Wij tellen alles na. Voor journalisten
Energie en bouwen per gemeente

Energie in Enschede: minstens 22,7% drie fasen, 120 euro duurder in 2027

Enschede heeft 78.887 kleinverbruikaansluitingen op het net van Enexis. Deze pagina zet de cijfers van Geteld voor Enschede bij elkaar: drie fasen per wijk, de wachttijd voor verzwaren, de energierekening van 2027, de stookkosten van komende winter, stadsverwarming, energietoeslag, subsidie, energielabels en nieuwbouw. Elk cijfer heeft zijn eigen peildatum en bron.

Hoofdbevindingen
  1. De ondergrens voor drie fasen in Enschede ligt 17,6 procentpunt onder de landelijke ondergrens.
  2. De energierekening in Enschede stijgt in 2027 met 120 euro; 19 van de 341 andere gemeenten hebben een kleinere stijging.
  3. Energiearmoede treft in Enschede 11,3% van de huishoudens; 3 van de 340 andere gemeenten hebben een hoger aandeel.

Vier cijfers van je postcode zijn genoeg, of typ de naam van je gemeente. Wij bewaren niets: de check draait in je browser.

3-fase aansluiting in Enschede: hoeveel aansluitingen hebben drie fasen?

Drie fasen in Enschede komen voor bij minstens 22,7% en hoogstens 39,0% van de aansluitingen.

De ondergrens ligt 17,6 procentpunt onder de landelijke ondergrens. In Enschede-Zuid ligt die ondergrens op 9,8% (open kleinverbruikdata Enexis, peiljaar 2026, stand 1 januari).

Aandeel aansluitingen met drie fasen per wijk in Enschede, peiljaar 2026, wijken met minimaal 300 aansluitingen (bron: Enexis via Geteld)
Wijkminstens (%)hoogstens (%)aansluitingen
Bedrijfsterreinen Enschede-West95,798,8909
Landelijk gebied en kernen75,984,94.584
Hogeland - Velve28,345,06.230
Enschede-Noord26,643,49.139
Ribbelt - Stokhorst24,447,54.327
Binnensingelgebied21,838,415.802
Glanerbrug en omgeving17,333,67.361
Twekkelerveld - T.H.T.16,135,74.751
Boswinkel - Stadsveld12,331,410.704
Enschede-Zuid9,823,715.080

Niet in deze tabel: of een adres zelf een of drie fasen heeft. Enexis publiceert per postcodegroep alleen het meest voorkomende aansluitingtype; de ondergrens telt de groepen waar drie fasen het meest voorkomt, de bovengrens telt de afwijkende aansluitingen erbij.

Vul je postcode in voor jouw postcodegebied, of bekijk alle gemeenten en de methode.

Wachttijd 3-fase in Enschede: hoe vraag je een verzwaring aan en hoe lang duurt het?

In de provincie Overijssel, waar Enschede ligt, hebben 18 van de 46 voedingsgebieden een tekort en wachtrij; Enexis publiceert geen wachttijd in maanden voor huishoudens.

De Capaciteitskaart Netbeheer Nederland meldt 18 voedingsgebieden met tekort en wachtrij en 9 met ruimte (stand 24 augustus 2026). Enexis publiceert geen wachttijd in maanden voor huishoudens.

Capaciteitskaart provincie Overijssel, stand 24 augustus 2026: voedingsgebieden per status (bron: Netbeheer Nederland; aggregatie Geteld)
Richtingtekort met wachtrijin onderzoekbeperktruimte
Afname (verzwaren, laadpaal, warmtepomp)181189
Teruglevering (zonnepanelen, thuisbatterij)103528

Niet in deze tabel: de status per gemeente of per adres. Die staat op de kaart van Enexis.

Een verzwaring vraag je aan via mijnaansluiting.nl; Enexis stuurt daarna een prijsopgave. Sinds 1 juli 2026 geldt in congestiegebieden een gezamenlijke wachtlijst voor klein- en grootverbruik; woningen tot en met 3x35A vallen daarop in de categorie basisbehoeften en kunnen ook moeten wachten. Zo werkt een aansluiting verzwaren.

Laadpaal aanvragen in Enschede: thuis of openbaar?

Een laadpaal op eigen terrein in Enschede is meestal vergunningvrij; een openbare laadpaal vraag je aan bij de gemeente Enschede.

Thuis laadt een paal op 11 kW als de aansluiting drie fasen heeft en anders op 3,7 tot 7,4 kW. In Enschede heeft minstens 22,7% en hoogstens 39,0% van de 78.887 aansluitingen drie fasen (Enexis, peiljaar 2026).

Niet op deze pagina: afwijkende regels in het omgevingsplan van Enschede, bijvoorbeeld bij een monument, en toestemming van de verhuurder of VvE.

Alles over de laadpaal thuis en wat een laadpaal kost.

Energierekening Enschede 2027: hoeveel gaat een huishouden meer betalen?

De energierekening in Enschede stijgt in 2027 met 120 euro.

De berekening vergelijkt 2027 met 2026 voor een verbruik van 730 m3 gas en 2.540 kWh. De netkosten stijgen met 133 euro en de energiebelasting daalt met 13 euro (Belastingplan 2027 en nettarieven, berekend door Geteld op 15 september 2026).

Energiebelasting en netkosten voor een huishouden in Enschede, 2026 tegenover 2027, in euro per jaar (bron: Belastingplan 2027, nettarieven, CBS 81528NED; berekend door Geteld op 15 september 2026)
Post20262027verschil
Energiebelasting gas en stroom na belastingvermindering183170-13
Netkosten stroom en gas742875+133
Samen+120

Niet in deze tabel: de leveringsprijs van gas en stroom en het vastrecht van de leverancier. Het profiel is 730 m3 gas en 2.540 kWh, het CBS-verbruik 2025 van Enschede. De energiebelasting 2027 volgt het Belastingplan 2027, dat de Tweede en Eerste Kamer nog moeten aannemen. Door afronding kan de som een euro afwijken.

Methode en alle gemeenten.

Stookkosten Enschede winter 2026/2027: wat kost gas stoken?

Stoken kost in Enschede 982 euro in een normale winter.

In een zachte winter is de raming 869 euro, volgens CBS-gasverbruik 2025, KNMI-station Twenthe Airport en Geteld voor oktober 2026 tot en met maart 2027.

Geraamde gaskosten per huishouden in Enschede, stookseizoen 2026/2027, in euro (bron: CBS 86333NED, KNMI-station Twenthe Airport, raming Geteld)
Scenariokosten (euro)
Zachte winter869
Normale winter982
Koude winter1.245
Koude winter met hogere gasprijs1.512

Niet in deze tabel: woningen met stadsverwarming en woningen zonder gasaansluiting.

Methode en alle gemeenten.

Stadsverwarming Enschede: wat kost een warmtenet per jaar?

Stadsverwarming in Enschede kost maximaal 1.469 euro per jaar bij een verbruik van 20 GJ.

Het ACM-maximum voor 2026 bestaat uit 615,66 euro vastrecht, 33,73 euro meettarief en 40,97 euro per GJ. In Enschede heeft 16,1% van de woningen stadsverwarming (CBS, verbruik 2025).

Maximumtarieven warmte van de ACM, 2023 tot en met 2026, in euro inclusief btw (bron: ACM-tarievenbesluiten)
Jaarvast per jaarper GJmeettarief20 GJ per jaar
2023549,5890,9130,752.399
2024582,8246,6931,681.548
2025577,4843,7932,801.486
2026615,6640,9733,731.469

Niet in deze tabel: de huur van de afleverset (in 2026 maximaal 178,51 euro per jaar als die van het warmtebedrijf is), de aansluitbijdrage bij nieuwbouw, warm water buiten de GJ-meting en kortingen in contracten van woningcorporaties. In 2023 gold daarnaast het prijsplafond van 47,38 euro per GJ voor de eerste 37 GJ. Dit zijn landelijke maxima; een warmtebedrijf mag eronder blijven.

Tarieven per warmtebedrijf en alles over stadsverwarming.

Energietoeslag in Enschede: wat kun je in 2026 en 2027 nog krijgen?

Een landelijke energietoeslag is er in Enschede in 2026 niet meer. Het Noodfonds Energie opent voor aanvragen van 4 januari tot en met 7 mei 2027 en betaalt minimaal 120 en maximaal 1.800 euro (Rijksoverheid, 29 september 2026). Hoeveel huishoudens dit raakt, laat het cijfer over energiearmoede zien.

Energiearmoede treft in Enschede 11,3% van de huishoudens.

Landelijk treft energiearmoede 6,0% van de huishoudens; de betaalbaarheidskloof in Enschede is 599 euro per jaar (TNO/CBS Monitor Energiearmoede 2025, cijfers 2024).

Niet in dit cijfer: huishoudens die sinds 2024 door lagere prijzen of isolatie uit energiearmoede zijn gekomen.

Voorwaarden van het Noodfonds en de energietoeslag. Gemeentelijke hulp, zoals bijzondere bijstand of een energiecoach, loopt via de gemeente Enschede.

Energiesubsidie in Enschede: welke regelingen gelden in 2026?

Energiesubsidie in Enschede loopt in 2026 via drie landelijke regelingen: de ISDE, het Warmtefonds en vanaf januari 2027 het Noodfonds Energie.

De ISDE geeft een bedrag per erkend apparaat of isolatiemaatregel. Het Warmtefonds leent 0% rente bij een gezamenlijk bruto-inkomen onder 60.000 euro en daarboven tegen een marktrente. In Enschede heeft 11,8% van de geregistreerde energielabels klasse E, F of G.

Energieregelingen voor inwoners van Enschede, stand 1 oktober 2026
RegelingVoor wieStatus
ISDEeigenaar-bewoner en VvE: warmtepomp, isolatie, zonneboileropen, bedrag per meldcode
Warmtefondseigenaar-bewoner en VvE: lening voor verduurzamingopen, 0% rente onder 60.000 euro inkomen
Noodfonds Energielaag inkomen en hoge energiekosten, ook blokverwarmingaanvragen 4 januari tot en met 7 mei 2027
Energietoeslag-geen landelijke regeling in 2026

Niet in deze tabel: regelingen van de gemeente Enschede, de provincie Overijssel en woningcorporaties.

Energielabel Enschede: hoeveel woningen hebben label A, en hoeveel E, F of G?

Energielabels in Enschede zijn voor 37,3% van de geregistreerde labels A of beter.

Landelijk is 41,2% van de labels A of beter. In Enschede heeft 11,8% van de labels E, F of G (RVO Labelregister via Klimaatmonitor, peiljaar 2025).

Energielabels in Enschede, peiljaar 2025 (bron: RVO Labelregister via Klimaatmonitor)
Labelklasseaandeel (%)
A of beter37,3
B en C41,7
D of slechter21,0
waarvan E, F of G11,8

Niet in deze tabel: woningen zonder geregistreerd label. B en C zijn berekend als rest van de 53.025 geregistreerde labels.

Alles over het energielabel.

Nieuwbouw in Enschede: hoeveel wordt er gebouwd en wat is geregistreerd?

Nieuwbouw in Enschede telt 1.891 opgeleverde woningen van 2023 tot en met 2025.

Bij 106 woningen (5,6%) ontbreekt de bouwstartmelding, tegen 21% landelijk (CBS 86098NED (BAG), stand augustus 2026).

Opgeleverde nieuwbouw zonder bouwstartmelding in Enschede, per jaar (bron: CBS 86098NED, 2026 voorlopig)
Jaarzonder bouwstart (%)
202312,9
20240,9
20256,4
20261,0

Methode en alle gemeenten.

Woningbezit Enschede: wie bezit de woningen en wat doet de beleggerskorting 2027?

Van de woningen in Enschede wordt 16,6% niet door de eigenaar bewoond.

Daarnaast is 36,3% corporatiebezit. Bij een gemiddelde verkoopprijs van 373.780 euro scheelt de lagere overdrachtsbelasting voor beleggers per 1 januari 2027 3.738 euro per aankoop (CBS 82900NED en 83625NED, 2025).

Het Belastingplan 2027 verlaagt de overdrachtsbelasting voor woningen die de koper niet zelf bewoont per 1 januari 2027 van 8 naar 7%. Bij de gemiddelde verkoopprijs in Enschede van 373.780 euro scheelt dat 3.738 euro per aankoop. De Tweede en Eerste Kamer moeten het plan nog aannemen.

Methode en alle gemeenten.

Stroomstoring in Enschede: krijg je een vergoeding?

Bij een stroomstoring in Enschede van vier uur of langer krijgt een huishouden een vergoeding van de netbeheerder.

De vergoeding is 35 euro bij een onderbreking van 4 tot 8 uur, met 20 euro erbij voor elke 4 uur extra. Enexis maakt het bedrag binnen zes maanden over, zonder dat je erom hoeft te vragen (ACM).

Geen vergoeding bij onderhoud dat minstens drie dagen vooraf is aangekondigd en bij storingen in het hoogspanningsnet. De regeling geldt voor aansluitingen tot en met 3x25A; meld een storing zelf als Enexis die niet kent.

Enschede vergeleken met de buurgemeenten

Enschede zit met minstens 22,7% drie fasen 18,4 procentpunt onder het gemiddelde van de 5 buurgemeenten (41,1%); Haaksbergen, Losser, Dinkelland en Oldenzaal scoren hoger.

Enschede en de gemeenten die eraan grenzen: drie fasen, energierekening 2027, stookkosten bij een normale winter en energiearmoede 2024
Gemeente3-fase minstens (%)energierekening 2027 (euro)stoken normaal (euro)energiearmoede (%)
Enschede22,7+12098211,3
Hengelo (O.)20,1+1219687,0
Haaksbergen40,0+1371.0954,0
Losser45,6+1221.1285,7
Dinkelland67,6+1241.2754,0
Oldenzaal32,0+1261.0385,7

Alle 342 gemeenten · andere gemeente kiezen.

Veelgestelde vragen over energie in Enschede

Hoe vraag ik 3-fase aan in Enschede?

Via mijnaansluiting.nl; Enexis stuurt daarna een prijsopgave. In Enschede heeft minstens 22,7% van de 78.887 aansluitingen al drie fasen.

Kan ik in Enschede een laadpaal van 11 kW thuis aansluiten?

Alleen met een 3-fase-aansluiting. In Enschede heeft minstens 22,7% en hoogstens 39,0% van de aansluitingen drie fasen. Op een fase laadt dezelfde paal op 3,7 tot 7,4 kW.

Welke netbeheerder heeft Enschede?

Enexis, voor 78.887 kleinverbruikaansluitingen (peiljaar 2026). Een verzwaring of nieuwe aansluiting vraag je aan via mijnaansluiting.nl.

Hoeveel betaalt een huishouden in Enschede in 2027 meer voor energie?

120 euro per jaar bij 730 m3 gas en 2.540 kWh: de energiebelasting daalt met 13 euro en de netkosten stijgen met 133 euro.

Hoe vraag ik energietoeslag aan in Enschede?

Een landelijke energietoeslag is er niet meer. Het Noodfonds Energie opent op 4 januari 2027; in Enschede had in 2024 11,3% van de huishoudens energiearmoede. Gemeentelijke hulp loopt via de gemeente Enschede.

Wat kost stoken in Enschede deze winter?

982 euro bij een normale winter, 869 euro bij een zachte en 1.245 euro bij een koude winter, geraamd voor oktober 2026 tot en met maart 2027.

Zo hebben wij geteld
  • [01] Drie fasen per wijk: open kleinverbruikdata Enexis, peiljaar 2026; koppeling postcode naar wijk via CBS 2025. Methode en CSV.
  • [02] Wachtlijst en netcapaciteit: Capaciteitskaart Netbeheer Nederland, stand 24 augustus 2026. Methode en CSV.
  • [03] Energierekening 2027: Belastingplan 2027, nettarieven en CBS 81528NED; berekend op 15 september 2026. Methode en CSV.
  • [04] Stookkosten: CBS 86333NED en KNMI-station Twenthe Airport; raming stookseizoen 2026/2027. Methode en CSV.
  • [05] Warmtetarieven: ACM-tarievenbesluiten 2023 tot en met 2026. Methode en CSV.
  • [06] Energiearmoede: TNO/CBS Monitor Energiearmoede 2025, cijfers 2024. Methode en CSV.
  • [07] Noodfonds Energie: Rijksoverheid, 29 september 2026. Vergoeding bij stroomstoring: ACM.
  • [08] Energielabels: RVO Labelregister via Klimaatmonitor, peiljaar 2025. Methode en CSV.
  • [09] Nieuwbouw: CBS 86098NED (BAG), stand augustus 2026. Methode en CSV.
  • [10] Woningbezit: CBS 82900NED en 83625NED, 2025. Methode en CSV.

Geteld verkoopt niets en ontvangt geen vergoeding voor een plek in onze onderzoeken. We gebruiken geen affiliate-links en verkopen geen persoonsgegevens of leads.