Wij tellen alles na. Voor journalisten
Energie en bouwen per gemeente

Energie in Hengelo (O.): minstens 20,1% drie fasen, 121 euro duurder in 2027

Hengelo (O.) heeft 43.130 kleinverbruikaansluitingen op het net van Enexis. Deze pagina zet de cijfers van Geteld voor Hengelo (O.) bij elkaar: drie fasen per wijk, de wachttijd voor verzwaren, de energierekening van 2027, de stookkosten van komende winter, energietoeslag, subsidie, energielabels en nieuwbouw. Elk cijfer heeft zijn eigen peildatum en bron.

Hoofdbevindingen
  1. Drie fasen heeft in Hengelo (O.) een ondergrens van 20,1%, tegenover 40,3% landelijk.
  2. De energierekening in Hengelo (O.) stijgt in 2027 met 121 euro.
  3. Energiearmoede treft in Hengelo (O.) 7,0% van de huishoudens.
  4. Nieuwbouw leverde in Hengelo (O.) van 2023 tot en met 2025 1.052 woningen op.

Vier cijfers van je postcode zijn genoeg, of typ de naam van je gemeente. Wij bewaren niets: de check draait in je browser.

3-fase aansluiting in Hengelo (O.): hoeveel aansluitingen hebben drie fasen?

Drie fasen komen in Hengelo (O.) voor bij minstens 20,1% en hoogstens 35,1% van de aansluitingen.

Landelijk is de ondergrens 40,3%, tegenover 20,1% in Hengelo (O.). In Buitengebied is de ondergrens 86,0% en in Hasseler Es 8,2% (open kleinverbruikdata Enexis, peiljaar 2026, stand 1 januari).

Aandeel aansluitingen met drie fasen per wijk in Hengelo (O.), peiljaar 2026, wijken met minimaal 300 aansluitingen (bron: Enexis via Geteld)
Wijkminstens (%)hoogstens (%)aansluitingen
Buitengebied86,091,0826
Binnenstad38,156,22.328
Slangenbeek28,345,24.407
Woolde27,942,14.348
Berflo Es22,436,14.466
Wilderinkshoek22,337,85.883
Hengelose Es14,232,15.552
Groot Driene13,725,64.546
Noord8,623,95.220
Hasseler Es8,222,35.554

Niet in deze tabel: of een adres zelf een of drie fasen heeft. Enexis publiceert per postcodegroep alleen het meest voorkomende aansluitingtype; de ondergrens telt de groepen waar drie fasen het meest voorkomt, de bovengrens telt de afwijkende aansluitingen erbij.

Vul je postcode in voor jouw postcodegebied, of bekijk alle gemeenten en de methode.

Wachttijd 3-fase in Hengelo (O.): hoe vraag je een verzwaring aan en hoe lang duurt het?

Een wachttijd voor een zwaardere aansluiting in Hengelo (O.) is niet gepubliceerd.

In de provincie Overijssel, waar Hengelo (O.) ligt, hebben 18 van de 46 voedingsgebieden een tekort en wachtrij (Capaciteitskaart Netbeheer Nederland, stand 24 augustus 2026). Enexis publiceert geen wachttijd in maanden voor huishoudens.

Capaciteitskaart provincie Overijssel, stand 24 augustus 2026: voedingsgebieden per status (bron: Netbeheer Nederland; aggregatie Geteld)
Richtingtekort met wachtrijin onderzoekbeperktruimte
Afname (verzwaren, laadpaal, warmtepomp)181189
Teruglevering (zonnepanelen, thuisbatterij)103528

Niet in deze tabel: de status per gemeente of per adres. Die staat op de kaart van Enexis.

Een verzwaring vraag je aan via mijnaansluiting.nl; Enexis stuurt daarna een prijsopgave. Sinds 1 juli 2026 geldt in congestiegebieden een gezamenlijke wachtlijst voor klein- en grootverbruik; woningen tot en met 3x35A vallen daarop in de categorie basisbehoeften en kunnen ook moeten wachten. Zo werkt een aansluiting verzwaren.

Laadpaal aanvragen in Hengelo (O.): thuis of openbaar?

Een laadpaal op eigen terrein in Hengelo (O.) is meestal vergunningvrij; een openbare laadpaal vraag je aan bij de gemeente Hengelo (O.).

Thuis laadt een paal op 11 kW als de aansluiting drie fasen heeft en anders op 3,7 tot 7,4 kW. In Hengelo (O.) heeft minstens 20,1% en hoogstens 35,1% van de 43.130 aansluitingen drie fasen (Enexis, peiljaar 2026).

Niet op deze pagina: afwijkende regels in het omgevingsplan van Hengelo (O.), bijvoorbeeld bij een monument, en toestemming van de verhuurder of VvE.

Alles over de laadpaal thuis en wat een laadpaal kost.

Energierekening Hengelo (O.) 2027: hoeveel gaat een huishouden meer betalen?

De energierekening in Hengelo (O.) stijgt in 2027 met 121 euro.

In het profiel met 830 m3 gas en 2.580 kWh stijgen de netkosten met 133 euro en daalt de energiebelasting met 12 euro (Belastingplan 2027 en nettarieven, berekening Geteld, 15 september 2026).

Energiebelasting en netkosten voor een huishouden in Hengelo (O.), 2026 tegenover 2027, in euro per jaar (bron: Belastingplan 2027, nettarieven, CBS 81528NED; berekend door Geteld op 15 september 2026)
Post20262027verschil
Energiebelasting gas en stroom na belastingvermindering260249-12
Netkosten stroom en gas742875+133
Samen+121

Niet in deze tabel: de leveringsprijs van gas en stroom en het vastrecht van de leverancier. Het profiel is 830 m3 gas en 2.580 kWh, het CBS-verbruik 2025 van Hengelo (O.). De energiebelasting 2027 volgt het Belastingplan 2027, dat de Tweede en Eerste Kamer nog moeten aannemen. Door afronding kan de som een euro afwijken.

Methode en alle gemeenten.

Stookkosten Hengelo (O.) winter 2026/2027: wat kost gas stoken?

Stoken kost in Hengelo (O.) 968 euro in een normale winter.

Bij gelijk weer kost stoken in Hengelo (O.) 131 euro meer dan vorig jaar. De raming gebruikt CBS-gasverbruik 2025 en KNMI-station Twenthe Airport (raming Geteld voor oktober 2026 tot en met maart 2027).

Geraamde gaskosten per huishouden in Hengelo (O.), stookseizoen 2026/2027, in euro (bron: CBS 86333NED, KNMI-station Twenthe Airport, raming Geteld)
Scenariokosten (euro)
Zachte winter857
Normale winter968
Koude winter1.228
Koude winter met hogere gasprijs1.492

Niet in deze tabel: woningen met stadsverwarming en woningen zonder gasaansluiting.

Methode en alle gemeenten.

Energietoeslag in Hengelo (O.): wat kun je in 2026 en 2027 nog krijgen?

Een landelijke energietoeslag is er in Hengelo (O.) in 2026 niet meer. Het Noodfonds Energie opent voor aanvragen van 4 januari tot en met 7 mei 2027 en betaalt minimaal 120 en maximaal 1.800 euro (Rijksoverheid, 29 september 2026). Hoeveel huishoudens dit raakt, laat het cijfer over energiearmoede zien.

Energiearmoede treft in Hengelo (O.) 7,0% van de huishoudens.

Landelijk is dit 6,0%; de betaalbaarheidskloof in Hengelo (O.) is 609 euro per jaar (TNO/CBS Monitor Energiearmoede 2025, cijfers 2024).

Niet in dit cijfer: huishoudens die sinds 2024 door lagere prijzen of isolatie uit energiearmoede zijn gekomen.

Voorwaarden van het Noodfonds en de energietoeslag. Gemeentelijke hulp, zoals bijzondere bijstand of een energiecoach, loopt via de gemeente Hengelo (O.).

Energiesubsidie in Hengelo (O.): welke regelingen gelden in 2026?

Energiesubsidie in Hengelo (O.) loopt in 2026 via drie landelijke regelingen: de ISDE, het Warmtefonds en vanaf januari 2027 het Noodfonds Energie.

De ISDE geeft een bedrag per erkend apparaat of isolatiemaatregel. Het Warmtefonds leent 0% rente bij een gezamenlijk bruto-inkomen onder 60.000 euro en daarboven tegen een marktrente. In Hengelo (O.) heeft 11,6% van de geregistreerde energielabels klasse E, F of G.

Energieregelingen voor inwoners van Hengelo (O.), stand 1 oktober 2026
RegelingVoor wieStatus
ISDEeigenaar-bewoner en VvE: warmtepomp, isolatie, zonneboileropen, bedrag per meldcode
Warmtefondseigenaar-bewoner en VvE: lening voor verduurzamingopen, 0% rente onder 60.000 euro inkomen
Noodfonds Energielaag inkomen en hoge energiekosten, ook blokverwarmingaanvragen 4 januari tot en met 7 mei 2027
Energietoeslag-geen landelijke regeling in 2026

Niet in deze tabel: regelingen van de gemeente Hengelo (O.), de provincie Overijssel en woningcorporaties.

Energielabel Hengelo (O.): hoeveel woningen hebben label A, en hoeveel E, F of G?

Energielabel A of beter heeft in Hengelo (O.) 42,1% van de geregistreerde labels.

Landelijk heeft 41,2% label A of beter en 11,3% label E, F of G; Hengelo (O.) telt 24.715 geregistreerde labels (RVO Labelregister via Klimaatmonitor, peiljaar 2025).

Energielabels in Hengelo (O.), peiljaar 2025 (bron: RVO Labelregister via Klimaatmonitor)
Labelklasseaandeel (%)
A of beter42,1
B en C38,6
D of slechter19,3
waarvan E, F of G11,6

Niet in deze tabel: woningen zonder geregistreerd label. B en C zijn berekend als rest van de 24.715 geregistreerde labels.

Alles over het energielabel.

Nieuwbouw in Hengelo (O.): hoeveel wordt er gebouwd en wat is geregistreerd?

Nieuwbouw leverde in Hengelo (O.) van 2023 tot en met 2025 1.052 woningen op.

Bij 7 woningen (0,7%) ontbreekt de bouwstartmelding, tegenover 21% landelijk (CBS 86098NED (BAG), stand augustus 2026).

Opgeleverde nieuwbouw zonder bouwstartmelding in Hengelo (O.), per jaar (bron: CBS 86098NED, 2026 voorlopig)
Jaarzonder bouwstart (%)
20230,5
20240,3
20251,2
20260,6

Methode en alle gemeenten.

Woningbezit Hengelo (O.): wie bezit de woningen en wat doet de beleggerskorting 2027?

Woningen in Hengelo (O.) worden voor 14,4% niet door de eigenaar bewoond.

Corporaties bezitten 30,0% van de woningen. Bij de gemiddelde verkoopprijs van 378.471 euro scheelt de lagere overdrachtsbelasting voor beleggers vanaf 1 januari 2027 3.785 euro per aankoop (CBS 82900NED en 83625NED, 2025).

Het Belastingplan 2027 verlaagt de overdrachtsbelasting voor woningen die de koper niet zelf bewoont per 1 januari 2027 van 8 naar 7%. Bij de gemiddelde verkoopprijs in Hengelo (O.) van 378.471 euro scheelt dat 3.785 euro per aankoop. De Tweede en Eerste Kamer moeten het plan nog aannemen.

Methode en alle gemeenten.

Stroomstoring in Hengelo (O.): krijg je een vergoeding?

Bij een stroomstoring in Hengelo (O.) van vier uur of langer krijgt een huishouden een vergoeding van de netbeheerder.

De vergoeding is 35 euro bij een onderbreking van 4 tot 8 uur, met 20 euro erbij voor elke 4 uur extra. Enexis maakt het bedrag binnen zes maanden over, zonder dat je erom hoeft te vragen (ACM).

Geen vergoeding bij onderhoud dat minstens drie dagen vooraf is aangekondigd en bij storingen in het hoogspanningsnet. De regeling geldt voor aansluitingen tot en met 3x25A; meld een storing zelf als Enexis die niet kent.

Hengelo (O.) vergeleken met de buurgemeenten

Hengelo (O.) zit met minstens 20,1% drie fasen 23,0 procentpunt onder het gemiddelde van de 5 buurgemeenten (43,1%); alle buurgemeenten scoren hoger.

Hengelo (O.) en de gemeenten die eraan grenzen: drie fasen, energierekening 2027, stookkosten bij een normale winter en energiearmoede 2024
Gemeente3-fase minstens (%)energierekening 2027 (euro)stoken normaal (euro)energiearmoede (%)
Hengelo (O.)20,1+1219687,0
Enschede22,7+12098211,3
Hof van Twente52,6+1351.1864,7
Dinkelland67,6+1241.2754,0
Borne32,8+1211.0043,7
Haaksbergen40,0+1371.0954,0

Alle 342 gemeenten · andere gemeente kiezen.

Veelgestelde vragen over energie in Hengelo (O.)

Hoe vraag ik 3-fase aan in Hengelo (O.)?

Via mijnaansluiting.nl; Enexis stuurt daarna een prijsopgave. In Hengelo (O.) heeft minstens 20,1% van de 43.130 aansluitingen al drie fasen.

Kan ik in Hengelo (O.) een laadpaal van 11 kW thuis aansluiten?

Alleen met een 3-fase-aansluiting. In Hengelo (O.) heeft minstens 20,1% en hoogstens 35,1% van de aansluitingen drie fasen. Op een fase laadt dezelfde paal op 3,7 tot 7,4 kW.

Welke netbeheerder heeft Hengelo (O.)?

Enexis, voor 43.130 kleinverbruikaansluitingen (peiljaar 2026). Een verzwaring of nieuwe aansluiting vraag je aan via mijnaansluiting.nl.

Hoeveel betaalt een huishouden in Hengelo (O.) in 2027 meer voor energie?

121 euro per jaar bij 830 m3 gas en 2.580 kWh: de energiebelasting daalt met 12 euro en de netkosten stijgen met 133 euro.

Hoe vraag ik energietoeslag aan in Hengelo (O.)?

Een landelijke energietoeslag is er niet meer. Het Noodfonds Energie opent op 4 januari 2027; in Hengelo (O.) had in 2024 7,0% van de huishoudens energiearmoede. Gemeentelijke hulp loopt via de gemeente Hengelo (O.).

Wat kost stoken in Hengelo (O.) deze winter?

968 euro bij een normale winter, 857 euro bij een zachte en 1.228 euro bij een koude winter, geraamd voor oktober 2026 tot en met maart 2027.

Zo hebben wij geteld
  • [01] Drie fasen per wijk: open kleinverbruikdata Enexis, peiljaar 2026; koppeling postcode naar wijk via CBS 2025. Methode en CSV.
  • [02] Wachtlijst en netcapaciteit: Capaciteitskaart Netbeheer Nederland, stand 24 augustus 2026. Methode en CSV.
  • [03] Energierekening 2027: Belastingplan 2027, nettarieven en CBS 81528NED; berekend op 15 september 2026. Methode en CSV.
  • [04] Stookkosten: CBS 86333NED en KNMI-station Twenthe Airport; raming stookseizoen 2026/2027. Methode en CSV.
  • [05] Energiearmoede: TNO/CBS Monitor Energiearmoede 2025, cijfers 2024. Methode en CSV.
  • [06] Noodfonds Energie: Rijksoverheid, 29 september 2026. Vergoeding bij stroomstoring: ACM.
  • [07] Energielabels: RVO Labelregister via Klimaatmonitor, peiljaar 2025. Methode en CSV.
  • [08] Nieuwbouw: CBS 86098NED (BAG), stand augustus 2026. Methode en CSV.
  • [09] Woningbezit: CBS 82900NED en 83625NED, 2025. Methode en CSV.

Geteld verkoopt niets en ontvangt geen vergoeding voor een plek in onze onderzoeken. We gebruiken geen affiliate-links en verkopen geen persoonsgegevens of leads.