Wij tellen alles na. Voor journalisten
Energie en bouwen per gemeente

Energie in Dinkelland: minstens 67,6% drie fasen, 124 euro duurder in 2027

Dinkelland heeft 12.300 kleinverbruikaansluitingen op het net van Enexis. Deze pagina zet de cijfers van Geteld voor Dinkelland bij elkaar: drie fasen per wijk, de wachttijd voor verzwaren, de energierekening van 2027, de stookkosten van komende winter, energietoeslag, subsidie, energielabels en nieuwbouw. Elk cijfer heeft zijn eigen peildatum en bron.

Hoofdbevindingen
  1. Vergeleken met Dinkelland hebben 5 van de 341 andere gemeenten hogere stookkosten bij een normale winter van 1.275 euro.
  2. Vergeleken met Dinkelland hebben 49 van de 341 andere gemeenten een hoger aandeel woningen dat niet door de eigenaar wordt bewoond dan 17,3%.
  3. De ondergrens voor drie fasen ligt in Dinkelland 27,3 procentpunt boven de landelijke ondergrens.

Vier cijfers van je postcode zijn genoeg, of typ de naam van je gemeente. Wij bewaren niets: de check draait in je browser.

3-fase aansluiting in Dinkelland: hoeveel aansluitingen hebben drie fasen?

Drie fasen komen in Dinkelland voor bij minstens 67,6% en hoogstens 79,4% van de aansluitingen.

De ondergrens ligt 27,3 procentpunt boven de landelijke ondergrens. Tussen Lattrop-Breklenkamp en Ootmarsum is het verschil in de ondergrens 49,3 procentpunt (open kleinverbruikdata Enexis, peiljaar 2026, stand 1 januari).

Aandeel aansluitingen met drie fasen per wijk in Dinkelland, peiljaar 2026, wijken met minimaal 300 aansluitingen (bron: Enexis via Geteld)
Wijkminstens (%)hoogstens (%)aansluitingen
Lattrop-Breklenkamp100,0100,0495
Tilligte95,797,4346
Saasveld86,391,4664
Rossum72,482,9946
Noord Deurningen67,686,3547
Deurningen65,579,0877
Denekamp64,576,64.266
Weerselo64,576,51.415
Ootmarsum50,768,42.282

Niet in deze tabel: of een adres zelf een of drie fasen heeft. Enexis publiceert per postcodegroep alleen het meest voorkomende aansluitingtype; de ondergrens telt de groepen waar drie fasen het meest voorkomt, de bovengrens telt de afwijkende aansluitingen erbij.

Vul je postcode in voor jouw postcodegebied, of bekijk alle gemeenten en de methode.

Wachttijd 3-fase in Dinkelland: hoe vraag je een verzwaring aan en hoe lang duurt het?

Een wachttijd voor een zwaardere aansluiting in Dinkelland is niet gepubliceerd; in de provincie Overijssel hebben 18 van de 46 voedingsgebieden een tekort en wachtrij.

De Capaciteitskaart Netbeheer Nederland, stand 24 augustus 2026, telt 18 van de 46 voedingsgebieden met tekort en wachtrij. Enexis publiceert geen wachttijd in maanden voor huishoudens.

Capaciteitskaart provincie Overijssel, stand 24 augustus 2026: voedingsgebieden per status (bron: Netbeheer Nederland; aggregatie Geteld)
Richtingtekort met wachtrijin onderzoekbeperktruimte
Afname (verzwaren, laadpaal, warmtepomp)181189
Teruglevering (zonnepanelen, thuisbatterij)103528

Niet in deze tabel: de status per gemeente of per adres. Die staat op de kaart van Enexis.

Een verzwaring vraag je aan via mijnaansluiting.nl; Enexis stuurt daarna een prijsopgave. Sinds 1 juli 2026 geldt in congestiegebieden een gezamenlijke wachtlijst voor klein- en grootverbruik; woningen tot en met 3x35A vallen daarop in de categorie basisbehoeften en kunnen ook moeten wachten. Zo werkt een aansluiting verzwaren.

Laadpaal aanvragen in Dinkelland: thuis of openbaar?

Een laadpaal op eigen terrein in Dinkelland is meestal vergunningvrij; een openbare laadpaal vraag je aan bij de gemeente Dinkelland.

Thuis laadt een paal op 11 kW als de aansluiting drie fasen heeft en anders op 3,7 tot 7,4 kW. In Dinkelland heeft minstens 67,6% en hoogstens 79,4% van de 12.300 aansluitingen drie fasen (Enexis, peiljaar 2026).

Niet op deze pagina: afwijkende regels in het omgevingsplan van Dinkelland, bijvoorbeeld bij een monument, en toestemming van de verhuurder of VvE.

Alles over de laadpaal thuis en wat een laadpaal kost.

Energierekening Dinkelland 2027: hoeveel gaat een huishouden meer betalen?

De energierekening in Dinkelland stijgt in 2027 met 124 euro.

Voor het profiel van 1.130 m3 gas en 3.370 kWh stijgen de netkosten met 133 euro en daalt de energiebelasting met 9 euro (berekening Geteld, 15 september 2026).

Energiebelasting en netkosten voor een huishouden in Dinkelland, 2026 tegenover 2027, in euro per jaar (bron: Belastingplan 2027, nettarieven, CBS 81528NED; berekend door Geteld op 15 september 2026)
Post20262027verschil
Energiebelasting gas en stroom na belastingvermindering566557-9
Netkosten stroom en gas742875+133
Samen+124

Niet in deze tabel: de leveringsprijs van gas en stroom en het vastrecht van de leverancier. Het profiel is 1.130 m3 gas en 3.370 kWh, het CBS-verbruik 2025 van Dinkelland. De energiebelasting 2027 volgt het Belastingplan 2027, dat de Tweede en Eerste Kamer nog moeten aannemen. Door afronding kan de som een euro afwijken.

Methode en alle gemeenten.

Stookkosten Dinkelland winter 2026/2027: wat kost gas stoken?

Stoken kost in Dinkelland 1.275 euro in een normale winter.

In een koude winter met hogere gasprijs kost stoken 1.964 euro. 5 van de 341 andere gemeenten hebben hogere stookkosten (CBS-gasverbruik 2025, KNMI-station Twenthe Airport, raming Geteld voor oktober 2026 tot en met maart 2027).

Geraamde gaskosten per huishouden in Dinkelland, stookseizoen 2026/2027, in euro (bron: CBS 86333NED, KNMI-station Twenthe Airport, raming Geteld)
Scenariokosten (euro)
Zachte winter1.129
Normale winter1.275
Koude winter1.617
Koude winter met hogere gasprijs1.964

Niet in deze tabel: woningen met stadsverwarming en woningen zonder gasaansluiting.

Methode en alle gemeenten.

Energietoeslag in Dinkelland: wat kun je in 2026 en 2027 nog krijgen?

Een landelijke energietoeslag is er in Dinkelland in 2026 niet meer. Het Noodfonds Energie opent voor aanvragen van 4 januari tot en met 7 mei 2027 en betaalt minimaal 120 en maximaal 1.800 euro (Rijksoverheid, 29 september 2026). Hoeveel huishoudens dit raakt, laat het cijfer over energiearmoede zien.

Energiearmoede treft in Dinkelland 4,0% van de huishoudens.

Landelijk gaat het om 6,0% van de huishoudens. De betaalbaarheidskloof is 893 euro per jaar (TNO/CBS Monitor Energiearmoede 2025, cijfers 2024).

Niet in dit cijfer: huishoudens die sinds 2024 door lagere prijzen of isolatie uit energiearmoede zijn gekomen.

Voorwaarden van het Noodfonds en de energietoeslag. Gemeentelijke hulp, zoals bijzondere bijstand of een energiecoach, loopt via de gemeente Dinkelland.

Energiesubsidie in Dinkelland: welke regelingen gelden in 2026?

Energiesubsidie in Dinkelland loopt in 2026 via drie landelijke regelingen: de ISDE, het Warmtefonds en vanaf januari 2027 het Noodfonds Energie.

De ISDE geeft een bedrag per erkend apparaat of isolatiemaatregel. Het Warmtefonds leent 0% rente bij een gezamenlijk bruto-inkomen onder 60.000 euro en daarboven tegen een marktrente. In Dinkelland heeft 14,8% van de geregistreerde energielabels klasse E, F of G.

Energieregelingen voor inwoners van Dinkelland, stand 1 oktober 2026
RegelingVoor wieStatus
ISDEeigenaar-bewoner en VvE: warmtepomp, isolatie, zonneboileropen, bedrag per meldcode
Warmtefondseigenaar-bewoner en VvE: lening voor verduurzamingopen, 0% rente onder 60.000 euro inkomen
Noodfonds Energielaag inkomen en hoge energiekosten, ook blokverwarmingaanvragen 4 januari tot en met 7 mei 2027
Energietoeslag-geen landelijke regeling in 2026

Niet in deze tabel: regelingen van de gemeente Dinkelland, de provincie Overijssel en woningcorporaties.

Energielabel Dinkelland: hoeveel woningen hebben label A, en hoeveel E, F of G?

Van de energielabels in Dinkelland is 37,2% A of beter.

Verder is 14,8% E, F of G, tegenover 11,3% landelijk (RVO Labelregister via Klimaatmonitor, peiljaar 2025).

Energielabels in Dinkelland, peiljaar 2025 (bron: RVO Labelregister via Klimaatmonitor)
Labelklasseaandeel (%)
A of beter37,2
B en C39,6
D of slechter23,2
waarvan E, F of G14,8

Niet in deze tabel: woningen zonder geregistreerd label. B en C zijn berekend als rest van de 4.585 geregistreerde labels.

Alles over het energielabel.

Nieuwbouw in Dinkelland: hoeveel wordt er gebouwd en wat is geregistreerd?

Aan nieuwbouw zijn in Dinkelland 379 woningen opgeleverd in 2023 tot en met 2025.

Bij 33 woningen, 8,7%, ontbreekt de bouwstartmelding; landelijk is dat 21% (CBS 86098NED (BAG), stand augustus 2026).

Opgeleverde nieuwbouw zonder bouwstartmelding in Dinkelland, per jaar (bron: CBS 86098NED, 2026 voorlopig)
Jaarzonder bouwstart (%)
20233,0
20242,0
202515,5
202610,7

Methode en alle gemeenten.

Woningbezit Dinkelland: wie bezit de woningen en wat doet de beleggerskorting 2027?

Van de woningen in Dinkelland wordt 17,3% niet door de eigenaar bewoond.

12,2% is corporatiebezit. 49 van de 341 andere gemeenten hebben een hoger aandeel woningen dat niet door de eigenaar wordt bewoond (CBS 82900NED en 83625NED, 2025).

Het Belastingplan 2027 verlaagt de overdrachtsbelasting voor woningen die de koper niet zelf bewoont per 1 januari 2027 van 8 naar 7%. Bij de gemiddelde verkoopprijs in Dinkelland van 456.043 euro scheelt dat 4.560 euro per aankoop. De Tweede en Eerste Kamer moeten het plan nog aannemen.

Methode en alle gemeenten.

Stroomstoring in Dinkelland: krijg je een vergoeding?

Bij een stroomstoring in Dinkelland van vier uur of langer krijgt een huishouden een vergoeding van de netbeheerder.

De vergoeding is 35 euro bij een onderbreking van 4 tot 8 uur, met 20 euro erbij voor elke 4 uur extra. Enexis maakt het bedrag binnen zes maanden over, zonder dat je erom hoeft te vragen (ACM).

Geen vergoeding bij onderhoud dat minstens drie dagen vooraf is aangekondigd en bij storingen in het hoogspanningsnet. De regeling geldt voor aansluitingen tot en met 3x25A; meld een storing zelf als Enexis die niet kent.

Dinkelland vergeleken met de buurgemeenten

Dinkelland zit met minstens 67,6% drie fasen 31,5 procentpunt boven het gemiddelde van de 6 buurgemeenten (36,1%); geen buurgemeente scoort hoger.

Dinkelland en de gemeenten die eraan grenzen: drie fasen, energierekening 2027, stookkosten bij een normale winter en energiearmoede 2024
Gemeente3-fase minstens (%)energierekening 2027 (euro)stoken normaal (euro)energiearmoede (%)
Dinkelland67,6+1241.2754,0
Tubbergen63,1+1221.2413,8
Losser45,6+1221.1285,7
Oldenzaal32,0+1261.0385,7
Hengelo (O.)20,1+1219687,0
Enschede22,7+12098211,3
Borne32,8+1211.0043,7

Alle 342 gemeenten · andere gemeente kiezen.

Veelgestelde vragen over energie in Dinkelland

Hoe vraag ik 3-fase aan in Dinkelland?

Via mijnaansluiting.nl; Enexis stuurt daarna een prijsopgave. In Dinkelland heeft minstens 67,6% van de 12.300 aansluitingen al drie fasen.

Kan ik in Dinkelland een laadpaal van 11 kW thuis aansluiten?

Alleen met een 3-fase-aansluiting. In Dinkelland heeft minstens 67,6% en hoogstens 79,4% van de aansluitingen drie fasen. Op een fase laadt dezelfde paal op 3,7 tot 7,4 kW.

Welke netbeheerder heeft Dinkelland?

Enexis, voor 12.300 kleinverbruikaansluitingen (peiljaar 2026). Een verzwaring of nieuwe aansluiting vraag je aan via mijnaansluiting.nl.

Hoeveel betaalt een huishouden in Dinkelland in 2027 meer voor energie?

124 euro per jaar bij 1.130 m3 gas en 3.370 kWh: de energiebelasting daalt met 9 euro en de netkosten stijgen met 133 euro.

Hoe vraag ik energietoeslag aan in Dinkelland?

Een landelijke energietoeslag is er niet meer. Het Noodfonds Energie opent op 4 januari 2027; in Dinkelland had in 2024 4,0% van de huishoudens energiearmoede. Gemeentelijke hulp loopt via de gemeente Dinkelland.

Wat kost stoken in Dinkelland deze winter?

1.275 euro bij een normale winter, 1.129 euro bij een zachte en 1.617 euro bij een koude winter, geraamd voor oktober 2026 tot en met maart 2027.

Zo hebben wij geteld
  • [01] Drie fasen per wijk: open kleinverbruikdata Enexis, peiljaar 2026; koppeling postcode naar wijk via CBS 2025. Methode en CSV.
  • [02] Wachtlijst en netcapaciteit: Capaciteitskaart Netbeheer Nederland, stand 24 augustus 2026. Methode en CSV.
  • [03] Energierekening 2027: Belastingplan 2027, nettarieven en CBS 81528NED; berekend op 15 september 2026. Methode en CSV.
  • [04] Stookkosten: CBS 86333NED en KNMI-station Twenthe Airport; raming stookseizoen 2026/2027. Methode en CSV.
  • [05] Energiearmoede: TNO/CBS Monitor Energiearmoede 2025, cijfers 2024. Methode en CSV.
  • [06] Noodfonds Energie: Rijksoverheid, 29 september 2026. Vergoeding bij stroomstoring: ACM.
  • [07] Energielabels: RVO Labelregister via Klimaatmonitor, peiljaar 2025. Methode en CSV.
  • [08] Nieuwbouw: CBS 86098NED (BAG), stand augustus 2026. Methode en CSV.
  • [09] Woningbezit: CBS 82900NED en 83625NED, 2025. Methode en CSV.

Geteld verkoopt niets en ontvangt geen vergoeding voor een plek in onze onderzoeken. We gebruiken geen affiliate-links en verkopen geen persoonsgegevens of leads.