoken kost in Wierden 1.100 euro in een normale winter.

Bij gelijk weer is stoken 149 euro duurder dan vorig jaar. De raming gebruikt CBS-gasverbruik 2025 en KNMI-station Heino voor oktober 2026 tot en met maart 2027 (raming Geteld).

Geraamde gaskosten per huishouden in Wierden, stookseizoen 2026/2027, in euro (bron: CBS 86333NED, KNMI-station Heino, raming Geteld)
Scenariokosten (euro)
Zachte winter979
Normale winter1.100
Koude winter1.397
Koude winter met hogere gasprijs1.696

Niet in deze tabel: woningen met stadsverwarming en woningen zonder gasaansluiting.

Methode en alle gemeenten.

Energietoeslag in Wierden: wat kun je in 2026 en 2027 nog krijgen?

Een landelijke energietoeslag is er in Wierden in 2026 niet meer. Het Noodfonds Energie opent voor aanvragen van 4 januari tot en met 7 mei 2027 en betaalt minimaal 120 en maximaal 1.800 euro (Rijksoverheid, 29 september 2026). Hoeveel huishoudens dit raakt, laat het cijfer over energiearmoede zien.

Energiearmoede treft in Wierden 3,4% van de huishoudens.

Landelijk gaat het om 6,0% van de huishoudens. De betaalbaarheidskloof in Wierden is 854 euro per jaar (TNO/CBS Monitor Energiearmoede 2025, cijfers 2024).

Niet in dit cijfer: huishoudens die sinds 2024 door lagere prijzen of isolatie uit energiearmoede zijn gekomen.

Voorwaarden van het Noodfonds en de energietoeslag. Gemeentelijke hulp, zoals bijzondere bijstand of een energiecoach, loopt via de gemeente Wierden.

Energiesubsidie in Wierden: welke regelingen gelden in 2026?

Energiesubsidie in Wierden loopt in 2026 via drie landelijke regelingen: de ISDE, het Warmtefonds en vanaf januari 2027 het Noodfonds Energie.

De ISDE geeft een bedrag per erkend apparaat of isolatiemaatregel. Het Warmtefonds leent 0% rente bij een gezamenlijk bruto-inkomen onder 60.000 euro en daarboven tegen een marktrente. In Wierden heeft 10,1% van de geregistreerde energielabels klasse E, F of G.

Energieregelingen voor inwoners van Wierden, stand 1 oktober 2026
RegelingVoor wieStatus
ISDEeigenaar-bewoner en VvE: warmtepomp, isolatie, zonneboileropen, bedrag per meldcode
Warmtefondseigenaar-bewoner en VvE: lening voor verduurzamingopen, 0% rente onder 60.000 euro inkomen
Noodfonds Energielaag inkomen en hoge energiekosten, ook blokverwarmingaanvragen 4 januari tot en met 7 mei 2027
Energietoeslag-geen landelijke regeling in 2026

Niet in deze tabel: regelingen van de gemeente Wierden, de provincie Overijssel en woningcorporaties.

Energielabel Wierden: hoeveel woningen hebben label A, en hoeveel E, F of G?

Energielabels in Wierden zijn in 43,3% van de gevallen A of beter.

Landelijk heeft 41,2% van de geregistreerde labels klasse A of beter. In Wierden valt 10,1% in E, F of G (RVO Labelregister via Klimaatmonitor, peiljaar 2025).

Energielabels in Wierden, peiljaar 2025 (bron: RVO Labelregister via Klimaatmonitor)
Labelklasseaandeel (%)
A of beter43,3
B en C38,7
D of slechter18,0
waarvan E, F of G10,1

Niet in deze tabel: woningen zonder geregistreerd label. B en C zijn berekend als rest van de 5.945 geregistreerde labels.

Alles over het energielabel.

Nieuwbouw in Wierden: hoeveel wordt er gebouwd en wat is geregistreerd?

Nieuwbouw in Wierden telt 487 woningen die van 2023 tot en met 2025 zijn opgeleverd.

Bij 471 van de 487 woningen ontbreekt de bouwstartmelding, oftewel 96,7%. 6 van de 304 andere gemeenten hebben een hoger aandeel zonder melding (CBS 86098NED (BAG), stand augustus 2026).

Opgeleverde nieuwbouw zonder bouwstartmelding in Wierden, per jaar (bron: CBS 86098NED, 2026 voorlopig)
Jaarzonder bouwstart (%)
2023100,0
202499,2
202589,1
202611,8

Methode en alle gemeenten.

Woningbezit Wierden: wie bezit de woningen en wat doet de beleggerskorting 2027?

Woningen in Wierden worden voor 12,2% niet door de eigenaar bewoond.

Van de woningen is 17,4% corporatiebezit. De gemiddelde verkoopprijs is 463.140 euro; de lagere overdrachtsbelasting voor beleggers per 1 januari 2027 scheelt 4.631 euro per aankoop (CBS 82900NED en 83625NED, 2025).

Het Belastingplan 2027 verlaagt de overdrachtsbelasting voor woningen die de koper niet zelf bewoont per 1 januari 2027 van 8 naar 7%. Bij de gemiddelde verkoopprijs in Wierden van 463.140 euro scheelt dat 4.631 euro per aankoop. De Tweede en Eerste Kamer moeten het plan nog aannemen.

Methode en alle gemeenten.

Stroomstoring in Wierden: krijg je een vergoeding?

Bij een stroomstoring in Wierden van vier uur of langer krijgt een huishouden een vergoeding van de netbeheerder.

De vergoeding is 35 euro bij een onderbreking van 4 tot 8 uur, met 20 euro erbij voor elke 4 uur extra. Enexis maakt het bedrag binnen zes maanden over, zonder dat je erom hoeft te vragen (ACM).

Geen vergoeding bij onderhoud dat minstens drie dagen vooraf is aangekondigd en bij storingen in het hoogspanningsnet. De regeling geldt voor aansluitingen tot en met 3x25A; meld een storing zelf als Enexis die niet kent.

Wierden vergeleken met de buurgemeenten

Wierden zit met minstens 52,0% drie fasen 13,3 procentpunt boven het gemiddelde van de 5 buurgemeenten (38,7%); Hof van Twente scoort hoger.

Wierden en de gemeenten die eraan grenzen: drie fasen, energierekening 2027, stookkosten bij een normale winter en energiearmoede 2024
Gemeente3-fase minstens (%)energierekening 2027 (euro)stoken normaal (euro)energiearmoede (%)
Wierden52,0+1211.1003,4
Hellendoorn41,2+1221.0783,4
Almelo21,7+1269939,7
Rijssen-Holten36,0+1261.0893,9
Hof van Twente52,6+1351.1864,7
Twenterand42,2+1221.1225,4

Alle 342 gemeenten · andere gemeente kiezen.

Veelgestelde vragen over energie in Wierden

Hoe vraag ik 3-fase aan in Wierden?

Via mijnaansluiting.nl; Enexis stuurt daarna een prijsopgave. In Wierden heeft minstens 52,0% van de 11.925 aansluitingen al drie fasen.

Kan ik in Wierden een laadpaal van 11 kW thuis aansluiten?

Alleen met een 3-fase-aansluiting. In Wierden heeft minstens 52,0% en hoogstens 65,8% van de aansluitingen drie fasen. Op een fase laadt dezelfde paal op 3,7 tot 7,4 kW.

Welke netbeheerder heeft Wierden?

Enexis, voor 11.925 kleinverbruikaansluitingen (peiljaar 2026). Een verzwaring of nieuwe aansluiting vraag je aan via mijnaansluiting.nl.

Hoeveel betaalt een huishouden in Wierden in 2027 meer voor energie?

121 euro per jaar bij 980 m3 gas en 3.330 kWh: de energiebelasting daalt met 12 euro en de netkosten stijgen met 133 euro.

Hoe vraag ik energietoeslag aan in Wierden?

Een landelijke energietoeslag is er niet meer. Het Noodfonds Energie opent op 4 januari 2027; in Wierden had in 2024 3,4% van de huishoudens energiearmoede. Gemeentelijke hulp loopt via de gemeente Wierden.

Wat kost stoken in Wierden deze winter?

1.100 euro bij een normale winter, 979 euro bij een zachte en 1.397 euro bij een koude winter, geraamd voor oktober 2026 tot en met maart 2027.

Zo hebben wij geteld
  • [01] Drie fasen per wijk: open kleinverbruikdata Enexis, peiljaar 2026; koppeling postcode naar wijk via CBS 2025. Methode en CSV.
  • [02] Wachtlijst en netcapaciteit: Capaciteitskaart Netbeheer Nederland, stand 24 augustus 2026. Methode en CSV.
  • [03] Energierekening 2027: Belastingplan 2027, nettarieven en CBS 81528NED; berekend op 15 september 2026. Methode en CSV.
  • [04] Stookkosten: CBS 86333NED en KNMI-station Heino; raming stookseizoen 2026/2027. Methode en CSV.
  • [05] Energiearmoede: TNO/CBS Monitor Energiearmoede 2025, cijfers 2024. Methode en CSV.
  • [06] Noodfonds Energie: Rijksoverheid, 29 september 2026. Vergoeding bij stroomstoring: ACM.
  • [07] Energielabels: RVO Labelregister via Klimaatmonitor, peiljaar 2025. Methode en CSV.
  • [08] Nieuwbouw: CBS 86098NED (BAG), stand augustus 2026. Methode en CSV.
  • [09] Woningbezit: CBS 82900NED en 83625NED, 2025. Methode en CSV.

Geteld verkoopt niets en ontvangt geen vergoeding voor een plek in onze onderzoeken. We gebruiken geen affiliate-links en verkopen geen persoonsgegevens of leads.