Wij tellen alles na. Voor journalisten
Energie en bouwen per gemeente

Energie in Berkelland: minstens 57,7% drie fasen, 151 euro duurder in 2027

Berkelland heeft 20.640 kleinverbruikaansluitingen op het net van Liander. Deze pagina zet de cijfers van Geteld voor Berkelland bij elkaar: drie fasen per wijk, de wachttijd voor verzwaren, de energierekening van 2027, de stookkosten van komende winter, energietoeslag, subsidie, energielabels en nieuwbouw. Elk cijfer heeft zijn eigen peildatum en bron.

Hoofdbevindingen
  1. De energierekening in Berkelland stijgt in 2027 met 151 euro, terwijl de netkosten met 162 euro stijgen.
  2. 32 van de 341 andere gemeenten hebben een grotere stijging van de energierekening dan Berkelland.
  3. Energiearmoede treft 4,7% van de huishoudens in Berkelland, tegenover 6,0% landelijk.
  4. In Berkelland ontbreken bij 63 nieuwbouwwoningen bouwstartmeldingen, goed voor 26,4% van de opleveringen.

Vier cijfers van je postcode zijn genoeg, of typ de naam van je gemeente. Wij bewaren niets: de check draait in je browser.

3-fase aansluiting in Berkelland: hoeveel aansluitingen hebben drie fasen?

Drie fasen komt in Berkelland voor bij minstens 57,7% en hoogstens 68,7% van de aansluitingen; de bovengrens is deels een raming.

De landelijke ondergrens is 40,3%, dus die van Berkelland ligt 17,4 procentpunt hoger. Tussen Beltrum en Neede scheelt de ondergrens 26,8 procentpunt (open kleinverbruikdata Liander, peiljaar 2026, stand 1 januari).

Aandeel aansluitingen met drie fasen per wijk in Berkelland, peiljaar 2026, wijken met minimaal 300 aansluitingen (bron: Liander via Geteld)
Wijkminstens (%)hoogstens (%)aansluitingen
Beltrum81,286,11.151
Borculo58,269,14.815
Ruurlo56,868,13.765
Eibergen56,067,45.848
Neede54,466,35.061

Niet in deze tabel: of een adres zelf een of drie fasen heeft. Liander publiceert per postcodegroep alleen het meest voorkomende aansluitingtype; de ondergrens telt de groepen waar drie fasen het meest voorkomt, de bovengrens telt de afwijkende aansluitingen erbij.

Vul je postcode in voor jouw postcodegebied, of bekijk alle gemeenten en de methode.

Wachttijd 3-fase in Berkelland: hoe vraag je een verzwaring aan en hoe lang duurt het?

Een wachttijd voor een zwaardere aansluiting in Berkelland is niet gepubliceerd; in de provincie Gelderland hebben 101 van de 191 voedingsgebieden een tekort en wachtrij.

De Capaciteitskaart Netbeheer Nederland meldde dit op 24 augustus 2026; 22 gebieden hadden ruimte. Liander publiceert geen wachttijd in maanden voor huishoudens.

Capaciteitskaart provincie Gelderland, stand 24 augustus 2026: voedingsgebieden per status (bron: Netbeheer Nederland; aggregatie Geteld)
Richtingtekort met wachtrijin onderzoekbeperktruimte
Afname (verzwaren, laadpaal, warmtepomp)101363222
Teruglevering (zonnepanelen, thuisbatterij)7894253

Niet in deze tabel: de status per gemeente of per adres. Die staat op de kaart van Liander.

Een verzwaring vraag je aan via mijnaansluiting.nl; Liander stuurt daarna een prijsopgave. Sinds 1 juli 2026 geldt in congestiegebieden een gezamenlijke wachtlijst voor klein- en grootverbruik; woningen tot en met 3x35A vallen daarop in de categorie basisbehoeften en kunnen ook moeten wachten. Zo werkt een aansluiting verzwaren.

Laadpaal aanvragen in Berkelland: thuis of openbaar?

Een laadpaal op eigen terrein in Berkelland is meestal vergunningvrij; een openbare laadpaal vraag je aan bij de gemeente Berkelland.

Thuis laadt een paal op 11 kW als de aansluiting drie fasen heeft en anders op 3,7 tot 7,4 kW. In Berkelland heeft minstens 57,7% en hoogstens 68,7% van de 20.640 aansluitingen drie fasen (Liander, peiljaar 2026).

Niet op deze pagina: afwijkende regels in het omgevingsplan van Berkelland, bijvoorbeeld bij een monument, en toestemming van de verhuurder of VvE.

Alles over de laadpaal thuis en wat een laadpaal kost.

Energierekening Berkelland 2027: hoeveel gaat een huishouden meer betalen?

De energierekening in Berkelland stijgt in 2027 met 151 euro.

Bij 980 m3 gas en 2.980 kWh dalen de energiebelastingen 11 euro en stijgen de netkosten 162 euro. 32 van de 341 andere gemeenten hebben een grotere stijging (Belastingplan 2027 en nettarieven, berekend door Geteld op 15 september 2026).

Energiebelasting en netkosten voor een huishouden in Berkelland, 2026 tegenover 2027, in euro per jaar (bron: Belastingplan 2027, nettarieven, CBS 81528NED; berekend door Geteld op 15 september 2026)
Post20262027verschil
Energiebelasting gas en stroom na belastingvermindering414403-11
Netkosten stroom en gas745907+162
Samen+151

Niet in deze tabel: de leveringsprijs van gas en stroom en het vastrecht van de leverancier. Het profiel is 980 m3 gas en 2.980 kWh, het CBS-verbruik 2025 van Berkelland. De energiebelasting 2027 volgt het Belastingplan 2027, dat de Tweede en Eerste Kamer nog moeten aannemen. Door afronding kan de som een euro afwijken.

Methode en alle gemeenten.

Stookkosten Berkelland winter 2026/2027: wat kost gas stoken?

Stoken kost in Berkelland 1.107 euro in een normale winter.

In een zachte winter kost stoken 981 euro. Bij gelijk weer is het 150 euro duurder dan vorig jaar (CBS-gasverbruik 2025, KNMI-station Hupsel, raming Geteld voor oktober 2026 tot en met maart 2027).

Geraamde gaskosten per huishouden in Berkelland, stookseizoen 2026/2027, in euro (bron: CBS 86333NED, KNMI-station Hupsel, raming Geteld)
Scenariokosten (euro)
Zachte winter981
Normale winter1.107
Koude winter1.389
Koude winter met hogere gasprijs1.686

Niet in deze tabel: woningen met stadsverwarming en woningen zonder gasaansluiting.

Methode en alle gemeenten.

Energietoeslag in Berkelland: wat kun je in 2026 en 2027 nog krijgen?

Een landelijke energietoeslag is er in Berkelland in 2026 niet meer. Het Noodfonds Energie opent voor aanvragen van 4 januari tot en met 7 mei 2027 en betaalt minimaal 120 en maximaal 1.800 euro (Rijksoverheid, 29 september 2026). Hoeveel huishoudens dit raakt, laat het cijfer over energiearmoede zien.

Energiearmoede treft in Berkelland 4,7% van de huishoudens.

Landelijk is dat 6,0%; de betaalbaarheidskloof is 795 euro per jaar (TNO/CBS Monitor Energiearmoede 2025, cijfers 2024).

Niet in dit cijfer: huishoudens die sinds 2024 door lagere prijzen of isolatie uit energiearmoede zijn gekomen.

Voorwaarden van het Noodfonds en de energietoeslag. Gemeentelijke hulp, zoals bijzondere bijstand of een energiecoach, loopt via de gemeente Berkelland.

Energiesubsidie in Berkelland: welke regelingen gelden in 2026?

Energiesubsidie in Berkelland loopt in 2026 via drie landelijke regelingen: de ISDE, het Warmtefonds en vanaf januari 2027 het Noodfonds Energie.

De ISDE geeft een bedrag per erkend apparaat of isolatiemaatregel. Het Warmtefonds leent 0% rente bij een gezamenlijk bruto-inkomen onder 60.000 euro en daarboven tegen een marktrente. In Berkelland heeft 11,2% van de geregistreerde energielabels klasse E, F of G.

Energieregelingen voor inwoners van Berkelland, stand 1 oktober 2026
RegelingVoor wieStatus
ISDEeigenaar-bewoner en VvE: warmtepomp, isolatie, zonneboileropen, bedrag per meldcode
Warmtefondseigenaar-bewoner en VvE: lening voor verduurzamingopen, 0% rente onder 60.000 euro inkomen
Noodfonds Energielaag inkomen en hoge energiekosten, ook blokverwarmingaanvragen 4 januari tot en met 7 mei 2027
Energietoeslag-geen landelijke regeling in 2026

Niet in deze tabel: regelingen van de gemeente Berkelland, de provincie Gelderland en woningcorporaties.

Energielabel Berkelland: hoeveel woningen hebben label A, en hoeveel E, F of G?

Energielabels in Berkelland zijn voor 36,7% A of beter.

Landelijk is 41,2% A of beter en 11,3% E, F of G; in Berkelland valt 11,2% in die laatste groep (RVO Labelregister via Klimaatmonitor, peiljaar 2025).

Energielabels in Berkelland, peiljaar 2025 (bron: RVO Labelregister via Klimaatmonitor)
Labelklasseaandeel (%)
A of beter36,7
B en C44,3
D of slechter19,0
waarvan E, F of G11,2

Niet in deze tabel: woningen zonder geregistreerd label. B en C zijn berekend als rest van de 10.740 geregistreerde labels.

Alles over het energielabel.

Nieuwbouw in Berkelland: hoeveel wordt er gebouwd en wat is geregistreerd?

Nieuwbouw in Berkelland leverde van 2023 tot en met 2025 239 woningen op.

Bij 63 woningen, oftewel 26,4%, ontbreekt de bouwstartmelding; landelijk is dat 21% (CBS 86098NED (BAG), stand augustus 2026).

Opgeleverde nieuwbouw zonder bouwstartmelding in Berkelland, per jaar (bron: CBS 86098NED, 2026 voorlopig)
Jaarzonder bouwstart (%)
202312,7
202446,1
202510,8

Methode en alle gemeenten.

Woningbezit Berkelland: wie bezit de woningen en wat doet de beleggerskorting 2027?

Woningen in Berkelland worden voor 10,0% niet door de eigenaar bewoond.

Corporaties bezitten 23,5% van de woningen. De gemiddelde verkoopprijs is 429.910 euro en de lagere overdrachtsbelasting scheelt beleggers per aankoop 4.299 euro vanaf 1 januari 2027 (CBS 82900NED en 83625NED, 2025).

Het Belastingplan 2027 verlaagt de overdrachtsbelasting voor woningen die de koper niet zelf bewoont per 1 januari 2027 van 8 naar 7%. Bij de gemiddelde verkoopprijs in Berkelland van 429.910 euro scheelt dat 4.299 euro per aankoop. De Tweede en Eerste Kamer moeten het plan nog aannemen.

Methode en alle gemeenten.

Stroomstoring in Berkelland: krijg je een vergoeding?

Bij een stroomstoring in Berkelland van vier uur of langer krijgt een huishouden een vergoeding van de netbeheerder.

De vergoeding is 35 euro bij een onderbreking van 4 tot 8 uur, met 20 euro erbij voor elke 4 uur extra. Liander maakt het bedrag binnen zes maanden over, zonder dat je erom hoeft te vragen (ACM).

Geen vergoeding bij onderhoud dat minstens drie dagen vooraf is aangekondigd en bij storingen in het hoogspanningsnet. De regeling geldt voor aansluitingen tot en met 3x25A; meld een storing zelf als Liander die niet kent.

Berkelland vergeleken met de gemeenten in de buurt

Berkelland zit met minstens 57,7% drie fasen 8,5 procentpunt boven het gemiddelde van de 6 gemeenten in de buurt (49,2%); Bronckhorst scoort hoger.

Berkelland en de dichtstbijzijnde gemeenten: drie fasen, energierekening 2027, stookkosten bij een normale winter en energiearmoede 2024
Gemeente3-fase minstens (%)energierekening 2027 (euro)stoken normaal (euro)energiearmoede (%)
Berkelland57,7+1511.1074,7
Oost Gelre47,1+1501.0393,5
Lochem51,3+1531.2084,9
Hof van Twente52,6+1351.1864,7
Haaksbergen40,0+1371.0954,0
Bronckhorst60,4+1521.1974,2
Winterswijk43,6+1521.0736,0

Alle 342 gemeenten · andere gemeente kiezen.

Veelgestelde vragen over energie in Berkelland

Hoe vraag ik 3-fase aan in Berkelland?

Via mijnaansluiting.nl; Liander stuurt daarna een prijsopgave. In Berkelland heeft minstens 57,7% van de 20.640 aansluitingen al drie fasen.

Kan ik in Berkelland een laadpaal van 11 kW thuis aansluiten?

Alleen met een 3-fase-aansluiting. In Berkelland heeft minstens 57,7% en hoogstens 68,7% van de aansluitingen drie fasen. Op een fase laadt dezelfde paal op 3,7 tot 7,4 kW.

Welke netbeheerder heeft Berkelland?

Liander, voor 20.640 kleinverbruikaansluitingen (peiljaar 2026). Een verzwaring of nieuwe aansluiting vraag je aan via mijnaansluiting.nl.

Hoeveel betaalt een huishouden in Berkelland in 2027 meer voor energie?

151 euro per jaar bij 980 m3 gas en 2.980 kWh: de energiebelasting daalt met 11 euro en de netkosten stijgen met 162 euro.

Hoe vraag ik energietoeslag aan in Berkelland?

Een landelijke energietoeslag is er niet meer. Het Noodfonds Energie opent op 4 januari 2027; in Berkelland had in 2024 4,7% van de huishoudens energiearmoede. Gemeentelijke hulp loopt via de gemeente Berkelland.

Wat kost stoken in Berkelland deze winter?

1.107 euro bij een normale winter, 981 euro bij een zachte en 1.389 euro bij een koude winter, geraamd voor oktober 2026 tot en met maart 2027.

Zo hebben wij geteld
  • [01] Drie fasen per wijk: open kleinverbruikdata Liander, peiljaar 2026; koppeling postcode naar wijk via CBS 2025. Methode en CSV.
  • [02] Wachtlijst en netcapaciteit: Capaciteitskaart Netbeheer Nederland, stand 24 augustus 2026. Methode en CSV.
  • [03] Energierekening 2027: Belastingplan 2027, nettarieven en CBS 81528NED; berekend op 15 september 2026. Methode en CSV.
  • [04] Stookkosten: CBS 86333NED en KNMI-station Hupsel; raming stookseizoen 2026/2027. Methode en CSV.
  • [05] Energiearmoede: TNO/CBS Monitor Energiearmoede 2025, cijfers 2024. Methode en CSV.
  • [06] Noodfonds Energie: Rijksoverheid, 29 september 2026. Vergoeding bij stroomstoring: ACM.
  • [07] Energielabels: RVO Labelregister via Klimaatmonitor, peiljaar 2025. Methode en CSV.
  • [08] Nieuwbouw: CBS 86098NED (BAG), stand augustus 2026. Methode en CSV.
  • [09] Woningbezit: CBS 82900NED en 83625NED, 2025. Methode en CSV.

Geteld verkoopt niets en ontvangt geen vergoeding voor een plek in onze onderzoeken. We gebruiken geen affiliate-links en verkopen geen persoonsgegevens of leads.