Wij tellen alles na. Voor journalisten
Energie en bouwen per gemeente

Energie in Hof van Twente: minstens 52,6% drie fasen, 135 euro duurder in 2027

Hof van Twente heeft 17.792 kleinverbruikaansluitingen op het net van Coteq en Enexis en Liander. Deze pagina zet de cijfers van Geteld voor Hof van Twente bij elkaar: drie fasen per wijk, de wachttijd voor verzwaren, de energierekening van 2027, de stookkosten van komende winter, energietoeslag, subsidie, energielabels en nieuwbouw. Elk cijfer heeft zijn eigen peildatum en bron.

Hoofdbevindingen
  1. Stoken kost in Hof van Twente 1.186 euro in een normale winter; 22 van de 341 andere gemeenten hebben hogere stookkosten.
  2. De ondergrens voor drie fasen ligt in Hof van Twente 12,3 procentpunt boven de landelijke ondergrens.
  3. De energierekening in Hof van Twente stijgt met 135 euro, terwijl de netkosten met 145 euro stijgen.

Vier cijfers van je postcode zijn genoeg, of typ de naam van je gemeente. Wij bewaren niets: de check draait in je browser.

3-fase aansluiting in Hof van Twente: hoeveel aansluitingen hebben drie fasen?

Drie fasen komen in Hof van Twente voor bij minstens 52,6% en hoogstens 68,1% van de aansluitingen.

De ondergrens ligt 12,3 procentpunt boven de landelijke ondergrens van 40,3% (open kleinverbruikdata Coteq en Enexis en Liander, peiljaar 2026).

Aandeel aansluitingen met drie fasen per wijk in Hof van Twente, peiljaar 2026, wijken met minimaal 300 aansluitingen (bron: Coteq en Enexis en Liander via Geteld)
Wijkminstens (%)hoogstens (%)aansluitingen
Bentelo84,490,1950
Hengevelde83,889,11.730
Diepenheim64,076,91.481
Markelo59,071,23.033
Delden43,157,23.632
Goor37,060,24.656
De Whee II30,557,01.781

Niet in deze tabel: of een adres zelf een of drie fasen heeft. Coteq en Enexis en Liander publiceren per postcodegroep alleen het meest voorkomende aansluitingtype; de ondergrens telt de groepen waar drie fasen het meest voorkomt, de bovengrens telt de afwijkende aansluitingen erbij.

Vul je postcode in voor jouw postcodegebied, of bekijk alle gemeenten en de methode.

Wachttijd 3-fase in Hof van Twente: hoe vraag je een verzwaring aan en hoe lang duurt het?

In de provincie Overijssel, waar Hof van Twente ligt, is geen wachttijd in maanden voor huishoudens gepubliceerd.

De Capaciteitskaart Netbeheer Nederland telt 18 van de 46 voedingsgebieden met tekort en wachtrij (stand 24 augustus 2026). Coteq en Enexis en Liander publiceren geen wachttijd in maanden voor huishoudens.

Capaciteitskaart provincie Overijssel, stand 24 augustus 2026: voedingsgebieden per status (bron: Netbeheer Nederland; aggregatie Geteld)
Richtingtekort met wachtrijin onderzoekbeperktruimte
Afname (verzwaren, laadpaal, warmtepomp)181189
Teruglevering (zonnepanelen, thuisbatterij)103528

Niet in deze tabel: de status per gemeente of per adres. Die staat op de kaart van Coteq en Enexis en Liander.

Een verzwaring vraag je aan via mijnaansluiting.nl; Coteq en Enexis en Liander sturen daarna een prijsopgave. Sinds 1 juli 2026 geldt in congestiegebieden een gezamenlijke wachtlijst voor klein- en grootverbruik; woningen tot en met 3x35A vallen daarop in de categorie basisbehoeften en kunnen ook moeten wachten. Zo werkt een aansluiting verzwaren.

Laadpaal aanvragen in Hof van Twente: thuis of openbaar?

Een laadpaal op eigen terrein in Hof van Twente is meestal vergunningvrij; een openbare laadpaal vraag je aan bij de gemeente Hof van Twente.

Thuis laadt een paal op 11 kW als de aansluiting drie fasen heeft en anders op 3,7 tot 7,4 kW. In Hof van Twente heeft minstens 52,6% en hoogstens 68,1% van de 17.792 aansluitingen drie fasen (Coteq en Enexis en Liander, peiljaar 2026).

Niet op deze pagina: afwijkende regels in het omgevingsplan van Hof van Twente, bijvoorbeeld bij een monument, en toestemming van de verhuurder of VvE.

Alles over de laadpaal thuis en wat een laadpaal kost.

Energierekening Hof van Twente 2027: hoeveel gaat een huishouden meer betalen?

De energierekening in Hof van Twente stijgt in 2027 met 135 euro.

De netkosten stijgen met 145 euro, terwijl de energiebelasting 10 euro daalt. Het einde van salderen kost in dit profiel 374 euro per jaar (Belastingplan 2027 en nettarieven, berekend door Geteld op 15 september 2026).

Energiebelasting en netkosten voor een huishouden in Hof van Twente, 2026 tegenover 2027, in euro per jaar (bron: Belastingplan 2027, nettarieven, CBS 81528NED; berekend door Geteld op 15 september 2026)
Post20262027verschil
Energiebelasting gas en stroom na belastingvermindering483473-10
Netkosten stroom en gas744890+145
Samen+135

Niet in deze tabel: de leveringsprijs van gas en stroom en het vastrecht van de leverancier. Het profiel is 1.050 m3 gas en 3.150 kWh, het CBS-verbruik 2025 van Hof van Twente. De energiebelasting 2027 volgt het Belastingplan 2027, dat de Tweede en Eerste Kamer nog moeten aannemen. Door afronding kan de som een euro afwijken.

Methode en alle gemeenten.

Stookkosten Hof van Twente winter 2026/2027: wat kost gas stoken?

Stoken kost in Hof van Twente 1.186 euro in een normale winter.

22 van de 341 andere gemeenten hebben hogere stookkosten. Bij gelijk weer is stoken 161 euro duurder dan vorig jaar (CBS-gasverbruik 2025, KNMI-station Hupsel, raming Geteld voor oktober 2026 tot en met maart 2027).

Geraamde gaskosten per huishouden in Hof van Twente, stookseizoen 2026/2027, in euro (bron: CBS 86333NED, KNMI-station Hupsel, raming Geteld)
Scenariokosten (euro)
Zachte winter1.051
Normale winter1.186
Koude winter1.488
Koude winter met hogere gasprijs1.807

Niet in deze tabel: woningen met stadsverwarming en woningen zonder gasaansluiting.

Methode en alle gemeenten.

Energietoeslag in Hof van Twente: wat kun je in 2026 en 2027 nog krijgen?

Een landelijke energietoeslag is er in Hof van Twente in 2026 niet meer. Het Noodfonds Energie opent voor aanvragen van 4 januari tot en met 7 mei 2027 en betaalt minimaal 120 en maximaal 1.800 euro (Rijksoverheid, 29 september 2026). Hoeveel huishoudens dit raakt, laat het cijfer over energiearmoede zien.

Energiearmoede treft in Hof van Twente 4,7% van de huishoudens.

Landelijk is dat 6,0%; de betaalbaarheidskloof is 832 euro per jaar (TNO/CBS Monitor Energiearmoede 2025, cijfers 2024).

Niet in dit cijfer: huishoudens die sinds 2024 door lagere prijzen of isolatie uit energiearmoede zijn gekomen.

Voorwaarden van het Noodfonds en de energietoeslag. Gemeentelijke hulp, zoals bijzondere bijstand of een energiecoach, loopt via de gemeente Hof van Twente.

Energiesubsidie in Hof van Twente: welke regelingen gelden in 2026?

Energiesubsidie in Hof van Twente loopt in 2026 via drie landelijke regelingen: de ISDE, het Warmtefonds en vanaf januari 2027 het Noodfonds Energie.

De ISDE geeft een bedrag per erkend apparaat of isolatiemaatregel. Het Warmtefonds leent 0% rente bij een gezamenlijk bruto-inkomen onder 60.000 euro en daarboven tegen een marktrente. In Hof van Twente heeft 11,7% van de geregistreerde energielabels klasse E, F of G.

Energieregelingen voor inwoners van Hof van Twente, stand 1 oktober 2026
RegelingVoor wieStatus
ISDEeigenaar-bewoner en VvE: warmtepomp, isolatie, zonneboileropen, bedrag per meldcode
Warmtefondseigenaar-bewoner en VvE: lening voor verduurzamingopen, 0% rente onder 60.000 euro inkomen
Noodfonds Energielaag inkomen en hoge energiekosten, ook blokverwarmingaanvragen 4 januari tot en met 7 mei 2027
Energietoeslag-geen landelijke regeling in 2026

Niet in deze tabel: regelingen van de gemeente Hof van Twente, de provincie Overijssel en woningcorporaties.

Energielabel Hof van Twente: hoeveel woningen hebben label A, en hoeveel E, F of G?

Energielabels in Hof van Twente zijn voor 45,0% A of beter.

Van 8.350 geregistreerde labels is 19,6% D of slechter en 11,7% E, F of G; landelijk is 41,2% A of beter (RVO Labelregister via Klimaatmonitor, peiljaar 2025).

Energielabels in Hof van Twente, peiljaar 2025 (bron: RVO Labelregister via Klimaatmonitor)
Labelklasseaandeel (%)
A of beter45,0
B en C35,4
D of slechter19,6
waarvan E, F of G11,7

Niet in deze tabel: woningen zonder geregistreerd label. B en C zijn berekend als rest van de 8.350 geregistreerde labels.

Alles over het energielabel.

Nieuwbouw in Hof van Twente: hoeveel wordt er gebouwd en wat is geregistreerd?

Nieuwbouw levert in Hof van Twente 376 woningen op van 2023 tot en met 2025.

Bij 29 woningen (7,7%) ontbreekt de bouwstartmelding, tegenover 21% landelijk (CBS 86098NED (BAG), stand augustus 2026).

Opgeleverde nieuwbouw zonder bouwstartmelding in Hof van Twente, per jaar (bron: CBS 86098NED, 2026 voorlopig)
Jaarzonder bouwstart (%)
20237,9
202413,7
20253,4
20266,5

Methode en alle gemeenten.

Woningbezit Hof van Twente: wie bezit de woningen en wat doet de beleggerskorting 2027?

Woningen in Hof van Twente worden voor 14,6% niet door de eigenaar bewoond.

Van 15.711 woningen is 19,3% corporatiebezit. Bij de gemiddelde verkoopprijs van 432.647 euro scheelt de lagere overdrachtsbelasting voor beleggers per 1 januari 2027 4.326 euro per aankoop (CBS 82900NED en 83625NED, 2025).

Het Belastingplan 2027 verlaagt de overdrachtsbelasting voor woningen die de koper niet zelf bewoont per 1 januari 2027 van 8 naar 7%. Bij de gemiddelde verkoopprijs in Hof van Twente van 432.647 euro scheelt dat 4.326 euro per aankoop. De Tweede en Eerste Kamer moeten het plan nog aannemen.

Methode en alle gemeenten.

Stroomstoring in Hof van Twente: krijg je een vergoeding?

Bij een stroomstoring in Hof van Twente van vier uur of langer krijgt een huishouden een vergoeding van de netbeheerder.

De vergoeding is 35 euro bij een onderbreking van 4 tot 8 uur, met 20 euro erbij voor elke 4 uur extra. Coteq en Enexis en Liander maken het bedrag binnen zes maanden over, zonder dat je erom hoeft te vragen (ACM).

Geen vergoeding bij onderhoud dat minstens drie dagen vooraf is aangekondigd en bij storingen in het hoogspanningsnet. De regeling geldt voor aansluitingen tot en met 3x25A; meld een storing zelf als Coteq en Enexis en Liander die niet kent.

Hof van Twente vergeleken met de buurgemeenten

Hof van Twente zit met minstens 52,6% drie fasen 13,6 procentpunt boven het gemiddelde van de 8 buurgemeenten (39,0%); Berkelland scoort hoger.

Hof van Twente en de gemeenten die eraan grenzen: drie fasen, energierekening 2027, stookkosten bij een normale winter en energiearmoede 2024
Gemeente3-fase minstens (%)energierekening 2027 (euro)stoken normaal (euro)energiearmoede (%)
Hof van Twente52,6+1351.1864,7
Berkelland57,7+1511.1074,7
Hengelo (O.)20,1+1219687,0
Rijssen-Holten36,0+1261.0893,9
Lochem51,3+1531.2084,9
Haaksbergen40,0+1371.0954,0
Wierden52,0+1211.1003,4
Almelo21,7+1269939,7
Borne32,8+1211.0043,7

Alle 342 gemeenten · andere gemeente kiezen.

Veelgestelde vragen over energie in Hof van Twente

Hoe vraag ik 3-fase aan in Hof van Twente?

Via mijnaansluiting.nl; Coteq en Enexis en Liander sturen daarna een prijsopgave. In Hof van Twente heeft minstens 52,6% van de 17.792 aansluitingen al drie fasen.

Kan ik in Hof van Twente een laadpaal van 11 kW thuis aansluiten?

Alleen met een 3-fase-aansluiting. In Hof van Twente heeft minstens 52,6% en hoogstens 68,1% van de aansluitingen drie fasen. Op een fase laadt dezelfde paal op 3,7 tot 7,4 kW.

Welke netbeheerder heeft Hof van Twente?

Coteq en Enexis en Liander, voor 17.792 kleinverbruikaansluitingen (peiljaar 2026). Een verzwaring of nieuwe aansluiting vraag je aan via mijnaansluiting.nl.

Hoeveel betaalt een huishouden in Hof van Twente in 2027 meer voor energie?

135 euro per jaar bij 1.050 m3 gas en 3.150 kWh: de energiebelasting daalt met 10 euro en de netkosten stijgen met 145 euro.

Hoe vraag ik energietoeslag aan in Hof van Twente?

Een landelijke energietoeslag is er niet meer. Het Noodfonds Energie opent op 4 januari 2027; in Hof van Twente had in 2024 4,7% van de huishoudens energiearmoede. Gemeentelijke hulp loopt via de gemeente Hof van Twente.

Wat kost stoken in Hof van Twente deze winter?

1.186 euro bij een normale winter, 1.051 euro bij een zachte en 1.488 euro bij een koude winter, geraamd voor oktober 2026 tot en met maart 2027.

Zo hebben wij geteld
  • [01] Drie fasen per wijk: open kleinverbruikdata Coteq en Enexis en Liander, peiljaar 2026; koppeling postcode naar wijk via CBS 2025. Methode en CSV.
  • [02] Wachtlijst en netcapaciteit: Capaciteitskaart Netbeheer Nederland, stand 24 augustus 2026. Methode en CSV.
  • [03] Energierekening 2027: Belastingplan 2027, nettarieven en CBS 81528NED; berekend op 15 september 2026. Methode en CSV.
  • [04] Stookkosten: CBS 86333NED en KNMI-station Hupsel; raming stookseizoen 2026/2027. Methode en CSV.
  • [05] Energiearmoede: TNO/CBS Monitor Energiearmoede 2025, cijfers 2024. Methode en CSV.
  • [06] Noodfonds Energie: Rijksoverheid, 29 september 2026. Vergoeding bij stroomstoring: ACM.
  • [07] Energielabels: RVO Labelregister via Klimaatmonitor, peiljaar 2025. Methode en CSV.
  • [08] Nieuwbouw: CBS 86098NED (BAG), stand augustus 2026. Methode en CSV.
  • [09] Woningbezit: CBS 82900NED en 83625NED, 2025. Methode en CSV.

Geteld verkoopt niets en ontvangt geen vergoeding voor een plek in onze onderzoeken. We gebruiken geen affiliate-links en verkopen geen persoonsgegevens of leads.