Wij tellen alles na. Voor journalisten
Energie en bouwen per gemeente

Energie in Almelo: minstens 21,7% drie fasen, 126 euro duurder in 2027

Almelo heeft 38.404 kleinverbruikaansluitingen op het net van Coteq en Enexis. Deze pagina zet de cijfers van Geteld voor Almelo bij elkaar: drie fasen per wijk, de wachttijd voor verzwaren, de energierekening van 2027, de stookkosten van komende winter, energietoeslag, subsidie, energielabels en nieuwbouw. Elk cijfer heeft zijn eigen peildatum en bron.

Hoofdbevindingen
  1. Bij drie fasen ligt de ondergrens in Almelo 18,6 procentpunt onder de landelijke ondergrens.
  2. De ondergrens voor drie fasen verschilt in Almelo tussen de wijken 70,3 procentpunt.
  3. Energiearmoede treft in Almelo 9,7% van de huishoudens, tegenover 6,0% landelijk.
  4. 6 van de 340 andere gemeenten hebben een hoger aandeel energiearmoede dan Almelo.

Vier cijfers van je postcode zijn genoeg, of typ de naam van je gemeente. Wij bewaren niets: de check draait in je browser.

3-fase aansluiting in Almelo: hoeveel aansluitingen hebben drie fasen?

Drie fasen komen in Almelo voor bij minstens 21,7% en hoogstens 40,0% van de aansluitingen.

Dat ligt 18,6 procentpunt onder de landelijke ondergrens. In Bornerbroek is de ondergrens 75,5% en in Schelfhorst 5,2% (open kleinverbruikdata Coteq en Enexis, peiljaar 2026, stand 1 januari).

Aandeel aansluitingen met drie fasen per wijk in Almelo, peiljaar 2026, wijken met minimaal 300 aansluitingen (bron: Coteq en Enexis via Geteld)
Wijkminstens (%)hoogstens (%)aansluitingen
Bornerbroek75,586,2886
Aadorp64,377,4647
Noorderkwartier49,365,13.610
Sluitersveld39,153,54.022
Hofkamp31,855,51.816
Binnenstad20,733,94.060
Windmolenbroek14,931,26.058
Wierdense Hoek13,936,43.338
Nieuwstraat-Kwartier11,031,31.733
De Riet9,025,03.838
Ossenkoppelerhoek8,738,63.586
Schelfhorst5,225,34.810

Niet in deze tabel: of een adres zelf een of drie fasen heeft. Coteq en Enexis publiceren per postcodegroep alleen het meest voorkomende aansluitingtype; de ondergrens telt de groepen waar drie fasen het meest voorkomt, de bovengrens telt de afwijkende aansluitingen erbij.

Vul je postcode in voor jouw postcodegebied, of bekijk alle gemeenten en de methode.

Wachttijd 3-fase in Almelo: hoe vraag je een verzwaring aan en hoe lang duurt het?

In de provincie Overijssel, waar Almelo ligt, is een wachttijd in maanden voor huishoudens niet gepubliceerd.

De Capaciteitskaart Netbeheer Nederland telde op 24 augustus 2026 18 van de 46 voedingsgebieden met een tekort en wachtrij, en 9 met ruimte. Coteq en Enexis publiceren geen wachttijd in maanden voor huishoudens.

Capaciteitskaart provincie Overijssel, stand 24 augustus 2026: voedingsgebieden per status (bron: Netbeheer Nederland; aggregatie Geteld)
Richtingtekort met wachtrijin onderzoekbeperktruimte
Afname (verzwaren, laadpaal, warmtepomp)181189
Teruglevering (zonnepanelen, thuisbatterij)103528

Niet in deze tabel: de status per gemeente of per adres. Die staat op de kaart van Coteq en Enexis.

Een verzwaring vraag je aan via mijnaansluiting.nl; Coteq en Enexis sturen daarna een prijsopgave. Sinds 1 juli 2026 geldt in congestiegebieden een gezamenlijke wachtlijst voor klein- en grootverbruik; woningen tot en met 3x35A vallen daarop in de categorie basisbehoeften en kunnen ook moeten wachten. Zo werkt een aansluiting verzwaren.

Laadpaal aanvragen in Almelo: thuis of openbaar?

Een laadpaal op eigen terrein in Almelo is meestal vergunningvrij; een openbare laadpaal vraag je aan bij de gemeente Almelo.

Thuis laadt een paal op 11 kW als de aansluiting drie fasen heeft en anders op 3,7 tot 7,4 kW. In Almelo heeft minstens 21,7% en hoogstens 40,0% van de 38.404 aansluitingen drie fasen (Coteq en Enexis, peiljaar 2026).

Niet op deze pagina: afwijkende regels in het omgevingsplan van Almelo, bijvoorbeeld bij een monument, en toestemming van de verhuurder of VvE.

Alles over de laadpaal thuis en wat een laadpaal kost.

Energierekening Almelo 2027: hoeveel gaat een huishouden meer betalen?

Energierekening in Almelo stijgt in 2027 met 126 euro.

De berekening door Geteld op 15 september 2026 gebruikt het CBS-verbruik 2025 van 880 m3 gas en 2.680 kWh. De energiebelasting daalt met 11 euro en de netkosten stijgen met 137 euro.

Energiebelasting en netkosten voor een huishouden in Almelo, 2026 tegenover 2027, in euro per jaar (bron: Belastingplan 2027, nettarieven, CBS 81528NED; berekend door Geteld op 15 september 2026)
Post20262027verschil
Energiebelasting gas en stroom na belastingvermindering308297-11
Netkosten stroom en gas744881+137
Samen+126

Niet in deze tabel: de leveringsprijs van gas en stroom en het vastrecht van de leverancier. Het profiel is 880 m3 gas en 2.680 kWh, het CBS-verbruik 2025 van Almelo. De energiebelasting 2027 volgt het Belastingplan 2027, dat de Tweede en Eerste Kamer nog moeten aannemen. Door afronding kan de som een euro afwijken.

Methode en alle gemeenten.

Stookkosten Almelo winter 2026/2027: wat kost gas stoken?

Stoken kost in Almelo 993 euro in een normale winter.

De raming van Geteld voor oktober 2026 tot en met maart 2027 gebruikt CBS-gasverbruik 2025 en KNMI-station Twenthe Airport. Bij gelijk weer is stoken 135 euro duurder dan vorig jaar.

Geraamde gaskosten per huishouden in Almelo, stookseizoen 2026/2027, in euro (bron: CBS 86333NED, KNMI-station Twenthe Airport, raming Geteld)
Scenariokosten (euro)
Zachte winter879
Normale winter993
Koude winter1.260
Koude winter met hogere gasprijs1.530

Niet in deze tabel: woningen met stadsverwarming en woningen zonder gasaansluiting.

Methode en alle gemeenten.

Energietoeslag in Almelo: wat kun je in 2026 en 2027 nog krijgen?

Een landelijke energietoeslag is er in Almelo in 2026 niet meer. Het Noodfonds Energie opent voor aanvragen van 4 januari tot en met 7 mei 2027 en betaalt minimaal 120 en maximaal 1.800 euro (Rijksoverheid, 29 september 2026). Hoeveel huishoudens dit raakt, laat het cijfer over energiearmoede zien.

Energiearmoede treft in Almelo 9,7% van de huishoudens.

Landelijk is dat 6,0% en de betaalbaarheidskloof in Almelo is 711 euro per jaar (TNO/CBS Monitor Energiearmoede 2025, cijfers 2024). 6 van de 340 andere gemeenten hebben een hoger aandeel.

Niet in dit cijfer: huishoudens die sinds 2024 door lagere prijzen of isolatie uit energiearmoede zijn gekomen.

Voorwaarden van het Noodfonds en de energietoeslag. Gemeentelijke hulp, zoals bijzondere bijstand of een energiecoach, loopt via de gemeente Almelo.

Energiesubsidie in Almelo: welke regelingen gelden in 2026?

Energiesubsidie in Almelo loopt in 2026 via drie landelijke regelingen: de ISDE, het Warmtefonds en vanaf januari 2027 het Noodfonds Energie.

De ISDE geeft een bedrag per erkend apparaat of isolatiemaatregel. Het Warmtefonds leent 0% rente bij een gezamenlijk bruto-inkomen onder 60.000 euro en daarboven tegen een marktrente. In Almelo heeft 12,5% van de geregistreerde energielabels klasse E, F of G.

Energieregelingen voor inwoners van Almelo, stand 1 oktober 2026
RegelingVoor wieStatus
ISDEeigenaar-bewoner en VvE: warmtepomp, isolatie, zonneboileropen, bedrag per meldcode
Warmtefondseigenaar-bewoner en VvE: lening voor verduurzamingopen, 0% rente onder 60.000 euro inkomen
Noodfonds Energielaag inkomen en hoge energiekosten, ook blokverwarmingaanvragen 4 januari tot en met 7 mei 2027
Energietoeslag-geen landelijke regeling in 2026

Niet in deze tabel: regelingen van de gemeente Almelo, de provincie Overijssel en woningcorporaties.

Energielabel Almelo: hoeveel woningen hebben label A, en hoeveel E, F of G?

Energielabels in Almelo zijn voor 36,3% A of beter.

Landelijk is dat 41,2%. In Almelo is 22,2% D of slechter en 12,5% E, F of G (RVO Labelregister via Klimaatmonitor, peiljaar 2025).

Energielabels in Almelo, peiljaar 2025 (bron: RVO Labelregister via Klimaatmonitor)
Labelklasseaandeel (%)
A of beter36,3
B en C41,5
D of slechter22,2
waarvan E, F of G12,5

Niet in deze tabel: woningen zonder geregistreerd label. B en C zijn berekend als rest van de 22.960 geregistreerde labels.

Alles over het energielabel.

Nieuwbouw in Almelo: hoeveel wordt er gebouwd en wat is geregistreerd?

Nieuwbouw in Almelo leverde van 2023 tot en met 2025 648 woningen op.

Bij 95 woningen (14,7%) ontbreekt de bouwstartmelding, tegen 21% landelijk (CBS 86098NED (BAG), stand augustus 2026).

Opgeleverde nieuwbouw zonder bouwstartmelding in Almelo, per jaar (bron: CBS 86098NED, 2026 voorlopig)
Jaarzonder bouwstart (%)
202320,4
202414,8
20251,4
20261,4

Methode en alle gemeenten.

Woningbezit Almelo: wie bezit de woningen en wat doet de beleggerskorting 2027?

Woningen in Almelo worden voor 13,0% niet door de eigenaar bewoond.

CBS 82900NED en 83625NED, 2025, tellen 34.709 woningen; 33,2% is corporatiebezit. Bij de gemiddelde verkoopprijs van 337.477 euro scheelt de lagere overdrachtsbelasting voor beleggers per 1 januari 2027 3.375 euro per aankoop.

Het Belastingplan 2027 verlaagt de overdrachtsbelasting voor woningen die de koper niet zelf bewoont per 1 januari 2027 van 8 naar 7%. Bij de gemiddelde verkoopprijs in Almelo van 337.477 euro scheelt dat 3.375 euro per aankoop. De Tweede en Eerste Kamer moeten het plan nog aannemen.

Methode en alle gemeenten.

Stroomstoring in Almelo: krijg je een vergoeding?

Bij een stroomstoring in Almelo van vier uur of langer krijgt een huishouden een vergoeding van de netbeheerder.

De vergoeding is 35 euro bij een onderbreking van 4 tot 8 uur, met 20 euro erbij voor elke 4 uur extra. Coteq en Enexis maken het bedrag binnen zes maanden over, zonder dat je erom hoeft te vragen (ACM).

Geen vergoeding bij onderhoud dat minstens drie dagen vooraf is aangekondigd en bij storingen in het hoogspanningsnet. De regeling geldt voor aansluitingen tot en met 3x25A; meld een storing zelf als Coteq en Enexis die niet kent.

Almelo vergeleken met de buurgemeenten

Almelo zit met minstens 21,7% drie fasen 26,8 procentpunt onder het gemiddelde van de 5 buurgemeenten (48,5%); alle buurgemeenten scoren hoger.

Almelo en de gemeenten die eraan grenzen: drie fasen, energierekening 2027, stookkosten bij een normale winter en energiearmoede 2024
Gemeente3-fase minstens (%)energierekening 2027 (euro)stoken normaal (euro)energiearmoede (%)
Almelo21,7+1269939,7
Wierden52,0+1211.1003,4
Twenterand42,2+1221.1225,4
Tubbergen63,1+1221.2413,8
Borne32,8+1211.0043,7
Hof van Twente52,6+1351.1864,7

Alle 342 gemeenten · andere gemeente kiezen.

Veelgestelde vragen over energie in Almelo

Hoe vraag ik 3-fase aan in Almelo?

Via mijnaansluiting.nl; Coteq en Enexis sturen daarna een prijsopgave. In Almelo heeft minstens 21,7% van de 38.404 aansluitingen al drie fasen.

Kan ik in Almelo een laadpaal van 11 kW thuis aansluiten?

Alleen met een 3-fase-aansluiting. In Almelo heeft minstens 21,7% en hoogstens 40,0% van de aansluitingen drie fasen. Op een fase laadt dezelfde paal op 3,7 tot 7,4 kW.

Welke netbeheerder heeft Almelo?

Coteq en Enexis, voor 38.404 kleinverbruikaansluitingen (peiljaar 2026). Een verzwaring of nieuwe aansluiting vraag je aan via mijnaansluiting.nl.

Hoeveel betaalt een huishouden in Almelo in 2027 meer voor energie?

126 euro per jaar bij 880 m3 gas en 2.680 kWh: de energiebelasting daalt met 11 euro en de netkosten stijgen met 137 euro.

Hoe vraag ik energietoeslag aan in Almelo?

Een landelijke energietoeslag is er niet meer. Het Noodfonds Energie opent op 4 januari 2027; in Almelo had in 2024 9,7% van de huishoudens energiearmoede. Gemeentelijke hulp loopt via de gemeente Almelo.

Wat kost stoken in Almelo deze winter?

993 euro bij een normale winter, 879 euro bij een zachte en 1.260 euro bij een koude winter, geraamd voor oktober 2026 tot en met maart 2027.

Zo hebben wij geteld
  • [01] Drie fasen per wijk: open kleinverbruikdata Coteq en Enexis, peiljaar 2026; koppeling postcode naar wijk via CBS 2025. Methode en CSV.
  • [02] Wachtlijst en netcapaciteit: Capaciteitskaart Netbeheer Nederland, stand 24 augustus 2026. Methode en CSV.
  • [03] Energierekening 2027: Belastingplan 2027, nettarieven en CBS 81528NED; berekend op 15 september 2026. Methode en CSV.
  • [04] Stookkosten: CBS 86333NED en KNMI-station Twenthe Airport; raming stookseizoen 2026/2027. Methode en CSV.
  • [05] Energiearmoede: TNO/CBS Monitor Energiearmoede 2025, cijfers 2024. Methode en CSV.
  • [06] Noodfonds Energie: Rijksoverheid, 29 september 2026. Vergoeding bij stroomstoring: ACM.
  • [07] Energielabels: RVO Labelregister via Klimaatmonitor, peiljaar 2025. Methode en CSV.
  • [08] Nieuwbouw: CBS 86098NED (BAG), stand augustus 2026. Methode en CSV.
  • [09] Woningbezit: CBS 82900NED en 83625NED, 2025. Methode en CSV.

Geteld verkoopt niets en ontvangt geen vergoeding voor een plek in onze onderzoeken. We gebruiken geen affiliate-links en verkopen geen persoonsgegevens of leads.